Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Писмо за изплащане на задължения към цедент без обосновка

Препоръчан отговор

Здравейте,

Моля за компетентен съвет!

Получавам писмо от цесионер, че банка му е прехвърлила задължение и следва да се изплати.

Питайки в банката, те казват, че по съответното ЕГН няма задължения и всички документи са архивирани и не могат да дадат никаква информация повече.

В писмото от цесионера само е написано, че те са цесионер по прехвърлено задължение по договор за кредит от 2007 година. Няма размер на сумата, няма информация от какво е формирана тази сума, кога е формирана. Нищо. Само имате задължение - изплатете го.

Въпроса ми е: на основание на член от кой закон, нередба и пр. мога да изискам от цесионера информация за размер на сумата, от какво е формирана и съответно копие от договора за кредит на базата на който твърдят, че има възникнало задължение. 

Благодаря предварително на отзовалите се! 🙂

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

адрес телефон в това писмо няма ли ? питай ги !

мирише на измама ако не са оставили връзка с тях ...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Колекторска фирма.

Господин с подходящ глас 😀 ти казва, че дължиш 50 лв, в писмото има банкова сметка на която да ги преведеш, и тръшва телефона.

А и не ми е целта да ги питам по телефон. А да ми предоставят информация, малко да се дисциплинират. Аз няма да им се дам, но ще се обадят на някой по-страхлив да кажем човек и той ще ги преведе парите, защото са малко, и няма да се занимава. Ама как така превеждаш едни пари, по една сметка, незнайно от какво формирани и незнайно за какво дължими. 

Вероятно сумата е дължима, я от такса поддръжка на незакрита сметка, но все пак искам обоснована информация....

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, ГН1 написа:

Получавам писмо

Как - с обратна разписка ли? Имал ли си някакви вземания - давания с тази банка? И ако да - кога са завършили? Би трябвало за суми над 10 години да ги е хванала абсолютната давност.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, Филипов написа:

Как - с обратна разписка ли? Имал ли си някакви вземания - давания с тази банка? И ако да - кога са завършили? Би трябвало за суми над 10 години да ги е хванала абсолютната давност.

Не с обратна разписка, пуснато в пощата.

Нямам никакъв спомен за взаимоотношения с тази банка, но е възможно да е карта с овърдрафт.

В писмото не е описано нищо конкретно. 

И точно това е въпроса: на основание на някой член в някой закон (изчетох ЗЗД и ЗПК, но никъде не е разписано), да поискам от колекторската фирма да ми предоставят информация какви са задълженията, от какво са формирани и в кой период. Длъжника според законодателя трябва винаги да е наясно какво на кого дължи и няма право да пита и иска информация 🙃

преди 2 часа, цър-вул написа:

Да, благодаря!

Видях тази статия и я прочетох, но пак, никъде няма информация как да се поиска цесионера да обоснове документално предполагаемо дължимите вземания.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 минути, ГН1 написа:

Не с обратна разписка, пуснато в пощата.

Не си го получил!
Със същия успех и аз мога да ти пратя писмо със с/ка и да искам да ми преведеш пари без основание.
Пусни една жалба за опит за измама в полицията/прокуратурата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Поне напиши кои са наглите рекетьори. Твоето има ли пише? Или е безименно на който се върже? Пусни го тук да видим и ако искаш заличи лични данни, ако евентуално има.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, ГН1 написа:

В писмото не е описано нищо конкретно. 

И точно това е въпроса: на основание на някой член в някой закон (изчетох ЗЗД и ЗПК, но никъде не е разписано), да поискам от колекторската фирма да ми предоставят информация какви са задълженията, от какво са формирани и в кой период. Длъжника според законодателя трябва винаги да е наясно какво на кого дължи и няма право да пита и иска информация

Не си ли спомняш, че и на мен дължиш хилядарка? Ей това са основанията на колектора.

Най-приятелски ти казвам - ти си малко неадекватен.Не се занимавай да търсиш нищо.Който има зор да те намери!

Не помниш дали има такава сума, а вече си я писъл вероятно дължима.От какъв зор ще  е дължима? Щото банка ще забрави за твои задължения към нея?

Ако вярваш в тази щуротия значи дядо Мраз е самата реалност, а Снежанка по монокини ти сервира кафенце.

Не се занимавай да си търсиш проблеми, не подписваш нищо, включая всякакви молби за проверки за минал периоди т.н.Не се обръщай към никаква банка, никаква фирма и т.н.

Всеки който има претенции към теб е длъжен сам да ги обоснове и докаже.С тези запитвания вредиш на своите интереси.Току виж се оказало, че си подписъл някаква форма на признаване на дълг, упоменат м/у другото в някакъв формуляр.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 15 часа, Филипов написа:

Поне напиши кои са наглите рекетьори. Твоето има ли пише?

С.Г. Груп АД.

Пише си три имена, ЕГН, адрес, цитиран е номер на договор с банка.

Няма да го пусна тук писмото, по простата причина, че не съм наясно какви биха могли да бъдат последствията от това (чисто юридически) и не искам да влизам в излишни филми. 

преди 12 часа, badr написа:

Не си ли спомняш, че и на мен дължиш хилядарка? 

Най-приятелски ти казвам - ти си малко неадекватен.Не се занимавай да търсиш нищо.Който има зор да те намери!

Не помниш дали има такава сума, а вече си я писъл вероятно дължима.От какъв зор ще  е дължима? Щото банка ще забрави за твои задължения към нея?

Ако вярваш в тази щуротия значи дядо Мраз е самата реалност, а Снежанка по монокини ти сервира кафенце.

Не се занимавай да си търсиш проблеми, не подписваш нищо, включая всякакви молби за проверки за минал периоди т.н.Не се обръщай към никаква банка, никаква фирма и т.н.

Всеки който има претенции към теб е длъжен сам да ги обоснове и докаже.С тези запитвания вредиш на своите интереси.Току виж се оказало, че си подписъл някаква форма на признаване на дълг, упоменат м/у другото в някакъв формуляр.

"Не си ли спомняш, че и на мен дължиш хилядарка?" - Спомням си, ама не си ми пратил писмо, така че не вАжиш 😃 

За останалата част от това, което си написал си много прав и благодаря за съвета!

От друга страна, понеже поизчетох тук-таме за тази колекорска фирма разни неща (директно завеждат дела и те осъждат да речем в съд на другия край на България и директно дават на съдия изпълнител да ти събира въпросните вземания, междувременно ти дори не знаеш, че има заведено дело срещу теб...), та, искам да "си вържа гащите" като им изпратя писмо, че ще платя предполагаемото задължение, когато документално ми докажат, че то е безусловно дължимо. И търся част от някой закон, който да ми позволява да направя това: да искам документи.

Благодаря все пак на всички отзовали се!

П.П. "...а Снежанка по монокини ти сервира кафенце." - предпочитам някое джудже пред Снежанка, 'щото съм жена и някак си повече ми харесва идеята с мъж да е заигравката 🙂

Хубав и радостен ден! :) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, ГН1 написа:

цитиран е номер на договор с банка

А в Банката знаят ли за този договор? И вие страна по този договор ли сте?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, цър-вул написа:

А в Банката знаят ли за този договор?

От банката казват, че на въпросното ЕГН няма задължения, имало е сключен договор, но всичко е архивирано и не могат да ми дадат информация. И че действително дават на колекторски фирми, в частност и на тази, да събират вземания.

Реално обаче, от тази банка няма получено писмо или каквато и да е друга информация, че са дължими еди какви си задължения, които са прехвърлени на еди коя си колекторска фирма и това ми е най-силния коз, ако се стигне до съд. Но както написах преди това, тази колекторска фирма по много долен начин си намира някой съд в долно-нанагорнице, където знаят, че няма да изпратят призовка на подсъдимия и по бързата процедура се оказваш осъден. 

Това ми е целта, да ги откажа от последващи действия, като им покажа, че няма да им се дам и не си заслужава да се занимават с мен. Или доказват задължението, или стигнем ли до съд губят, защото аз ще си търся правата. Демек да им изпратя писмо с леко дисциплиниращ ефект 🙂

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, ГН1 написа:

имало е сключен договор

Значи все пак сте страна по договора. Освен ако не е злоупотреба с лични данни и някой не се е възползвал от вашите данни.
Ако сте сигурни, че не сте ползвали услугите на тази банка, си пуснете една жалба до Районата прокуратура.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, цър-вул написа:

Значи все пак сте страна по договора. Освен ако не е злоупотреба с лични данни и някой не се е възползвал от вашите данни.

Не оспорвам...

Това, че нямам спомен или документ не означава, че няма сключен договор...

Но възникват ред въпроси: дали сключеният договор е цитираният от колекторската фирма, в какъв размер е задължението (като не ме известяват за размера на сумата решавам си, че задължението ми е 0.01 лв и превеждам толкова по сметката им, с което считам задължението ми за погасено), кога е възникнало (може да е с изтекла давност), от какво е формирано. Как да преведа някакви пари, по някаква сметка без да знам тези неща... Не оспорвам реалността на задължението, просто искам да поискам информация и да ми предоставят документи на база на които аз да се убедя, че дължа нещо - и го изплащам. Просто е. Но изчетох сума закони и никъде не намерих текст, който да позволява физическо лице да иска информация от институция, която му вмененява задължение. Колекторската фирма явно на това разчита..

Някак не съм се замисляла за злоупотреба с лични данни...

Така или иначе не ми е тема, защото ако е така, не са попаднали на човек, който просто прави каквото му кажат, защото са го стреснали със заплахи...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 часа, badr написа:

Не си ли спомняш, че и на мен дължиш хилядарка? Ей това са основанията на колектора.

Не е баш така.

Колекторските фирми, с помощта на сегашния закон, действат така:

Депозират в съда голословно искане към еди-кой си, че им дължи някаква сума. Тук законът не изисква никакви доказателства за твърдението.

От съда ти пращат призовка и ако не се явиш с опровержение до две седмици, съдът смята, че с това си подтвърдил, че дължиш сумата или каквото там е поискал ищецът.

Започва дело и ако и на него не се явиш, автоматично си осъден да платиш и колекторската фирма дава решението на съда на съдия-изпълнител.

Това, че може въобще да не си получил призовката, което често става (а имам съмнения, че колекторските фирми подкупват длъжностните лица на съда да НЕ пращат реално призовката, като в документа остава, че е пратена) и въобще да не знаеш, че е имало съд и си осъден, съдът не го интересува, а коректорските фирми ги интересува да не знаеш.

Знаеш ли, обаче, за заведеното идкане и явиш ли се навреме в съда, като декларираш също голословно, че не им дължиш нищо, топката по доказателството отива във фирмата.

Трябва да се знае, че за масата от исканията на колекторските фирми има тригодишен давностен срок, след което дължимостта отпада, но това влиза в сила също ако си отишъл в съда и си го декларирал. Ако не си го направил, продължаваш да дължиш, макар и трите години на срока да са минали.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, extreme_b_c_d написа:

Не е баш така.

Депозират в съда голословно искане към еди-кой си, че им дължи някаква сума. Тук законът не изисква никакви доказателства за твърдението.

От съда ти пращат призовка и ако не се явиш с опровержение за две седмици, съдът смята, че с това си подтвърдил, че дължиш сумата или каквото там е поискал ищецът.

Започва дело и ако и на него не се явиш, автоматично си осъден да платиш и колекторската фирма дава решението на съда на съдия-изпълнител.

Това, че може въобще да не си получил призовката, което често става (а имам съмнения, че колекторските фирми подкупват длъжностните лица на съда да НЕ пращат реално призовката, като в документа остава, че е пратена) и въобще да не знаеш, че е имало съд и си осъден, съдът не го интересува, а коректорските фирми ги интересува да не знаеш.

Знаеш ли, обаче, за заведеното идкане и явиш ли се навреме в съда, като декларираш също голословно, че не им дължиш нищо, топката по доказателството отива във фирмата.

Трябва да се знае, че за масата от исканията на колекторските фирми има тригодишен давностен срок, след което дължимостта отпада, но това влиза в сила също ако си отишъл в съда и си го декларирал. Ако не си го направил, продължаваш да дължиш, макар и трите години на срока да са минали.

Благодаря! Много хубаво го описа и много точно, дано информацията не е от личен опит.

Въпрос: някаква идея за действия с превантивна цел за да не се стига до съд и същевременно да се приключи тази сага?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 18 минути, extreme_b_c_d написа:

длъжностните лица на съда да НЕ пращат реално призовката

Призовката трябва да се връчи лично. Едва ли някой призовкар ще си позволи да НЕ връчи призовка - лично, на роднина/съсед. Което, пък, те могат спокойно да откажат.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 минути, ГН1 написа:

Благодаря! Много хубаво го описа и много точно, дано информацията не е от личен опит.

Въпрос: някаква идея за действия с превантивна цел за да не се стига до съд и същевременно да се приключи тази сага?

Същата фирма ме гонеше за някакво мижаво плащане, около 30 лв., изостанало към Мтел от години, което Мтел са продали на колекторите, обикновено това е за 10% от дължимата сума. Сигурен съм, обаче, че при колекторите тази сума е набъбнала неколкократно, каквато им е практиката.

Никога не съм им се обаждал по телефона (готви се за телефонен терор от тяхна страна, щом ти знаят вече номера), питал съм ги по електронната поща, но получих само един път един отговор, не казващ абсолютно нищо, освен "Обадете ни се на еди кой-си телефон или елате лично в еди-кой си офис".

От там нататък си затраях, минали са доста години и се надявам, да са ме отписали като безблагодатен случай.

Но много се рових из интернет по въпроса, с разглеждане даже на реални съдебни решения (те са публични на сайта на съдилищата), и о там имам информацията, която споделих.

––––––––––––

преди 3 минути, цър-вул написа:

Призовката трябва да се връчи лично. Едва ли някой призовкар ще си позволи да НЕ връчи призовка - лично, на роднина/съсед. Което, пък, те могат спокойно да откажат.

Не знам разпорежданията за призовките, но съм чел за многобройни случаи на закъснение на ответчика по причина неполучена призовка или получена много късно.

Обратното, в реални дела винаги ответникът, ако се е явил навреме, печели и съдът отсвирва колекторите.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 17 минути, extreme_b_c_d написа:

Никога не съм им се обаждал по телефона (готви се за телефонен терор от тяхна страна, щом ти знаят вече номера), питал съм ги по електронната поща, но получих само един път един отговор, не казващ абсолютно нищо, освен "Обадете ни се на еди кой-си телефон или елате лично в еди-кой си офис".

Тази част с терора я минахме.

Казах им, че ще изплатя само задължение, за което ми изпратят писмено обосновано искане, в противен случай ще се видим в съда.

изпратиха ми писмо, но в него има само искане без подходяща обосновка.

Така или иначе написах им писмо, с която любезно ги приканвам в рамките на 1 месец да ми изпратят всички документи и информация (изброила съм много точно за да няма недоразумения). Ако в този срок не ми изпратят отговор - считам задължението за недължимо. Ако ми изпратят отговор в който отново е бла-бла без приложени конкретно исканите от мен документи и информация подавам искане към Комисия за защита на потребителите по реда на член еди кой си от ЗПК и да си общуват на воля.

С това считам този казус за приключен. Поне за следващият месец 😀

Благодаря на всички отзовали се! 🍺

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ей, не се научихте. Не пишеш нищо от това че признаваш вземане и ще плащаш. Правилното би било да се позовеш на абсолютната давност 10 години.

Точно тази рекетьорска фирма беше получила 75 милиона от държавата за да тормози хора като теб.

https://www.capital.bg/biznes/finansi/2020/04/06/4050919_nov_goliam_sumnitelen_kredit_na_bbr_75_mln_lv_za/

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 минути, Филипов написа:

Ей, не се научихте. Не пишеш нищо от това че признаваш вземане и ще плащаш. Правилното би било да се позовеш на абсолютната давност 10 години.

Не съм си и помислила да призная недоказано вземане.

Ако ми го докажат, не виждам нищо лошо в това да платя нещо, което наистина дължа. До тогава ще си играем игрички.

Що се отнася до давността, нямам информация кога е възникнало задължението за да се позовавам на това...

Не приемам и не отричам нищо. Искам информация какво искат от мен и на какво основание го искат. Ако не ми предоставят тази информация, считам че сме приключили взаимоотношенията си, ако продължат да се напъват, ги пускам по ред на номерата на контролиращи органи, комисии, прокуратури и пр. при това с общо писмо за проверка, да не се хабя 😀 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 38 минути, ГН1 написа:

Не съм си и помислила да призная недоказано вземане.

Ако ми го докажат, не виждам нищо лошо в това да платя нещо, което наистина дължа. До тогава ще си играем игрички.

Що се отнася до давността, нямам информация кога е възникнало задължението за да се позовавам на това...

Не приемам и не отричам нищо. Искам информация какво искат от мен и на какво основание го искат. Ако не ми предоставят тази информация, считам че сме приключили взаимоотношенията си, ако продължат да се напъват, ги пускам по ред на номерата на контролиращи органи, комисии, прокуратури и пр. при това с общо писмо за проверка, да не се хабя 😀 

Допълнително за давността: ако направиш поне едно плащане по "дължимото" или по някакъв начин документално го признаеш, с това признаваш, че дължиш, давността се анулира и започва да тече наново от този момент.

Да повторя – повечето взимания на колекторските фирми са с тригодишна давност.

И не ми ги оправдавайте, защото на 5 лева задължение могат да навъртят и навъртат хиляда лева отгоре с различни хватки като например "разходи за адвокатски услуги" и други. А "адвокатите" – техни служители.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 часа, extreme_b_c_d написа:

От съда ти пращат призовка и ако не се явиш с опровержение до две седмици, съдът смята, че с това си подтвърдил, че дължиш сумата или каквото там е поискал ищецът.

Май трябва да се поправя по удебеленото горе.

Първият път не е призовка, а съобщение, че някой иска от теб нещо. Ако не се явиш да опровергаеш в срок една или две седмици (не помня кое), съдът смята, че твърдението на колекторите е верно и може да се заведе дело – и го завежда. Ако се явиш и опровергаеш само с декларация, топката се връща в колекторите, за да докажат, че имат право да заведат дело. Вече тогава, при заведено дело, ти се праща призовка за делото.

На делото явиш ли се и кажеш, че искаш да се възползваш от преминалата вече давност, съдът казва "окей". Но ако не се позовеш на това право (не си го поискаш, един вид), съдът не взема във внимание изтеклия срок на давност на задължението и ще те осъди, особено пък ако не знаеш, че върви некакво дело срещу теб, което се случва често – автоматично ставаш осъден да платиш.

Е те тава горе удебелено "съобщение" е много проблематично за ответника, защото просто ти го пускат в пощенската кутия (или не го пускат ;) ;) и ти не знаеш нищо, но не можеш да се позовеш на това, защото съдът казва "пратено е, проблемът не е при нас или при ищеца, че не сте го получил").

Призовките също се били "губели", четох в Мрежата едно време.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване