Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

FusE

Младежите у нас най - неграмотни цифрово в ЕС

Препоръчан отговор

България е на предпоследно място в Европейския съюз по цифрова грамотност на младежите, предаде БГНЕС.

У нас 58% от младите хора на възраст между 16 и 24 години могат да се похвалят с основни или над основни цифрови умения.

По-зле от нас е „вечният ни конкурент“ Румъния, където този процент е 56.

В дъното на класацията заедно с нас са още Италия с 65% и Унгария с 68%

https://www.pariteni.bg/novini/obrazovanie/mladezhite-u-nas-sa-naj-negramotni-cifrovo-v-es-235783

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А какво значи туй "цифрово грамотен"?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, petie1 написа:

А какво значи туй "цифрово грамотен"?

Справяне с цифрови технологии се има предвид. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, FusE написа:

Туй ли ве? Пък аз помислих, че не могат да се оправят с цифрите - дето са само 10!

И на какво ниво трябва да се „оправят“?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, FusE написа:

Значи статията е грешна

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, jhoro написа:

Туй ли ве? Пък аз помислих, че не могат да се оправят с цифрите - дето са само 10!

И на какво ниво трябва да се „оправят“?

Прочети статията от линка. 

Какво цифрово ниво ти е нужно е според потребностите . 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Проблема е че с това "онлайн обучение", лъсна истината че още по-голям процент от учителите са "цифрово неграмотни" - от тези ли учители се очаква да обучат "цифрово грамотни" младежи?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абсолютно имаш право, цифровото ограмотяване трябва да започне от училището. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, ined написа:

Проблема е че с това "онлайн обучение", лъсна истината че още по-голям процент от учителите са "цифрово неграмотни" - от тези ли учители се очаква да обучат "цифрово грамотни" младежи?

Ми то туй ... не е от сига! Много даскали още ползват кумпютри, „мажат“ по талафонити и имат проблеми при едно свързване към безжична мрежа!
При много обяви (за работа) - все още основно изискване е „Работа с Microsoft Office“??? Все едно да напишат - „може да чете и пише“!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, jhoro написа:

Много даскали още ползват кумпютри, „мажат“ по талафонити и имат проблеми при едно свързване към безжична мрежа!

Масата от учители са възрастни, а млади не са привлечени зареди ниското заплащане, възрастен да кажем на 50г който е виждал компютър на витрина в магазин трудно ще бъде цифрово ограмотен който да ограмоти след това учениците си. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, jhoro написа:

Ми то туй ... не е от сига! Много даскали още ползват кумпютри, „мажат“ по талафонити и имат проблеми при едно свързване към безжична мрежа!
При много обяви (за работа) - все още основно изискване е „Работа с Microsoft Office“??? Все едно да напишат - „може да чете и пише“!

Едва ли някой ползва Microsoft Publisher от офис пакета. Офис пакета на Microsoft има доста програми.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, FusE написа:

Масата от учители са възрастни, а млади не са привлечени зареди ниското заплащане, възрастен да кажем на 50г който е виждал компютър на витрина в магазин трудно ще бъде цифрово ограмотен който да ограмоти след това учениците си. 

Говориш пълни глупости!!!

Самия аз съм на 54 и ползвам компютри от 1984 година!!!

За младите - за тях е абсурдно да си помислиш, че нямат въпросната грамотност! Щом 8-годишни - в „онлайн час“ - могат да си направят паралелен чат-рум и да „шунтират“ даскала!

преди 5 минути, acnekt написа:

Едва ли някой ползва Microsoft Publisher от офис пакета. Офис пакета на Microsoft има доста програми.

Верно ли??? Ми откога?

Целия текст на обявата беше - „Работа с Microsoft Office – Outlook, Word и Excel“!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За младите - за тях е абсурдно да си помислиш, че нямат въпросната грамотност! Щом 8-годишни - в „онлайн час“ - могат да си направят паралелен чат-рум и да „шунтират“ даскала!

Верно ли??? Ми откога?

Целия текст на обявата беше - „Работа с Microsoft Office – Outlook, Word и Excel“!

Аз ползвам Уиндоус, още когато в училищата имаше Windows NT и флопи дискове.

Някак си ми е странно тази статия. Компютърно обучение има поне от 25 години в училищата.

Аз лично в училище помня имаше монитори с тръби.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

да протестираш по площадите, мене не ми требва Уиндос и подобни

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 48 минути, FusE написа:

България е на предпоследно място в Европейския съюз по цифрова грамотност на младежите, предаде БГНЕС.

У нас 58% от младите хора на възраст между 16 и 24 години могат да се похвалят с основни или над основни цифрови умения.

По-зле от нас е „вечният ни конкурент“ Румъния, където този процент е 56.

В дъното на класацията заедно с нас са още Италия с 65% и Унгария с 68%

https://www.pariteni.bg/novini/obrazovanie/mladezhite-u-nas-sa-naj-negramotni-cifrovo-v-es-235783

Над 90% от младите не могат да четат и сричат. Другото вече няма значение. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Емил Костов написа:

Някои не могат да мислят - ти искаш, да четат смислено!

Колко процента са - не знам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз също не съм на 20г,  познавам и доста възрастни които се плашат при мисълта за работа с компютър. Не разбра което написах в поста си явно. Както и много млади които изпитват трудност при инсталиране, деинсталиране, настройване на софтуер, както и поддържане на текущия. Гоненето на покемони не ги прави цифрово грамотни. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, jhoro написа:

- „Работа с Microsoft Office – Outlook, Word и Excel“!

ко туй Microsoft Office

vu5BD.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Емил Костов написа:

ОК, Емо, но нали те ще управляват тази държава, как ще се случва ако бъдат неграмотни? Или казваш, че ни очаква в близко бъдеще масова неграмотност и няма да е от значение това ? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, FusE написа:

ОК, Емо, но нали те ще управляват тази държава, как ще се случва ако бъдат неграмотни? Или казваш, че ни очаква в близко бъдеще масова неграмотност и няма да е от значение това ? 

Идея си нямаш какво ни чака. А който си мисли, че говоря глупости може да го провери сам. То прозира вече, не само се вижда. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, FusE написа:

колкотто си по тъп толкова по лесно те манипулират

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, jhoro написа:

Някои не могат да мислят - ти искаш, да четат смислено!

Колко процента са - не знам.

Сегашното поколение са просто 0%. Чака ни нещо невиждано!

току-що, Без умствен капацитет написа:

Естествено!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Емил Костов написа:

Идея си нямаш какво ни чака. А който си мисли, че говоря глупости може да го провери сам. То прозира вече, не само се вижда. 

Имам вече известна представа, последните години в които зачитам форуми стигам до твоите изводи. 

преди 2 минути, Без умствен капацитет написа:

Но пък след това не ти пука от последствията защото няма да ги разбереш, тоест има и добра страна. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, FusE написа:

Имам вече известна представа, последните години в които зачитам форуми стигам до твоите изводи. 

Но пък след това не ти пука от последствията защото няма да ги разбереш, тоест има и добра страна. 

Аз съм личен свидетел и в момента какво става. Да не говорим, че съм бивш учител. Думата СТРАШНО е просто комплимент. Образованието ни в момента е просто без коментар.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, FusE написа:

пример са циганите при които рядко се среща такъв с 8 клас, но правят това което им кажат, твърд електорат пример ДПС

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...