Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Вкъщи сме с бойлер Елдом 50 литра неръждавейка купен преди година и половина на цена около 360-380 лева. Не можах да го намеря с актуална картинка от сайта им за да дам линк. В момента с жената сме си вкъщи заради мадонавируса и можем да го пускаме и гасим почти по всяко време. Хрумна ми въпроса дали ще ми е по-ефективно да го държа 24/7 включен както е бил до момента или сутрин да го изключвам и вечер към 8 да го включвам пак. През деня ползваме малко топла вода и затоплената през ноща ще ни е напълно достатъчна.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, по-икономично ще е ако ползваш електроенергия на нощна тарифа. Обикновено тя е от 22 до 6 през зимата и от 23 до 7 часа през лятото.

Също така можеш да си поставиш таймер, който да включва бойлера през нощта, за да не се занимаваш ти.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То дали ще го включиш в 8 вечерта или ще го държиш постоянно включен все тая. Ако не ползваш нощната тарифа, каква ефективност? Да не говорим, че ако водата е варовита, за това време сигурно поне 1/4 е пълен с котлен камък.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дневният ток е 3,14 по нощния така че сметката е ясна. Примерно ако е на нощен 10 лева месечно то дневна е 30+ лева на месец. Ваш е избора дали да дадете 20+ излишни лвева. Аз предпочитам да карам на нощна и с тях да купя нещо друго. И го пускам ръчно, мързи ме да правя автоматики.

Колко евентуално е варовика зависи от водата в населеното място, което не е казано. В голямото село е доста малко. За да се напълни с котлен камък трябва 10 години. Не знам неръждавейките имат ли, обикновените имат един алуминиев или подобен цилиндър, който се изяждам а варовикът става на люспи. Като се натрупа много почва да "шушне". Ако продължавате нагревателят изгаря от лошо охлаждане. Тогава се чисти принудително, сменя се нагревателя и ново уплътнение.

Редактирано от Филипов (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Грешиш, въпреки че никой не може да каже точната цена, но е от порядъка на 2:1!

А че трябва да се използва нощната енергия докато я има - факт!!!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като цяло да се ползва обикновен ЕлДом е неикономично. Имах преди години такъв и 1 педя от пяната липсваше с предната част, като го разглобих, а водосъдържателят стоеше на криво в корпуса с пяната. Пък като е и с механични органи за управление съвсем идеята за икономия на енергия избледнява. Изолацията е много важна, при стария Елдом за 2-3 часа водата изстиваше, докато със сегашния Аристон 2-3 дни се е случвало да няма никой вкъщи, и като се приберем все още да има топла вода. Отделно е с електронни органи за управление и този тип могат да запомнят кога, и колко вода се изразходва, въз основа на което бойлерът сам да изчислява за оптимална икономия, кога, и за колко време да се включва. 

Иначе оптимално икономично излизат проточните, защото при тях няма топлинни загуби, като при обемните. Включва се и подгрява точно толкова вода, колкото ще се ползва. При тях основен минус е, че са капризни спрямо налягането на водата и спрямо инсталацията, защото са много мощни около 8-9kw, които стандартните инсталации 2,5 квадрата не могат да издържат. Към тях е желателно да се пусне кабел със сечение 6 квадрата. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробвайте за един месец и вижда дали се отразява на сметката ви за ток или поне на изразходваната енергия. Направете си изводите.

Аз лично предпочитам аз да определям кога да се включва бойлера и кога не.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, mitosandov написа:

по-ефективно да го държа 24/7 включен

Самата ефективност е в следствие на потреблението на топла вода. Въпроса се свежда дали за 24 часа изразходвате въпросните 50 литра?! Ако да, то по-добре постоянно да е. Ако не, то засичаш за колко време я изразходвате и в тоя случай си правиш график кога да го включиш и изключиш. Естествено да е по време на така наречената 'нощна тарифа". 

Аз лично тук на село съм на 24/7/365, но това е защото ме мързи да изследвам потреблението си на топла вода, а и тук няма въпросната "нощна тарифа". Даже не съм се старал да видя кога сам се включва или изключва за подгряването, но какво забелязах: Тръгнах към София. Превантивно го изключих. След седмица когато се върнах на село все още имаше топла вода. (Бойлера е "Елдом" 80л.)

Основното предимство на 24/7/365 е, че "постоянно" имаш топла вода и не се налага да си обременяваш мислите с битовото ежедневие.

Успех! 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, Soviet Soldier написа:

оптимално икономично излизат проточните

Глупости на търкалета. Те хачат от скъпия дневен ток. И за да се изкъпеш през такова трябва бая дебела инсталация. И не мога да си напълня ваната ако искам. Топлинните загуби са доста по-малки от разликите в цената на тока.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Филипов написа:

Глупости на търкалета. Те хачат от скъпия дневен ток. И за да се изкъпеш през такова трябва бая дебела инсталация. И не мога да си напълня ваната ако искам. Топлинните загуби са доста по-малки от разликите в цената на тока.

И на нощна тарифа пак е скъпо, защото примерно човек си ляга в 12 и преди лягане включва бойлера да се загрее вода, което при 3kw Елдом отнема по-малко от 2 часа в студените дни, но за толко и изстива. Колко пъти ще се включи и изключи за една нощ? Много хора предпочитат да се къпят вечер, да разпуснат след работа, а това означава, че бойлерът трябва да е включен на дневна тарифа. С 50 литров водата трябва да е загрята на макс, иначе да се изкъпеш нормално няма да ти стигне 50л. особено зимата, като входящата вода е с много ниска температура и тази в обемния бойлер се охлажда бързо. На мен лично за 1 къпане ми трябва 80л. бойлер с подгрята вода на 70 градуса зимата. Тук говоря просто за взимане на душ. Пък и винаги има опция, като човек е с проточен да се къпе преди лягане, демек към 22-23 часа на нощна тарифа. Ако ти е навик да се къпеш преди лягане, и хващаш нощните тарифи би трябвало да излиза по-евтино защото плащаш това, което си ползвал без топлинни загуби, като при обемните бойлери, без да се чудиш включил ли си го , не си ли и ако си забравил да се окажеш без възможност да си вземеш душ. 
Всичко с положителните и отрицателните си страни. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Моят бойлер работи само от 05:00-06:00 и вечер 0т 19:00-19:30 - 24-часовият таймер си върши чудесно работата.
Няма сми да работи цяла нощ!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Става въпрос за София. Възнамерявам да  спра да ползвам топла вода на топлофикация защото 16 лева на кубик ми се струват прекалени за ново строителство 2019-та.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, mitosandov написа:

Става въпрос за София. Възнамерявам да  спра да ползвам топла вода на топлофикация защото 16 лева на кубик ми се струват прекалени за ново строителство 2019-та.

И колко би излязало като стойност ако вие трябва да затоплите това количество вода, без цената на бойлера и без отчитането на топлинните загуби?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, mitosandov написа:

Възнамерявам да  спра да ползвам топла вода на топлофикация защото 16 лева на кубик ми се струват прекалени за ново строителство 2019-та.

И аз съм го направил. В мое село ТЕЦ е частен - на Ковачким топленето но кубик вода е ограничено на 8 лева, може и по-евтино да е. За 16 лв като се сметне сигурно трябва да ти подават над 200 градуса. Примерно при мен мегавата е 80 лв. - значи 1  кубик трябва та го топлат със 100KW. С бойлера го топля примерно с 40KW и то двойно градуси.. Смятай ония колко крадат. И ви баламосват с "изравнителни" сметки. При нас си имаме сметка всеки месец и си знаем

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Филипов написа:

С бойлера го топля примерно с 40KW и то двойно градуси

Може ли разбивка на тези 40KW?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А за София как да изчисля дали целогодишно ми е по-изгодно на бойлер или на топлофикация? Да кажем бойлера не се изключва и са по 2 къпания вечер към 9-10

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нещо не ми се връзва 16лв/м3 да струва подгряването. Имаш някаква грешка, покажи някоя фактура да видим с колко енергия се подгрява при вас един метър кубичен, защото е различно за различните, абонати както и от сезона.

За да загрееш 1м3 вода от 10 до 55 градуса е необходимо 52,25kWh енергия.

По данни от изравнителната сметка за миналата година съм имал три разхода за подгряване на един кубичен метър вода. 57.9kWh/m3, 55.4kWh/m3 и 58.3kWh/m3

Най-високата цена на топлинната енергия от ТЕЦ-а (София) за мината година по фактури с ДДС е била 0,11476лв/kWh, а средно за миналия отоплителен сезон с приспаданията е излязла 0,08848лв/kWh.

Или в най-лошия случай 1 кубик вода ми е струвал  58,3х0,11476=6,69лв ............. ти говориш за три пъти повече ако го сметнем по средна цена!!!!

С електрически бойлер 1м3 вода да загрееш от 10 до 55 са нужни 52,25х0,13=6,79лв с ДДС на нощна тарифа или 52,25х0,22=11,49лв с ДДС на дневна тарифа.

Демек ако го топлиш бойлера само на нощна тарифа нещата ще са на кантар или малко в полза за бойлера, но 50лира вода са много малко за да не ти се налага да подгряваш и на дневна тарифа.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от susho
      Здравейте, налага ми се да сменя връзката за топла вода на бойлера. Въпроса ми е ако спра студената вода и захранването на бойлера, ще мога ли да я премахне без да потече или ще трябва да се източи целия преди това ?
    • от acidoctor
      Здравейте съфорумници! 😀От около 2 седмици бойлера ми издава шумове наподобяващи работещо моторче. Чел съм за бълбукания и свистене но за такъв не съм чел, още😍Казаха ми, че е котлен камък. Някои да се е сблъсквал с нещо подобно или да знае от какво е? 
    • от ElSie7e
      Здравейте,
      Старият бойлер протече и се наложи да го заменя нов. Тъй като банята е доста малка нямам голям избор взех стар модел, почти същия като стария. Новият е Diplomat, хоризонтален, 80 л, със серпентина отдясно (линк по-долу с лява серпентина). Монтира го майстор. 
      https://www.home-max.bg/elektricheski-bojler-diplomat-gc-80-hstl/
      Майсторът приключи с монтажа, тествахме дали всичко е наред и си тръгна. Малко след това обаче от бойлера започна да се чува силно свирене - не като чайник, а по-скоро като параход. Обадих му се и той каза, че е от клапана и няма от какво да се притеснявам. Всичко хубаво, но на мен ми се струва доста притеснително, отделно че свиренето е доста силно и се чува чак във входа на етажа и вероятно притеснява съседите.
      Всичко останало изглежда наред - няма течове, налягането е силно, терморегулаторът изключва. Меките връзки са нови. Клапанът си вървеше с бойлера, отделно в кутийка (не е монтиран фабрично). Като гледам клапанът е такъв: https://www.home-max.bg/banya/sanitariya/vik-instalaciya/instalaciya-na-bojleri/?s=1
      Свиренето започва малко след като включа бойлера. Продължава по 1-3 секунди и е през 4-5 минути, понякога и два пъти едно след друго. По-притеснително е, че изсвирва няколко пъти дори след като го изключа от копчето.  Иначе го наблюдавах и наистина е от клапана - вижда се как лостчето "потреперва".
      Няколко пъти опитах да пусна вода от клапана, но свиренето продължава.

Има ли от какво да се притеснявам? Възможно ли е клапанът да е дефектен? Смяната на клапана с нов ще ме оттърве ли от досадното свирене? 

П.С. Серпентината няма да се ползва и затапих изходите с капи, както ми препоръча майсторът при монтажа. 
    • от Soviet Soldier
      Всички знаем, колко много търговски марки се подвизават на българския пазар, предлагащи най-различна битова техника. Голяма част от тях, дори се опитват да изкарват стоките си българско производство. Истината е, че 99% от тях просто поръчват на едро продукти, които са конструирани и произвеждани в огромни фабрики в Китай. По този начин цената на един и същ продукт, продават в една и съща страна, но под две различни търговски марки, цената може да се различава в 3-4 пъти. На скоро попаднах на електрически смесители, които са правени в един завод в Китай, но са поръчки на няколко различни фирми и се продават под различни марки и на коренно различни цели.

Пример: 

Кауфланд ги предлага под марка "Crown" на цена от 34,99лв.: 

Emag ги предлага под марката "My Domo", но тук цената вече е различна 47,99лв: 

Друга известна марка на българския пазар "Sapir" Не остават по-назад с цена от 79,99лв.:

Но черешката на тортата е един силно рекламиран по българските телевизии бренд с подвеждащо италианско наименование "Delimano" предлагащ този евтин китайски смесител на цена от 99,90лв.:

Аз само мога да ви посъветвам, да не се хвърляте да купувате разни продукти импулсивно. Първо проверете добре, какво се предлага на пазара, но в крайна сметка е ваш избор, дали да си харчите парите разумно. Това е само един дребен пример, но същите порочни практики и огромни разлики в цените на един и същ продукт, са забележими и при по-крупни и далеч по-скъпи уреди. Тук виждате, как чрез една бърза проверка в интернет, преди покупка на даден уред, може да спестите от (на пръв поглед) евтин и дребен уред до 65лв. 
    • от blue_789
      Здравейте, на квартира съм в боксониера ново строителство и тъй като жилището и банята съответно са по-тесни, хазяинът ми е монтирал хоризонтален бойлер Елдом, за да се спести място уж и да е по-удобно, но откакто съм се нанесъл тъпия бойлер за 3ти път протича. Някакво уплътнение се къса. Като идваха да го ремонтират (от самата фирма елдом) всеки от майсторите каза по нещо различно. Единият обвини мен защото термостата бил нагласен на по-високи градуси да загрява водата, вторият ми каза че тези бойлери имали някакъв клапан, който през 15 дни трябвало да се продухва и, че налягането в тази част на града е по-високо и от там идва проблема. И че единственото предимство на този тип бойлери е, че пестят място, всичко останало било минус.
      На този човек с градусите му казах "за какво тогава е направен да загрява до толкова градуси като се пука"  втория майстор го попитах "възможно ли е след като не съм продухвал този клапан, тъй като не знаех за него от там да е проблема" и го попитах мога ли да направя нещо за да предотвратя следващ такъв теч...

Продухвам клапана, термостата е на по-ниски градуси, къпя се по-бързо, защото не ми стига водата за по-дълго и ето, че за 3ти път пак протича този бойлер и ми омръзна... Последния път сложиха "по-здраво уплътнение" , това беше преди 2 седмици. Какво да правя не знам, посъветвайте ме и се извинявам предварително за глупави изрази, които може би съм употребил, но не съм на ясно с техническите термини относно този тип битова техника. 

Благодаря предварително.
  • Дарение

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване