Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте на всички! Искам да попитам дали някой може да ми помогне с една задача по теоретична електреотехника. Става въпрос за курсова работа. Поради дистанционното обучение и от факта, че работя съм изтървал важен материал по този предмет и сега се затруднявам да реша задачата правилно. Става въпрос за задача в която трябва да се пресметнат токовете във веригата и показанията на волтметъра по метода на контурните токове при постоянен режим. За начало някой, ако може да ми каже дали правилно съм преобразувал схемата и дали имам някакви грешки в нея.

viber_изображение_2020-12-24_16-07-22.jpg

viber_изображение_2020-12-24_16-07-23.jpg

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

401727841_viber__2020-12-24_16-07-23.thumb.jpg.b3bd17c59c9fc898b4e92820ef3d21b4.jpg.01ed17c2f5ffaac68477a216398261cf.jpg

забравил си R7
източника е5, не участва във веригата заради безкрайното съпротивление на кондензатора в идеалният случай
ампермера Je има нулево съпротивление в идеалния случай
червените елипси са токовите кръгове

пп

не е само това, има и други токови кръгове, за които трябва сам да се сетиш

Редактирано от дpъндю (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Мирослав896 написа:

Здравейте на всички! Искам да попитам дали някой може да ми помогне с една задача по теоретична електреотехника. Става въпрос за курсова работа. Поради дистанционното обучение и от факта, че работя съм изтървал важен материал по този предмет и сега се затруднявам да реша задачата правилно. Става въпрос за задача в която трябва да се пресметнат токовете във веригата и показанията на волтметъра по метода на контурните токове при постоянен режим. За начало някой, ако може да ми каже дали правилно съм преобразувал схемата и дали имам някакви грешки в нея.

...

Здравей Юнак,

При постоянен ток както си записал:

1. Активното съпротивление в индуктивният елемент е нулево => просто можеш да го махнеш от еквивалентната схема... С други думи това си го направил правилно.

2. Активното съпротивление в капацитивният елемент е безкрайно => в целият клон, активният ток е нулев... С две думи неправилно си редуцирал тази част от схемата. Трябва да редуцираш този клон (с кондензатора) и да оставиш горния клон.

От там нататък е лесно. Възловите точки са 4 => имаш три контура и три контурни тока! Избираш посоките на токовете на случаен принцип и по законите на Кирхоф правиш система от 3 уравнения и си я решаваш с кеф!

Внимавай! Не можеш да затваряш контур през източник на е.д.т.! Неговото напрежение е неизвестно! В това отношение, подсказката на Дрънди за 4 контура е невярна!

Давай сега новият ти вариант на еквивалентната схема да го видим и да го обсъдим!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да припомня определението.

В схемата има източник на ток, който е означен със je

Източникът на ток Je представлява идеализиран източник на захранване,
който създава постоянен ток Ie не зависещ от съпротивлението на товара, към който е свързан,
а неговото напрежение (електродвижеща сила) Ee и вътрешно съпротивление Re се считат равни на безкрайност,
като е изпълнено:
Ee/Re=Ie

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 45 минути, darkterminal написа:

В това отношение, подсказката на Дрънди за 4 контура е невярна!

да, сега се усетих, че съм се заблудил... начертал съм кръговете за ампермер, а не за източник на ток

преди 48 минути, darkterminal написа:

Внимавай! Не можеш да затваряш контур през източник на е.д.т.! Неговото напрежение е неизвестно! В това отношение, подсказката на Дрънди за 4 контура е невярна!

аве, Дарку, как ги помниш тия неща ве
..35 години са минали откак са мъ изпитвали на тез неща
те сега се пробвах на линка на Ацнект и резултата ми е 0 от 100 възможни за въпрос...баси

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, дpъндю написа:

опс, грешка...де да бях толкус млад
от преди 45 години

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, дpъндю написа:

да, сега се усетих, че съм се заблудил... начертал съм кръговете за ампермер, а не за източник на ток

аве, Дарку, как ги помниш тия неща ве
те сега се пробвах на линка на Ацнект и резултата ми е 0 от 100 възможни за въпрос...баси

А баш! Това при метода на контурните токове, а при метода на възловите потенциали, не можеш да вземаш клон в който има само източник на е.д.н. Поради подобни причини...

За Юнака,

Идеалният източник на е.д.т. има безкрайно голямо вътрешно съпротивление (за да може да поеме безкрайно голям товар, без да измени характеристиките си).

Идеалният източник на е.д.н. има безкрайно малко вътрешно съпротивление (за да може да поеме безкраен товар, без да измени характеристиките си).

По този повод се мъдри една теорема на суперпозицията (припомни си я) и едни много важни следствия от тази теорема, те рефлектират в ограниченията, които дефинирахме при всеки от двата метода!

Успех!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Честита Коледа на всички! Извинявам се за закъснението, но през изминалите 2 дни не съм работил по задачата поради празниците. Схемата я пречертах според вашата помощ и насоки. Надявам се този път да съм я направил правилно.

viber_изображение_2020-12-27_11-44-27.jpg

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Мирослав896 написа:

Честита Коледа на всички! Извинявам се за закъснението, но през изминалите 2 дни не съм работил по задачата поради празниците. Схемата я пречертах според вашата помощ и насоки. Надявам се този път да съм я направил правилно.

Може би съм забравил, но какво значи диагонал с две стрелки  и какви са тези кръгове със стрелки? И доколкото си спомням има разлика от i и I.

И защо i2, i3 имат две посоки? Липсва и основната на цялата схема i?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, acnekt написа:

Може би съм забравил, но какво значи диагонал с две стрелки  и какви са тези кръгове със стрелки? И доколкото си спомням има разлика от i и I.

И защо i2, i3 имат две посоки? Липсва и основната на цялата схема i?

Кръговете със стрелки са контурните токове i1 ; i2 ; i3 . Доколкото знам посоката им мога да избирам аз, по принцип по часовниковата стрелка , в случая за по лесно пресмятане с плюсове.

viber_изображение_2020-12-24_16-07-22.jpg

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво е напрежението върху кондензатора C5 ?

В реална схема през кондензатора протича ток, докато се зареди до определено напрежение.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Мирослав896 написа:

...

Горе долу, добре си се справил!

Специално ти написахме, че клон, в който имаш само и единствено източник на е.д.т., не може да се включи в контур, когато се използва методът на контурните токове!

С други думи, от еквивалентната схема, която си нарисувал, махни клонът между точки а и b. Съответно, третият контур се затваря между клоновете на веригата, съдържащи е1, е3, R6 и е6, а контурният ток I1, тече в този контур.

Ади, дерзай!

преди 29 минути, NVJ написа:

Какво е напрежението върху кондензатора C5 ?

В реална схема през кондензатора протича ток, докато се зареди до определено напрежение.

По условие, в тази задача, се смятат параметрите на веригата в постоянен режим... С други думи, преходните процеси не се разглеждат. Следователно, кондензатора се явява елемент с безкрайно активно съпротивление, което ни позволява да редуцираме целият клон при съставянено на еквивалентната схема...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, Мирослав896 написа:

аве, правилно си беше начертал токовия кръг в дясно
ама аз се заблудих с волтмететъра отляво и по инерция помислих, че в дясно е амперметър, а то не е такова, а е източник на ток
така че правилно го беше начертал
най-добре виж какво имам на предвид
411158310_viber__2020-12-27_11-44-27.thumb.jpg.2fd6d6eb6150e038cbe8c51b7b8f43f8.jpg.fb6e81d469bb87a7b154addae0be747e.jpg

пп

дрът човек съм
кихам кашлам трътам
не ставам за воевода с тая склероза дек мъй фанала

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, darkterminal написа:

Горе долу, добре си се справил!

Специално ти написахме, че клон, в който имаш само и единствено източник на е.д.т., не може да се включи в контур, когато се използва методът на контурните токове!

С други думи, от еквивалентната схема, която си нарисувал, махни клонът между точки а и b. Съответно, третият контур се затваря между клоновете на веригата, съдържащи е1, е3, R6 и е6, а контурният ток I1, тече в този контур.

Ади, дерзай!

По условие, в тази задача, се смятат параметрите на веригата в постоянен режим... С други думи, преходните процеси не се разглеждат. Следователно, кондензатора се явява елемент с безкрайно активно съпротивление, което ни позволява да редуцираме целият клон при съставянено на еквивалентната схема...

viber_изображение_2020-12-27_22-50-56.jpg

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, Мирослав896 написа:

viber_изображение_2020-12-27_22-50-56.jpg

Юнак,

Във всеки контур тече само по един контурен ток! Тоя ток Ie в долния десен контур откъде се взе? Махни го от схемата и поправи първото уравнение от системата - махни R6*Iе... Щом нямаш ток , следователно няма и пад на напрежение R6*Iе, следователно, няма място в първото уравнение! Останалото изглежда добре!

Успех!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, darkterminal написа:

Юнак,

преди 8 часа, darkterminal написа:

Юнак,

Във всеки контур тече само по един контурен ток! Тоя ток Ie в долния десен контур откъде се взе? Махни го от схемата и поправи първото уравнение от системата - махни R6*Iе... Щом нямаш ток , следователно няма и пад на напрежение R6*Iе, следователно, няма място в първото уравнение! Останалото изглежда добре!

Успех!

Успех!

Благодаря на всички за помоща! Имам още едно затруднение за намирането на токовете: i1 - i8 . Не знам как точно трябва да се случат нещата.

viber_изображение_2020-12-28_12-59-10.jpg

viber_изображение_2020-12-28_12-59-12.jpg

viber_изображение_2020-12-28_12-59-13.jpg

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 24.12.2020 г. в 19:01, дpъндю написа:

не е само това, има и други токови кръгове, за които трябва сам да се сетиш

1510628937_viber__2020-12-24_16-07-22.thumb.jpg.e84ecb319878a73e5ab5a750f757ecc2.jpg.f448141f671d4e16624037f359df0282.jpg

начи, преди 45 години, вероятно щех да ги сметна така
със закона на ом и втори закон на Кирхов:
първо зеления, за да разбера падът върху R4....плюс е3, определям тока на R7
 с потенциалната разлика в червените точки плюс е1  определям тока през R1
падът върху R2  плюс падът върху R4, определят показанията на волтметъра
със първи закон на Кирхов определям посоките на тока

а инак с твоите кръгове:
токовете от двата кръга се сумират за R1
пп
имай предвид че все пак са минали 45 години и може би греша

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, Мирослав896 написа:

Благодаря на всички за помоща! Имам още едно затруднение за намирането на токовете: i1 - i8 . Не знам как точно трябва да се случат нещата.

...

viber_изображение_2020-12-28_12-59-13.jpg

Така... Токът във всеки клон от веригата е равен на сумата от всички контурни токове протичащи през този клон. С други думи:

I1 = I2' + I1'
I2 = I2'
I3 = I1' - I3'
I4 = I2' + I3'
I5 = 0
I6 = I1'
I7 = I3'

Ти ще ни обясниш защо!

Важно! Можеш да използваш Първия Закон на Кирхоф, за да си провериш сметките. Ако си смятал правилно, I1 = I4 + I3  и така във всяка възлова точка.

Успех!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, Мирослав896 написа:

Ако това със стрелките е напрежението, то тогава тока е обратно.

03_Kirchhoff_1.png

на 27.12.2020 г. в 12:58, Мирослав896 написа:

Кръговете със стрелки са контурните токове i1 ; i2 ; i3 . Доколкото знам посоката им мога да избирам аз, по принцип по часовниковата стрелка , в случая за по лесно пресмятане с плюсове.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 часа, acnekt написа:

Ако това със стрелките е напрежението, то тогава тока е обратно.

посоката на тока е условна
прието е, че тече от плюс към минус
посоката на движение на заредени частици се взема под предвид при галванизация

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, дpъндю написа:

посоката на тока е условна
прието е, че тече от плюс към минус
посоката на движение на заредени частици се взема под предвид при галванизация

Да, но ако е срещу движението на тока, напрежението расте и е с плюс и обратно.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, acnekt написа:

Да, но ако е срещу движението на тока, напрежението расте и е с плюс и обратно.

ами електроните се движат срещу приетата посока на тока
ама не виждам как това ще дигне напрежението
не те разбирам какво имаш предвид

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, дpъндю написа:

ами електроните се движат срещу приетата посока на тока
ама не виждам как това ще дигне напрежението
не те разбирам какво имаш предвид

Друг начин на решаване и други символи имаме. Не решаваме с матрици.

Както и да е. Нямам време сега. Но щом така е прието и така е преценил учителят -добре.

Ний решаваме нещо така и с такива символи.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, acnekt написа:

Не решаваме с матрици.

аве и аз не решавам с матрици
символите си ги имаше едно време, тъй като става въпрос за източници с неопределена полярност...тъй де, стрелката е за фаза  на тока
всички токове във фаза се сумират

преди 33 минути, acnekt написа:

така е преценил учителят -добре.

даскала е ненормален
дал е променливотокова схема, за работа с постоянен ток

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване