Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Въпроси за зареждането на батериите на лаптопи и смартфони

Гости tonio23
 Сподели

Препоръчан отговор

Сега последно не разбрах да си зареждам ли смартфона модел 2020 както си знам - до 100 и да не ме интересува толкова дали е много или малко спаднала преди зареждането? Или да слушам правилото, за което масово пишат напоследък да не падало под 30-20 и да не се зарежда често до 100, а до 80-90? Това за първи път го чух оня ден, а за лаптопите има и такива мнения, както и такива, които казват, че там е хубаво да изтощаваш батерията максимално поне 2 пъти седмично и после да я зареждаш до 100-ка.

А преди като ползвах настолен компютър и изгасне тока не помня да се е развалял харда, а тогава нямахме UPS. В такъв случай никой тогава нямаше да купува настолен без UPS, а повечето хора и днес не знаят какво е това. Лично аз това чудо го видях в компютърната зала в училище за първи път, определено би ми харесало да си имам. Пет години ползване, все някога е гаснал тока, но не се е разваляло нищо. Значи дисковете на лаптопите са по-кекави?

Относно ползването на лаптоп като десктоп - имам външен монитор и клавиатура, а и без това винаги си ползвам мишка. И ако с 15.6 инча монитор и вградената клавиатура донякъде не е зле, без мишка е наказание и бих пощурял. Логиката ми е, че при местене под наем или за работни пътувания в чужбина много по-лесно се пренася лаптоп с една допълнителна мишка от колкото да помъкна десктоп компютър. Не можеха ли да направят опция, когато ползваш лаптопа вкъщи просто да дадеш на батерията едно Disable в Device Manager?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За другите неща - както решиш!

преди 9 минути, tonio23 написа:

Относно ползването на лаптоп като десктоп - имам външен монитор и клавиатура, а и без това винаги си ползвам мишка. И ако с 15.6 инча монитор и вградената клавиатура донякъде не е зле, без мишка е наказание и бих пощурял. Логиката ми е, че при местене под наем или за работни пътувания в чужбина много по-лесно се пренася лаптоп с една допълнителна мишка от колкото да помъкна десктоп компютър. Не можеха ли да направят опция, когато ползваш лаптопа вкъщи просто да дадеш на батерията едно Disable в Device Manager?

Лап-топ означава компютър в скута! Не е само за пътувания - извън дома!

Щом ползваш външни монитор, клавиатура и мишка - вземи си нещо такова

image.jpeg.214cb3fcb60bcb18208912ead0d2bf9e.jpeg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да, знам какво лаптоп озчава лол. Иначе това е добра идея и много пъти съм премислял да си взема едно мини ПЦ/Nettop, но като се задомя и улегна, сега не му е времето.

Да мъкна или да купувам нов монитор по квартирите и из държавите някак не си е работа. Аз дори клавиатурата не си взимам като пътувам из чужбина да поработвам. Та те си седят тук и си взимам само лаптопа.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 часа, tonio23 написа:

Сега последно не разбрах да си зареждам ли смартфона модел 2020 както си знам - до 100 и да не ме интересува толкова дали е много или малко спаднала преди зареждането? Или да слушам правилото, за което масово пишат напоследък да не падало под 30-20 и да не се зарежда често до 100, а до 80-90? Това за първи път го чух оня ден, а за лаптопите има и такива мнения, както и такива, които казват, че там е хубаво да изтощаваш батерията максимално поне 2 пъти седмично и после да я зареждаш до 100-ка.

Не можеха ли да направят опция, когато ползваш лаптопа вкъщи просто да дадеш на батерията едно Disable в Device Manager?

Батерията е консуматив. Отвори си книжката на телефона и чети как да се зарежда. В крайна сметка, колкото и да го пазиш, може първо да ти умре дисплея или микрофона. Това е една проста батерия, която след 2-3 години ще е деградирала донякъде(каквото и да я правиш, ако ще и с перце да я галиш) и няма как да работи както когато е била нова. Само си ползвай оригиналното зарядно, а не някакво китайско, та да не се запалиш случайно.

преди 11 часа, jhoro написа:

За другите неща - както решиш!

Лап-топ означава компютър в скута!

Нема таква простотия... в скута... може и на ку$а.

Цитат

Definition of laptop : a portable microcomputer having its main components (such as processor, keyboard, and display screen) integrated into a single unit capable of battery-powered operation

Цитат

А ти наясно ли си, че е вредно и за лаптопа, и за теб, да се намира в скута?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 26 минути, S197 написа:

Нема таква простотия... в скута... може и на ку$а.

Не може - там постоянно е заето!

А ти наясно ли си, че е вредно и за лаптопа, и за теб, да се намира в скута?

Да си виждал нещо такова ...Лаптоп стойка, NMEGOU, черен, въздушно охлаждане, рамена въртящи се на 360  градуса, поставка за мишка - eMAG.bg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, jhoro написа:

Не може - там постоянно е заето!

Да си виждал нещо такова ...Лаптоп стойка, NMEGOU, черен, въздушно охлаждане, рамена въртящи се на 360  градуса, поставка за мишка - eMAG.bg

Аз си имам бюро за лаптоп. И тая глупост за това какво е лап топ, ходи ги разправяй на бабетата в квартала.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 15 часа, tonio23 написа:

А преди като ползвах настолен компютър и изгасне тока не помня да се е развалял харда, а тогава нямахме UPS. В такъв случай никой тогава нямаше да купува настолен без UPS, а повечето хора и днес не знаят какво е това. Лично аз това чудо го видях в компютърната зала в училище за първи път, определено би ми харесало да си имам. Пет години ползване, все някога е гаснал тока, но не се е разваляло нищо. Значи дисковете на лаптопите са по-кекави?

Зареждай си телефона нормално и стига глупости вече. Да не говорим, че той те предупреждава, когато минава на safe режим. Тоест това е под 15 или 20% в зависимост от модела. Като стигнеш тези проценти и получиш предупреждение го слагаш да се зарежда.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 минути, Емил Костов написа:

Зареждай си телефона нормално и стига глупости вече. Да не говорим, че той те предупреждава, когато минава на safe режим. Тоест това е под 15 или 20% в зависимост от модела. Като стигнеш тези проценти и получиш предупреждение го слагаш да се зарежда.

Тоест това е под 15 или 20% в зависимост от НАСТРОЙКИТЕ!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, jhoro написа:

Тоест това е под 15 или 20% в зависимост от НАСТРОЙКИТЕ!

И що трябва да изнасилвам батерията, след като тя и без това е изнасилена с Fast Charge опцията и постоянните зареждания при работа с телефона?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз си имам бюро за лаптоп. И тая глупост за това какво е лап топ, ходи ги разправяй на бабетата в квартала.

Тиму казваш „Куме Иване“ - то тича ... да те хване!

Преносим компютър

Цитат

В началото на производството на този клас компютри всички те са се наричали laptop компютри (от английски: lap – скут), т.е. с такива размери и конструкция, които ги правят удобни за работа и използване в скута на човек, за разлика от настолните или desktop компютрите, с които се работи на бюро (на английски: desk).

Ти ползваш desktop компютър, който може и да се разнася!

преди 2 минути, Емил Костов написа:

И що трябва да изнасилвам батерията, след като тя и без това е изнасилена с Fast Charge опцията и постоянните зареждания при работа с телефона?

Къде съм казал такова нещо?
Тези „гъзарии“ - Fast Charge - не ги ползвам!
Slow charging - when, then!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

До автора -абе човек ти за първи път ли в живота си зареждаш телефон ? през мене ако знаеш колко са минали сменям ги на 2 години ето преди 3 месеца бях с самсунг галакси 2 години бях с него но вече започна батерията да пада дори без да го използвам и го подарих .Сега ще видим на покото ми батерията колко ще държи гледах в сайта им доста издръжлива я дават да видим . За 3 месеца като си играя много 2 дена държи което  е добре без да си играя много 3 дена държи .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

На Acer-a според мен затова му замина батерията, защото твърде много го държах на зарядно, дори и изключен седеше все на кабел. И само седмица без зарядно и изобщо да е включван и сега постоянно мига батерията. Това би станало и с Тошибата ако няколко дена не види зарядното, но реално тя от както е купена е работила включена към контакт и батерията държи някъде 2-3 часа.

Което ми напомня да питам. Вие като изключите лаптопите си включени на зарядно или изключени ги държите? Защото освен ако батерията не е паднала много предполагам няма смисъл ако в същия ден или на следващия ще го включа да седи на ток? Сиреч на какъв процент зареденост на батерията може да пренощува един лаптоп без да е включен към зарядно? Нуубски въпроси, но човек се учи докато е жив!

Относно телефона - зареждам го веднъж на 2-3 дни, често седи на 59-90 процента батерия. Да, за смартфон говоря, но ми е нов и още го пазя, а и ми омръзна да вися в Интернет през телефон вече.

Весели празници!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Нека помислим : Какво биха  направили производителите на батерии за телефони , ако ви четат това ,което сте написали тук , сигурно биха доста се посмели!? Защо? Та те са помислили за всички ситуации с телефона и са правили безброи изпитания. Те със сигурност ,ако са сметнали . че батерията трябва да се зареди 90% са направили това дори на тел. да ви показва 100%. За лаптопа , по мои наблюдения  ползвам лаптоп БЕЗ БАТЕРИЯ и не вярвам , че може да се отрази спирането на тока върху харда /ползвам го повече от 3 години и сигурно е спирал тока/. Когато изключа тока виждам как окото на зарядното как БАВНО угасва,което ме навежда на мисълта/ВЯРНО„ НЕВЯРНО/ , че ще има подаване на енергия достатъчно за да върне харда в изходно положение.

Колко до батериите не ги МИСЛЕТЕ , гледайте си ЖИВОТА и се радвайте по често! Весели /ЗИМНИ ?ТЪПО/ КОЛЕДА И НОВА ГОДИНА!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, bigiadri написа:

БАВНО угасва,което ме навежда на мисълта/ВЯРНО„ НЕВЯРНО/ , че ще има подаване на енергия достатъчно за да върне харда в изходно положение.

Не няма такава остатъчна енергия, разрежда се бавно защото вече нямаш консуматор, а само "окото на зарядното".

В механичните твърди дискове има постоянни магнити - мисля, че всеки е чувал за тях, при падане на напрежението, главите се прибират автоматично без нуждата от ток - на постоянен магнит ток не му трябва за да работи.

А какво мислят производителите - печалба, печалба ...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 22 часа, jhoro написа:

Преносим компютър

Ти ползваш desktop компютър, който може и да се разнася!

Наясно съм с термина кое е лаптоп и кое десктоп.  Десктопа може да се пренася, но си е врътка. Трябва да разкачаш кабели, монитори и прочие.. Виж лаптопа е по-лесно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, plamen_petrov_80 написа:

Не няма такава остатъчна енергия, разрежда се бавно защото вече нямаш консуматор, а само "окото на зарядното".

В механичните твърди дискове има постоянни магнити - мисля, че всеки е чувал за тях, при падане на напрежението, главите се прибират автоматично без нуждата от ток - на постоянен магнит ток не му трябва за да работи.

Реалността е такава каквато ни я отразяват сетивата в съзнанието. Филтърът обаче е компетентността .Моите познания не са големи в тази област и за това представата ми не е вярна.Предполагам ,че твоята компетентност е достатъчна за да приема казаното за вярно😀. Философия.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Всеки може да си направи експеримент:

- дръпваш тока на лаптопа и ще видиш как адаптера бързо ще угасне ако от другата страна има работеща техника.

- в нета трябва да има достатъчно клипове как работи отворен (без капак) твърд диск.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

В крайна сметка на чисто новия ми лаптох свалих Dell Power Manager и настроих батерията да се зарежда от 50 до 80%. Тоест започва да зарежда чак като падне на 50 процента, зарежда докато стигне до 80% и спира, вместо да я зарежда до 100% всеки път. През останалото време не зарежда. Добра опция е ако вкъщи почти винаги е включен на зарядното, та е добре, че има и такива тулове. Относно риска от това да спре тока - така или иначе ако спре ще се включи батерията. За десктоп компютър или лаптоп с извадена/отишла батерия UPS-ите вършат прекрасна работа, давайки шанс на човек да си затвори програмите преди да изключи.

Цитат

1. Unexpected shutdowns can result in loss of unsaved work or at worst, a corrupted file. Modern file system are journaling, so they can at least be repaired, but some SSDs can suffer half-writes while in the middle of committing data in the background during a loss of power. In addition, you want a controlled shutdown of the OS so as to properly put closure to both the OS and application data. When a UPS runs low on battery, you can set an event to perform this action for you.

2. Proper voltage regulation and filtering from "dirty" AC power can prolong the life of your hardware as well. Usually a quality PSU will fill this role, but it's much better to let the UPS be the sacrificial lamb than your PSU.

Be sure to choose a UPS that supports "true sine wave" output.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, tonio23 написа:

В крайна сметка на чисто новия ми лаптох свалих Dell Power Manager и настроих батерията да се зарежда от 50 до 80%. Тоест започва да зарежда чак като падне на 50 процента, зарежда докато стигне до 80% и спира, вместо да я зарежда до 100% всеки път. През останалото време не зарежда. Добра опция е ако вкъщи почти винаги е включен на зарядното, та е добре, че има и такива тулове. Относно риска от това да спре тока - така или иначе ако спре ще се включи батерията. За десктоп компютър или лаптоп с извадена/отишла батерия UPS-ите вършат прекрасна работа, давайки шанс на човек да си затвори програмите преди да изключи.

Нали точно това обяснявах преди, че батерията на лаптопа ти играе един вид ups и за това е лошо да караш без нея. Ама иначе ups-a пак си е батерия, та и нея ше трябва да я смениш след време. Общо взето ще сменяваш батерии цел живот. :D

PS: Хубаво е това тулче на Dell. Просто ше забави стареенето на батерията. Не си въобразявай, че ще караш 100 години с една батерия.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...