Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Ефективност на бойлер

Гости mitosandov
 Сподели

Препоръчан отговор

Вкъщи сме с бойлер Елдом 50 литра неръждавейка купен преди година и половина на цена около 360-380 лева. Не можах да го намеря с актуална картинка от сайта им за да дам линк. В момента с жената сме си вкъщи заради мадонавируса и можем да го пускаме и гасим почти по всяко време. Хрумна ми въпроса дали ще ми е по-ефективно да го държа 24/7 включен както е бил до момента или сутрин да го изключвам и вечер към 8 да го включвам пак. През деня ползваме малко топла вода и затоплената през ноща ще ни е напълно достатъчна.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да, по-икономично ще е ако ползваш електроенергия на нощна тарифа. Обикновено тя е от 22 до 6 през зимата и от 23 до 7 часа през лятото.

Също така можеш да си поставиш таймер, който да включва бойлера през нощта, за да не се занимаваш ти.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

То дали ще го включиш в 8 вечерта или ще го държиш постоянно включен все тая. Ако не ползваш нощната тарифа, каква ефективност? Да не говорим, че ако водата е варовита, за това време сигурно поне 1/4 е пълен с котлен камък.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Дневният ток е 3,14 по нощния така че сметката е ясна. Примерно ако е на нощен 10 лева месечно то дневна е 30+ лева на месец. Ваш е избора дали да дадете 20+ излишни лвева. Аз предпочитам да карам на нощна и с тях да купя нещо друго. И го пускам ръчно, мързи ме да правя автоматики.

Колко евентуално е варовика зависи от водата в населеното място, което не е казано. В голямото село е доста малко. За да се напълни с котлен камък трябва 10 години. Не знам неръждавейките имат ли, обикновените имат един алуминиев или подобен цилиндър, който се изяждам а варовикът става на люспи. Като се натрупа много почва да "шушне". Ако продължавате нагревателят изгаря от лошо охлаждане. Тогава се чисти принудително, сменя се нагревателя и ново уплътнение.

Редактирано от Филипов (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Грешиш, въпреки че никой не може да каже точната цена, но е от порядъка на 2:1!

А че трябва да се използва нощната енергия докато я има - факт!!!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Като цяло да се ползва обикновен ЕлДом е неикономично. Имах преди години такъв и 1 педя от пяната липсваше с предната част, като го разглобих, а водосъдържателят стоеше на криво в корпуса с пяната. Пък като е и с механични органи за управление съвсем идеята за икономия на енергия избледнява. Изолацията е много важна, при стария Елдом за 2-3 часа водата изстиваше, докато със сегашния Аристон 2-3 дни се е случвало да няма никой вкъщи, и като се приберем все още да има топла вода. Отделно е с електронни органи за управление и този тип могат да запомнят кога, и колко вода се изразходва, въз основа на което бойлерът сам да изчислява за оптимална икономия, кога, и за колко време да се включва. 

Иначе оптимално икономично излизат проточните, защото при тях няма топлинни загуби, като при обемните. Включва се и подгрява точно толкова вода, колкото ще се ползва. При тях основен минус е, че са капризни спрямо налягането на водата и спрямо инсталацията, защото са много мощни около 8-9kw, които стандартните инсталации 2,5 квадрата не могат да издържат. Към тях е желателно да се пусне кабел със сечение 6 квадрата. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Пробвайте за един месец и вижда дали се отразява на сметката ви за ток или поне на изразходваната енергия. Направете си изводите.

Аз лично предпочитам аз да определям кога да се включва бойлера и кога не.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 часа, mitosandov написа:

по-ефективно да го държа 24/7 включен

Самата ефективност е в следствие на потреблението на топла вода. Въпроса се свежда дали за 24 часа изразходвате въпросните 50 литра?! Ако да, то по-добре постоянно да е. Ако не, то засичаш за колко време я изразходвате и в тоя случай си правиш график кога да го включиш и изключиш. Естествено да е по време на така наречената 'нощна тарифа". 

Аз лично тук на село съм на 24/7/365, но това е защото ме мързи да изследвам потреблението си на топла вода, а и тук няма въпросната "нощна тарифа". Даже не съм се старал да видя кога сам се включва или изключва за подгряването, но какво забелязах: Тръгнах към София. Превантивно го изключих. След седмица когато се върнах на село все още имаше топла вода. (Бойлера е "Елдом" 80л.)

Основното предимство на 24/7/365 е, че "постоянно" имаш топла вода и не се налага да си обременяваш мислите с битовото ежедневие.

Успех! 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 часа, Soviet Soldier написа:

оптимално икономично излизат проточните

Глупости на търкалета. Те хачат от скъпия дневен ток. И за да се изкъпеш през такова трябва бая дебела инсталация. И не мога да си напълня ваната ако искам. Топлинните загуби са доста по-малки от разликите в цената на тока.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, Филипов написа:

Глупости на търкалета. Те хачат от скъпия дневен ток. И за да се изкъпеш през такова трябва бая дебела инсталация. И не мога да си напълня ваната ако искам. Топлинните загуби са доста по-малки от разликите в цената на тока.

И на нощна тарифа пак е скъпо, защото примерно човек си ляга в 12 и преди лягане включва бойлера да се загрее вода, което при 3kw Елдом отнема по-малко от 2 часа в студените дни, но за толко и изстива. Колко пъти ще се включи и изключи за една нощ? Много хора предпочитат да се къпят вечер, да разпуснат след работа, а това означава, че бойлерът трябва да е включен на дневна тарифа. С 50 литров водата трябва да е загрята на макс, иначе да се изкъпеш нормално няма да ти стигне 50л. особено зимата, като входящата вода е с много ниска температура и тази в обемния бойлер се охлажда бързо. На мен лично за 1 къпане ми трябва 80л. бойлер с подгрята вода на 70 градуса зимата. Тук говоря просто за взимане на душ. Пък и винаги има опция, като човек е с проточен да се къпе преди лягане, демек към 22-23 часа на нощна тарифа. Ако ти е навик да се къпеш преди лягане, и хващаш нощните тарифи би трябвало да излиза по-евтино защото плащаш това, което си ползвал без топлинни загуби, като при обемните бойлери, без да се чудиш включил ли си го , не си ли и ако си забравил да се окажеш без възможност да си вземеш душ. 
Всичко с положителните и отрицателните си страни. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Моят бойлер работи само от 05:00-06:00 и вечер 0т 19:00-19:30 - 24-часовият таймер си върши чудесно работата.
Няма сми да работи цяла нощ!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Става въпрос за София. Възнамерявам да  спра да ползвам топла вода на топлофикация защото 16 лева на кубик ми се струват прекалени за ново строителство 2019-та.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, mitosandov написа:

Става въпрос за София. Възнамерявам да  спра да ползвам топла вода на топлофикация защото 16 лева на кубик ми се струват прекалени за ново строителство 2019-та.

И колко би излязало като стойност ако вие трябва да затоплите това количество вода, без цената на бойлера и без отчитането на топлинните загуби?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 часа, mitosandov написа:

Възнамерявам да  спра да ползвам топла вода на топлофикация защото 16 лева на кубик ми се струват прекалени за ново строителство 2019-та.

И аз съм го направил. В мое село ТЕЦ е частен - на Ковачким топленето но кубик вода е ограничено на 8 лева, може и по-евтино да е. За 16 лв като се сметне сигурно трябва да ти подават над 200 градуса. Примерно при мен мегавата е 80 лв. - значи 1  кубик трябва та го топлат със 100KW. С бойлера го топля примерно с 40KW и то двойно градуси.. Смятай ония колко крадат. И ви баламосват с "изравнителни" сметки. При нас си имаме сметка всеки месец и си знаем

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Филипов написа:

С бойлера го топля примерно с 40KW и то двойно градуси

Може ли разбивка на тези 40KW?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А за София как да изчисля дали целогодишно ми е по-изгодно на бойлер или на топлофикация? Да кажем бойлера не се изключва и са по 2 къпания вечер към 9-10

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Нещо не ми се връзва 16лв/м3 да струва подгряването. Имаш някаква грешка, покажи някоя фактура да видим с колко енергия се подгрява при вас един метър кубичен, защото е различно за различните, абонати както и от сезона.

За да загрееш 1м3 вода от 10 до 55 градуса е необходимо 52,25kWh енергия.

По данни от изравнителната сметка за миналата година съм имал три разхода за подгряване на един кубичен метър вода. 57.9kWh/m3, 55.4kWh/m3 и 58.3kWh/m3

Най-високата цена на топлинната енергия от ТЕЦ-а (София) за мината година по фактури с ДДС е била 0,11476лв/kWh, а средно за миналия отоплителен сезон с приспаданията е излязла 0,08848лв/kWh.

Или в най-лошия случай 1 кубик вода ми е струвал  58,3х0,11476=6,69лв ............. ти говориш за три пъти повече ако го сметнем по средна цена!!!!

С електрически бойлер 1м3 вода да загрееш от 10 до 55 са нужни 52,25х0,13=6,79лв с ДДС на нощна тарифа или 52,25х0,22=11,49лв с ДДС на дневна тарифа.

Демек ако го топлиш бойлера само на нощна тарифа нещата ще са на кантар или малко в полза за бойлера, но 50лира вода са много малко за да не ти се налага да подгряваш и на дневна тарифа.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...