Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Висока температура на процесора?

qnkov
 Сподели

Препоръчан отговор

преди 6 минути, vlado1985 написа:

Преди да пуснеш ъпдейтите температурите как бяха. Ако от новата версия на биос е вдигнал температурите може да опиташ да качиш предишната версия. И ако на нея няма проблеми да не го обновяваш

Не съм го гледал преди ъпдейтите. След като инсталирах всичко базово и ъпдейтнах уиндолса започнах да гледам. Лаптопа има проблем само в игри, никъде другаде. Заработят ли процесора и видеото, нещата стават зле. Отделен тест на двете, температурите се ядват. При Идле седи на 38-45 градуса. Аз дори на компютъра не мога да изкарам такива стойности, а съм с една камара вентилатори и кули охладители. 

Проблема е, че на 305 версия на биоса изглежда е могло да се undervoltne, но нагоре версиите е заключено. Но откъде да знам, че ще си прави ъпдейт на Биоса. Така хубаво са направили да прецакват хората. Иначе да бях забравил с едни -100mv и температурите да са паднали с 5-6 градуса. Изкл. на буста не е вариант също, защото от 90 ФПС , игрите му отиват на 50 и започва да получава пристъпи, защо му е така играта. :)

В момента изглежда има при плановете някакви скрити опции за процесора като aggresive, silient и някакви такива, но тук ги няма. Трябва да търся как се пускат. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 78
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Публикувани изображения

на 19.12.2021 г. в 1:12, qnkov написа:

Инсталирах базови неща и някои от приложенията за игрите му. Това, което забелязах веднага е, че лаптопа при Idle вече седеше на 60-70 градуса. При браузер и разни чатове го гледам стига до 80.

Адаш попитах те за предишната версия на биос да ли ги е имало тези аномалии защото ми се вижда страмно дори и на много лек овар да скача на 80 градуса. Като за начало можеш да опиташ както ти бях написал в един от постоветеми да намалиш напрежението на ядрото  да видиш да ли ще има някакъв ефект. И като последен вариант не ти остава друго освен да пробваш с предишната версия на биос с която е бил. Дай и снимка от aida 64 ако имаш да видим там какво показва. В аидата избери от менюто в ляво дънна платка и избери процесор снимай и покажи да видм там какво показва

преди 13 минути, qnkov написа:

Не съм го гледал преди ъпдейтите. След като инсталирах всичко базово и ъпдейтнах уиндолса започнах да гледам. Лаптопа има проблем само в игри, никъде другаде. Заработят ли процесора и видеото, нещата стават зле. Отделен тест на двете, температурите се ядват. При Идле седи на 38-45 градуса. Аз дори на компютъра не мога да изкарам такива стойности, а съм с една камара вентилатори и кули охладители. 

Проблема е, че на 305 версия на биоса изглежда е могло да се undervoltne, но нагоре версиите е заключено. Но откъде да знам, че ще си прави ъпдейт на Биоса. Така хубаво са направили да прецакват хората. Иначе да бях забравил с едни -100mv и температурите да са паднали с 5-6 градуса. Изкл. на буста не е вариант също, защото от 90 ФПС , игрите му отиват на 50 и започва да получава пристъпи, защо му е така играта. :)

В момента изглежда има при плановете някакви скрити опции за процесора като aggresive, silient и някакви такива, но тук ги няма. Трябва да търся как се пускат. 

Дай снимка от биос да видим какви са настройките там на процесора и следтова може да започнеш да тестваш с настройките без да си играеш пак да го отваряш да сменяш пасти и тем подобни

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 часа, qnkov написа:

ДзВяРа!

Опитният, имам 10 разглобени лаптопа и 50 компютъра досега и то за какви ли не манипулации в пъти по-сложни от термопаста. Предимно гледам от youtube и оттам съм правил неща и съм съживявал дъна, които ти ще изхвърлиш. Престани вече. Още нищо не съм изгорил за 15 години... тия сервизи? В такъв ли работиш, че само за тях говориш? Бил съм в сервизи за какво ли не, не само за компютри. Претрупана, бърза и неграмотна работа. Тук при нас при смяна на термопаста, дори не гледат температурите след това. Така ми вдигнаха с 5 градуса предишния лаптоп. Единственото предимство е, че имат всичко налично и работата им е това и единствено това. 

