Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

преди 3 часа, Myanmar написа:

А как гледате на това, че в продължение на почти хиляда години „Света София“ е най-голямата църква в света и все още е четвъртата по площ в света, като още съвременниците на строежа я признават за изключителен паметник на архитектурата, но... днес е джамия?

Като на нещо нормално. 

Ти как би постъпил, ако зависеше от теб? 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 154
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Хора без работа, самотни и скучаещи. Ровите в минало и религии, все едно има някакво значение. То ЧОВЕЦИ не останаха, ма вие упорито анализирате, сравнявате и мерите, все едно ще промените нещо в свет

Новата вяра  https://www.lentata.com/page_20419.html На снимките са Павлик Морозов от село Герасимовка Русия и ... Хелена Дюк от Масачузетс.     За по

Ааааааа ... ясно, разбрах лицето криещо се зад този ник е потомък на виетнамец, от ония дето бачкаха по строежите до към 1990г. и на които аз продавах долари за по 6 лв. Той заради това така антисла

току-що, Myanmar написа:

.... Законите на джунглата - правото е на страната на по-силния.

Законите на "джунглата" са Природните закони (или от Бог дадени - както ти харесва) .

Другите са измислени от хората , та да им е по-лесно.....

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, by_chechi написа:

(върни се по-горе и опитай да разбереш писаното)

Първо го напиши, след това ме прати да го чета. Защото и аз мога да ти пиша иносказателно:

Когато разбереш Истината, но не преди да се "очистиш", ще разбереш, че Те са онова, което никога не е било, когато е съществувало, но вечно тази "формула" е залегнала в битието ни, защото само така "таблицата" на общото е единна с Изконното, вречено на безкрайната мрежа от единение на сакралност прорастнала с вечността на битейната ни Същност.

Айде, чети го колкота си пъти искаш и ми кажи какво значи.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Myanmar написа:

Това, дето го слагаш в кавички, вместо да го назовеш.

Това дето го слагам в кавички , ако не го разбираш защо е в кавички , разговорът ни е безпредметен....

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Shiniasu написа:

Ти как би постъпил, ако зависеше от теб? 

Ами не знам доколко съм щял да бъда фанатизиран, все пак в тази роля съм бил на път да покорявам света.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Myanmar написа:

как гледате на това, че в продължение на почти хиляда години „Света София“ е най-голямата църква в света и все още е четвъртата по площ в света, като още съвременниците на строежа я признават за изключителен паметник на архитектурата, но... днес е джамия?

През далекогледа "Кои сме ние" не виждам нито византийската, нито османската "Св. София"

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, by_chechi написа:

Това дето го слагам в кавички , ако не го разбираш защо е в кавички , разговорът ни е безпредметен....

Безпредметен е разговорът, когато нещата не се назовават с истинските им имена, за да може авторът им да се отметне във всеки момент, когато "преводът" не уйдиса.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Myanmar написа:

Безпредметен е разговорън, когато нещата не се назовават с истинските им имена, за да може авторът им да се отметне във всеки момент, когато "преводът" не уйдиса.

Дал съм ти и конкретни примери....в двата по-горе поставени въпроса...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Търсещ истини написа:

През далекогледа "Кои сме ние" не виждам нито византийската, нито османската "Св. София"

Връзката е с първото изречение в темата. Че сме спасявали Европа. За ислямска Волжска България не сме я спасили, а сме я ощетили да бъде освободена от мръсното християнство и да приеме истинската вяра - исляма. Т.е. въпрос на гледна точка е.

преди 1 минута, by_chechi написа:

Дал съм ти конкретни примери....

Примерите не са част от никое определение. Аз те питам какво искаш да кажеш, а не да ми даваш примери.

А и твоите "примери" в кавички казват това, което съм написал - отказ да заемеш позиция, за да не бъде подложена на проверка. поне така изглежда. Валкирия много го обича, а тя е нарицателно за злоупотребяващ с логически грешки.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, Myanmar написа:

Прабългарите не са били тангранисти и никакъв Тангра не са почитали,

А кого, щом не е бил Исус и Тангра? 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, Myanmar написа:

...не да ми даваш примери.

"...Дай в прав текст...."

"...не се назовават с истинските им имена...." (сору от теб) 

Не знаеш какво искаш....

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, Myanmar написа:

Дай в прав текст.

А защо трябва да е?

Ако една дреха е по-лека, по-удобна и дори по-красива, трябва ли тя да бъде унищожена предишната с преустановяване на носенето ѝ, споменът за нея, изкуството на създаването ѝ? Нека ти отговоря, че така се е случило, градските дрехи са изместили българската народна носия. И според теб това е нещо хубаво, че културата ни е изгубена?

Промяната е нещо неизбежно и в религията, и в обичаите, и в модата. Въпросът не е в това дали, а как. Но ако народните мотиви не са достатъчно застъпени в съвременното ни облекло, то причината не е нито в християнството, нито в покръстването. 

Моето виждане за загуба е вероятно по-различно от твоето. Народните ни носии са впечатляващи, но мястото им е в миналото. Познанието за това минало е важно, защото елементи от него могат да бъдат използвани, ако това е удачно. Но и да не бъдат, това за мен не е проблем. Въпрос на предпочитание. 

Същото и с тенгризма. Някога може да е била много подходяща за времето си религия. Но вече не е. А кой какво знае и може да приложи в настоящето от тази религия, всеки си определя сам. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кои сме ние? по отношение религията

Разглеждайки българските митове, смятам, че сме повече езичници. Митовете за животни имат превес. Вълшебните приказки са по- популярни от моралните. Общо взето, моралът е с почит към скромността, това да не се излагаш на показ. Към свещениците, което е доста важно за отношението към религията, се отнасяме с присмех. Смятаме чернодрешковците за порочни и лукави. 

А иначе, независимо от недоверието към християнския морал, си живеем почтено и в труд. И това не  е от вкоренено християнство, а от човещина и почтеност от време оно.

Жалко, че нямаме обобщена книга с  нормите, които ни водят. Писменото слово е невероятна сила.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Shiniasu написа:

причината не е нито в християнството, нито в покръстването

Има разлика и тя е дали това е естествен процес, доброволен, или е насилствен и отказалите да приемат промените са убивани. Затова християнството не може да бъде назовано като логично за народа, нито естествено, нито избор. Темата е затова да проследи обективно процесите в обществото, защото третираме едни и същи процеси веднъж като естествени, нужни и добри, а други като неизбежни да умрат, което си е двоен стандарт. Не може с равнодушие да се приеме, че една част от историята и културата ни е мъртва, а друга част да я пазим ревниво. Отново питам "Кои сме ние?"

Засега моята позиция е, че въпросът стои на "Кой са ние."

преди 2 минути, Търсещ истини написа:

смятам, че сме повече езичници

Не ги дели тези неща. И християнството е било секта и до ден днешен си е ерес за мюсюлмани и прочие. Разликата в думата е само един политически акт на приемане за официална вяра, от който момент вече се нарича религия. Но си говорим все за вяра.

Разни комплексари в този форум опитаха да ме убедят, че ценността на християнството се определяла от неговия брой последователи. По времето на Исус последователите на християнството са започнали от 1. Комплекси са това да се мери.

преди 4 минути, Търсещ истини написа:

Вълшебните приказки са по- популярни от моралните.

??

преди 5 минути, Търсещ истини написа:

Общо взето, моралът е с почит към скромността

Това е бил източния морал. На Запад тази "ценност" не може да бъде проумяна. Тук правихме макаренковски тухли, на Запад създаваха личности.

преди 8 минути, Търсещ истини написа:

Към свещениците, което е доста важно за отношението към религията, се отнасяме с присмех. Смятаме чернодрешковците за порочни и лукави. 

Защо е тази радикализация? Свестни и кофти субекти има навсякъде. Ето, аз съм готиния в този форум, а останалите не са haha.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Myanmar написа:
преди 6 минути, Търсещ истини написа:

Вълшебните приказки са по- популярни от моралните.

??

Нямаме морални координати, които са присъщи на религиите. Кое е добро и кое лошо, предадено чрез митове, при нас е недостатъчно. Имаш ли някой мит за герой- пример. Като Херкулес за елините, като Мойсей за юдеите? Караме интуитивно, за това сега успелите борчЕта стават положителни митове.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, by_chechi написа:

"...Дай в прав текст...."

"...не се назовават с истинските им имена...." (сору от теб) 

Не знаеш какво искаш....

Искам да назовеш в прав текст, вместо да не се назовават с истинските им имена. Кое не разбра?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 40 минути, Myanmar написа:

ПП: Прабългарите не са били тангранисти и никакъв Тангра не са почитали, ако това намекваш.

Според мен са били точно тенгристи. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 34 минути, Shiniasu написа:

тенгризма. Някога може да е била много подходяща за времето си религия. Но вече не е.

И откъде ти хрумна това? Аз пък мисля, че тенгризма си е чудна религия и ще свърши перфектна работа в наши дни. Още повече на фона на упадъка на християнството и наложилия се повсеместен будализъм. И ти пишеш в теми на будалисти, които вярват в тюрлю-гювеч от, цитирам, ВСИЧКО. Нима ще отречеш?

преди 12 минути, Shiniasu написа:

Според мен са били точно тенгристи. 

Е твоето мнение няма никаква стойност. Има един единствен артефакт, дописан от историк, разбирай фалшифициран, и дотам. Науката се е произнесла.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 43 минути, Myanmar написа:

В такъв случай приемаш за нещо нормално и робството по света? Законите на джунглата - правото е на страната на по-силния.

Не, този извод  е без оснивание. В историята често се случва правото да е на силния. Но това не означава съгласие от моя страна. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, Търсещ истини написа:

независимо от недоверието към християнския морал

Не мисля, че религията и моралът имат нещо общо. Моралът е следствие на Обществения договор, а религиите се крият под неговата доказана ефективност за групово съжителстване и добавят заплахи за вечни болки. Християнския морал не се различава особено от будистския или ислямския. Значи не са собственост на дадена религия, нито някоя от тях може да претендира за изобретяването им. Всичко тръгва от инстинктите да си отгледаш потомството, да запазиш близките си. Религиите вкарват и задължението да бъдем роби на богове.

преди 1 минута, Shiniasu написа:

Не, този извод  е без оснивание. В историята често се случва правото да е на силния. Но това не означава съгласие от моя страна. 

И каква е разликата в двата примера - с анулирането на слабите народи и непотребните дрехи?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, Myanmar написа:

Искам да назовеш в прав текст, вместо да не се назовават с истинските им имена. Кое не разбра?

Ти кое не разбра , бре....този ? Назовал съм ги ! :nono:

Таблицата за умножение , като конкретен пример(отделното) за размисъл на тема " Знание и Вяра "(общото) .

Прехвалената американска " Демокрация" , като конкретен пример за подмяна на основни ценности ...........(как се случват нещата).

Още какво ти трябва за да можеш да "калкулираш" ? :)

Подозирам , че въобще нямаш "таблица за умножение" у главата си , нито пък "калкулатор" под ръка та да я ползваш ....:lol6:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, by_chechi написа:

Ти кое не разбра , бре....този ?

Това, което те питах, какъв смисъл влагаш в таблицата, когато я изписваш с кавички. И ти дадох пример с "формулата". Още чакам отговорът ти:

преди 47 минути, Myanmar написа:

Защото и аз мога да ти пиша иносказателно:

Когато разбереш Истината, но не преди да се "очистиш", ще разбереш, че Те са онова, което никога не е било, когато е съществувало, но вечно тази "формула" е залегнала в битието ни, защото само така "таблицата" на общото е единна с Изконното, вречено на безкрайната мрежа от единение на сакралност прорастнала с вечността на битейната ни Същност.

Айде, чети го колкота си пъти искаш и ми кажи какво значи.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Myanmar написа:

Не мисля, че религията и моралът имат нещо общо. Моралът е следствие на Обществения договор

Може би днес, когато религиите са изчерпани връзката им с настоящия морал е прекъсната, но преди не е било така. Богът е определял морала.

Дори да има "Писмен Обществен договор", какъвто няма, митовете са важни при формирането на поведението. Да знаеш какво е направил някой добър човек и да му подражаваш, да знаеш какво е направил някой лош и да го избягваш. Това е давала религията, това е търсил "социалистическият морал"... 

Аз лично не си представям какво трябва да съдържа един Обществен договор за да определи морала. Работата е там, че престъплението е обосновано в правните кодекси, но кое е добро не зная къде го има.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Myanmar написа:

Това, което те питах, какъв смисъл влагаш в таблицата, когато я изписваш с кавички. И ти дадох пример с "формулата". Още чакам отговорът ти:

В кавички е защото има най-различни съвкупности от формули , отнасящи се за най-различни неща , които в същност са таблици , но под различни форми....

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Търсещ истини написа:

Може би днес, когато религиите са изчерпани връзката им с настоящия морал е прекъсната

Даде ми идея каква е причината за упадъка на религиите. Упадъка на морала. Религиите вече не могат да плашат хората, защото те нямат задръжките на морала. Не и в границите, в които се е разпростирал.

току-що, by_chechi написа:

има най-различни съвкупности от формули , отнасящи се за най-различни неща

Аз затова попитах кое имаш предвид. Съвсем ясно е, че таблицата за умножение е таблица за умножение, а като заговори за други "таблици" не се отнася за таблицата за умножение.

преди 4 минути, Търсещ истини написа:

митовете са важни при формирането на поведението

Ти сега се зачете в някакви митове и тръгна да ги лансираш във всяка тема haha.png Приказки, митове и легенди са просто поучителни истории или такива възпитаващи добродетелите на дадена група или просто абсурди, които да вълнуват въображението край вечерния огън.

преди 6 минути, Търсещ истини написа:

Да знаеш какво е направил някой добър човек и да му подражаваш, да знаеш какво е направил някой лош и да го избягваш. Това е давала религията

Не е вярно. Представата за добро и лошо е предшествала религиите. Религиите са класифицирани норми за добро и лошо пригодени за управление на масите. Не обратното.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване