Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Изгаряне след HDMI свързване

Wrooney20
 Сподели

Препоръчан отговор

на 11.12.2021 г. в 22:46, killchain написа:

може да е заради разменени нула и земя в единия контакт

Много вероятна причина. Авторът пише за силен пламък при включване-това може да стане само ако има 230в късо съединение, останалите проводници в кабела са в информационни вериги, които са високоомни и подобни ефекти са изключени. Ако се разгледа внимателно с една лупа къде е стопено, ще стане ясно какво е станало. Токът на късото съединение може да е стопил нулевото жило в кабела и да е засегнал и други вериги, които са довели до повреда на двата уреда. Авторът да вземе една пробна лампа и да провери има ли напрежение между двата зануляващи контура на двата контакта и ако има, да го оправи незабавно, защото контактът с разменени фаза и нула е потенциален убиец. Да се проверят предпазителите на уредите или захранванията им-много вероятно повредата да е там.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 часа, NEVADA написа:

Много вероятна причина. Авторът пише за силен пламък при включване-това може да стане само ако има 230в късо съединение, останалите проводници в кабела са в информационни вериги, които са високоомни и подобни ефекти са изключени. Ако се разгледа внимателно с една лупа къде е стопено, ще стане ясно какво е станало. Токът на късото съединение може да е стопил нулевото жило в кабела и да е засегнал и други вериги, които са довели до повреда на двата уреда. Авторът да вземе една пробна лампа и да провери има ли напрежение между двата зануляващи контура на двата контакта и ако има, да го оправи незабавно, защото контактът с разменени фаза и нула е потенциален убиец. Да се проверят предпазителите на уредите или захранванията им-много вероятно повредата да е там.

И още глупусти, досега ,как са работили уредите на тези контакти. И изведнъж, бум , напрежение на заземяването нали, ако не изключи предпазителя на жилището, ще се изключи на блока. Така,че в кабела или грешен порд е според мен.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 часа, balki65 написа:

как са работили уредите на тези контакти

Работели са по отделно, проблем възниква при общо свързване, човек, като не разбира, му се виждат глупости...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 часа, balki65 написа:

ще се изключи на блок

Ако беше отрязал барем веднаж такъв кабел, щеше да видиш, че жилата му са много тънки-0.2-0.3мм, през тях няма как да изгори предпазител 16 или 20А , а ще изгорят те и ще се получи точно това, за което пише авторът. Още повече, предпазител на блока, който хора, дето разбират от електротехника, със сигурност са сложили следващ ампераж, казва се селективност.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 3 седмици по-късно...
на 11.12.2021 г. в 21:29, gagodrago написа:

Компютър и телевизор се свързват чрез HDMI кабел винаги само при изключени от контакта устройства.

Такива случаи на опукване на едното, или двете устройства съвсем не са редки.

Аз знам за този феномен от доста време, за това у дома винаги когато включвам hdm кабел, винаги първо гася от контакта. И до сега нищо не е горяло. 

Тъкмо попаднах и на тази статия: https://ardes.bg/news/2017/03/kak-da-svarzhem-televizor-s-prenosim-il и дойдох да питам и попаднах на тази тема.

Направи ми впечетление, че пише, че трябва да се изключени тв и лаптоп, а в други подобни статии не беше подчертатано. Тук виждам, че казвате, че трябва направо да са изключени от контакта... Мен това ме плаши обаче. Ако всичко е изключено има ли пак вероятност да стане някоя беля? Още повече, че кабела , който взех е в найлонова торбичка и няма никаква марка и други етиките върху него. Дали ще е безопасен?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Veselina Miteva написа:

Тъкмо попаднах и на тази статия: https://ardes.bg/news/2017/03/kak-da-svarzhem-televizor-s-prenosim-il и дойдох да питам и попаднах на тази тема.

Направи ми впечетление, че пише, че трябва да се изключени тв и лаптоп, а в други подобни статии не беше подчертатано. Тук виждам, че казвате, че трябва направо да са изключени от контакта... 

---

Да, преди да свързвате HDMI кабел изключвайте от контакта и двете устройства, за да се сведе до минимум рискът от изгаряне на портовете и скъпоструващи ремонти.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

И никога не вземайте кабел

преди 4 часа, Veselina Miteva написа:

в найлонова торбичка и няма никаква марка и други етиките върху него.

!!!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

С две думи Кирилов искаше да Ви каже , че сте си купила кабел за простир, а не  HDMI. Пожелавам Ви весела Нова година!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте отново, да споделя развръзката, компютъра беше с изгоряло дъно и процесор, поне видеото беше оцеляло. Телевизора му била изгоряла някаква платка и го оправиха гаранционно. Днес при изключен компютър ( но не от контакта) баща ми хваща буксата на А1 за телевизора и металната част се отплесва и докосва кутията на компютъра след което протича такова напрежение че е пробило дупка като от коршум в кутията. За щастие не е засегнало компонент на машината. От а1 бяха тук и замериха всичко и се оказа че тече ток по кутията и от задната част на компютъра. Дадоха ми съвет да не го пускам повече. Единия също сподели че настолните били такива и няма как да се оправи. Ако може споделете съвети или мнения по въпроса. Благодаря ви.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Каква е тази глупост

преди 6 минути, Wrooney20 написа:

настолните били такива и няма как да се оправи

Тези компютър виждали ли са? По тази логика милиардите настолни машини по света трябва да удрят ток. Имаш проблеми в инсталацията - не заземен контакт или някакъв проблем със захранването на компютъра и пуска ток в кутията. Извикай някой електротехник да ти провери инсталациите.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 31 минути, Raze написа:

Каква е тази глупост

Тези компютър виждали ли са? По тази логика милиардите настолни машини по света трябва да удрят ток. Имаш проблеми в инсталацията - не заземен контакт или някакъв проблем със захранването на компютъра и пуска ток в кутията. Извикай някой електротехник да ти провери инсталациите.

Извинявай, но прочете ли внимателно поста му? След като са замерили техниците от А1, са установили че по кутията на компютъра му тече ток, и по задната и част!

Какво е захранването на компютъра? Трябва да има лепенка на него, марка, модел и ватове?

Възможно е китайски боклук да окъсява.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Според мен, захранващия блок е китайски боклук и той ти прави мизерии. Затова те попитах какво ти е захранването, ще ти препоръчаме читаво захранване със което да замениш сегашното и нещата ще си дойдат на мястото.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Мале, мале, мале.

Викнете си кадърен електротехник да ви оправи домашната електроинсталация. Единия от уредите е бил с офазен корпус. Това се случва, когато има някакъв проблем електроинсталацията или със самия контакт, в който е включен уреда.

Директно късо  на 220V e опекло и двата уреда!

Но пак казвам проблема е от ел. инсталацията НЕ ОТ УРЕДИТЕ. Добре, че някой не е пипнал фазата и не се е заземил с другата ръка примерно към тръба на парно, че не искам да си мисля...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, ntm7iv написа:

Добре, че някой не е пипнал фазата и не се е заземил с другата ръка примерно към тръба на парно, че не искам да си мисля...

Викаш ако някой пипне фазата и се заземи ще има пържено човешко

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, JKirilov написа:

Споко, след малко ще му препоръчат да смени драйверите... :)

Стига бе човек, че простатата ми е слаба :lol6:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, JKirilov написа:

Що? Това е задължително в тоя форум!

Така е да, ама ме разсмя!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 15 минути, Емил Костов написа:

Стига бе човек, че простатата ми е слаба :lol6:

Простатата алармира? 

Време ти е за Простамол Уно-вдигаш самолета, пикаеш надалеко...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, ДзВяРа! написа:

Извинявай, но прочете ли внимателно поста му? След като са замерили техниците от А1, са установили че по кутията на компютъра му тече ток, и по задната и част!

Какво е захранването на компютъра? Трябва да има лепенка на него, марка, модел и ватове?

Възможно е китайски боклук да окъсява.

А аз какво съм писал по-различно от теб, за какво да чета поста му не разбрах?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, skalata_73 написа:

Простатата алармира? 

Време ти е за Простамол Уно-вдигаш самолета, пикаеш надалеко...

Е рано ми е още. Недейте така с лошо Милорд!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Абе коментатори много и да някой отговори са забавни.

Другото, което буди съмнение е ако не е сработил предпазител след късото. Може да е от ония дето някога ги оправяха с жички и ако някой е прекалил с жичките...

За да може предпазителя да е максимално ефективен, трябва да бъде оразмерен според очакваното натоварване на токовия кръг но да не задълбаваме :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Wrooney20 написа:

Здравейте отново, да споделя развръзката, компютъра беше с изгоряло дъно и процесор, поне видеото беше оцеляло. Телевизора му била изгоряла някаква платка и го оправиха гаранционно. Днес при изключен компютър ( но не от контакта) баща ми хваща буксата на А1 за телевизора и металната част се отплесва и докосва кутията на компютъра след което протича такова напрежение че е пробило дупка като от коршум в кутията. За щастие не е засегнало компонент на машината. От а1 бяха тук и замериха всичко и се оказа че тече ток по кутията и от задната част на компютъра. Дадоха ми съвет да не го пускам повече. Единия също сподели че настолните били такива и няма как да се оправи. Ако може споделете съвети или мнения по въпроса. Благодаря ви.

Е добре де как тези от а1 стигнаха до извода че от кутията на компютъра пуска повече ток. При положение че преди това компа е бил с изгоряло дъно и процесор поне така са ви казали в сервиза в който сте го занесали и там са ви оправили компютъра. Ами нали същите тези хора в сервиза, които са ви оправили компютъра, са го свързали към ел. мрежа. Как така при тях не е дала кутията на компютъра по високо напрежение а като сте се прибрали в къщи е дало по високо напрежение? Тея от а1 сигурно са някакви малоумни и незнаят къде се намират и от зор са ви изпяли тази песен на изуст за тока

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...