Не знаех че имаш опит, радвам се че ги разбираш нещата. Преди десетина дни бях на гости при съседа, детето му ми сподели че е изгледал всички видеа във тубата, за това как Румен Радев пилотира МИГ-29. Каза че той по-добре от него е щял да го управлява този самолет! :giggle1:

На две години лаптоп се тръгнал пастата да сменяш? Че той е чисто нов, ех беше де, май вече не става за нищо.

Уважаеми читатели, когато имате проблем със компютъра си, потърсете Янков, момчето има голям опит и се учи от клипчета в ютуб. Няма нищо налично като инструменти, части и компоненти но е по-добър от тези които ще ви оправят проблемите в някой сервиз.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 часа, qnkov написа:

Лаптопа има проблем само в игри, никъде другаде.

В превод - Може нещо да съм го оакал тоя лаптоп, друг път няма да правя така, но с две думи лаптопът е бомба!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 часа, JKirilov написа:

В превод - Може нещо да съм го оакал тоя лаптоп, друг път няма да правя така, но с две думи лаптопът е бомба ...

... и то - леко гръмнала!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Дзвяр, личи, че не разбираш и пращаш само по сервизи, събрано куцо и съкато там. Вика лаптоп на две години съм му сменял пастата? Лаптоп, който преди новата паста загряваше, та те гореше. Че от снимките си личи, че тоя лаптоп е работел по чудо, при положение, че върху процесора и видеото почти нямаше такава, а каквото има се рони. Но ти си разбирач. Това е нормално, пастата е супер. Лаптопа можел да изкара още бая време. Ти не гледаш youtube, там ония са глупави. Мани, по-добре не го отваряй тоя сайт, да не се прецакаш нещо. Тия канали с милион хора, заеби. Давай на сервиз, не отваряйте хора! Слушайте Дзвяра. Каквото ви се прецака, само на Сервиз. Да не вземе да смените паста на лаптоп и да се окаже, че оправят температурите, или да не дава господ - да не се подобри нищо.  

Реално тук коментиращите нямат и идея за какво иде реч, само знаят да повтарят едно и също. Чешат си езиците, говорят някакви работи. Ама пък острани изглежда умно като го прочетеш, ама логика и сръчност - нулева. Повечето дори игри не играят, какво да знаят за температури? Дзвяр ти виждал ли си геймърски лаптоп? Разглабял ли си? Казах, геймърски - ламер такъв. Аз съм имал 2 лично. Струваха доста пари. Минали са процедурите по разглабяне. Пробвах веднъж на сервиз, доказан. Човек, разбирач като теб, нищо не става от него демек - от сервиз, 15+ годишен работник там, така ми се хвали, че е бил запекъл тоя лаптоп, че е сменил термо падове, пасти и го е изчистил. Резултата беше плачевен. Бях с 5 градуса нагоре. Демек от 90-2 градуса, скочих към 96-7.  Трябваше да ундерволтна след него и да си купя подложка.

Пак да кажа, Дзвере, ти идея си нямаш как да оправиш нещо. От теб едно смислено изречение не видях, освен думата СЕРВИЗ. Там сигурно имат лазерни иструменти, аз такива верно нямам. Но пък си взех термодъвка, нещо което ти наричаш термопад и го режеш с ножица. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, qnkov написа:

Дзвяр, личи, че не разбираш и пращаш само по сервизи, събрано куцо и съкато там. Вика лаптоп на две години съм му сменял пастата? Лаптоп, който преди новата паста загряваше, та те гореше. Че от снимките си личи, че тоя лаптоп е работел по чудо, при положение, че върху чиповете реално нямаше такава, а каквото има се рони. Но ти си разбирач. Това е нормално, пастата е супер. Лаптопа можел да изкара още бая време. Ти не гледаш youtube, там ония са глупави. Мани, по-добре не го отваряй тоя сайт, да не се прецакаш нещо. Тия канали с милион хора, заеби. Давай на сервиз, не отваряйте хора! Слушайте Дзвяра. Каквото ви се прецака, само на Сервиз. Да не вземе да смените паста на лаптоп и да се окаже, че не се е променило нищо накрая при натоварване. Мани, да не дава господ. 

Реално тук коментиращите нямат и идея за какво иде реч, само знаят да повтарят едно и също. Повечето дори игри не играят, какво да знаят за температури? Дзвяр ти виждал ли си геймърски лаптоп? Разглабял ли си? Казах, геймърски - ламер такъв. Аз съм имал 2 лично. Минали са процедурите по разглабяне. Човек, разбирач като теб, нищо не става от него демек - от сервиз, 15+ годишен работник там, така ми се хвали, че е бил запекъл тоя лаптоп, че е сменил термо падове, пасти и го е изчистил. Резултата беше плачевен. Трябваше да ундерволтна след него и да си купя подложка.

Джанков, не ги разбирам тези работи които ги бръщолевиш. Това си е твой празник, празнувай си го!

Празници са в момента, вземи купи един лаптоп на племеника си, не го ощетявай така, да му съсипеш наличния.

Какво те интересува аз разбирам ли нещо или не разбирам? Аз ще ти отговоря че нищо не разбирам. Яд ме е само за за племеника ти, по празниците го лиши от компютър. Весели празници ти пожелава Звяра!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, ДзВяРа! написа:

Джанков, не ги разбирам тези работи които ги бръщолевиш. Това си е твой празник, празнувай си го!

Празници са в момента, вземи купи един лаптоп на племеника си, не го ощетявай така, да му съсипеш наличния.

Какво те интересува аз разбирам ли нещо или не разбирам? Аз ще ти отговоря че нищо не разбирам. Яд ме е само за за племеника ти, по празниците го лиши от компютър. Весели празници ти пожелава Звяра!

От какво съм го лишил, бавния? Как е лишен, как ги измисляш тия глупости? Процедурата ми отне 1 час и двете разглабания, и от тогава до сега си полза лаптопа с тази разлика, че има ниски температури при Идле и същите при натоварване. Тук просто дискутирам резултата. Как ги измисляте тия работи, бомби, лишения и т.н.? Някой правили си труда да чете темата и постовете ми изцяло, или просто влиза и вика - Сервиз, Бомба, Не пипай? 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, qnkov написа:

От какво съм го лишил, бавния? Как е лишен, как ги измисляш тия глупости? Процедурата ми отне 30 мин, и от тогава до сега си го ползва, тук просто дискутирам резултата. Как ги измисляш тия работи, бомби, лишения и т.н.? 

От това да има добре работещ лаптоп, какъвто е имал до преди ти да се намесиш!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, ДзВяРа! написа:

От това да има добре работещ лаптоп, какъвто е имал до преди ти да се намесиш!

Да, в момента има същия лаптоп, с малки подобрения. Това казвам, вие не чете. Особено ти, просто си Бот. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 19.12.2021 г. в 1:12, qnkov написа:

Така, първо ще започна със снимките, какво е било, че знам хора дето скачат на бой, защо си сменял пастата :)

Лаптопа на племенника - ASUS TUF FX505GE-BQ195 with processor Intel® Core™ i5-8300H, имаше високи температури. Често стигаше над 90 градуса в игри, но не съм го следял при Idle. Отворих, почистих ... на места изглежда е имало термопадове, а не паста. Някои се събираха на дъвка, други се ронеха. 

Нанесах МХ-4, пуснах го с новия уиндолс и още отначало почнах да проверявам температурите. Без натоварвне седяха между 43-56. На моменти скачаше до 65-70 при пускане на браузер или нещо друго. Казах си, ок.

Пуснах всички ъпдейти на уиндолс, лаптопа си направи и автоматичен ъпдейт на биоса след рестарта от 303 на 307. Инсталирах базови неща и някои от приложенията за игрите му. Това, което забелязах веднага е, че лаптопа при Idle вече седеше на 60-70 градуса. При браузер и разни чатове го гледам стига до 80. Съответно като тръгне да играе игри стига до 95-96 градуса. 

Въпроса е, какво се случи и защо температурите се изместиха така? Защо се влошиха? Прегледах CPU Usage и забелязах, че седи между 6 процента и 20. Просто скача на моменти. Но едва ли това да му е проблема. В никакъв случай нова преинсталация, защото ще ме убие вече. 
Не ми пречи да повторя всичко, но дали си заслужава. Наясно съм, че когато нещо не е наред, още отначало щеше да си покаже, а то беше в добри граници. 

Възможно ли е пастата да се е разтекла лошо след загряване? В момента се сещам за опция да undervoltn-a процесора с throttlestop, но не съм сигурен дали ще са отворени опциите за това. Опасявам се, че съвсем скоро ще му удари син екран или лаптопа ще се изключи. На план Balanced е зададен, а исках най-високия реално.

За жалост нямам термопадове да пробвам с тях. Другия вариант е да го дам на сервиз, но не съм сигурен дали ще знаят какъв размер да сложат, само и само да го върнат в същите градуси и то за 60 лева. Вече съм патил веднъж така. Даваш го на сервиз, те ти го връщат с 5 градуса нагоре. 

termo2.jpg

termo1.jpg

След смяна на термопаста, имам абсолютно същия проблем ,висока температура на процесора предимно когато играя.Лаптопа е Asus k550vx

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, Станислав Кьоров написа:

След смяна на термопаста, имам абсолютно същия проблем ,висока температура на процесора предимно когато играя.Лаптопа е Asus k550vx

Питай Дзвяра, ти си виновен, че си я сменял. Язък, че си счупил лаптопа, нищо чудно да изгори, щом е същия като преди. Лаптопа си е бил работещ, сега си лишен от него. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, Станислав Кьоров написа:

Да но тези температури не са нормални и то най вече за зимно време когато трябва да държи лаптопа по ниски температури. Аз и затова му казах да види в биос да ли може да намали напрежението на ядрото

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, vlado1985 написа:

Да но тези температури не са нормални и то най вече за зимно време когато трябва да държи лаптопа по ниски температури. Аз и затова му казах да види в биос да ли може да намали напрежението на ядрото

Момчето пита за него, не за мен. Лично при мен в Биоса нямам опции за намаляне на напрежението.  Просто трябва да се върне от 307 на 305 биос, за да се отключи ундерволта на тоя лаптоп, но така или иначе накрая пак ще се ауто-ъпдейтне към 307 и настройките ще се върнат пак. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, qnkov написа:

Момчето пита за него, не за мен. Лично при мен в Биоса нямам опции за намаляне на напрежението. 

Дай снимки от биос да видим какво има там

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, qnkov написа:

Питай Дзвяра, ти си виновен, че си я сменял. Язък, че си счупил лаптопа, нищо чудно да изгори, щом е същия като преди. Лаптопа си е бил работещ, сега си лишен от него. 

Лошото е ,че не съм пипал нищо ,кофти сервиз!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, vlado1985 написа:

Дай снимки от биос да видим какво има там

Щом ти казвам, че няма, значи съм ги видял. Биоса е повече от беден. А и лаптопа си е при него, най-вероятно чак след 10 дни ще го видя пак. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Питай Дзвяра, ти си виновен, че си я сменял. Язък, че си счупил лаптопа, нищо чудно да изгори, щом е същия като преди. 

Виж, взе да ме нервиш вече, НЕ СИ ПРАВ!

Ако някой който знае как правилно да смени паста на един лаптоп, пример давам Жоро, Разе, Цървуля и тк.нт. след това няма да има проблем със него. Това нещо се прави от хора които знаят какво правят, разбираш ли ме защо съм против това да се сменя пастата на един компютър, за това че била на две години. Аз съм сменял паста хиляди пъти, и съм имал стотици случаи от такива като теб!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, Станислав Кьоров написа:

Еми сменяй сервиза и хвъргай по 60-70 лева и така. Аз не случайно казах, че е събрано куцо и съкато там. Ако погледнеш колко лесно се отваря и сменя тази паста, съм сигурен, че можеш и ти 10 пъти да го отвориш и затвориш, докато не ти харесат нещата. Единствения минус в такива случаи е, че нямаш термопадове за vram-овете, защото са различни размери и са скъпи.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, ДзВяРа! написа:

Ако някой който знае как правилно да смени паста на един лаптоп, пример давам Жоро, Разе, Цървуля и тк.нт. след това няма да има проблем със него. Това нещо се прави от хора които знаят какво правят, разбираш ли ме защо съм против това да се сменя пастата на един компютър, за това че била на две години. Аз съм сменял паста хиляди пъти, и съм имал стотици случаи от такива като теб!

В крайна сметка ,защо си против смяната на термопастата?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 15 минути, ДзВяРа! написа:

Няма какво да ми се нервиш, от мъчник съм гледал как сменят батковицте тези пасти, а в тубата е пълно с професиолани сервизи, които показват нагледно нещата. Специално за този лаптоп има 10+ клипове. Винги гледам такива, преди да отворя нов модел за мен. Мисля, че ти беше тоя дето ми плямпаше, че трябвало термопадове, иначе не ставало. В нито един клип не сложиха термопадове, а всички оправиха температурите и то с различни методи и нанасяне на пастата. При някой нямаше разлика.

Имаше едни, които експериментираха с 10х повече паста върху всички чипове, а познай? То взе, че работеше всичко перфектно.

Ама мани, недей гледа там. Тук във форума има 2-3 , дето като сменят, просто няма какво да стане. Те ще използват невероятен метод за разлика от другите. 

Това, което съм забелязал при тая процедура и в клипове, че накрая резултата може да си остане същия. Имам един Ейсър Аспире, който преди 10 години беше на сервиз. След 2-3 смени на пасти и от мен и от тях, температурите не се оправяха. И тогава не гледаха температурите в реално време, само сменят пастата и затварят м**** им ***. А той Грее, та ще те изгори. Накрая им казах да го погледнат като хората, че почва да ми писва, та дойде шефа им и след 3 дни той лично ми каза, че "блок" - какъв блок? Аде де,  е заминал и заради него всичко грее. Та ето...  Лаптопа е още при мен и работи. С пускането клавиатурата му е на 30 градуса, но се ползва за браузване. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 24 минути, Станислав Кьоров написа:

В крайна сметка ,защо си против смяната на термопастата?

Паста се сменя когато има нужда, а не защото Нова Година, нова паста (опа късмет).

И като казвам нужда - означава:

- имаш определено по-високи температури от преди (примерно когато тениката е била нова или ако няма данни то съпоставени с данни от интернет).

- нямаш (или вече е почистен добре самия радиатор от ) прах

- имаш горещ процесор, студен радиатор

- ... и т.н. просто трябва да се мисли логически, а не - абе що не му смениш пастата на този ...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 45 минути, Станислав Кьоров написа:

Щом те е страх да разглабяш и не може да се докопаш до няколкото човека, дето могат да оправят температури****

Виж си за модела дали може да го ундерволтнеш или му изкл. турбо буста. ако не ти е за малко фпс. Виж си процесора как се казва и търси решение. Undervolt-a реално е безопасен и препоръчителен в повечето случай, когато го направиш след доста четане и гледане на кллипове, но си има рискове, поне според програмата, когато я пускаш. Винаги има опция да върнеш старите настройки, дори програмите имат такава опция, при краш, директно да върнат на default. Правил съм го на един геймърски Асус с XTU, крашвал е докато уцеля sweet spot-а, но накрая резултата беше чудесен. 3-4 градуса надолу, демек не можех да стигна 90+, винаги бях около 88-89. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Щом те е страх да разглабяш и не може да се докопаш до няколкото човека, дето могат да оправят температури****

Виж си за модела дали може да го ундерволтнеш или му изкл. турбо буста. ако не ти е за малко фпс.

В момента съм изключил турбо буста и няма проблем така, честно казано не съм се занимавал сериозно защото , сега имам лекции ,отделно работата и не ми остава време ,лаптопа загрява само когато играя.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, plamen_petrov_80 написа:

Паста се сменя когато има нужда, а не защото Нова Година, нова паста (опа късмет).

И като казвам нужда - означава:

- Х имаш определено по-високи температури от преди (примерно когато тениката е била нова или ако няма данни то съпоставени с данни от интернет). При този случай, почистваш праха! При 90% от тези случаи, между ребрата на  радиаторчето и вентилатора, се получава плътна стена, задръстване от прах.

- нямаш (или вече е почистен добре самия радиатор от ) прах

- имаш горещ процесор, студен радиатор Тук вече задължително, но както вече сто пъти казах, или в сервиз или от човек който знае какво прави!

- ... и т.н. просто трябва да се мисли логически, а не - абе що не му смениш пастата на този ...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...