Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Рутер като удължител

толчо
 Сподели

Препоръчан отговор

Здравейте! Използвам от доста години ето този рутер: https://www.tp-link.com/bg/home-networking/wifi-router/tl-wr741nd/

свързан към интернет доставчика ми и този рутер излъчва на 2.4 ghz безжичния интернет.

Понеже рутера преди няколко години го преместихме в друга стая на къщата и съответно сигнала намаля, защото минава през две стени и логично се увеличи разстоянието. Бях си взел малък удилжител на обхват с вградена антена, който се включва в контакта но не ми свърши особенно работа. Преди два дни си закупих този рутер на tp link: https://www.tp-link.com/bg/home-networking/wifi-router/archer-c24/ Този рутер може да се настрои да излъчва безжичен интернет в 2.4 ghz и 5ghz и ще го сложа в моята стая, където имам самрт тв, интернет радио приемник, лаптопа ми и смартфона ми. Понеже съм слуша и чел, че 5ghz е вредна и може да създаде смущения на устройствата ме интересува акого настроя, както в 2,4 ghz, така и в 5ghz но много ме притеснява 5ghz дали няма да окзава лошо влияние върху устройствата и да ги повреди.

Благодаря предварително!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Пусни си кабел.

Какъв реално е въпроса?

- Как да ползваш два рутера?

- Какви настройки трябва да се направят на рутер 1 и рутер 2?

- Къде и как е най-добре да се поставят?

- Кой рутер да е 1-ви и кой 2-ри?

- Има ли място 5Ghz на тази планета?

- Нищо не питам, хваля се с новия си рутер, самрт тв, интернет радио приемник, лаптоп и смартфон (забравил си да напишеш конкретни модели).

Та ... какво бих направил аз:

- първо новия рутер се слага на мястото на стария - в режим само 2,4Ghz и се пробват наличните устройства - ако всичко работи, това е.

- второ - новия рутер се слага в твоята стая, отново на 2,4Ghz, като между тях имаш кабел - дали е възможно това - ти знаеш. Отново тестваш и ... еми то няма начин да не работи.

Това е. С толкова информация само до тук.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, plamen_petrov_80 написа:

Пусни си кабел.

Какъв реално е въпроса?

- Как да ползваш два рутера?

- Какви настройки трябва да се направят на рутер 1 и рутер 2?

- Къде и как е най-добре да се поставят?

- Кой рутер да е 1-ви и кой 2-ри?

- Има ли място 5Ghz на тази планета?

- Нищо не питам, хваля се с новия си рутер, самрт тв, интернет радио приемник, лаптоп и смартфон (забравил си да напишеш конкретни модели).

Та ... какво бих направил аз:

- първо новия рутер се слага на мястото на стария - в режим само 2,4Ghz и се пробват наличните устройства - ако всичко работи, това е.

- второ - новия рутер се слага в твоята стая, отново на 2,4Ghz, като между тях имаш кабел - дали е възможно това - ти знаеш. Отново тестваш и ... еми то няма начин да не работи.

Това е. С толкова информация само до тук.

Този новият рутер има 3 режима на работа: рутер, точка на достъп и разширител на обхавт, съответно да го сложа в моята стая и да го настроя, като разширител на обхват. Този рутер обърнах внимание, че може да се направят настроик да излъчва безичен сигнал в 2.4 ghz и 5ghz.  Но ме притеснява ако рутерът е в моята стая близо до устройствата: смарт тв; радио приемникът; лаптопът дали 5ghz намя чрез неговите смущения да повреди устройствата.

Целта ми е 2.4 ghz мрежата да използвам за работата на лаптопа а 5ghz мрежата да използвам за смарт тв; интернет радио приемника и смартфона но ме 5ghz с неговите високи честотни вълни дали няма да повредят устройствата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 19 минути, толчо написа:

Здравейте! Използвам от доста години ето този рутер: https://www.tp-link.com/bg/home-networking/wifi-router/tl-wr741nd/

свързан към интернет доставчика ми и този рутер излъчва на 2.4 ghz безжичния интернет.

Понеже рутера преди няколко години го преместихме в друга стая на къщата и съответно сигнала намаля, защото минава през две стени и логично се увеличи разстоянието. Бях си взел малък удилжител на обхват с вградена антена, който се включва в контакта но не ми свърши особенно работа. Преди два дни си закупих този рутер на tp link: https://www.tp-link.com/bg/home-networking/wifi-router/archer-c24/ Този рутер може да се настрои да излъчва безжичен интернет в 2.4 ghz и 5ghz и ще го сложа в моята стая, където имам самрт тв, интернет радио приемник, лаптопа ми и смартфона ми. Понеже съм слуша и чел, че 5ghz е вредна и може да създаде смущения на устройствата ме интересува акого настроя, както в 2,4 ghz, така и в 5ghz но много ме притеснява 5ghz дали няма да окзава лошо влияние върху устройствата и да ги повреди.

Благодаря предварително!

Това за 5GHz честота ползвана за безжична комуникация в домашни устройства вероятно го бъркате с мобилната 5G /Five Generation/ мобилна комуникация и нямат нищо общо. И двете неща са толкова вредни, че телефона е вреден в пъти поставен до ухото Ви при водене на разговор ! Естествено , че ако седите непосредствено в близост до базови станции на мобилните оператори е силно вредно.

По основният въпрос, най добре е новият рутер да стане основен, а другият допълнителен, като ще бъде в режим на точка за достъп, като трябва да се свърже с лан кабел с основният рутер. При невъзможност за прокарване на такъв може да се пробва и с чифт PowerLine адаптери !

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Кое не разбра точно?

Слагаш го на режим рутер и само в 2,4GHz - поставяш го на мястото на стария рутер. Имаш стар евтин рутер с една антена срещу нов евтин рутер, но с 4 антени - играеш си малко с антените и точната позиция на рутера и проверяваш колко успява да пробие през стените - това не е кабел, че да знаеш до кой метър имаш сигнал и къде да не го търсиш - wi-fi - 50 см. в ляво и си до там. Проверяваш - на смарт телефона си със сигурност имаш приложение - така, че действай смело.

5GHz не знам защо изобщо го дъжчим още - теб те е страх от него, кажи ми реалната полза да го използваш ти? Аз все още не знам какви крайни устройства имаш! Аз за всичко освен телефона бих помислил за кабел.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, JohnTRIVOLTA написа:

Това за 5GHz честота ползвана за безжична комуникация в домашни устройства вероятно го бъркате с мобилната 5G /Five Generation/ мобилна комуникация и нямат нищо общо. И двете неща са толкова вредни, че телефона е вреден в пъти поставен до ухото Ви при водене на разговор ! Естествено , че ако седите непосредствено в близост до базови станции на мобилните оператори е силно вредно.

По основният въпрос, най добре е новият рутер да стане основен, а другият допълнителен, като ще бъде в режим на точка за достъп, като трябва да се свърже с лан кабел с основният рутер. При невъзможност за прокарване на такъв може да се пробва и с чифт PowerLine адаптери !

А ако го настроя да работи само 24ghz.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, толчо написа:

А ако го настроя да работи само 24ghz.

Пробвайте новият като повторител - може и да задоволява нуждите ви!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, plamen_petrov_80 написа:

Кое не разбра точно?

Слагаш го на режим рутер и само в 2,4GHz - поставяш го на мястото на стария рутер. Имаш стар евтин рутер с една антена срещу нов евтин рутер, но с 4 антени - играеш си малко с антените и точната позиция на рутера и проверяваш колко успява да пробие през стените - това не е кабел, че да знаеш до кой метър имаш сигнал и къде да не го търсиш - wi-fi - 50 см. в ляво и си до там. Проверяваш - на смарт телефона си със сигурност имаш приложение - така, че действай смело.

5GHz не знам защо изобщо го дъжчим още - теб те е страх от него, кажи ми реалната полза да го използваш ти? Аз все още не знам какви крайни устройства имаш! Аз за всичко освен телефона бих помислил за кабел.

страхме ме е от 5ghz да не повредя устройствата в моята стая а това са: лед смарт тв; интернет радио применик; лаптоп и смартфон. Ползата е 5ghz да използвам за стрийминг на лед смалт тв; интернет радио приемника и смартфона а 2.4 ghz да използвам за стандартна работа на лаптопа ми.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, толчо написа:

страхме ме е от 5ghz да не повредя устройствата в моята стая а това са: лед смарт тв; интернет радио применик; лаптоп и смартфон. Ползата е 5ghz да използвам за стрийминг на лед смалт тв; интернет радио приемника и смартфона а 2.4 ghz да използвам за стандартна работа на лаптопа ми.

Ще спрете ли да говорите небивалици или не ми прочетохте първият пост ?! Инак си е ваша работа , като искате има настройки да се спре на 5GHz евентуално.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Пробвайте новият като повторител - може и да задоволява нуждите ви!

Точно това исакм да направя както предишният ми екстендър на tp link но понеже поддържа и настройки и съответно работа в 5ghz и съм чел обща информация за смущения и поради това ме интересува дали няма да навреди на устройствата ми поради това, че е близо (в една стая с тях).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 36 минути, толчо написа:

Благодаря предварително!

Стига глупости. Нищо няма да повреди. Освен това може да си сложиш своя рутер и да махнеш стария. Просто от интернет доставчика трябва да ти кажат настройките.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ще спрете ли да говорите небивалици или не ми прочетохте първият пост ?! Инак си е ваша работа , като искате има настройки да се спре на 5GHz евентуално.

Знам как да го настроя като повторител на сгинал исках просто да попитам за разлика 2.4 ghz, 5ghz може ли да има по голяма влияние върху устройствата и по някакъв начин да ги повреди, наруши тяхната работа.

преди 2 минути, Емил Костов написа:

Стига глупости. Нищо няма да повреди. Освен това може да си сложиш своя рутер и да махнеш стария. Просто от интернет доставчика трябва да ти кажат настройките.

Благодаря за ясния отговор! И все пак не пречи ако този рутер го настроя в 5ghz и сложа близо до някой от устройствата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, толчо написа:

Ползата е 5ghz да използвам за стрийминг на лед смалт тв; интернет радио приемника и смартфона а 2.4 ghz да използвам за стандартна работа на лаптопа ми.

От какво? През 2,4GHz не може ли?

преди 3 минути, толчо написа:

като повторител

Това не бих си го причинил никога ...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, plamen_petrov_80 написа:

Както споменах 5ghz искам да използвам за стриxминг а 2.4ghz за лаптопа, тип браузване, емейли.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 минути, толчо написа:

Знам как да го настроя като повторител на сгинал исках просто да попитам за разлика 2.4 ghz, 5ghz може ли да има по голяма влияние върху устройствата и по някакъв начин да ги повреди, наруши тяхната работа.

Надявам се че се шегувате с тези влияния и повреди от 5GHz честота инак, ако Ви е страх може да заживеете в гората, там може да ви догони честота само от метровият диапазон!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, plamen_petrov_80 написа:

Това не бих си го причинил никога ...

Исках просто да попитам то какво стана. 5ghz за разлика от 2.4 ghz мрежа дали мога да я използвам без да се притеснявам за някакви повреди на устройствата ми.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 минути, толчо написа:

Благодаря за ясния отговор! И все пак не пречи ако този рутер го настроя в 5ghz и сложа близо до някой от устройствата.

Ако искаш го сложи и върху устройството все тая.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, JohnTRIVOLTA написа:

Надявам се че се шегувате с тези влияния и повреди от 5GHz честота инак, ако Ви е страх може да заживеете в гората, там може да ва догони честота само от метровият диапазон!

Ок разбарх вече, че няма да се получат никакви повреди. Ще го инсталирам като удължител на обхват и ще го настроя да роботи и в двете честоти и ще споделя какво се е получило. Все пак благодаря на всички!👍

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, толчо написа:

Исках просто да попитам то какво стана. 5ghz за разлика от 2.4 ghz мрежа дали мога да я използвам без да се притеснявам за някакви повреди на устройствата ми.

Можете, не се притеснявакте. Като за обикновен потребител, разбирайте го така. 2.4гхз Ви дава бавна скорост, но на по-голямо разстояние. 5гхз Ви дава доста по-бърза скорост, но на много по-малко разстояние. С 5гхз няма да имате интернет в другата стая, но за сметка на това ще имате изключително бърз интернет на 1-2-3 метра от рутера. И, може да се притеснявате от смущения и загуба на интернет на 2.4гхз, ако използвате някакви смарт устройства и/или нискокачествен hdmi адаптер например, които силно зашумяват на 2.4гхз. И двете са абсолютно безопасни за техниката Ви, за Вас също. "Абсолютно" разбирайте в пъти по-малко вредни отколкото директното Ви излагане на слънчева светлина. Като излезете на разходка в един хубав слънчев ден, ще бъдете много "по-облъчен" отколкото ако си седите вкъщи на ел. осветление с рутера до Вас.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, snood написа:

Можете, не се притеснявакте. Като за обикновен потребител, разбирайте го така. 2.4гхз Ви дава бавна скорост, но на по-голямо разстояние. 5гхз Ви дава доста по-бърза скорост, но на много по-малко разстояние. С 5гхз няма да имате интернет в другата стая, но за сметка на това ще имате изключително бърз интернет на 1-2-3 метра от рутера. И, може да се притеснявате от смущения и загуба на интернет на 2.4гхз, ако използвате някакви смарт устройства и/или нискокачествен hdmi адаптер например, които силно зашумяват на 2.4гхз. И двете са абсолютно безопасни за техниката Ви, за Вас също. "Абсолютно" разбирайте в пъти по-малко вредни отколкото директното Ви излагане на слънчева светлина. Като излезете на разходка в един хубав слънчев ден, ще бъдете много "по-облъчен" отколкото ако си седите вкъщи на ел. осветление с рутера до Вас.

Това за скоростите и разстоянието на двете мрежи съм чел такива статии. Извинявам се че звуча глуповата но до този момент не се бях сбълскав с 5ghz и въпреки, че бях чел някой неща не ми е особенно ясно и поради това исках да получа ясен и кратък отговор. Благодаря!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, snood написа:

С 5гхз няма да имате интернет в другата стая, но за сметка на това ще имате изключително бърз интернет на 1-2-3 метра от рутера.

Аз все си мисля, че скоростта на интернета зависи от тарифния план, а то вземаш един евтин 5Ghz рутер и си оправяш живота и интернет скоростта.

Чудно и как като го ползва като повторител към по-бавния рутер поддържащ само 2,4GHz и пак да повторя като повторител ... никакво значение на какъв режим ще е след това. Единствената разлика би била ако две устройства ползващи 5GHz са свързани директно през рутера и комуникират едно с друго - като тук отново не е ясно дали само 2,4GHz няма да покрие нуждите за трансфер.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, plamen_petrov_80 написа:

Аз все си мисля

А, тука излъга. Все - не е. Чат-пат - надявам се. Но най-вероятно никога не го правиш. ;)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 минути, plamen_petrov_80 написа:

Аз все си мисля, че скоростта на интернета зависи от тарифния план, а то вземаш един евтин 5Ghz рутер и си оправяш живота и интернет скоростта.

Чудно и как като го ползва като повторител към по-бавния рутер поддържащ само 2,4GHz и пак да повторя като повторител ... никакво значение на какъв режим ще е след това. Единствената разлика би била ако две устройства ползващи 5GHz са свързани директно през рутера и комуникират едно с друго - като тук отново не е ясно дали само 2,4GHz няма да покрие нуждите за трансфер.

Преди малко исталирах рутера и инсталацията стана много бързо. При процеса на инсталация влязох чрез написаните на гърба парола и име на хоста, след това влязох в фабричния сайта и зададох режим "удължител на обхавт", след това ресетнах устройството така нареченият reboot. Отново в влязох в фабричния сайт и въведох химето на хост мрежата и паролата на основния рутер, след това въведох същото име на ssid хост мрежата и парола, както на рутера, нкрая освен 2.4ghz сложих и отметка на 5ghz и запаметих. На лаптопа свързах с 2.4ghz а смарт тв; интернет радиото и смартфона ми успях да свържа в 5ghz, където интернета е много бърз въпреки, че при инсталацията на основния ми рутер за 5ghz в полето за mac адрес ми показва 0-ли, освен това в "lock to ap" не сложена отметка.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 27 минути, plamen_petrov_80 написа:

Колко да е бърз?

Поне не знам до колко е ефективно по този начин е че за да не натоварвам 2.4 ghz реших да ги разпределя устройствата, като така да се изразя, мултимейдийните ги вързах към 5ghz, само лаптопа вързах към 2.4 ghz.

До сакоро ползвах този екстенъдр: https://www.tp-link.com/bg/home-networking/range-extender/tl-wa850re/ само на 2.4 ghz но не успя особенно да ми увеличи скоростта на лаптопа въпреки, че го позиционирах на подходящо място и обновявах фърмуера. За сега новият рутер се справя и най- важното, което ме интеруваше, че като е в една стя с устройствата ми няма да ги повреди.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...