Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте.Имам въпрос относно Ел.мрежа.1. Значи горе долу знам как е устроен един контакт както и щепсел, но ме интересува защо във контакта има  нула? Самата фаза която стига до клеми и защитни клеми мисля че би трябвало да е достатъчна за да работи контакта. Защо има нула и защитни клеми? Много ще съм ви благодарен ако ми обясните какво прави минусът и защо има нула. 2. Една вечер проверих един оголен контакт със мултицета и без да искам съм опрял защитни клеми и едновременно фазата и светна ха искри, след което бушонът на таблото падна. Е оправих го, НЕ беше станало много голямо късо... И така. 3.Ако изключва бушоните и махна нулата от  клеми и после пак ги включа ще стане ли късо ако включа щепсел към мрежата? Това е което ме интересува. Баща ми е електротехник но замина за Англия и нямам връзка с него. Затова ще съм ви благодарен ако някой който знае или е техник ми обясни какво е опасно при един оголен контакт. Да не би пък нулата да прави къси съединения и ако я махна да е по-добре. Но мисля че може да греша... Вие ще кажете. Благодаря на всички предварително! 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не пипай нищо, че ако все пак оживееш баща ти ще се върне и тогава да видиш ти!

Нулата не е минус.

Опасна е фазата, но е още по-опасно ако се набуташ между фазата и нулата!

По-важно е друго - обясни какво искаш да направиш? Какво да се получи?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Elian17 написа:

Здравейте.Имам въпрос относно Ел.мрежа.1. Значи горе долу знам как е устроен един контакт както и щепсел, но ме интересува защо във контакта има  нула? Самата фаза която стига до клеми и защитни клеми мисля че би трябвало да е достатъчна за да работи контакта. Защо има нула и защитни клеми? Много ще съм ви благодарен ако ми обясните какво прави минусът и защо има нула. 2. Една вечер проверих един оголен контакт със мултицета и без да искам съм опрял защитни клеми и едновременно фазата и светна ха искри, след което бушонът на таблото падна. Е оправих го, НЕ беше станало много голямо късо... И така. 3.Ако изключва бушоните и махна нулата от  клеми и после пак ги включа ще стане ли късо ако включа щепсел към мрежата? Това е което ме интересува. Баща ми е електротехник но замина за Англия и нямам връзка с него. Затова ще съм ви благодарен ако някой който знае или е техник ми обясни какво е опасно при един оголен контакт. Да не би пък нулата да прави къси съединения и ако я махна да е по-добре. Но мисля че може да греша... Вие ще кажете. Благодаря на всички предварително! 

Един добър съвет от мен! Нека това ти е за последен път, когато Пипаш или се мъчиш да оправяш каквито и да било контакти.Напрежението на мрежата е 230 волта и му са достатъчни секунди, за да ви убие. Още повече, ако сте сам в къщата или апартамента. Намирате правоспособен техник при такива повреди или по големи аварии и той ще ви отстрани повредите. Нямате никаква , абсолютно никаква подготовка, за да се занимавате с това. Пиша ви го съвсем сериозно и не забравяйте, че с тока, човек не може да е приятел. Особено, като вас.

към JKirilov

Няма смисъл да го разпитваш какво иска да направи, а да прочете и твоите първи изречения. За такива като него си има начин на процедура: Намира си електротехник, а не човек, който ще му дава акъл защото и твоят не ти стига до никъде!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Elian17 написа:

Първо и най- важното нещо е НЕ ПИПАЙ по ел. мрежата.

Щом баща ти е електротехник, значи има книги по електротехника. Вземи първо прочети някоя книга по основи на електротехниката, правилник по безопасна работа с електрическа мрежа. Ако имаш желание да се научиш, попитай някой познат електротехник да ти обясни нещата. Това е доста сериозна материя която не може да се обяснява с писане по форуми. Тук се говори за човешки живот. С вода, ток и огън не се играе никога.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Горе или долу = нищо не знаеш.

Това е ел.тока!

В битовата ел.мрежа е променлив с номинално напрежение 230V, което определено е много опасно за живота на човек и затова се слагат защити (предпазители).

Няма малко късо!!! Може да има: Късно е да ти се помогне!!!

Затова и се съобрази с по-горните съвети: НЕ ПИПАЙ ПОВЕЧЕ!!!

За да боравиш с електричество е необходимо да се изучиш. По начина по който си задал въпросите си считам, че не те влече физиката в частта електричество и по-добре го ползвай без да го разбираш.

Успех!

Електрическият ток не му се нрави да се шегуват с него. Удари ли те, то не само не може да му го върнеш, а може да ти е последния миг в твоя живот. При него горе-долу разбирания няма!!!

п.п. Принципно опасните неща са сериозни! Към същите с горе-долу разбирания не се подхожда. Определено знания за същите във форум не ще получиш!!!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, Elian17 написа:

.Вие ще кажете.

Благодаря на всички предварително! 

Е па да ти кажа като си рекъл.
В моите белгийски контакти има по две фази и земно.
Видя ли сега каква седянка раздумка  ще стане.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Белгиеца написа:

Е па да ти кажа като си рекъл.
В моите белгийски контакти има по две фази и земно.
Видя ли сега каква седянка раздумка  ще стане.

Ами защото сигурно у белгийско елмрежата е двуфазна :lol6:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Прочетох отговорите но смятам отговорът ви за излишен. Защото определено не знаете че физика си ме влече. Относно това което исках да направя е да проверя мрежата, това колко е напрежението. Вече разбрах как стоят нещата, просто нулата и защитните клеми не трябва да се докосват. Относно това че токът може да ме убие, хора казвам ви, по-добре ток отколкото човек, защото Сталин е казал ниет Човек ниет проблем. А Ел. Ток си е готино нещо. Човек може да те убие по-жесток начин, токът не. А и дори да умра така е писано.... Имам едно възмущение към нашата държава, защо трябва като се учиш да плащаш ученето. Аз уча в Семинарията зото майка ми даде пари за това, определено исках да стана техник. Но тя ако беше дала пари за това щях да съм. На човека само пари му дай и всичко прави за тях... Така че електричеството ми е приятел 😇😂🤔

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всъщност не е нужно човек да разбира от нещо за да отстрани даден проблем, но (голямо НО!!!) ...

много е важно първо да пита, а после да пипа, а преди да пипа да вземе елементарни предпазни мерки - колко сложно е първо да свалиш бущона и после да пипаш?

Така, че ако се знае реалния проблем - може да се измисли план за действие, но ако мислиш да ставаш така ел. техник - забрави!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, plamen_petrov_80 написа:

Всъщност не е нужно човек да разбира от нещо за да отстрани даден проблем, но (голямо НО!!!) ...

много е важно първо да пита, а после да пипа, а преди да пипа да вземе елементарни предпазни мерки - колко сложно е първо да свалиш бущона и после да пипаш?

Така, че ако се знае реалния проблем - може да се измисли план за действие, но ако мислиш да ставаш така ел. техник - забрави!

Благодаря ви! Вие определено сте го разбрали и сте опитен. Естествено че вече изключвам бушона преди работа по каквото и да е било. Сега разтворих един разклонител и съм го разгледал, естествено изключен е от мрежата,и няма да го и пробвам без да съм сигурен че е безопасен. При мен във апартамента бушоните са ми със автоматик, тоест не се развиват. Имам само един главен който се развива, останалото е със бутонче та.Отново благодаря за отговора ви! 😊🙏

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 41 минути, Elian17 написа:

....Защото определено не знаете че физика си ме влече. Относно това което исках да направя е да проверя мрежата, това колко е напрежението. Вече разбрах как стоят нещата, просто нулата и защитните клеми не трябва да се докосват. Относно това че токът може да ме убие, хора казвам ви, по-добре ток отколкото човек,.... А Ел. Ток си е готино нещо. Човек може да те убие по-жесток начин, токът не.... Аз уча в Семинарията зото майка ми даде пари за това, определено исках да стана техник.... Така че електричеството ми е приятел 😇😂🤔

Не си личи, да ви влече физиката. Пропуснал сте раздела за електрическите заряди.

При занулен контакт нулата е свързана с мостче със защитните пластинки. Допрели сте фазата със занулените пластини и е дало на късо. Интересно правите ли разлика между променливо и изправено напрежение? Преди да измервате каквото и да е с уреда(вероятно на баща ви) е редно да знаете каква величина измервате за да настроите уреда на правилната позиция.

Повярвайте ми(от опит пиша) не искате да ви тресе тока(особено при 230V AC). Това се помни цял живот и не се забравя никога. Много е гадно и често се случва само веднъж. След такова преживяване може да имате кошмари със месеци наред и ви променя психически завинаги. Много е готино няма що... ама ще пропусна.

По-добре в семинарията отколкото да бъркате по табла....От молитви не се умира.  Майка ви е казала така за да ви предпази. Баща ви знае колко е опасно и ще ви обясни.

Ако ви влече правете си експерименти само с безопасно напрежение (батерийки, резисторчета и светодиодчета и др).

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, ice_lion__01 написа:

Не си личи, да ви влече физиката. Пропуснал сте раздела за електрическите заряди.

При занулен контакт нулата е свързана с мостче със защитните пластинки. Допрели сте фазата със занулените пластини и е дало на късо. Интересно правите ли разлика между променливо и изправено напрежение? Преди да измервате каквото и да е с уреда(вероятно на баща ви) е редно да знаете каква величина измервате за да настроите уреда на правилната позиция.

Повярвайте ми(от опит пиша) не искате да ви тресе тока(особено при 230V AC). Това се помни цял живот и не се забравя никога. Много е гадно и често се случва само веднъж. След такова преживяване може да имате кошмари със месеци наред и ви променя психически завинаги. Много е готино няма що... ама ще пропусна.

По-добре в семинарията отколкото да бъркате по табла....От молитви не се умира.  Майка ви е казала така за да ви предпази. Баща ви знае колко е опасно и ще ви обясни.

Ако ви влече правете си експерименти само с безопасно напрежение (батерийки, резисторчета и светодиодчета и др).

Благодаря ви! Много ми помогнах те. Този коментар определено е най-добрия. Благодаря, относно дали съм настроил мултицета правилно, 100% съм сигурен че е така, баща ми, ми показа как се прави и аз си го записах на лист, знам че при променлив ток се използва съответната величина и че ако мериме променлив ток във мрежата и сме настроили устройството на по малко от необходимото, примерно 50 v прав ток, ще изгори устройството. Баща ми го каза, така че това не ми е грешка, но грешката в случая е ясна. Относно смъртните случаи със ток искам да знаете че и мен ме е страх, но исках да кажа че в случая аз съм стресиран от тази пандемия. Знаете че много хора умряха, почиват мои приятели и познати, ужас! Не ви го пожелавам бъдете здрави!! Но аз всеки ден мисля и се ядосвам що за хора са тези които са пуснали такава опасна болест като covid? Ужас е! И за това така казах, че в случая ако токът ме убие недай Боже може да ми улекне. Уморих се вече, само смъртни случай както и много корупция в тази страна. Искам всичко да се управи. България да е добра страна, ах тези депутати, ако Ботев беше жив щеше да се вбеси. Разбирате ли, правя го защото съм депресиран от всичко това което се случва, най-вече ме е страх от това народът ни да се побърка и раздели... Ужас. Бог да ни пази. Също баща ми може да е добър техник но като човек... Значи това са лични неща, но ще ви споделя, той преди да замине в Англия пиеше и буйстваше, затова се радвам покрай заминаването му. Такива хора които бият жените си само защото обядът е бил много леко затоплен са нищожни според мен. Да баща ми е но ме боли. Боли ме, много дни чувах как удряше в стената с юмрук и заплашваше майка ми. Бях 9 годишен. Добре че се изнесе. Относно постоянния ток и безопасния знам че е по-добре за всеки да го изучава защото той е безопасен. Още веднъж ви благодаря че ми отговорихте нормално без заяждане, като някои хора. Вие сте добър човек. Бог да ви пази, ще се моля за вашето здраве! Поздрави!!! 😊

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Elian17 написа:

Вече разбрах как стоят нещата, просто нулата и защитните клеми не трябва да се докосват.

Нищо не си разбрал, с фазите трябва да се внимава. А в общия случай с всичко, за което не знаеш. По мое време елементарните неща се учеха по физика някъде 6 - 7 клас, а доколкото се сещам обучението и сега е безплатно. Гледай си богословитето и благодари на Всевишния че те е запазил жив.

И понеже се напъваш за руски - засунь пальцы в жопу!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Филипов написа:

Нищо не си разбрал, с фазите трябва да се внимава. А в общия случай с всичко, за което не знаеш. По мое време елементарните неща се учеха по физика някъде 6 - 7 клас, а доколкото се сещам обучението и сега е безплатно. Гледай си богословитето и благодари на Всевишния че те е запазил жив.

И понеже се напъваш за руски - засунь пальцы в жопу!

Извинявай познаваме ли се? От къде знаеш кой съм аз, и не се застъпвам за никакъв руски. А и това което си написал го направи сам. Разбрах че е обида, Бог да ти прости. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Въпросът ми е към белгийчето!

Никой не се интересува от това, какви контакти и фази си имаш в дома си. Ти живееш извън България, но точно заради това ми е въпроса. При вас има две фази и не само при вас, но и още в няколко страни. Ти, като човек на техниката и изобщо добре запознат и ориентиран във всички области, би ли споделил защо в Белгия има две фази а в България - само една? Вярвам, че имаш някакъв мултицет. Би ли измерил напрежението между двете фази? И не забравяй да го превключиш на променливо напрежение и по голям волтаж (500 волта, примерно).

Питам те, защото спомена ето това:  "Видя ли сега каква седянка раздумка  ще стане." А сега де!

Два пъти го пиша този пост и под него - огромно празно място се получава. Какво ли съм натиснал? 

А може и белгийчето да "хакерства" над мен.

Редактирано от Филипов (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Здравейте, ми според мен има много хакери, дано белгийчето да не е хакер😬 Е то има и добри хакери де, всъщност лошите са кракери. Иначе много интересен въпрос зададохте дано да ни обясни белгийчето защо са две фази

Редактирано от Филипов (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Elian17 написа:

Здравейте, ми според мен има много хакери, дано белгийчето да не е хакер😬 Е то има и добри хакери де, всъщност лошите са кракери. Иначе много интересен въпрос зададохте дано да ни обясни белгийчето защо са две фази 😂😁

Абе, поопитва се, но често му се налага да пише през черния прозорец и се мъчи момчето. Но питането ми е лично и само към него!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защото определено не знаете че физика си ме влече.

Влече те метафизиката. От къде го знам ли?! От нелепия ти сарказъм.

Успех!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, dioib написа:

Влече те метафизиката. От къде го знам ли?! От нелепия ти сарказъм.

Успех!

Теб те влече идиотизма Българино...от къде знаеш кой съм и кои са ми мислите алооо, ти знаеш ли кой съм аз? Мога да стана и космунафт ако искам.... Я си гледай работата. Теб си те влече простотия и идиотия 🥂успех. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Elian17 написа:

Теб те влече идиотизма Българино...от къде знаеш кой съм и кои са ми мислите алооо, ти знаеш ли кой съм аз? Мога да стана и космунафт ако искам.... Я си гледай работата. Теб си те влече простотия и идиотия 🥂успех. 

Е, цъфна .... не е важно кой си, а какво се опитваш да правиш. Нелеп е хумора ти!!!

Нека Бог ти прости волните и неволни грехове! Амин

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

.....относно дали съм настроил мултицета правилно, 100%...

Като чета не правите разлика между ток и напрежение.

Това става когато се объркат величините:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Elian17 написа:

Мога да стана и космунафт ако искам...

Давай, че тая тема се изчерпа, а на МКС има пукнатина за запушване!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване