Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Горят ми захранващите SATA конектори

Препоръчан отговор

Здравейте приятели, живо ме вълнува защо ми горят захранващите SATA 15-pin конектори вързани към SSD Kingston. Някой има ли подобни оплаквания и можете ли да ме насочите къде да търся проблема. Първоначално ми изгоряха за секунди два преходника и си помислих, че не са стока. А днес случайно погледнах последния включен захранващ SATA от захранването към SSD-то и гледам пиновете черни все едно са горели. Инъче за момента работи, но не се знае до кога. Нормално ли е да са чернички, аз лично съм свикнал да виждам такива пинове в златисто.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Трябваше да снимаш детайлно.

По първия въпрос

преди 21 минути, Ivanov IP написа:

два преходника

може да е някъде лош контакт, но е слабо вероятно предвид слабия протичащ ток и голямата контакторна площ.

По втория

преди 23 минути, Ivanov IP написа:

пиновете черни все едно са горели

99% това е окисление, помисли за висока влажност, азотни окиси от цигари и др., серни окиси, висока температура в кутията.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Днес имах проблем с много бавното зареждане на ОС - за около 2-5 мин. Махах програми чистих, но нищо не реши проблема! Започнах да проверявам хардвеъра и изникнаха тези черни SATA конектори. Изавадих ги и ги вкарах на ново и ето, че системата вече е в крак и зарежда само 15-20 сек. Но все още ме притеснява вида им и съм сигурен, че точно те бяха причината за няколко краша на системата ми днес. Възмоно ли е да има проблем със SSdD-то? Странното е, че само на SATA 15-pin вързани към него ми прави този проблем. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Захранване, дънна платка - марки/модели? Само на този диск ли го има проблема? Диска в друга машина тестван ли е?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 часа, Ivanov IP написа:

Нормално ли е да са чернички, аз лично съм свикнал да виждам такива пинове в златисто.

Не горят, а се окисляват конекторите с времето на ползване, когато се случи почистване с контактен спрей е достатъчно, не е нужна смяна. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Младеж, ти си първият в света с подобно оплакване. Очевадно нищо не ти е ясно и върви в сервиз като имаш проблеми.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Най-вероятно става дума за оксидирали стари и с по-ниско качество SATA конектори

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Свали  SATA кабела  и с него във магазина за компютри. Купуваш си със същата дължина  за да ти стигне при смяната и на SATA куплунзите да има метални  скоби за "заключване' с много малък "палец" за  отключването им при натискане върху него. При положение, че оставиш стария, ще последва разтапяне на куплунга или този, който е монтиран на SSD диска. Тогава единственото ти решение е да изхвърлиш SSD диска заедно с кабела и да се тюхкаш защо по рано не си я провел тази операция!

310307.512x0.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

@Колев60, за захранващия конектор иде реч.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Правилно!

И такива има да се продават с различна дължина. А как ще го подмени, това е въпрос който също е лесен, стига да е сръчен. Ето един вариант.

res_af4291ce23e3a050ec1ad2694add839b_full.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 часа, DarkEdge написа:

Най-вероятно става дума за оксидирали стари и с по-ниско качество SATA конектори

Сега се загледах малко повече в този ти пост и гледам, даже си го и редактирал. Да ти обясня с две приказки. Щом не знаеш на кое хората казват SATA куплунг било той женски или мъжки, поне си отвори кутията и погледни на дъното за да ги запомниш. Куплунзите за захранване, нямат нищо общо със тези на SATA. Много от Вас правят неуместни забележки, без да помислят, че това  несъзнателно може да се случи на всеки един от нас. А питащият го оправдавам за незнанието кой куплунг как се казва, защото може би това малко го касае и не е свързано с неговата работа. Той и за това пита!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Та на въпроса..... Взимах от горе-публикуваните преходници два изгоряха за два дни. Единия задимя дори и повреди част от пиновете на ssd-то. С три хард диска съм и проблем ми прави само този. Диска е купуван нов и е в гаранция. Не е тестван на друга машина. Захранването също е ново, някво фалшиво може да е и за това скоро замервах напреженията, но всичко си беше в норма. Система като цяло е доста стара:

CPU: AMD Phenom 955

VC: Radeon 5670

PSU: 550W

MB: Gigabyte GA-MA785GMT-UD2H

RAM: 10 GB (4+2+2+2)

HDD: Seagate Barracuda 320 GB + 80 GB

SSD: Kingston 120 GB

И докато пиша всичко това осъзнавам как съм го накичил и дали изобщо му стига тока :D

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да повторя:

на 16.04.2020 г. в 12:11, Филипов написа:

Младеж, ти си първият в света с подобно оплакване. Очевадно нищо не ти е ясно и върви в сервиз като имаш проблеми.

Преходникът вече може да е виновен, защото пиновете не са добре законтрени и някой път не влизат докрай и плътно. Но думата "изгорял" е абсурдна и трябва да сложиш снимки!!! И протокола от Пожарната също...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 19.04.2020 г. в 3:26, JKirilov написа:

Да повторя:

Преходникът вече може да е виновен, защото пиновете не са добре законтрени и някой път не влизат докрай и плътно. Но думата "изгорял" е абсурдна и трябва да сложиш снимки!!! И протокола от Пожарната също...

Явно Ви е много забавно да спамите с Филипов по темите. Гарантирам ри че със сигурност съм по-наясно от ТЕБ с фината електроника и вече работя по проблема. А ти като си безполезен тук със сигурност си и толкова безполезен у дома. Човек дето през живота си една ВИК тръба не е свързал и два кабела на кръст не е споил ще дава акъл - остави! 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Ivanov IP написа:

Явно Ви е много забавно да спамите с Филипов по темите

Като толкова те дразнят ги докладвай на админите те ще преценят какво наказание да им пернат .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

:offtopic_s:

на 16.04.2020 г. в 23:30, Колев60 написа:

Сега се загледах малко повече в този ти пост и гледам, даже си го и редактирал. Да ти обясня с две приказки. Щом не знаеш на кое хората казват SATA куплунг било той женски или мъжки, поне си отвори кутията и погледни на дъното за да ги запомниш. Куплунзите за захранване, нямат нищо общо със тези на SATA. Много от Вас правят неуместни забележки, без да помислят, че това  несъзнателно може да се случи на всеки един от нас. А питащият го оправдавам за незнанието кой куплунг как се казва, защото може би това малко го касае и не е свързано с неговата работа. Той и за това пита!

Как можа да изпишеш кофа глупости?
https://www.google.bg/search?q=SATA+power+connector
Нямаш с к'во да се чешеш?
Че има неточност - има - да изтървал съм думата захранващ

на 16.04.2020 г. в 23:30, Колев60 написа:

Много от Вас правят неуместни забележки, без да помислят, че това  несъзнателно може да се случи на всеки един от нас.

Както в случая ти например.

на 16.04.2020 г. в 14:22, DarkEdge написа:

@Колев60, за захранващия конектор иде реч.

Тоя пост какво ли трябва да значи, а?
А какво да кажем, за твоя?

на 16.04.2020 г. в 14:08, Колев60 написа:

Свали  SATA кабела  и с него във магазина за компютри. Купуваш си със същата дължина  за да ти стигне при смяната и на SATA куплунзите да има метални  скоби за "заключване' с много малък "палец" за  отключването им при натискане върху него. При положение, че оставиш стария, ще последва разтапяне на куплунга или този, който е монтиран на SSD диска. Тогава единственото ти решение е да изхвърлиш SSD диска заедно с кабела и да се тюхкаш защо по рано не си я провел тази операция!

310307.512x0.jpg

Тоз кабел е най-захранващият в компютъра!
Когато видиш сламката в окото на другия, се огледай за греда в твоето.

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Четири дни и да не ми забележиш поста??? Това е невъзможно при теб. Най вероятно, че през това време си "мислел" какво да напишеш за оправдание. За моя нищо не можеш да кажеш по простата причина, че и ти се изявяваш като всезнайко навред из форума. Лично съм ти казвал, че много добре разбираш от Windows. Това съвсем не значи, че съм изразил мнението си за всичко, което коментираш ей така - за да има написано нещо и от теб.

А този ми пост за теб въобще значи ли нещо:

"Правилно!

И такива има да се продават с различна дължина. А как ще го подмени, това е въпрос който също е лесен, стига да е сръчен. Ето един вариант.'"

Именно при моя коментар  със неуточнението за кой куплунг става въпрос, най виновен си ти, защото именно той най много ме подведе за SATA куплунга, а не за подобният на него - захранващ. И всички добре те знаят тук, че ти в никакъв случай не си грешен и не падаш по гръб. Не е редно да се спори с поредния "ГУРУ" на форума.

Ако имаше аватат с човече, със свален каскет, бих ти го сложил, но няма!

В тази тема не си написал нищо интересно или полезно, с което да помогнеш на пиращият. Ако не вярваш, пусни си една анкета, за да те уверят участниците.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Даа, само ще кажа, че имаш сърбел и си търсиш чесалка...Мога само да съжалявам, че познавам такъ заядливец. И смятам да приключа тук.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 минути, DarkEdge написа:

Даа, само ще кажа, че имаш сърбел и си търсиш чесалка...Мога само да съжалявам, че познавам такъ заядливец. И смятам да приключа тук.

Още си малък, за да ми казваш някои работи. Виж, ако съжаляваш че се познаваш с "такъ заядливец", то си си виновен само ти и никой друг от форума. Накрая! Прочети заглавието на темата и ако имаш да кажеш нещо полезно го направи заради питащият, а не заради моята особа. А с приключването, то ти е необходимо и не само тук!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Тиа па не спряха да си ги мерят..

По темата. Пробвай диска на друга машина. Пробвай друго захранване на тази машина. Разбираемо е да не можеш да свалиш сата захранващия и да ходиш с него в магазина, ако захранването не е модулно. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 часа, Ivanov IP написа:

Явно Ви е много забавно да спамите с Филипов по темите. Гарантирам ри че със сигурност съм по-наясно от ТЕБ с фината електроника и вече работя по проблема. А ти като си безполезен тук със сигурност си и толкова безполезен у дома. Човек дето през живота си една ВИК тръба не е свързал и два кабела на кръст не е споил ще дава акъл - остави! 

Ти луд ли си или обикновен хейтър/трол? Това, което съм написал е абсолютно вярно и непоклатимо. 4-пиновите куплунзи, наричани Molex, са законтрени в задната част, но недостатъчно, което води до влошен контакт. Просто се използват все по-малко напоследък. Ти си се стиснал за качествено модулно PSU и си я докарал до преходници по 50ст, обаче други са виновни? И се посмях, колко си наясно...

А снимки и сега няма.

Вероятно и проблем няма... Само скара хората!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ето какво точно се е случило. Бях взел преходник (първия, който свързах) и без да погледна че е окислен съм го поставил, предвид това, че идва от магазина. Той е направил късо (мост) между пиновете и се е получило стапяне на тези пинове, които са на ssd-то. От там нататък всеки захранващ конектор който поставя от захранването след време изгаря поради не достатъчна контактна площ. С две думи харда е за бракуване, защото не съм погледнал това което са ми продали от магазина.

За JKirilov работя в завод за инсталации - и мога да те уверя че въпросните молекси нямат слаби връзки и са отлично контактувани. По-свободното движението между кабела и конектора се дължи на свободните легла в които са поставени терминалите. Мога да те уверя, че нищо не ти е ясно. Ако все пак искаш да се увериш има инструменти с които се разглобяват терминалите от конектора молекс. Изкарай ги и провери контактната площ при контактуване. Има и уреди наречени мултицети, които също измерват и проводимостта. Няма смисъл да ти обяснявам повече от това което може да ти възприеме главата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване