Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте непознати приятели!  
Със семейството ми живеем в къща 90 кв. м., тавана е гредоред, а пода редени дъски, изолация - никаква.
Зимно време отопляваме 3 стаи с две печки на дърва и въглища. 
Дотук добре, ама хамалогията голяма - купуване, мъкнене, цепене, зареждане, пак мъкнене, после изхвърляне и пак мъкнене...
От край време се замисляме за промяна. Чуваме добри отзиви за пелетните камини, по-икономично било, повече топлело... 
Имаме един климатик 12-ка в едната стая и се колебаем дали да продължим да купуваме климатици или да вземем пелетна камина на водна риза или евентуално две по-малки камини на пелети без водна риза.
Всички знаем, че тока все поскъпва, защо поскъпва и че, Ще поскъпва!
Давайте съвети за примерни цени за изграждане на водна риза, касае се за 3 стаи, коридор, кухня и баня! 
Споделете вашият опит, кое според вас би било по-добре? 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако имате маза си сложете долу едно котле и гравитационно си отоплявайте горе стаите. Кеф дърва, кеф пелети (не са по-евтини от дървата и са по-"мръсни" от тях)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 31 минути, BGpower21 написа:

Здравейте непознати приятели!  
Със семейството ми живеем в къща 90 кв. м., тавана е гредоред, а пода редени дъски, изолация - никаква.
Дотук добре, ама хамалогията голяма - купуване, мъкнене, цепене, зареждане, пак мъкнене, после изхвърляне и пак мъкнене...
От край време се замисляме за промяна. Чуваме добри отзиви за пелетните камини, по-икономично било, повече топлело... 
Имаме един климатик 12-ка в едната стая и се колебаем дали да продължим да купуваме климатици или да вземем пелетна камина на водна риза или евентуално две по-малки камини на пелети без водна риза.
Всички знаем, че тока все поскъпва, защо поскъпва и че, Ще поскъпва!
Давайте съвети за примерни цени за изграждане на водна риза, касае се за 3 стаи, коридор, кухня и баня! 
Споделете вашият опит, кое според вас би било по-добре? 

И при камината ще си купуваш пелети. Няма такова нещо като евтино. И хамалогията си е същата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, N1K17Y написа:

Чувалите с пелети мислиш, че летят ли ? Иначе, на газ се решава този проблем.

И тук няма да излезе евтино, но си прав че при газта не си зависим от ток и мръсотия.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Едва ли по-скъпо ще излезе , но за сметка на влачене, мъкнене и т.н. съм за отопление на ток по възможност с климатик/ци/! Обаче има едно голямо НО което не трябва да се пренебрегва и това е сериозна възможност при по-сложна метеорологична обстановка да няма ток . За това аз съм да има парно на гравитачен принцип на дърва. Основно отопленито да е на ток в по-топли дни , а в студени дни да си се ползва парното, като през нощта да си се ползва климатици възползвайки се от нощната тарифа на тока !

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на газ е най-евтиното

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 24 минути, haidukpikaso написа:

на газ е най-евтиното

Цъ, на гуми е най-евтино (направо без пари излизат).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Населено място?

Първа задача е топлоизолацията. Имате много топлинни загуби. Внимавайте кой ще я прави за да не се запалите. Примерно стената на комина много се нагрява.

Колко бюджет разполагате? Имате ли собствен двор? 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, JohnTRIVOLTA написа:

Едва ли по-скъпо ще излезе , но за сметка на влачене, мъкнене и т.н. съм за отопление на ток по възможност с климатик/ци/! Обаче има едно голямо НО което не трябва да се пренебрегва и това е сериозна възможност при по-сложна метеорологична обстановка да няма ток . За това аз съм да има парно на гравитачен принцип на дърва. Основно отопленито да е на ток в по-топли дни , а в студени дни да си се ползва парното, като през нощта да си се ползва климатици възползвайки се от нощната тарифа на тока !

Да слага навсякъде климатици и може в килера да има един резервен газов отоплител .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Цитат

Със семейството ми живеем в къща

Чудесно, няма съседи по етажите и говорене по стълбите като в блоковете.

Цитат

....изолация - никаква.

Това е много лошо. Как мръзнете...сигурно сте свикнали?

Цитат

Замърсявате въздуха, ама яката. После искате да дишате навън чист въздух и все колите ви са виновни.

Цитат

От край време се замисляме за промяна.

Например топлоизолация като за начало пък после мислете за отоплението.

Няма ли изолация каквото и да има за отопление винаги ще е студено.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 1 месец по-късно...

На ток е възможно най-неефективното и скъпо отопление.На времето на село в къщата се отоплявахме с парно във всяка стая.Бащата беше сложил един котел в гаража и във всяка стая по един соц радиатор чугунените ребрените.Бащата купуваше големи трупи, до колкото си спомням края на лятото ги нарязваше с резачката за цялата зима.Имахме едно помещение от 35 квадрата като селскостопанска постройка го пълнеше цялото.Цяла зима сме се разкарва ли по-къси ръкави в къщи. Перфектно отопление.После и други хора така си направиха парно в къщите.За мен това е идеалния вариянт, за къща.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 23 минути, Чингис Хан написа:

На ток е възможно най-неефективното и скъпо отопление.На времето на село в къщата се отоплявахме с парно във всяка стая.Бащата беше сложил един котел в гаража и във всяка стая по един соц радиатор чугунените ребрените.Бащата купуваше големи трупи, до колкото си спомням края на лятото ги нарязваше с резачката за цялата зима.Имахме едно помещение от 35 квадрата като селскостопанска постройка го пълнеше цялото.Цяла зима сме се разкарва ли по-къси ръкави в къщи. Перфектно отопление.После и други хора така си направиха парно в къщите.За мен това е идеалния вариянт, за къща.

Сега вече нещата са други. Няма евтин или скъп вариант. Всичко вече си е скъпо. Като теглиш чертата с всичките разходи и тичания се вижда.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 10.01.2021 г. в 19:35, Емил Костов написа:

И тук няма да излезе евтино, но си прав че при газта не си зависим от ток и мръсотия.

ГАЗ и ГЪЗ са от мъжки род - един газ, газът, природен газ...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Сега се отоплявам с парно на газ.Тоет котел, който има газов бойлер, който подгрява водата за парното.Верно, чиста работа.Дори не се заминавам с подръжка и ремонти, наел съм фирма, която да го прави.Единственото, което върша е да настроя термостата колко жега искам да ми е.Но не е същата топлина въпроизведена по естествен начин от дървата и въглищата.На село, ми е много по кеф да си изчистя и запаля печката.Сутрин отивам, цепа си разпалки, но топлината от печката на дърва.Не бих заменил никога естествената среда и топлина с разни измишльотени на 21 век.Автора, ако има прекалено динамично ежедневие, може и да заложи на парно на газ, но незнам как, ще стане в бегето тоя чалъм, като няма централна тръба, освен да има някоя цистерна в двора.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Чингис Хан написа:

Сега се отоплявам с парно на газ.Тоет котел, който има газов бойлер, който подгрява водата за парното.Верно, чиста работа.

Аз имам вкарана тръба докарваща газ в къщата, ама още не мога да го измисля булка ми как ще управлява тая работа ако ме няма 20 дена. Щото по телевизията като покажат от време на време някоя срутена къща от гръмнал газ у нея и ми поизтиват мераците да не се занимавам по 1 път годишно да поръчвам нафта.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 53 минути, Белгиеца написа:

Аз имам вкарана тръба докарваща газ в къщата, ама още не мога да го измисля булка ми как ще управлява тая работа ако ме няма 20 дена. Щото по телевизията като покажат от време на време някоя срутена къща от гръмнал газ у нея и ми поизтиват мераците да не се занимавам по 1 път годишно да поръчвам нафта.

Белжо сега с новите технологии това няма как да стане.Долу това е бойлерчето, където има постоянен пламък, и подгрява водата, за която се грижи да циркулира, голямото правоъгълно тяло.Правоъгълното тяло се грижи за правелното налягане и правелното изгаряне на газовете.То управлява цялата система.То е скъпата част от цялата инсталация.Имам още едно такова в мазата, ако беше на близо щях да ти го подаря барем да видиш , че съм човек.Най-големия дерт е не, че може да гръм, а да няма теч на изгорели газове.Те са смъртоносни, и нито имат мирис, нито цвят.Просто не се събуждаш на другия ден.За това както е при мен, е разумно всичко това да бъде инсталирано в помещение извън къщата или апартамента.Тогава и да има теч, няма как да тръгне по стаите.

61BF1E8A-7841-4B03-8ECB-B7DE43ACEFF6.jpeg

1C2559D7-C552-484E-A4D8-7C044A7AC28C.jpeg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, цър-вул написа:

@Чингис Хан, нямаш ли инсталиран ниско долу(близо до пода) сензор?

Не, тука ги направиха задължителни, ако котела е инсталиран вътре в жилището.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, nickolaycho написа:

ГАЗ и ГЪЗ са от мъжки род - един газ, газът, природен газ...

Да, прав си. На това не съм обръщал внимание

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Според мен на дърва все още е най-евтино, макар че и те от година на година стават все по-скъпи. Първо е добре обаче да се сложи изолация и да се смени дограмата. А за три стаи най-добре печка с водна риза. Цяла зима печката се ползва за готвене, което също спестява пари. Бойлерът също се връзва към парното, което пак помага.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 часа, Чингис Хан написа:

Най-големия дерт е не, че може да гръмне, а да няма теч на изгорели газове.

Е, при мене в помещението на парното се влиза от гаража, това е най-долу в къщата и там никой не спи.
Ама, като спре газът идващ от градската система и съседката звъни при мен да ме пита има ли газ при мен.
В такъв случай  кво прави моята булка , ако ме няма в Белгия ?
Ако се напълни помещението долу с изтичащ газ по някаква причина и запаля колата, т.е. има искра и всичко литва в небесата и аз като съм атеист дедо боже няма да ме иска там.
А тоя пламък като угасне, ако не е спрян потокът от газ и става интересно. А като спре тока, кой и как ще го пали пак този пламък ? Жена ми няма да смее да влезе там и даже ще я е страх да слиза до помещението с пералнята и сушилната машнини. А и външен ход няма до него има само прозорче, външният вход е през гаража за най-долния етаж.
В двете ми съседни къщи са на газ, ама ... има много неизвестни ...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 12.02.2021 г. в 19:16, Белгиеца написа:

Е, при мене в помещението на парното се влиза от гаража, това е най-долу в къщата и там никой не спи.
Ама, като спре газът идващ от градската система и съседката звъни при мен да ме пита има ли газ при мен.
В такъв случай  кво прави моята булка , ако ме няма в Белгия ?
Ако се напълни помещението долу с изтичащ газ по някаква причина и запаля колата, т.е. има искра и всичко литва в небесата и аз като съм атеист дедо боже няма да ме иска там.
А тоя пламък като угасне, ако не е спрян потокът от газ и става интересно. А като спре тока, кой и как ще го пали пак този пламък ? Жена ми няма да смее да влезе там и даже ще я е страх да слиза до помещението с пералнята и сушилната машнини. А и външен ход няма до него има само прозорче, външният вход е през гаража за най-долния етаж.
В двете ми съседни къщи са на газ, ама ... има много неизвестни ...

Аве Белжо ти в кой живееш ве? В средновековието ли? Спре ли пламъка в бойлерчето спира и притока на газ.Ти нямаш ли модерна печка на газ? И там я има тази защита. Аве карай на нафта и това е.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Нямам нищо на газ вкъщи, едно време като купихме къщата имаше у банята някакъв "бойлер" на газ за топлата вода. Еми изхвърлих го веднага да не се стряска булка ми излишно.

А какво става като защитата не сработи ?
Бум ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Е то може и до като пресичаш на пешеходна пътека и на някой да му откажат спирачките и Бум!  Апропо, на газ готвенето става манджата много по-бързо.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...