Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Висока температура на процесора?

qnkov
 Сподели

Препоръчан отговор

Така, първо ще започна със снимките, какво е било, че знам хора дето скачат на бой, защо си сменял пастата :)

Лаптопа на племенника - ASUS TUF FX505GE-BQ195 with processor Intel® Core™ i5-8300H, имаше високи температури. Често стигаше над 90 градуса в игри, но не съм го следял при Idle. Отворих, почистих ... на места изглежда е имало термопадове, а не паста. Някои се събираха на дъвка, други се ронеха. 

Нанесах МХ-4, пуснах го с новия уиндолс и още отначало почнах да проверявам температурите. Без натоварвне седяха между 43-56. На моменти скачаше до 65-70 при пускане на браузер или нещо друго. Казах си, ок.

Пуснах всички ъпдейти на уиндолс, лаптопа си направи и автоматичен ъпдейт на биоса след рестарта от 303 на 307. Инсталирах базови неща и някои от приложенията за игрите му. Това, което забелязах веднага е, че лаптопа при Idle вече седеше на 60-70 градуса. При браузер и разни чатове го гледам стига до 80. Съответно като тръгне да играе игри стига до 95-96 градуса. 

Въпроса е, какво се случи и защо температурите се изместиха така? Защо се влошиха? Прегледах CPU Usage и забелязах, че седи между 6 процента и 20. Просто скача на моменти. Но едва ли това да му е проблема. В никакъв случай нова преинсталация, защото ще ме убие вече. 
Не ми пречи да повторя всичко, но дали си заслужава. Наясно съм, че когато нещо не е наред, още отначало щеше да си покаже, а то беше в добри граници. 

Възможно ли е пастата да се е разтекла лошо след загряване? В момента се сещам за опция да undervoltn-a процесора с throttlestop, но не съм сигурен дали ще са отворени опциите за това. Опасявам се, че съвсем скоро ще му удари син екран или лаптопа ще се изключи. На план Balanced е зададен, а исках най-високия реално.

За жалост нямам термопадове да пробвам с тях. Другия вариант е да го дам на сервиз, но не съм сигурен дали ще знаят какъв размер да сложат, само и само да го върнат в същите градуси и то за 60 лева. Вече съм патил веднъж така. Даваш го на сервиз, те ти го връщат с 5 градуса нагоре. 

termo2.jpg

termo1.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 78
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Публикувани изображения

преди 17 минути, plamen_petrov_80 написа:

Тези снимки от кога са?

Всичко е от днес. Лаптопа е на 2 години, т.е, няма гаранция вече.  Другото, което е, че нямам контрол върху вентилаторите. Пробвах с 2 програми, заключени са. Четох и за начин да лимитираш процесора до 99% при настройките на плана, но по този начин изкл. турбо буста? 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

То това е и целта - да се изключи турбото. Т.н. турбобуст си е чист маркетингов трик от който няма реална полза, процесора много загрява и като не може да се охлади и почва да тротва.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Значи да приема, че тези снимки са след отварянето и преди почистването от теб и нанасянето на нова паста.

Сега - къде имаше паста и къде беше с термо подложка?

Нещо ми се губи последователността, но обикновенно - правиш тест на системата с няколко софтуера и засичаш температурите при различни натоварвания, след това е хардуерната част и след сглобаването повтаряш тестовете при идентични условия - от резултатите си вадиш заключения.

Така, той колко бил натоварен ала бала - изпъва се на макс и се тества при равни условия за еднакъв период и при идентична околна температура.

Как беше радиатора?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да, ясно е, че ако го изкл. турбото ще падна със едни 10 градуса надолу, но това ще намали производителността, каквото и да си говорим и хлапето ще загуби ФПС и ще ме нападне.

За термопадовете може и да греша. На места е толкова дебел слоя, че всякаш не е било паста. Има снимки, каквото виждаш, това е било. Основния проблем е защо от добри температури при идле, всичко отиде по дяволите след ъпдейти на уиндолса и базови програми. Утре мисля да пробвам първо като деинсталирам nvidia experience. Четох някои теми, че с новите версии може да има проблеми. След това ще пробвам undervolt и може би 1-2 еденици надолу при процесора, но имам съмнения, че нищо няма да е отключено. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ти си го пипал, аз да го гледам и да разбера кое какво е било?

Нека го кажа така - там къде е имало падове, не можеш сега да минеш в паста - преравяш интернета и намираш къде какво трабва да има.

Другото е разглобяваш отново - тъкмо ще видиш къде какво е станало и замерваш - имаш равнина на охлаждащите елементи имаш равнина на процесор, графично ядро, памети.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, qnkov написа:

Въпроса е, какво се случи и защо температурите се изместиха така? Защо се влошиха? Прегледах CPU Usage и забелязах, че седи между 6 процента и 20. Просто скача на моменти. Но едва ли това да му е проблема. В никакъв случай нова преинсталация, защото ще ме убие вече. 
Не ми пречи да повторя всичко, но дали си заслужава. Наясно съм, че когато нещо не е наред, още отначало щеше да си покаже, а то беше в добри граници.

Термопастата не се сменя, , тя веднъж постави ли се, си остава там за винаги. Хиляди пъти съм го казвал, но все се намира някой специалист, едва завършил основно образование, който ще каже че не е така. Запомнете хора едно!

Термопастата, НИТО ОХЛАЖДА, НИТО ПОВИШАВА температурата. Тя веднъж като се постави, си остава там и няма никакво значение как точно изглежда. Като дъвка или като сол, все тая! Целта на една паста е всичко друго, но не и визия и красота.

Точно със такива случаи си имах проблеми когато работих във сервиза, намазан процесор със паста и поставен върху него охладител започва да грее след натоварване.  Остават миниатюрни балончета със въздух между двете повърхности и не се охлажда добре. Същото се отнася и за намазан охладител със паста и поставен върху процесор. Аз намазвах съвсем тънко и охладителя и процесора, и когато сложа охладителя върху процесора го завъртах наляво, надясно като го притисках за да излезе въздуха и да се свържат двете повърхности. Разбира се това не го препоръчвам да го правите, изобщо не пипайте там освен ако няма наложителна причина за това.

Носи го в сервиз, и ако имаш възможност да е някой читав такъв.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 часа, ДзВяРа! написа:

Термопастата не се сменя

Да бе, сигурно не се сменя термопаста, стига писа глупости! Има достатъчно тестове на различни термопасти, където разликите могат да стигнат над 10 градуса, също и при смяна на стара термопаста с нова. Пробвал съм и лично на различни машини и при смяна има осезаемо подобрение!

@qnkov вместо термопадове слагай термодъвка, то и на места е имало такава, като гледам снимките. Аз си взех това и върши перфектна работа: K5-Pro течен термопад в Други в гр. Стара Загора - ID28077451 — Bazar.bg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 часа, qnkov написа:

Така, първо ще започна със снимките, какво е било, че знам хора дето скачат на бой, защо си сменял пастата :)

Лаптопа на племенника - ASUS TUF FX505GE-BQ195 with processor Intel® Core™ i5-8300H, имаше високи температури. Често стигаше над 90 градуса в игри, но не съм го следял при Idle. Отворих, почистих ... на места изглежда е имало термопадове, а не паста. Някои се събираха на дъвка, други се ронеха. 

Нанесах МХ-4, пуснах го с новия уиндолс и още отначало почнах да проверявам температурите. Без натоварвне седяха между 43-56. На моменти скачаше до 65-70 при пускане на браузер или нещо друго. Казах си, ок.

Пуснах всички ъпдейти на уиндолс, лаптопа си направи и автоматичен ъпдейт на биоса след рестарта от 303 на 307. Инсталирах базови неща и някои от приложенията за игрите му. Това, което забелязах веднага е, че лаптопа при Idle вече седеше на 60-70 градуса. При браузер и разни чатове го гледам стига до 80. Съответно като тръгне да играе игри стига до 95-96 градуса. 

Възможно ли е пастата да се е разтекла лошо след загряване? В момента се сещам за опция да undervoltn-a процесора с throttlestop, но не съм сигурен дали ще са отворени опциите за това. Опасявам се, че съвсем скоро ще му удари син екран или лаптопа ще се изключи. На план Balanced е зададен, а исках най-високия реално.

За жалост нямам термопадове да пробвам с тях. Другия вариант е да го дам на сервиз, но не съм сигурен дали ще знаят какъв размер да сложат, само и само да го върнат в същите градуси и то за 60 лева. Вече съм патил веднъж така. Даваш го на сервиз, те ти го връщат с 5 градуса нагоре. 

termo2.jpg

termo1.jpg

Адаш така като гледам доста паста си сложил на процесора. Паста се нанася много тънък, слой на останалите компоненти. Преди където е имало термопадове мисля че може  да им сложиш малко паста. Покажи снимки от биос да видим какви са настройките на на захранването на процеора и опитай да намалиш честота на  ядрото.

https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/134876/intel-core-i58300h-processor-8m-cache-up-to-4-00-ghz.html Тук в спецификациите на процесора където пише TDP като чукнеш на питанката пише какво е и за какво точно е  

Конфигурируема TDP-надолу базова честота Конфигурируем TDP-down

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, vlado1985 написа:

където е имало термопадове мисля че може  да им сложиш малко паста

Голяма грешка! Пастата се разтича и става мазало, да не говорим, че изобщо никаква работа няма да свърши, като се разтече, все едно я няма! Няма как на разстояние около и над милиметър да сложиш нещо полутечно, паста се слага на плътно прилепващи повърхности. Не прави подобни простотии никога. Дал съм алтернативата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, Raze написа:

Голяма грешка! Пастата се разтича и става мазало, да не говорим, че изобщо никаква работа няма да свърши, като се разтече, все едно я няма! Няма как на разстояние около и над милиметър да сложиш нещо полутечно, паста се слага на плътно прилепващи повърхности. Не прави подобни простотии никога. Дал съм алтернативата.

