Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Използване на всички ядра от процесора при Windows 10.

Препоръчан отговор

Здравейте! Как мога да използвам всички ядра на процесора си в Windows 10 Pro 64-bit? Има една настройка: msconfig > Boot > Advanced Options > Number of Processors, с която може да се зададе с колко ядра да работи ОС. Разчетох се във форум на Microsoft, че много хора са имали проблеми с тази насторйка, след като са я променили от по подразбиране, компютъра и не стартирвал. И така не ми стана много ясно дали е добре да се пипа тази настройка с цел задаване на колко ядра да се ползват или трябва друг метод. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

при мен е на 8 с проца от подписа ми доста отдавна

по скоро до нея в дясно - макс памет не бих бутал ...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, mr. 5r0ff написа:

по скоро до нея в дясно - макс памет не бих бутал ...

Аз с нея нямам проблеми. Не я закачам, по подразбиране си е и пак си ползвам цялата рам.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, plamen_petrov_80 написа:

А процесора е?

В момента колко ядра се виждат/работят/натоварват?

AMD Ryzen 3 3200G. Ето колко ядра работят след променяне на настройката на максимален брой: https://prnt.sc/vxedbl Не съм имал проблем след като е включена настройката, днес я включих и само се е растартирал компютъра един път (за да се аплайне настройката). Просто се чудя дали ще имам проблем, ако я държа включена.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А преди промяната?

OS рядко не разпознава броя на ядрата коректно, тази OS мигрирана ли е? Всички драйвери за AMD системата сложени ли са?

Дънна платка, версия на биос, настройки там?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 минути, plamen_petrov_80 написа:

А преди промяната?

OS рядко не разпознава броя на ядрата коректно, тази OS мигрирана ли е? Всички драйвери за AMD системата сложени ли са?

Дънна платка, версия на биос, настройки там?

Преди промяната ми показваше Overall utilization, не се сетих да го сменя на Logical processors. Сега си ги виждам 4-те ядра, всичко работи нормално. В BIOS настройките всичко е по подразбиране, там не съм пипал нищо. Гледах една статия за FPS Boost в игрите и там препоръчваха тази настройка от Advanced Boot options да бъде зададена на максималният брой ядра и аз я включих. Погледнах в интернет за нея и видях повече отрицателни резултати след включването и и затова се зачудих дали да си я върна немаркирана опцията или да си остане така, маркирана с максимален брой ядра.

ОС си е чист, не е имало 7 или 8 или предишни верси, ако това ти беше въпроса.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 58 минути, mr. 5r0ff написа:

направи ги 8 (4+4) и ги остави така

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не, въпроса беше дали е инсталирана върху друг хардуер и после мигрирана върху тази система или процесора е бил подменен - това би дало някаква причина за грашно разпознати ядра - явно при теб проблема е бил друг.

Колкото до опцията - според мен разлика не би трябвало да има - тествай!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, plamen_petrov_80 написа:

Не, въпроса беше дали е инсталирана върху друг хардуер и после мигрирана върху тази система или процесора е бил подменен - това би дало някаква причина за грашно разпознати ядра - явно при теб проблема е бил друг.

Колкото до опцията - според мен разлика не би трябвало да има - тествай!

Сега я върнах по подразбиране (тоест изключена, автоматично управление от ОС) и мисля да не я пипам. Пак си разчита 4-те ядра(всичките). Относо процесора, отговора е не, всички части са нови и са сглобени по едно и също време и така е инсталираната ОС. Не забелязах разлика между включената настройка и после, когато я изключих, но реших да я остава изключена, че много хора се оплакват, че компютъра не Буутва след тази настройка и затова просто ще седя на страна.

преди 11 минути, mr. 5r0ff написа:

направи ги 8 (4+4) и ги остави така

Мога само до 4 да ги направя (с 4 ядрен процесор съм).

Прочетох, че тази настройка се включва само, когато има проблеми със съвместимостта. Но аз я включих с цел да избегна CPU Core Parking.

Нямам проблеми с процесора. Но искам да разбера дали тази настройка в msconfig > Advanced Boot > Number of Processors ще подобри пройзводителността.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Онази настройка не е добре да се пипа. Помня, че на старата машина като я смених и след това като направих upgrade на процесора и след това системата не разпознаваше допълнителните ядра (защото новия беше 4 ядрен, а стария двуядрен) и бях направил промените "перманентни". Това беше отдавна и не знаех, че има решение в лицето на командите: (поне за Win 7/8/10), но тогава бях с XP и вместо bcdedit се ползваше bootcfg

bcdedit /deletevalue {default} truncatememory
bcdedit /deletevalue {default} numproc

Колкото до Core Parking, то би трябвало от доста време насам да е изключен по подразбиране в 10 (поне от 2017-та насам).

Остава да си видиш настройките на Power плана, който си избрал относно процесора. Ако си на Balanced го промени на High Performance или ръчно промени само параметрите, които те интересуват.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, B-boy/StyLe/ написа:

Онази настройка не е добре да се пипа. Помня, че на старата машина като я смених и след това като направих upgrade на процесора и след това системата не разпознаваше допълнителните ядра (защото новия беше 4 ядрен, а стария двуядрен) и бях направил промените "перманентни". Това беше отдавна и не знаех, че има решение в лицето на командите: (поне за Win 7/8/10), но тогава бях с XP и вместо bcdedit се ползваше bootcfg

bcdedit /deletevalue {default} truncatememory
bcdedit /deletevalue {default} numproc

Колкото до Core Parking, то би трябвало от доста време насам да е изключен по подразбиране в 10 (поне от 2017-та насам).

Остава да си видиш настройките на Power плана, който си избрал относно процесора. Ако си на Balanced го промени на High Performance или ръчно промени само параметрите, които те интересуват.

Добре, значи всичко е наред. Power плана съм го сложил на High Performance.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Иначе ако решиш хвърли едно око на този инструмент, но като цяло мисля, че няма да ти е необходим. Но за всеки случай:

https://coderbag.com/product/quickcpu

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Gurko78 написа:

Как мога да използвам всички ядра на процесора

преди 4 часа, Gurko78 написа:

Ето колко ядра работят след променяне на настройката на максимален брой: https://prnt.sc/vxedbl

Изначално грешно зададен въпрос. Грешно ти е разбирането за "използване" на даден ресурс. Снимал си процесора в състояние почти idle.

Настройките в msconfig не си играй да ги променяш, windows не е "тъп".

Кога и колко ядра ще са натоварени зависи изцяло от софтуера, който ползваш - написан кадърно да разпознава и работи с повече от една нишка или написан за едноядрени процесори.

Всичко друго, в общия случай, когато всичко е наред, е ала-бала папагалим наизустени глупости от някой уж майстор.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Баси якото, решаваме несъщестуващ проблем :D 

Пусни си един бенчмарк 24/7 да върви и се радвай на 100% натоварване, като те гложди толкова.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Gurko78 написа:

Преди промяната ми показваше Overall utilization, не се сетих да го сменя на Logical processors. Сега си ги виждам 4-те ядра, всичко работи нормално.

По-скоро според мен си е помислил, че се е ползвало само едното ядро, защото не е сменил графата на визуализация в Task Manager-a и оттам си е помислил, че другите ядра са паркирани и е започнал да търси как да го изключи и е попаднал на въпросната настройка в msconfig. Ако беше сменил графата още в началото сега тази тема нямаше да я има, но човек се учи докато е жив. Но да, трябва да се внимава, защото в интернет освен много полезни материали има и доста FAKE настройки, които са със съмнителен или дори негативен резултат.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване