Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Нужда от помощ за решаване на задача по математика.

Препоръчан отговор

Здравейте!

Ще съм много благодарен, ако някой може да ми помогне с решение на тази задача:

1 задача) Прав кръгов конус - YouTube видео урок по темата!

S = 14 π cm2 , l = 7 cm

h = ? r = ? V = ?

2 задача) Прав кръгов цилиндър - YouTube видео урок по темата!

S = 24 π cm2

S1 = 32 π cm2

r = ? h = ? V = ?

Математиката за жалост ми е една от слабите страни, дано тук има някой който е пълна противоположност. 

Благодаря предварително!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, MisterDimchev написа:

Здравейте!

S = 14 π cm2 , l = 7 cm

h = ? r = ? V = ?

S = 24 π cm2

S1 = 32 π cm2

r = ? h = ? V = ?

Математиката за жалост ми е една от слабите страни, дано тук има някой който е пълна противоположност. 

Благодаря предварително!

Задача 1

S = пиrl

От условието на задачата S = 14 π cm2 , l = 7 cm

14 пи = пи r 7.  Дели се на 7пи  и

r е равен на 2. 

От Питагоровата теорема

https://bg.wikipedia.org/wiki/Питагорова_теорема

l на квадрат или хипотенузата e =   r^2+h^2.

l^2 = r^2+h^2

Височината h

h^2 = l^2-r^2 = 49 -4= 45  или след коренуване h = 6,7 мерна единица в случая см.

Обемът на конус е 1/3 от обема на цилиндър или = 1/3 Bh = 4пи 6,7 1/3 = 8,93 мерна единица. Щом всичко е в см, значи кубични см.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 часа, MisterDimchev написа:

Тогава за какво се занимаваш да търсиш решение?! Ако това е изпит някакъв напиши: "Математиката не ме интересува!!! Това е моето решение!!!" И дано ти сметнат отговора ти за достоен и ти пишат оценка, за да не спират образованието ти.

Успех!

п.п. Слаб "2", също е вид оценка, която не би следвало да влияе на образованието .... или по ново му 0 точки ... :) 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, dioib написа:

Тогава за какво се занимаваш да търсиш решение?! Ако това е изпит някакъв напиши: "Математиката не ме интересува!!! Това е моето решение!!!" И дано ти сметнат отговора ти за достоен и ти пишат оценка, за да не спират образованието ти.

Успех!

п.п. Слаб "2", също е вид оценка, която не би следвало да влияе на образованието .... или по ново му 0 точки ... :) 

Ти сериозно ли отдели от времето си да напишеш тази простотия? Човешкия ум е странно нещо, особенно, когато липсва. Дано и това не влияе на живота ти... :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, MisterDimchev написа:

Ти сериозно ли отдели от времето си да напишеш тази простотия?

:offtopic_s:Да, отделих от времето си, а дали е простотия, то дали ти имаш ум?! :) = Толкова по твоя Офф топ пик ... 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 15.01.2021 г. в 15:32, MisterDimchev написа:

Здравейте!

S = 14 π cm2 , l = 7 cm

h = ? r = ? V = ?

S = 24 π cm2

S1 = 32 π cm2

r = ? h = ? V = ?

Благодаря предварително!

И нямаш съученик, от който да препишеш два реда???

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 52 минути, Myanmar написа:

И нямаш съученик, от който да препишеш два реда???

Ако имах, нямаше да питам тук.

Това е за оправяне на оценка, мисля, че всеки получава индивидулна задача.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

на 15.01.2021 г. в 14:32, MisterDimchev написа:

Здравейте!

S = 14 π cm2 , l = 7 cm

h = ? r = ? V = ?

S = 24 π cm2

S1 = 32 π cm2

r = ? h = ? V = ?

Благодаря предварително!

Задача 2

Дадено
S = 24 Пи 

S = Пи r^2

На окръжността лицето 

A = Пи r^2

24 Пи = Пи r^2  дели се на Пи .

След коренуване Радиусът е равен

r = 4,89 см

S1 = 2 Пи r(r+h)

32 Пи = 2 Пи 4,89(4,89+h)

h= 1,69 см

V = Пи r ^2 h = 24 Пи 1,69 = 40 Пи см^3

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, acnekt написа:

Задача 2

Дадено
S = 24 Пи 

S = Пи r^2

На окръжността лицето 

A = Пи r^2

24 Пи = Пи r^2  дели се на Пи .

След коренуване Радиусът е равен

r = 4,89 см

S1 = 2 Пи r(r+h)

32 Пи = 2 Пи 4,89(4,89+h)

h= 1,69 см

V = Пи r ^2 h = 24 Пи 1,69 = 40 Пи см^3

Замества числа в 1 формула. Разбирам да се иска триизмерно мислене или нещо специфично, да му съчувства, но тук става въпрос за мързел.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 34 минути, Myanmar написа:

Замества числа в 1 формула. Разбирам да се иска триизмерно мислене или нещо специфично, да му съчувства, но тук става въпрос за мързел.

Не е за мен, аз решавах такива преди 15 години. Не е до мързел. 

Не разбирам как все такива асоциални сте по форумите, но от друга страна къде другаде можете да бъдете...

Огромно благодаря на @acnekt!

Хубаво е да видиш, че има и добри и качествени хора тук!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, MisterDimchev написа:

Огромно благодаря на @acnekt!

Ай стига ве, благодариш му защото подмени буквичките във формулата с числата.

Цяло чудо е, че си успял да се научиш как се прави регистрация във форум.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Myanmar написа:

Ай стига ве, благодариш му защото подмени буквичките във формулата с числата.

Цяло чудо е, че си успял да се научиш как се прави регистрация във форум.

Благодаря му, защото знае кои буквички да замени.

Ти например едва ли си знаел.

Знаеш ли кое е чудо? 

Как двама човека са успяли да създадат някой като теб... Толкова асоциален и антипатичен, злобен, заядлив... Както казах, да живеят форумите, че такива като тебе, да си правят регистрация... Айде със здраве. Не си струваш времето да ти се отговаря, толкова си анти... :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 35 минути, MisterDimchev написа:

Благодаря му, защото знае кои буквички да замени.

haha.png Какво знание, какви 5 лв. То си го пише навсякъде, даже името им е такова: h е height, r е radius, S е Surface. Ти май НАИСТИНА си имал нужда от помощ.

преди 38 минути, MisterDimchev написа:

Ти например едва ли си знаел.

haha.png Какво разбирам аз...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 17.01.2021 г. в 17:49, Myanmar написа:

Какво знание, какви 5 лв. То си го пише навсякъде, даже името им е такова: h е height, r е radius, S е Surface. Ти май НАИСТИНА си имал нужда от помощ.

Какво разбирам аз...

Нищо не си разбрал ти, живота дори не си разбрал, щом си станал толкова кофти човек...

От там нататък, нищо не може да се очаква от такива като тебе...

И все пак, ако математиката много я разбираше, да беше казал, къде @acnekt е допуснал грешка... Ама то само заместваш буквички нали... 

139826262_408962176992313_3795699520640501549_n.jpg

140324160_160763532222976_7379878857127154888_n.jpg

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 17.01.2021 г. в 13:22, MisterDimchev написа:

Не е за мен, аз решавах такива преди 15 години. Не е до мързел. 

аз съм ги решавал преди 50, ама добре си спомням, че обем на цилиндър е V=S*h
а за конус резултат се дели на три
S ти е дадено и l ти е дадено
трябва ти r за да сметнеш височината h

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, MisterDimchev написа:

...да беше казал, къде @acnekt е допуснал грешка...

@acnekt не е допуснал грешка а ти -- r^2 означава r на квадрат а не r по 2

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, MisterDimchev написа:

да беше казал, къде

Обем на конус.

Обем на цилиндър.

Определено е въпрос на мързел, а не да се показват знания!!!

Така, че ако не осъзнавате къде е сгрешил потребител давайки Ви решение, то определено не владеете не само математиката, а и начините да търсите решение на проблематика. 

Успех в придобитото решение, без да придобиете знание!!! Това ли е начина?!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 48 минути, dioib написа:

Обем на конус.

Обем на цилиндър.

Определено е въпрос на мързел, а не да се показват знания!!!

Така, че ако не осъзнавате къде е сгрешил потребител давайки Ви решение, то определено не владеете не само математиката, а и начините да търсите решение на проблематика. 

Успех в придобитото решение, без да придобиете знание!!! Това ли е начина?!

Брех бе, пълно с "не мързеливи" тука...

Колега, това не е за мен, исках да помогна на някой просто да си реши задачите.

При ОНЛАЙН обучение, на което ти пращат "Прочети тези страници и реши тези задачи" без да ти се е обеснило, това е начина за повечето ученици/студенти в момента.

Ама давай да съдим и да се правим на много знаещи и преуспели в живота... Пачки броят заради знанията си всяка вечер... Живота им мечта за околните...

Тея форуми са егати токсичната екосистема...

Все пак благодарение на аспект оценката е 4-ка, повече от нужното за човека в момета.

П.С: От 28 ученика, само 8 са предали някакво решение. 

Всички са мързеливи такива...

А и човека за когото беше решението, всички години е бил с успех над 5.50, ей така, защото е мързелив.

И един даде решение, всичко останало дава оценки кой какъв бил... Нищо общо по темата и въпроса... Жалка история.

За мен тази тема е приключена, нямам нужда хора които най-вероятно нищо не са постигнали в живота, или най-големия им успех е да си купят 20 годишна кола на изплащане или телевизор по същия начин, да ми казват, колко съм бил мързелив аз или някой друг, без идея да си имат, каква е реалността. 

Отново огромно благодаря на @acnekt, че беше просто човек, опитващ се да помогне, без да съди някого.

Айде всичко най-добро и със здраве! 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, MisterDimchev написа:

без да ти се е обеснило

При положение, че днешните деца са "по-пъргави" с компютрите лесно могат да намерят обяснение. Не си погледнал линковете които дадох. 

Нима там не е обяснено за конуса и за цилиндъра?! 

Отделно има сайт: Уча се ... там даже има и видео обяснение. 

Както и да е ... 

Успех! 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, MisterDimchev написа:

Нищо не си разбрал ти, живота дори не си разбрал, щом си станал толкова кофти човек...

И все пак, ако математиката много я разбираше, да беше казал, къде @acnekt е допуснал грешка... Ама то само заместваш буквички нали... 

Математика на тетрадка с прави линии??? И се чертае с химикал? Няма ли стандарти.

Помня, че на нас ни изисикваха  карирани листа, линия, триъгълник, пергел и молив HB. Иначе не си готов за часа.:)

Най-много ми хареса, как е задраскано формулата за S1. Сякаш не е вярна. И как с големи червени букви просто размазва цялата задача, а не в дясната страна, просто да спомене, какво е грешното. Тук оставяме 2,5 см лявата страна, и място в дясната страна на листа за учителя. Също така формула, мерни единици.

Ако ги няма намаляване оценката. Дата, име и номер в класа също.

https://youtu.be/lPpvXNBKlNw?t=198

https://s12.directupload.net/images/210119/l9hlmryn.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, MisterDimchev написа:

С тоя женски почерк ли тръгна да се хвалиш haha.png Все се чудя защо някой като почне да се излага и не може да спре, ама твоето бие всякаква фантастика.

преди 1 час, acnekt написа:

И се чертае с химикал?

Аз бях толкова дОбър, че чертаех с химикал, а всички останали с молив, че да трият като сгрешат. А такива задачи се решават на ум. Този образ, просещ помощ за умножение на две числа си въобразява, че разбира нещо, като преписва домашни. Бедна майко България, какво те чака, дано емигрират и от тези в чужбина.

преди 2 часа, dioib написа:

При положение, че днешните деца са "по-пъргави" с компютрите лесно могат да намерят обяснение. Не си погледнал линковете които дадох. 

Пъргави в лайкване на голи дупета. За друго не ги търси.

преди 6 часа, MisterDimchev написа:

Жалка история.

Ти неграмотния не си жалък, жалки са тея дето не ти пишат домашните, да, да haha.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Myanmar написа:

С тоя женски почерк ли тръгна да се хвалиш haha.png Все се чудя защо някой като почне да се излага и не може да спре, ама твоето бие всякаква фантастика.

Аз бях толкова дОбър, че чертаех с химикал, а всички останали с молив, че да трият като сгрешат. А такива задачи се решават на ум. Този образ, просещ помощ за умножение на две числа си въобразява, че разбира нещо, като преписва домашни. Бедна майко България, какво те чака, дано емигрират и от тези в чужбина.

Не знам, кой в какво е добър и кой какъв е.
Но едно време си имаше изисквания за часа по математика или за който да е било час в училище. 
Просто ме учуди, че така грубо с червено учителката е надраскала задачата. 
В час по спорт, не ни пускаха, ако не сме облечени спортно, примерно. И ни пишеха, че не сме били в часа по спорт.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Myanmar написа:

Опазил ме Господ да ги потърся ... :) Ще ме препратят де да знам къде ... към Германия може би в някой лагер ... :) Или в Диариону бикир ... и да се оплаквам после на арменския поп ... :) 

п.п. Не е че налитат на лоло, но да си пазят вид атрибути ... ;) Лесно се режат ... :) 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ПП: 139804383_450309689304538_59281753142096

преди 49 минути, acnekt написа:

Но едно време си имаше изисквания за часа по математика или за който да е било час в училище. 

Ти нали се сещаш, че този бедстващ за помощ субект не е трябвало да мине пети клас в училище? Обаче е пуснат, заради делегирания бюджет и сега цял живот ще бъде на помощи, защото е безпомощен.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Myanmar написа:

С тоя женски почерк ли тръгна да се хвалиш Все се чудя защо някой като почне да се излага и не може да спре, ама твоето бие всякаква фантастика.

Ти неграмотния не си жалък, жалки са тея дето не ти пишат домашните, да, да 

IQ-то е отлкова ниско, че още не си разбрал, че почерка не е мой, затова е женски...

Да харесваме ДУПЕТА, вие какво каресвате, чепове?

Чертал бил, и от нас да пазил България... От асоциални, злобни нищо не постигнали в живота хора като тебе трябва да се пази тази държава, че стана пренаселена от вас. За жалост такива като вас не емигрират в чужбина, защото не ги искат, достатъчно некадърници силни на думи и там.

Затова стоите по форумите 24/7 да се правите на знаещи... Скрити зад профилчета... Няма как да видят нааканите гащи.

Айде да си сложим двамата Фейсбука тука, да видим кой, какво постигнал и кой е жалък?

Да видим кой и как живее?

Да видим на кого знанията, са му стигнали и за какво?

На думи с големи топки, а в гащите с вагини...

На мен през целия ми живот не ми е трябвало да смятам (досега) от както съм завършил, такива неща. 

Много силни на думи, сигурен съм, че точно ти си някакъв нищо не постигнал, водещ някаква пародия на живот, едва свързващ двата края или в най-добрич случай водещ средностатистически живот. Иначе от къде такава злоба... Успелите хора са щастливи и добри, готови да помагат без да съдят или да се стараят да изпъкват, още по-малко, да изтъкват без да покажат, че притежават нещо, а само с думи се опитват да обедят останалите...

Досега нищо не си показал, че знаеш... Само на думи. Да се заместили буквички, с химикал пишел... Тоя химикал по може някъде да си си го тикал, едва ли е бил за писане. 

Айде това е посления ми коментар, че такива като вас това чакате, малко внимание, нищо ще изжлеждате като издънки и сте супер смешна история... Вниманието ви е важно, че другаде сте призраци които никой не забелязва и не знае дори, че съществувате.

Има една приказка "К*рвите и п*дерасите винаги подкрепят своите!", че така и тука с другите "знаещи" индивиди... 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване