Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Ниски скорости на wi-fi без видими проблеми

Препоръчан отговор

Привет,

Имам доста странен проблем с Wi-Fi на лаптопа ми. Въпроса е там че от някоко дни имам страшно ниски скорости на сваляне и леко завишен пинг. Под ниски разбирайте под 1 Mbps. Разбира се на първо четене ще си помислите че проблема е от доставчика, но не е така тъй като директно с Ethernet кабела, скорсотите са си напълно нормални. След което си помислих че проблема е с рутера, но уви, не е и там проблема, тъй като на всички други устройства, включително и другия ми лаптоп скороста е адекватна. И накрая остана варианта че проблема е от мрежовата карта на лаптопа или като цяло от самия лаптоп, обаче и тук е много странно положението, тъй като си пуснах интернет от телефона през 4G-то и отново нямаше проблем. Тоест излиза че имам някакъв много странен проблем точно с тази wi-fi мрежа и точно за това да забравя тази мрежа и пак да се свържа (без успех), и нещо по кардинално беше да направя Network reset,  но отново не помогна. Някакви идей, предложения или каквото и да е което смятате че би ми помогнало да отстраня проблема тъй като е ужасно с този 1mbps...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 61
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

При положение че два лаптопа един до друг дават различни стойности, логично е да се търси проблема в лаптопа а не в рутера.

Сори пропуснал съм този факт, мислех че не е важно, но ето това е марката и моела: TP-LINK TL-WR740N   

В общи линии искам само едно нещо и то е доста просто, а именно да си оправя проблема и да имам нормалени скорости каквито ми се предоставят от доставчика, тоест да получавам за това което плащам, как

Публикувани изображения

Опитай да смениш канала на рутера, който излъчва в момента (за 2.4 GHz, или 5 GHz). 

За да провериш, кой канал е най-малко зашумен, инсталирай на телефона приложение за wifi сканиране. 

Също, промени mode-то на рутера b/g/n/ac, или Auto, за съответната честота и тествай. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, No Pain, No Gain написа:

И накрая остана варианта че проблема е от мрежовата карта на лаптопа или като цяло от самия лаптоп, обаче и тук е много странно положението, тъй като си пуснах интернет от телефона през 4G-то и отново нямаше проблем.

не е странно
през телефона си приемал сигнал от друг канал
само като идея
 сложи рутера на същия канал, на който адаптера на лаптопа ти приема от телефона

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

не знам какво си показал в момента
има съфорумци които знаят, но не и аз

а ето и самата идея

https://www.nirsoft.net/utils/wifi_information_view.html

качи го на лаптопа
с това ще видиш на кой канал си, когато си  свързан с нет през телефона
слагай рутера на същия канал

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това ли трябва да е канала?
image.png.860b3d8ca953ab3f4dd3c778f8fde0b3.png

Също така не ли странно как си е работило без проблем и изведнъж се е появил този проблем?

Когато съм свързън през телефона канал е 6ти, сложих го същия на рутер и има известно подобрение 5mbps up § 23mbps down speed, но все още е далеч от реалните стойности. Интернета ми е 100mbps и дори да се загубят малко предвид че минава през рутераи, все пак поне едни 60-80 трябва да достигне.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тества ли със приложение (WiFi analyzer или подобно) на телефона, кой канал(Channel) при теб е най- свободен (в близост до лаптопа) , т. е. няма други рутери които излъчват на него, или са минимум...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Опитай да смениш канала на рутера, който излъчва в момента (за 2.4 GHz, или 5 GHz). 
За да провериш, кой канал е най-малко зашумен, инсталирай на телефона приложение за wifi сканиране.

Същото може да направи и директно от рутера - да провери на кой канал има най-малко „маймунки”.
За предпочитеане са 7, 9, 11 …
Пп. Съседните се застъпват.

Изпратено от моят MYA-L41 с помощта на Tapatalk

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 43 минути, oic написа:

Тества ли със приложение (WiFi analyzer или подобно) на телефона, кой канал(Channel) при теб е най- свободен (в близост до лаптопа) , т. е. няма други рутери които излъчват на него, или са минимум...

може и с лаптоп
https://www.kaldata.com/%d1%81%d0%be%d1%84%d1%82%d1%83%d0%b5%d1%80/inssider-97664.html

преди 2 часа, No Pain, No Gain написа:

Това ли трябва да е канала?
image.png.860b3d8ca953ab3f4dd3c778f8fde0b3.png

Също така не ли странно как си е работило без проблем и изведнъж се е появил този проблем?

Когато съм свързън през телефона канал е 6ти, сложих го същия на рутер и има известно подобрение 5mbps up § 23mbps down speed, но все още е далеч от реалните стойности. Интернета ми е 100mbps и дори да се загубят малко предвид че минава през рутераи, все пак поне едни 60-80 трябва да достигне.

защо сигнала ти е толкова слаб?
аз крадна нет от съседа в западния апартамент на горния етаж  със същата сила

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, дръндю написа:

То за можене може и с лаптоп. Но предвид,че смартфона е доста по лесно преносим ( разнася се лесно  по стаите) от лаптопа (и като се има в предвид проблемния). За предпочитане първият вариант.

П.П. При мен, най малко "зашумен"  е 13 канал на 2.4 GHz.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, oic написа:

П.П. При мен, най малко "зашумен"  е 13 канал на 2.4 GHz.

аз като гледам картинката му съдя, че 4-ти, 9-ти и 13ти не се застъпват

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
аз като гледам картинката му съдя, че 4-ти, 9-ти и 13ти не се застъпват
Не бъркай „застъпването” с „пренаселването”!

Изпратено от моят MYA-L41 с помощта на Tapatalk

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Свалих си това приложение и ми показва че най-добрите канали са 10 и 11 на 2.4 GHz, докато на 5 GHz всичките възможни канали ми ги дава като Best Channels, явно никой около мен не ги ползва, обаче не виждам опция в настройките на рутера да мога да сменя тази честота.. Единвенното което имам като опция е Channel Width като избора е между Auto, 20 Mhz и 40 Mhz. Така ще сега ше пробвам да го сложа на 11 да видим дали има подобрение, туко що пуснах спиид тест на 6 канал и има още малко подобрниее, 11 mbps. Единвеното което се чудя е като беше сложено на Auto не би следвало ли рутера да избира канала който е най-малко населн? 

П.С. Сега пробвах и с 11 канал, като нещата са още по-добре, 20 mbps down и 37 mbps up, обаче очевидно има някакъв друг проблем защото все оше не достигам максималната скорост, да кажем това за сега ме устройва поне да си върша работата адекватно, но се чудя дали да не си сменя рутера и без тов аси е стар.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, No Pain, No Gain написа:

Единственото което имам като опция е Channel Width като избора е между Auto, 20 Mhz и 40 Mhz.

Ако кажеш и марка/модел на рутера - ще е „по-лесно“ да познае някой!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, jhoro написа:

Ако кажеш и марка/модел на рутера - ще е „по-лесно“ да познае някой!

Сори пропуснал съм този факт, мислех че не е важно, но ето това е марката и моела: TP-LINK TL-WR740N 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, No Pain, No Gain написа:

TP-LINK TL-WR740N 

Тц! Няма сми!

Този модел поддържа само 2.4 GHz. По-точно - „Честотна лента 2.4~2.4835GHz“.
Справка - РЪКОВОДСТВО НА ПОТРЕБИТЕЛЯ - TL-WR740N/TL-WR741ND 150Mbps безжичен N рутер
„Приложение С: Спецификации“ 104 стр.

Пп. Имам го същия!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Искаш да кажеш че няма смисъл да се мъча да подобря скороста или? Но да и аз така предполагах че не поддържа 5 GHz тъй като е с една антена и си е доста стар (поне на 5-6 години)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, No Pain, No Gain написа:

Искаш да кажеш че няма смисъл да се мъча да подобря скороста или? Но да и аз така предполагах че не поддържа 5 GHz тъй като е с една антена и си е доста стар (поне на 5-6 години)

Казвам само, че не поддържа 5 GHz.

Иначе са доста стабилни машинки - при добър нет ми е разпръсквал с 75-80 Mbps.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, jhoro написа:

Казвам само, че не поддържа 5 GHz.

Иначе са доста стабилни машинки - при добър нет ми е разпръсквал с 75-80 Mbps.

Ами да, то и аз попринцип преди имах по толкова, дори в момента на другия лаптоп ми дава толкова с съшия този рутер и за това се чудя как така и защо така изведнъж се случи че започна да ми върви с толкова ниска скорост.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, No Pain, No Gain написа:

Ами да, то и аз попринцип преди имах по толкова, дори в момента на другия лаптоп ми дава толкова с съшия този рутер и за това се чудя как така и защо така изведнъж се случи че започна да ми върви с толкова ниска скорост.

Или този (бавния) лаптоп е далеч, или има проблем с Wifi приемника. Бих пробвал с външен адаптер.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, jhoro написа:

Или този (бавния) лаптоп е далеч, или има проблем с Wifi приемника. Бих пробвал с външен адаптер.

И двата лаптопа са 1 до друг, като рутера е на не повече от 5 метра от тях (в коридора), като да и аз си мислех че има проблем с приемника, а тогава каква е логиката когато е вързан към телефона да има далеч по високи скорости, около 50-70mbps.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, No Pain, No Gain написа:

И двата лаптопа са 1 до друг, като рутера е на не повече от 5 метра от тях (в коридора), като да и аз си мислех че има проблем с приемника, а тогава каква е логиката когато е вързан към телефона да има далеч по високи скорости, около 50-70mbps.

Сега лягам и ако не сънувам решението - утре ще помисля!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 часа, No Pain, No Gain написа:

В момента е така, какво предлагате да променя?

Пробвай да смениш региона. 

А настройките на проблемния лаптопа са???? 

п.п. Би ли превел по смисъл какво е написано във "Внимание"?! 

Успех!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, iИ.дИоNд.Ni написа:

п.п. Би ли превел по смисъл какво е написано във "Внимание"?!

За кое „Внимание“ говориш? Ако е за ...

преди 17 часа, No Pain, No Gain написа:

image.png.76acd57a98c464dd8dfbd533add73c5e.png

превода е:
Предупреждение: Уверете се, че сте избрали правилна държава, за да се съобразите с местното законодателство. Неправилните настройки могат да причинят смущения.“
В ръсоводството, което цитирах снощи, за настройката „Region“ пише

Цитат

Region - Изберете от падащия списък вашия регион. Това поле определя региона, където може да се ползва безжичната функция на рутера. Може да е незаконно ползването на безжичната функция на рутера в регион, различен от посочения в това поле. Ако вашата страна или регион не са посочени, моля свържете се в вашата местна държавна агенция за съдействие.

Друг момент - настройката „Channel Width“ е добре да е „20 MHz“, а не „Auto“. Това, което обяснявах и на дръндю:
ето как са разположени каналите (като честоти)wifi-shirochna-na-chestotniya-kanal.png
При 22 MHz „широчина на канала“ - не се „застъпват“ през три, а най-малко си пречат - 1-ви, 6-и и 11-и!

Пп. Сега се загледах в картинката на автора - след „Channel Width“ трябва да има още една настройка - „Max Tx Rate“.

Spoiler

image.png.ebcf2d0f412eb99fe02b462c13ff9a14.png

Авторапробвай първо с „Region - United States“ - може опцията да е налична.

И докато си в настройки - не е зле да погледнеш меню „DHCP → DHCP Settings“. Лично аз предпочитам сървърите на Google. Primary - 8.8.8.8 и Secondary - 8.8.4.4.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, jhoro написа:

За кое „Внимание“ говориш?

Благодаря!

Не е дал как е конфигурирана проблемната машина. 

Забележи, че рутера е на микс. 

Може би в настройката на самия проблемния компютър трябва да смени региона. 

Започваме да гадаем. мда ... 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване