Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Колеги, някой случайно да се е ровчил и да е тествал, кой тип процесори имат повече харч, понеже съм стиснат и не ми се иска да взема нещо, което уж е по-тънко, а реално за 3 месеца да съм си го набил тоя бюджет в г... заради сметки за ток. Масово четох, че райзъните смучат доста...Напълно разбирам, че скоростта на рамта също играе, картата и тн..Още повече захранването вероятно е ключово. Но да речем, че в момента под ръка ще имам 9400f или 3600 , заедно с 1070ка, не знам дали ще е TI ама не е изключено, 16 рам на 3000 за Интела и 3200 за Райзъна, като знам, че това са оптималните му Mhz и от там идва изключението. Надявам се да мога да ги  поддържам с един 500w и от тия малките вентилатори фризерите. Някой има ли опит с тази материя, ще съм благодарен.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

- като цяло доста излишни разсъждения колега... като си пуснеш климатика ходи ги търси процесорите кои са икономични

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, IvayloPan написа:

Колеги, някой случайно да се е ровчил и да е тествал, кой тип процесори имат повече харч, понеже съм стиснат и не ми се иска да взема нещо, което уж е по-тънко, а реално за 3 месеца да съм си го набил тоя бюджет в г... заради сметки за ток. Масово четох, че райзъните смучат доста...Напълно разбирам, че скоростта на рамта също играе, картата и тн..Още повече захранването вероятно е ключово. Но да речем, че в момента под ръка ще имам 9400f или 3600 , заедно с 1070ка, не знам дали ще е TI ама не е изключено, 16 рам на 3000 за Интела и 3200 за Райзъна, като знам, че това са оптималните му Mhz и от там идва изключението. Надявам се да мога да ги  поддържам с един 500w и от тия малките вентилатори фризерите. Някой има ли опит с тази материя, ще съм благодарен.

5 киловата на час използват само при включване на компютъра. Хайде стига глупости.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, IvayloPan написа:

не ми се иска да взема нещо, което уж е по-тънко, а реално за 3 месеца да съм си го набил тоя бюджет в г... заради сметки за ток. 

Не виждам АМД да излизат по-тънко още по-малко как ще си го набиеш за 3 месеца дори при по-висока консумация?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, JKirilov написа:

Тогава нищо не вземай! Ще си чешеш тела по цял ден и готово. Яка икономия...

-добро предложение колега.... като свърши батерията може да си купи нов, за да не го зарежда

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, arestant написа:

-добро предложение колега.... като свърши батерията може да си купи нов, за да не го зарежда

или да си вземе външна батерия със слънчев панел.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, ncl написа:

Най-добре е да не си взима нищо...

Най-еврейско е, някой да му подари всичко и да му плаща тока.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Зависи за какво ще се ползва PC. Ако е за игри, пак зависи от игрите. Реално не трябва да се гледа консумацията на процесора, а ефективността му при игрите, които играеш. Защото ако игрите товарят процесора, ще имаш занижена консумация на видеокартата. А ако се товари видеокартата и процесора не я ограничава в това, ще имаш максималната консумация на видеокартата, но процесора ще си почива. Аз отдавна не се занимавам  с новия хардуер, но примерно навремето АМД имаха по-ниска консумация на хартия, а Интел процесорите по-висока. Реално при игри обаче се получава друго. Интел бяха по-ефективни, товарят се малко и харчат малко. Но това означава видеокартата да се натовари на максимум и тук вече консумацията зависи най-вече от ефективността на видеокартата.  И макар АМД да се водеха по-икономични, когато не се справяха с игрите, те харчат много, за да поддържат видеокартата. Така общата консумация се получаваше голяма, докато при Интел, макар процесорите да харчат повече, бяха по-ефективни при еднонишкова производителност и като цяло системата харчи по-малко. Не е еднозначен отговорът, още повече, че ако се играе, различни игри=различни натоварвания на процесор и видеокарта.  и тук имаше спорове на времето, как АМД процесори харчели малко, но реално ако ги ползвахме за игри, се товарят много, загряват, бръмчат. Докато при Интел макар като цяло TDP  да бе високо, при игри не се товареха, от там и не бръмчаха :) Но винаги консумацията се е свързвала с охлаждането и шума, не с изразходваната енергия ;) 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Емил Костов написа:

5 киловата на час използват само при включване на компютъра. Хайде стига глупости.

Господин Костов, не ви засичам заядливите мнения за пръв път по форумите и почва малко да ми дотяга, така че Ви съветвам поне лично на мойте теми да не коментирате, защото присъствието Ви е изключително излишно в случая и не само в този . Благодаря.
Това ми е първо и последно предупреждение! :)

преди 3 часа, Roujin Z написа:

Не виждам АМД да излизат по-тънко още по-малко как ще си го набиеш за 3 месеца дори при по-висока консумация?

Беше най-простичкия пример, който можах да дам. Мисля, че беше ясно какво имах в предвид.

преди 3 часа, ncl написа:

Най-добре е да не си взима нищо...

преди 3 часа, Joss Bomon написа:

Най-еврейско е, някой да му подари всичко и да му плаща тока.

Благодаря, доста полезно.. :)

преди 29 минути, Ъндъртейкър написа:

Зависи за какво ще се ползва PC. Ако е за игри, пак зависи от игрите. Реално не трябва да се гледа консумацията на процесора, а ефективността му при игрите, които играеш. Защото ако игрите товарят процесора, ще имаш занижена консумация на видеокартата. А ако се товари видеокартата и процесора не я ограничава в това, ще имаш максималната консумация на видеокартата, но процесора ще си почива. Аз отдавна не се занимавам  с новия хардуер, но примерно навремето АМД имаха по-ниска консумация на хартия, а Интел процесорите по-висока. Реално при игри обаче се получава друго. Интел бяха по-ефективни, товарят се малко и харчат малко. Но това означава видеокартата да се натовари на максимум и тук вече консумацията зависи най-вече от ефективността на видеокартата.  И макар АМД да се водеха по-икономични, когато не се справяха с игрите, те харчат много, за да поддържат видеокартата. Така общата консумация се получаваше голяма, докато при Интел, макар процесорите да харчат повече, бяха по-ефективни при еднонишкова производителност и като цяло системата харчи по-малко. Не е еднозначен отговорът, още повече, че ако се играе, различни игри=различни натоварвания на процесор и видеокарта.  и тук имаше спорове на времето, как АМД процесори харчели малко, но реално ако ги ползвахме за игри, се товарят много, загряват, бръмчат. Докато при Интел макар като цяло TDP  да бе високо, при игри не се товареха, от там и не бръмчаха :) Но винаги консумацията се е свързвала с охлаждането и шума, не с изразходваната енергия ;) 

Благодаря! Напълно разбрах какво имаш в предвид. Явно можело да се отговори адекватно на така  сложния ми въпрос. Придобих идея, къде да ровя! Още веднъж благодаря за отделеното време  и лека и спокойна вечер желая. Поздрави.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Никъде не трябва да ровиш, ако ти трябва компютър - купи си! Ако искаш да е безпроблемен - Интел. Тока го остави за друг път... ;)

Но вярно, че е малко смешно ли, тъжно ли, компа ми (не е геймърски!!!) дърпа повече ток от климатика?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, JKirilov написа:

Никъде не трябва да ровиш, ако ти трябва компютър - купи си! Ако искаш да е безпроблемен - Интел. Тока го остави за друг път... ;)

Но вярно, че е малко смешно ли, тъжно ли, компа ми (не е геймърски!!!) дърпа повече ток от климатика?

Точно за такива мения отварям темата. Тук има хора и хора. Едни с големи претенции, други с доста задълбочени хардуерни познания, на които разчитам и се надявам да се изявят. Вярно, че икономията майка на мизерията, но и 10 лв. да спестиш на месец, те ти ги кубик и нещо дърва. :) А на този етап не мога да си позволя тока да ме шибне с 30 кинта отгоре на месец, само за да кривиме някакви тъпи игри  да речем. Компа ако бачка 24/7, а климатика си спира на определени достигнати температури....според мен темата си има своят чар!  Спокойна нощ! Поздрави.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Koмпа не го изключвам не заради тока, а защото няма въртящи се дискове. Климатикът не спира, защото е инверторен, но в спокоен режим е към 300W.

Та от процесор и 50 ст няма да спестиш, гаранция, съвсем други са критериите!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, J.P. Montoya написа:

Добре де - даваш 3к лева за комп. птк те бъркат някакви 100 лева за ток, вода и други 

Видео картата съм я набарал за 300 лв. от близък човек. Монитор също имам под ръка, докато ми изкочи някой лев за нещо ново с гаранция :) Няма да надскоча 1300 със сигурност. Посъветваха ме за 1650, като по икономична карта от към консумация, в случай че се вслушам..смятай. :)

Koмпа не го изключвам не заради тока, а защото няма въртящи се дискове. Климатикът не спира, защото е инверторен, но в спокоен режим е към 300W.

Та от процесор и 50 ст няма да спестиш, гаранция, съвсем други са критериите!

Ще се радвам да споделиш гледната си точка от към критерии, стига да имаш възможност и да е удобно. Точно поради тази причина съм направил темата. Благодаря предварително! :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Прочетох целия ти първи пост, ами ти май си неккъв геймър?

Силно казано геймър, но на този етап един от малкото варианти да си отпочина и да комуникирам , освен да бъхтя във залата е да седна и да цъкна някоя игричка с колеги. Чисто и просто заради разстояние. Пандемията ни е изпозатворила и вариантите са това. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тогава нямам съвети, но имам идея за баланса - игрите ти са безплатни, ток 5-10 лева на месец малко нивелира нещата! ;)

Бъди здрав!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, IvayloPan написа:

10 лв. да спестиш на месец, те ти ги кубик и нещо дърва.

Де ги тия дърва за 10лв./м3

преди 4 минути, IvayloPan написа:

да бъхтя във залата

Значи 50+ кинта за фитнес има, 10лв за ток - е?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, DarkEdge написа:

Де ги тия дърва за 10лв./м3

Значи 50+ кинта за фитнес има, 10лв за ток - е?

Не мисля да обръщам специално внимание на това мнение. Като професионален каруцарин, би трябвало да знаеш по-добре! :) Успех!

преди 7 минути, JKirilov написа:

Тогава нямам съвети, но имам идея за баланса - игрите ти са безплатни, ток 5-10 лева на месец малко нивелира нещата! ;)

Бъди здрав!

Благодаря за отделеното време. Подобно! :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

https://www.cpubenchmark.net/power_performance.html

преди 3 минути, IvayloPan написа:

Не мисля да обръщам специално внимание на това мнение. Като професионален каруцарин, би трябвало да знаеш по-добре!

Старите хора са казали:
"На брашното евтин, на триците - скъп."

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, DarkEdge написа:

Благодаря, че отдели време да ми изпратиш този линк, чудесна насока! :)

За триците си много прав!!! :)) 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване