Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте, 

Вярната ми машина вече понатрупа години, и ми се иска да я подсиля малко. Поразгледах из сайтовете за части, и това ми привлече вниманието:

AMD RYZEN 5 PRO 4650G

Някакви мнения за него? Удачни ли са тези нови поколения на AMD, особено моделите с вградено видео? Признавам, че точно последното ми хареса в него. Досега съм карал само на Intel i5-4460 без външна видеокарта, не играя игри. Най-тежката дейност, която извършвам на компютъра, е обработка на снимки с Adobe-ските софтуери. Препоръчайте ми и някакво дъно за такъв процесор, по възможност - по-евтиничко, без много екстри. Памет - мисля, че 2х8GB ще ми стигнат. Смятам да си запазя сегашните дискове и захранване (Fortron Hexa 500W). Мониторът ми е 1920х1200, възможно е да го ъпгрейдна по някое време с 4К, ама не е много вероятно. 

Та така. Благодаря предварително за мненията.

ПП. И пак да напомня - plamen_80, не ти искам тъпите въпроси в темите си!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, RudeBoy написа:

особено за MSI

Ами да ти кажа,че на MSI точно от тази серия B450 са от най-сполучливите дъна.................разбира се има и по-евтини варианти.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Слави Маринов написа:

Ами да ти кажа,че на MSI точно от тази серия B450 са от най-сполучливите дъна.................разбира се има и по-евтини варианти.

Явно си запознат. А кои са най-несполучливите? И кои са сполучливите по-евтини варианти?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, RudeBoy написа:

ПП. И пак да напомня - plamen_80, не ти искам тъпите въпроси в темите си!

:D Това беше грубо :)

Дай бюджет, като искаш "евтино" дъно. Вариант е да видиш и втора употреба, понеже без пари няма. Под 150 лева ме съмнява да намериш ново дъно с поддръжка за тези процесори.

https://www.vario.bg/asrock-b550m-hdv-90-mxbdj0-a0uayz

Всъщност и това го поддържа: https://www.msi.com/Motherboard/support/B450M-A-PRO-MAX#support-cpu

Намира се малко по-евтино от предното, само не знам кой BIOS ще трябва и дали не трябва да искаш да ти го обновят, за да работи с този процесор.

https://www.vario.bg/msi-b450m-a-pro-max-7c52-001r

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, Raze написа:

Дай бюджет, като искаш "евтино" дъно. Вариант е да видиш и втора употреба, понеже без пари няма. Под 150 лева ме съмнява да намериш ново дъно с поддръжка за тези процесори.

Няма бюджет, засега. Точно затова пускам тема, да се ориентирам колко пари ще ми трябват. 

Това дъно не поддържа ли процесора?

https://plasico.bg/dynna-platka-gigabyte-b450m-s2h-socket-am4-2-x-ddr4-rev-10-85250.html

преди 14 минути, Raze написа:

:D Това беше грубо :)

Ами като не разбира от учтивост ... :mad: 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, RudeBoy написа:

И кои са сполучливите по-евтини варианти?

Ами аз съм с това:B450M PRO-VDH MAX | Motherboard | MSI Global............Иначе избирай,има достатъчно избор по сайтовете Компоненти > Дънни Платки от Vario.bg

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, RudeBoy написа:

Някакви мнения за него? Удачни ли са тези нови поколения на AMD, особено моделите с вградено видео? Признавам, че точно последното ми хареса в него. Досега съм карал само на Intel i5-4460 без външна видеокарта, не играя игри. Най-тежката дейност, която извършвам на компютъра, е обработка на снимки с Adobe-ските софтуери.

Процесора е с добри характеристики . Интегрираната графика на прилично ниво и ще е крачка напред спрямо наличния ти процесор. При условие ,че го закупиш от тази фирма обърни внимание ,че е мултипак . Тоест ще се наложи да поставиш афтърмаркет охладител . Не зная да този момент какво охлаждане си ползвал с  I 5-4460. Към днешна дата удачен избор за AMD са дънни платки препоръчително производство на MSI , някои модели на Гигабайт и Asus , но при тях цените са над посочените 200 лева .

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това е най-успешното дъно със стария чипсет. Охлаждането е на ниво ако това те притеснява? Не знам точните разлики при новата ревизия но...

Актуализиран биос по-важното може да се флашва без процесор и не на последно място удвоен обем на чипа му с което се избягват скопявания.

п.с. Да добавя и че има HDMI v.2.1 понеже се спомена 4К. Не че при старата ревизия 2.0b е проблем 

но при по-евтините му алтернативи GAMING PLUS MAX и PRO MAX е v.1.4 като липсват и други екстри.

А това са дъна над 170 лв. при по-евтините разликите стават още по-сериозни.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Слави, приятелю, нищо конкретно не ми казваш :( . "Ето ти сайт, избирай". Това не е полезна информация, не ме ориентира. 

Преди 6 години, като сглобявах компютъра, пак ми казваха да взема дъно за 200 лв. И никой не ми обясни защо. Е, аз оттогава си карам с дъно за 105 лв., и не съм усетил да ми липсва нещо.

преди 3 минути, V_A_G_A_B_O_N_D написа:

При условие ,че го закупиш от тази фирма обърни внимание ,че е мултипак . Тоест ще се наложи да поставиш афтърмаркет охладител . Не зная да този момент какво охлаждане си ползвал с  I 5-4460.

Благодаря за инфото. Сайтът е примерен. 

Със сегашния си процесор досега съм карал с охладителя от кутията. нямал съм проблеми. Онзи ден му смених пастата за втори път :) , и едвам се чува. 

преди 6 минути, V_A_G_A_B_O_N_D написа:

Към днешна дата удачен избор за AMD са дънни платки препоръчително производство на MSI , някои модели на Гигабайт и Asus , но при тях цените са над посочените 200 лева .

С какво дъната от 200 лв са по-добри от тези за 125? Не ми казвайте "качество на изработка". Всичко е правено в китайски заводи, на конвейер.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, RudeBoy написа:

Това дъно не поддържа ли процесора?

https://plasico.bg/dynna-platka-gigabyte-b450m-s2h-socket-am4-2-x-ddr4-rev-10-85250.html

https://www.gigabyte.com/Motherboard/B450M-S2H-rev-1x/support#support-cpu

Според теб дали го поддържа? Защо не ползваш google и сам да проверяваш?

преди 8 минути, RudeBoy написа:

С какво дъната от 200 лв са по-добри от тези за 125? Не ми казвайте "качество на изработка". Всичко е правено в китайски заводи, на конвейер.

С много неща, някои са ти ги обяснили, иначе можеш да си потърсиш и сам в google и да направиш сравнения. Освен качество на материалите, охлаждане на чипсет, по-добри захранващи схеми, повече портове и много други неща.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, RudeBoy написа:

Слави, приятелю, нищо конкретно не ми казваш

Ами дъното с което съм аз е около 150лв(сравнително бюджетно)и смея да твърдя,че за парите си е доста добро.Може би и да съм случил на процесор,но се клоква много лесно и процесор и памет,поддръжката е супер откъм биос и драивери,флашва се много лесно,има 4 слота памет,NVme слот и другите основни изходи,какво още..............аз съм с razen 3 3200g и съм много доволен и от процесор и от дъно,и да ако поразгледаш отзиви ще видиш,че за razen точно тази серия на MSI има доста добри отзиви.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Raze написа:

https://www.gigabyte.com/Motherboard/B450M-S2H-rev-1x/support#support-cpu

Според теб дали го поддържа? Защо не ползваш google и сам да проверяваш?

Raze, виж сега ... не съм специалист по хардуер. Компютри сглобявам само за себе си, и то веднъж на няколко години. Не съм наясно какво точно да гледам в нета.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То не е нужно да си специалист - търсиш по модела на дъното, отиваш в официалния сайт на cpu support и си търсиш процесора. Така си е от над 20 години.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Raze написа:

С много неща, някои са ти ги обяснили, иначе можеш да си потърсиш и сам в google и да направиш сравнения.

Ами аз дотук не виждам някой да ми е обяснил конкретни неща . Думи като "подходящо", "препоръчително" и т.н. са общи приказки.

И ако това ще е приносът ти към темата - "потърси в Гугъл каквото те интересува" - не ми помагаш така. Само отбелязваш участие.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ама ти си бил голям досадник! Дадох ти достатъчно информация, предложения и пак си недоволен! Хем не знаеш какво искаш, хем си недоволен! Като не ти харесва, оправяй се сам! Аз спирам да следя тази и в твои теми няма да пиша повече!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Raze написа:

Ама ти си бил голям досадник! Дадох ти достатъчно информация, предложения и пак си недоволен! Хем не знаеш какво искаш, хем си недоволен! Като не ти харесва, оправяй се сам! Аз спирам да следя тази и в твои теми няма да пиша повече!

Благодаря ти за което.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако ти е само за гледане на филми и Adobe няма много смисъл от цялата операция.

Ако ти щукне да гледаш 4К винаги може да си вземеш GT 1030 (дали нова или втора ръка ти си решаваш) вместо да сменяш цялата платформа.

п.с. Между другото 1600AF последно вървеше около 200 лв. като пак е 6/12 но не му е скопен кеша ако правилно помня. 

Не бъркай 4650 с 3600 първия е скъп заради графиката иначе са различни процесори.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Roujin Z написа:

Ако ти щукне да гледаш 4К винаги може да си вземеш GT 1030 (дали нова или втора ръка ти си решаваш) вместо да сменяш цялата платформа.

Абсолютно си прав 👍 , имам го предвид това.

А за Lightroom си трябва. Фотоапаратите качват резолюция, RAW файловете стават все по-големи. В момента, като пусна LR да конвертира, и 10-ина секунди (на снимка) процесор и памет са натоварени на макс. А ако му пусна да сглобява панорама от повечко кадри - направо блокира.

Обаче не знам дали не е по-добре отсега да взема някоя GT1030, и процесор без видео. Ще ми излезе май не много по-скъпо.

преди 22 минути, Слави Маринов написа:

Ами дъното с което съм аз е около 150лв(сравнително бюджетно)и смея да твърдя,че за парите си е доста добро.Може би и да съм случил на процесор,но се клоква много лесно и процесор и памет,поддръжката е супер откъм биос и драивери,флашва се много лесно,има 4 слота памет,NVme слот и другите основни изходи,какво още..............аз съм с razen 3 3200g и съм много доволен и от процесор и от дъно,и да ако поразгледаш отзиви ще видиш,че за razen точно тази серия на MSI има доста добри отзиви.

Значи, ми препоръчваш дъно, което е подходящо за теб, а не за мен. Аз няма да клоквам ни процесор, ни памет, сегашното ми дъно е с BIOS-а, с който е произведен, от 4-те слота за памет ползвам само единия, NVme слот имат и евтините дъна. Така че - за какво са ми тези екстри?...

Gigabyte ми харесва като марка, вносителят има магазин в града ни, мога да разчитам на сервиз и горе-долу коректно отношение. А това MSI - нищо не ми говори. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 24 минути, RudeBoy написа:

А това MSI - нищо не ми говори. 

Ок, явно си добре осведомен,не знам защо питаш.........деиствай!

преди 29 минути, RudeBoy написа:

Аз няма да клоквам ни процесор, ни памет

Това с клокването го споменах между другото,като плюс за дъното,не са много дъната в този ценови обхват,на които може да се клоква............

преди 31 минути, RudeBoy написа:

, мога да разчитам на сервиз

Много ми е интересно на какъв сервиз разчиташ за едно дъно,а и покупка от физически магазин има някои негативи..........

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, Слави Маринов написа:

Ок, явно си добре осведомен,не знам защо питаш.........деиствай!

Ами аз много ясно писах в първия пост - търся мнение за процесора! Това за дъното е второстепенен въпрос. Не знам защо всички се хванахте за него.

Имам някаква информация за търговците, защото ми се е налагало да работя с тях. Не съм осведомен за частите - съвместимости, особености, реални предимства и недостатъци. Това ми се искаше да науча.

Интересно, че преди 6 години, когато сглобявах сегашния си компютър, стана горе-долу същото. Пак пуснах теми, пак едни "специалисти" ми наговориха сума ти общи приказки, и накрая отидох в магазина, и купих каквото ми предложи продавача. Май и сега ще е така.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами какво мнение търсиш за нов процесор -не знам,колко ли хора го имат?!Питаш и за дъно да ти се препоръча,аз не разбрах кое е главно и кое второстепенно,аз по-скоро останах с впечатление,че си избрал процесора и се чудиш какво дъно да вземеш за него,оказа се обратно-с дъната си наясно,а с процесора-не!Да, каквото ти предложи продавача е най-добрата опция:))

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, RudeBoy написа:

Някакви мнения за него?

В една друга тема един дава линк към един Ryzen 4 ядрен с 8 нишки, ще ти стигне със сигурност за снимките.
Но на дъното трябва има поне Display Port и няма да е лошо и да има и USB-C 3.2 Gen 2.1 изход, за да можеш да си свързваш разни джаджи на 10 Gbits/s скорост. Ще си доиде като днеска да ти потрябва.
А и М.2 за SSD си трябва и то дъното май няма да е от най-евтините.

п.п.
Не съм чел какво са писали преди мен, не ме вълнуват особено феновете на АМД.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, RudeBoy написа:

от 4-те слота за памет ползвам само единия

тук бих се включил че РАМ само на един слот е неефективно

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване