Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте хора! Имам някакъв проблем с радиаторите вкъщи. Никога не ми се беше налагало да ги слагам на две, но се наложи и разбрах за проблема!

Имам три радиатора чугунени единия 17 ребра в хола, 9 ребра в кухнята, и 7 ребра в стаята. По квадратура кухнята е най-малка ама е с две ребра повече.

Обикновено държа радиаторите на 3, ето така

IMG_20200113_155835.jpg.40116a27afa0ad2f370391dbc6e23b8c.jpg

но е топло и ги сложих на 2, никога не съм го правила. Обикновено 5 или 3. Днес усетих , че нещо е студено и в стаята и в кухнята, реших да засиля радиаторите и с изненада установих, че и двата радиатора на 2 стая и кухня са студени! Сложих на 3 няма проблем. А този в хола работи на 2 и беше доста топъл!

Това сега какво е? Кои кранове не са в ред? Тия дето на две не работят или другия? И трябва ли да ги сменявам...

Благодаря!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Обърни се към фирмата изпълнител, напълно вероятно е да има възникнал проблем. Може да е нещо дребно, отлагане на котлен камък, песъчинки след ремонт. Такова нещо няма как да се поправи през форума.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, sliderum написа:

Такова нещо няма как да се поправи през форума.

Е това е ясно. Но исках да се ориентирам. Кое е нормалното, да топли или не?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, barbuncela написа:

Кое е нормалното, да топли или не?

Да топли на 2 е нормално. 

Като не е изключено този който е в хола да е също повреден, тоест да си мислиш само че е на 2 като позиция щом грее и е доста топъл радиатора.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, FusE написа:

Да топли на 2 е нормално. 

Като не е изключено този който е в хола да е също повреден, тоест да си мислиш само че е на 2 като позиция щом грее и е доста топъл радиатора.

Е ти съвсем ме обърка...И сега какво? То ако е нещо ще е на пролет де като спрат парното.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, barbuncela написа:

Е ти съвсем ме обърка...И сега какво? То ако е нещо ще е на пролет де като спрат парното.

Трябва да си ги види фирмата която ги поддържа и да кажат дали са изправни, нищо категорично не може да се каже, но и все пак трябва да се има предвид че това е кран не е електроника и позицията 2 не е задължително да отговаря като една и съща позиция при всички кранове след определено време на експлоатация, принципно ако това не те притеснява и  всички крановете си затварят докрай ще им нацелиш позициите на комфортно ползване и си ги ползваш така. В случая този кран който на 2 позволява да грее радиатора повече от другите пропуска в тази позиция повече топла вода от останалите кранове. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, FusE написа:

Трябва да си ги види фирмата която ги поддържа и да кажат дали са изправни, нищо категорично не може да се каже, но и все пак трябва да се има предвид че това е кран не е електроника и позицията 2 не е задължително да отговаря като една и съща позиция при всички кранове след определено време на експлоатация, принципно ако това не те притеснява и  всички крановете си затварят докрай ще им нацелиш позициите на комфортно ползване и си ги ползваш така. В случая този кран който на 2 позволява да грее радиатора повече от другите пропуска в тази позиция повече топла вода от останалите кранове. 

Проблем няма. 0, 3 и 5 си работят нормално, но ми направи впечатление!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, barbuncela написа:

Проблем няма. 0, 3 и 5 си работят нормално, но ми направи впечатление!

Значи позицията 3 при другите е като позиция 2 на този в хола. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, FusE написа:

Заачи позицията 3 при другите е като позиция 2 на този в хола. 

Е не, на три са горещи и трите!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, barbuncela написа:

Е не, на три са горещи и трите!

Пробвай тези дето на 2 не греят дали на 2.5 ще стоплят като другия на 2 който е. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, FusE написа:

Пробвай тези дето на 2 не греят дали на 2.5 ще стоплят като другия на 2 който е. 

Ок. Ама няма да е скоро де. Че сега са топли!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Странни хора сте! Когато питането е за компютър - искате уточнения: ама каква архитектура, каква ОС, има/няма това-онова …

Здравейте хора! Имам някакъв проблем с радиаторите вкъщи. Никога не ми се беше налагало да ги слагам на две, но се наложи и разбрах за проблема!

Я първо кажете как е направена инсталацията? Тоест - всеки радиатор на отделен вертикален щранг ли е (жилищните блокове повечето са така), или тръбите (топла и „студена”) „обикалят” всички помещения (етажна инсталация)!
Предполагам,че е втория вариант. Този кран, който е „на 2” създава по-голямо съпротивление, и топлата вода отива преимуществено към другите радиатори.
Затова - регулирайте всички кранове на едно и също положение!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имате ли обезвъздушители? Ако имате трябва да ги използвате за да изкарате въздуха от системата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, jhoro написа:

Тоест - всеки радиатор на отделен вертикален щранг ли е

Да. Във всяка стая има две тръби вертикални и радиатора е включен към тях!

IMG_20200113_170620.thumb.jpg.67ef4ff2c484e65075bebbc2819d6cc3.jpg

преди 1 минута, tepmu написа:

Имате ли обезвъздушители? Ако имате трябва да ги използвате за да изкарате въздуха от системата.

Няма

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Развърти ги тея кранове напълно/докрай, като първо ги развиеш до максимум и ги оставиш така известно време. После ги завий до минимум и ги развий до първа степен. Идеята е, че трябва да работят/топлят на всяко положение, освен на изключено.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 27 минути, Joss Bomon написа:

Развърти ги тея кранове напълно/докрай, като първо ги развиеш до максимум и ги оставиш така известно време. После ги завий до минимум и ги развий до първа степен. Идеята е, че трябва да работят/топлят на всяко положение, освен на изключено.

OK

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, Джос е най-прав до тук. Може също да завиеш и развиеш открай докрай 4-5 пъти и накрая пак на 2.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Joss Bomon написа:

Ами не е точно така. Това е термостатен вентил и ако в стаята е топло, ще затвори дори и на позиция включено.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
 Във всяка стая има две тръби вертикални и радиатора е включен към тях!

Проверете, дали съседите отгоре/отдолу имат същия проблем. Ако да - значи по този щранг има по-малко налягане.  

Имате ли обезвъздушители?

Няма

tepmu - както беше обяснено, системата е вертикална и обезвъздушителите са на последния етаж на сградата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 13.01.2020 г. в 19:28, halek написа:

Ами не е точно така. Това е термостатен вентил и ако в стаята е топло, ще затвори дори и на позиция включено.

Ако е така, подлага една тенджера и залива крана със студена вода. Поне за малко трябва да отвори.

Но барбънсела на дава ОВ? ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на ‎13‎.‎1‎.‎2020‎ г. в 16:19, barbuncela написа:

Това сега какво е? Кои кранове не са в ред? Тия дето на две не работят или другия? И трябва ли да ги сменявам...

Всичко е въпрос на въпросните "Термоглави". Виж във спецификацията на въпросните какво стои под *, 1, 2, 3, 4, 5, т.е. на какви външни температури отговарят. По спомен мисля, че * (звездата - да не замръзне) бе 7 градуса на въздуха, а за другите - нямам спомен, а и ме мързи да търся.

Ако имаш възможност, то пробвай с друга "термоглава".  

Има и друго, до колко системата и в частност радиаторите са обезвъздушени, т.е. дали има останал някъде въздух в някой радиатор. От другата страна на радиатора трябва да има едно малко кранче, с което, с отвертка или гаечно ключе (клещи) да може да се изкарва въздуха от радиатора.

Успех!

на ‎13‎.‎1‎.‎2020‎ г. в 17:44, Joss Bomon написа:

Идеята е, че трябва да работят/топлят на всяко положение, освен на изключено.

Идеята на въпросните термоглави е да се отварят при определена външна температура, а не постоянно да топлят. Това е термо кран, а не обикновен!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Форумът се брои технически, толкова ли не се намери някой да пусне схемата на термостатен вентил? Намира се веднага в мрежата.

http://napravisam.net/?p=1457

Danfoss-3.jpg

Неудачно е, че не се вижда номерирането на обясняващите позиции, но съм сигурен, че започва с 1 от долния ляв ъгъл и върви последователно срещу часовниковата стрелка.

Номер 6, "силфонен механизъм", това в червено в главата на вентила, е елементът, който конкретно в тази конструкция реагира на стайната температура, и е пневматичен, струва ми се. При повишаване на температурата в стаята въздухът в него се разширява и премества целия механизъм в посока затваряне.

По-малкото червеничко, позиция 3, е затварящият клапан.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Мих. Люз. написа:

Форумът се брои технически, толкова ли не се намери някой да пусне схемата на термостатен вентил? Намира се веднага в мрежата.

http://napravisam.net/?p=1457

Точно така технически е форума и аз когато писах поста си го видях този кран из мрежата, но с какво тази илюстрация е от полза в случая? Ето защо и никой както и аз не сме счели за нужно да го постнем в темата. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 37 минути, FusE написа:

Точно така технически е форума и аз когато писах поста си го видях този кран из мрежата, но с какво тази илюстрация е от полза в случая? Ето защо и никой както и аз не сме счели за нужно да го постнем в темата. 

Вземи моя случай за пример.

Аз не знаех, че тези вентили са активни. Прочетох ви вас, които знаете, но едно е да чуеш нечие твърдение, чиято достоверност не ти е известна, друго е да видиш схемата или конструкцията и сам да се убедиш.

Характерна "грешка" на знаещите е, че не (могат да) се поставят на местото на незнаещия добре и им се струва, че това, което знаят, е едва ли не очевидно и за незнаещия. Това го виждам и в себе си.

Благодаря на участвалите тук, че ме научиха за действието на тези термостатни вентили! :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, Мих. Люз. написа:

Благодаря на участвалите тук, че ме научиха за действието на тези термостатни вентили! :)

Това добре, но запознатите с ХПА (хидро-пневмо автоматиката) знаят, че един и същ механизъм, се държи по различен начин, при различно налягане на системата!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...