Както сам си видял снимките мисля че си забелязал че на двата чипа пастата се е разтекла нали? Пастата се нанася на крисала на чипа а не да намажем целия чип с паста и да очакваме чудеса

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, vlado1985 написа:

Както сам си видял снимките мисля че си забелязал че на двата чипа пастата се е разтекла нали? Пастата се нанася на крисала на чипа а не да намажем целия чип с паста и да очакваме чудеса

В момента не ставаше въпрос за това, а за замяна на падове с паста, не мислиш ли? Ако ставаше, щяха да го правят така фабрично. Вече автора на темата какво е мазал и плескал не мога да гадая. Пробвал съм това с паста вместо падове или вместо термодъвка и не беше добър резултата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, Raze написа:

В момента не ставаше въпрос за това, а за замяна на падове с паста, не мислиш ли? Ако ставаше, щяха да го правят така фабрично. Вече автора на темата какво е мазал и плескал не мога да гадая. Пробвал съм това с паста вместо падове или вместо термодъвка и не беше добър резултата.

Да ставаше въпрос за падове но той в момента неразполага с падове и затова алтернатива му е да сложи вместо падове паста да обира топлината което е целта на пастата да обира топлината и тя да се разсейва от радиатора за да остане дадения компонент охладен и да не сдипли

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Пак казвам, пастата не е предвидена за това, от гравитацията ще се разтече надолу и все едно я няма след някой и друг ден, особено ако е по-голямо разстоянието, четеш ли какво пиша? Дал съм алтернатива, ако я поръча утре, други ден ще  е при него. Това е един вид по-гъста и лепкава паста - като дъвка, в лаптопите на много места фабрично има такава и тя не си променя формата от гравитацията. Също и с термопадове, но те се слагат по-трудно, трябва да мери точно разстоянието с шублер и са по-скъпи. Ако сложиш по-тънък, отколкото трябва, няма да върши работа, ако е по-дебел може да се счупи нещо или да повдигне някой охладител, който няма да прави добър контакт. По-добре за неща, които нямаш понятие и не си ги тествал, не пиши глупости.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, Raze написа:

Пак казвам, пастата не е предвидена за това, от гравитацията ще се разтече надолу и все едно я няма след някой и друг ден, особено ако е по-голямо разстоянието, четеш ли какво пиша? Дал съм алтернатива, ако я поръча утре, други ден ще  е при него. Това е един вид по-гъста и лепкава паста - като дъвка, в лаптопите на много места фабрично има такава и тя не си променя формата от гравитацията. Също и с термопадове, но те се слагат по-трудно, трябва да мери точно разстоянието с шублер и са по-скъпи. Ако сложиш по-тънък, отколкото трябва, няма да върши работа, ако е по-дебел може да се счупи нещо или да повдигне някой охладител, който няма да прави добър контакт. По-добре за неща, които нямаш понятие и не си ги тествал, не пиши глупости.

На стария ми лаптоп  Lenovo t60 който отдавна си замина съм го пробвал това с падовете и вместо падове съм слагал паста и нее имало проблеми. А при автора проблема е високите температури на процесора което си оказва влияние и на останалите компоненти. Добре е да види да ли може да се намали напрежението на ядрото както съм му написал и да тества следтова какъв ще бъде резултата

преди 12 минути, Raze написа:

Също и с термопадове, но те се слагат по-трудно, трябва да мери точно разстоянието с шублер и са по-скъпи.

Ето да видиш колко струват падовете има и евтини има и скъпи и едва ли разликата ще е голяма между по евтиня пад и по скъпия

https://www.dekada.com/термопадове-лепенки-c-165.html Ето и снимка как изглежда един термопад а не да ми казваш че не съм бил знаел какво е това чудо и как се слагало https://www.google.bg/imgres?imgurl=https%3A%2F%2Fmegamag.bg%2Fimages%2Fproducts%2F1235236365_7MZN9C.jpg&imgrefurl=https%3A%2F%2Fmegamag.bg%2Fkompyutarna-periferiya%2Ftermo-padove&tbnid=29WcuMruT5fDFM&vet=12ahUKEwjv7reCzu_0AhUHg_0HHRBSAtgQMygDegUIARCZAQ..i&docid=x33HLSu1xv3sGM&w=700&h=700&q=термопадове&hl=bg&ved=2ahUKEwjv7reCzu_0AhUHg_0HHRBSAtgQMygDegUIARCZAQ

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Знам колко струват термопадовете и има разлики в проводимостта спрямо цената. Както казах, термопадове се слагат само на определни места, а и температурите на някои компоненти няма как да ги измериш, понеже нямат датчици. Видимо може нещата да изглеждат добре, но след време да се повреди нещо от прегряване, ако там няма термопад или термодъвка.

Ето какво става, като се сложи термопаста на VRM - температури над 125 градуса в случая:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Така, понеже Биоса се ъпдейтна сам от 305 на 307, сега undervolt е закл. Това, което забелязах е, че ако изкл. nvidia experience и изчакам, температурите спадат с няколко градуса. В момента лаптопа при Идле седи доста добре - 40-50.

снимка - https://prnt.sc/23o91ys

Пробвах бърз тест за cpu-то със CINEBENCH_R15_Guru3D, стига до 86 градуса. Пробвах на видеот. Процесора вдига до 70 градуса. Пусне ли се игра на лаптопа, скача на 90-95. Спра ли турбо буста от ThrottleStop_9.4.2 и пусна ли теста, 63 градуса макс. 

Не знам дали да го отварям пак. Жалкото е, че нямам опции да намаля турбо буста, нито да ундерклокна. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

От всичките приказки - прочетох само ...

преди 11 часа, qnkov написа:

... with processor Intel® Core™ i5-8300H

преди 5 минути, qnkov написа:

Пробвах бърз тест за cpu-то със CINEBENCH_R15_Guru3D, стига до 86 градуса. Пробвах на видеот. Процесора вдига до 70 градуса. Пусне ли се игра на лаптопа, скача на 90-95.

и спрях да чета!

Машинката си работи нормално - като за такова ползване!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 часа, qnkov написа:

Другото, което е, че нямам контрол върху вентилаторите. Пробвах с 2 програми, заключени са

и аз съм пробвал с много програми за вентилаторите в нета и не става
и за това, когато си играйкам на лаптопа, ползвам HWiNFO
програмата има опция за принудително включване вентилатора на макс

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 26 минути, qnkov написа:

Така, понеже Биоса се ъпдейтна сам от 305 на 307, сега undervolt е закл. Това, което забелязах е, че ако изкл. nvidia experience и изчакам, температурите спадат с няколко градуса. В момента лаптопа при Идле седи доста добре - 40-50.

снимка - https://prnt.sc/23o91ys

Пробвах бърз тест за cpu-то със CINEBENCH_R15_Guru3D, стига до 86 градуса. Пробвах на видеот. Процесора вдига до 70 градуса. Пусне ли се игра на лаптопа, скача на 90-95. Спра ли турбо буста от ThrottleStop_9.4.2 и пусна ли теста, 63 градуса макс. 

Не знам дали да го отварям пак. Жалкото е, че нямам опции да намаля турбо буста, нито да ундерклокна. 

-------------

Задели си настрана определено количество пари...

...като счупиш лаптопа на племенника поне да имаш с какво да му го платиш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Те вентилаторите със сигурност се пускат на високи/максимални обороти при тези температури, а и най-вероятно процесора и видеото тротълват, иначе ще видим температури над 100 градуса и пушек. За вентилаторите на лаптоп аз ползвам това:

GitHub - hirschmann/nbfc: NoteBook FanControl

Ако няма точния модел се избира подобен и се тества дали се променят оборотите на вентилаторите.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За нормално ползване е добре, но се играе с часове на него. Трябва да се мисли решение. Повторих отварянето с повечко паста, но резултата е същия.  Поне Идле-то вече е 40-45 градуса, но проблема ще е когато и процесора и видеото заработят. Отделните тестове са добре, но комбинирано е зле.  Мисля да го дам на един сервиз и да го мисли онова момче, като ще му кажа да смени с термопадове/дъвка, където мисли, че трябва. Но от друга страна не ми се и иска, да не да прецака повече нещата. Не знам до колко ще помогнат и отвори под охладителя, понеже е решетка капака и може да се направят няколко дълги процепа. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Гледаш/четеш тук: https://www.ultrabookreview.com/21758-asus-tuf-fx505-review/

Правиш каквото е показано, сравняваш даните пти тях и при теб.

Отделно на това - би трябвало да можеш да пуснеш лаптопа с отворен долен корпус - виж нещо меко да го сложиш внимателно и така ще разбереш дали притока на въздух е проблем на конструкцията.

Като цяло недостатък е, че имат обща топлинна тръба - процесора и видео картата - яко бяха с два независими кръга всеки щеше да си е за себе си и да не помага за по-висока температура на съседния компонент.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...