Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Изграждане на домашна мрежа с Виваком

Препоръчан отговор

преди 5 минути, Rammkopf написа:

Братле, чакай, чакай, никой не ти говори да купуваш 3 хекса, сакън! На теб ти трябва само 1 рутер, после зад него си слагай умни суичове, като искаш да си тагваш VLAN-ове. Нямаш проблем. :) Макар че с моя вариант не се налагат умни суичове, така както аз си го представям. Затова питам, дали не пропускам нещо.

Не знам как ще закараш две мрежи до двете стаи по един кабел само и то гигабит без умни устройства ? В най-евтиния сетъп се ползва техният рутер, току и колегата да си го управлява през портала им. Другото е л2 бекбона в апартамента, който ще е 3 суичлета по 70лв. и те така!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 129
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

А, да, на мен мрежата за телевизията ми убягна. Добре, де, пак се връщам на варианта рутер с 5 порта и зад него 2 умни суича.

Не знам, техните рутери ги оставям да си гният в кутиите, изобщо не ги пипам. Пък и един път като го настроиш да работи,какво да му управляваш по-натам?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, Rammkopf написа:

А, да, на мен мрежата за телевизията ми убягна. Добре, де, пак се връщам на варианта рутер с 5 порта и зад него 2 умни суича.

Не знам, техните рутери ги оставям да си гният в кутиите, изобщо не ги пипам. Пък и един път като го настроиш да работи,какво да му управляваш по-натам?

Е сега ако иска човека да си ползва и другите публични адреси, други неща в бъдеще винаги може да сложим допълнителен рутер при бекбона :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

@Rammkopf, @JohnTRIVOLTA Както споменах, имам бюджет за това. Гледах този рутер - https://ardes.bg/product/tp-link-archer-ax55-archer-ax55-232770 заради скоростта на безжичната мрежа, и други благинки, които не са свързани с настоящия проблем. Но да примем, че ще го взема. Оттам нататък въпросът е 1) ако карам по схемата на @NewRedDragon дали да взема ето тези https://www.jarcomputers.com/images/custom/docs/DHP_P601AV-1621433323.pdf доколкото разбирам HomePlug AV2 е това, от което имам нужда за телевизията, или 2) да карам с варианта с два умни суича след този новия рутер?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, mpavlov написа:

@Rammkopf, @JohnTRIVOLTA Както споменах, имам бюджет за това. Гледах този рутер - https://ardes.bg/product/tp-link-archer-ax55-archer-ax55-232770 заради скоростта на безжичната мрежа, и други благинки, които не са свързани с настоящия проблем. Но да примем, че ще го взема. Оттам нататък въпросът е 1) ако карам по схемата на @NewRedDragon дали да взема ето тези https://www.jarcomputers.com/images/custom/docs/DHP_P601AV-1621433323.pdf доколкото разбирам HomePlug AV2 е това, от което имам нужда за телевизията, или 2) да карам с варианта с два умни суича след този новия рутер?

Ами тези PLA напълно те устройват D-link за моя вариант. Задължително включи всички джаджи в шокото на самиа адаптер (с една дума не го оставяй контакта свободен), че буля беше включила прахосмукачката в един такъв и стана беля :) 

Що се отнася за Арчъра.....нека @JohnTRIVOLTA си каже мнението - аз отдавна не ползвам подобен клас "рутери" и не съм в час с възможностите им - особено поддръжката на VLAN....

Между другото, аз ползвам този кит за барбекщто в двора - прекарва спокойно гигбит и върши работата на отделно АР. Ако го сложиш в спалнята и пуснеш през него нет-а, а не тв-то (него го пускаш по съществуващия кабел), отпадат суича и АР-то в спалнята ти :) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 46 минути, NewRedDragon написа:

Ами тези PLA напълно те устройват D-link за моя вариант. Задължително включи всички джаджи в шокото на самиа адаптер (с една дума не го оставяй контакта свободен), че буля беше включила прахосмукачката в един такъв и стана беля :) 

Що се отнася за Арчъра.....нека @JohnTRIVOLTA си каже мнението - аз отдавна не ползвам подобен клас "рутери" и не съм в час с възможностите им - особено поддръжката на VLAN....

Между другото, аз ползвам този кит за барбекщто в двора - прекарва спокойно гигбит и върши работата на отделно АР. Ако го сложиш в спалнята и пуснеш през него нет-а, а не тв-то (него го пускаш по съществуващия кабел), отпадат суича и АР-то в спалнята ти :) 

Ясно, ще го имам предвид. А изобщо има ли начин да стане с по-добър рутер + два управляеми суича? Технически възможен ли е този вариант? 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 минути, mpavlov написа:

Ясно, ще го имам предвид. А изобщо има ли начин да стане с по-добър рутер + два управляеми суича? Технически възможен ли е този вариант? 

Има, нооооо повечето такива устройства ("рутери") са без WiFi модул, а и конфигурацията става доста сложна - при твоята топология. Да не говорим, че при всеки рестарт на рутера ще спира и тв. Не на последно място, подобен рутер няма да е 200 лв.....

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 16 минути, NewRedDragon написа:

Има, нооооо повечето такива устройства ("рутери") са без WiFi модул, а и конфигурацията става доста сложна - при твоята топология. Да не говорим, че при всеки рестарт на рутера ще спира и тв. Не на последно място, подобен рутер няма да е 200 лв.....

Разбирам. Значи да обобщим - дори да си взема този АХ55 пак ще имам нужда или от 2 комплекта PLA (по един за всяка стая) или от варианта на @JohnTRIVOLTA със трите управляеми суича. 

Edit: аз се хванах за този трети вариант, защото @Rammkopf спомена по-горе за по-добър рутер и два умни суича след него.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, mpavlov написа:

дори да си взема този АХ55 пак ще имам нужда или от 2 комплекта PLA (по един за всяка стая)

Според мен ти трябва един комплект - за спалнята. Нали в другата проблемна стая (хола) имаш 2 розетки - т.е. идват 2 кабела от мястото където са суича и рутера в коридора. Едиата розетка към суича за тв, а другата розетка в LAN на рутера - за нет.

ПС: Я направи една схема с разположението на стаите и съответните кабели, които са положени - кой от къде на киде отива

sh2.jpg.eda3cf1f98594dff44f4cc1e099598e2.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ето това е настоящото разположение на стаите, кабелите и устройствата. Някои уточнения:

1) В спалнята е основното работно място, като монитора се ползва и за телевизор

2) В детската не е предвиден телевизор

3) В хола "Home Office 2" представлява сгъваема маса, която се ползва за различни неща (жена ми я ползваше за работа преди да излезе в майчинство). Така че не е вариант тази розетка да се ползва за рутер или каквото и да е. От една страна физически има към 1.5м разстояние от другата розетка, която е за телевизора; от друга страна, масата, която е до тази розетка, както споменах, доста често се използва и всички устройства ще трябва да се махат, което създава известно неудобство. 

4) Всички стрелкички са LAN кабели, освен където пише, че е HDMI. Кабелите от рутера до стаите вече са вградени в стените - Cat 6 STP.

Вариантът с PLA ми стана ясен, но там реално ще са два комплекта, защото не ми се иска да ползвам допълнителната розетка в хола. Единствения минус на този вариант е че ще се използва още един контакт във всяка стая - пак ще имам нужда от суич (обикновен) + за PLA. Но това се решава с един удължител при нужда.

Остана да изясним дали има вариант да заменя тези два обикновенни суича, с управляеми + нов рутер и дали това би бил работещ вариант. Ако не, ще се решава между решението с PLA и това на @JohnTRIVOLTA с трите суича. 

Бай дъ уей, тези два суича се водят че имат IGMP snooping, multicast optimization, и пр. милсех, че ще е достатъчно да подкарат и тв, и нет... 

home_lan_network_3.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

PowerLine ще ти доведат и друго главоболие - ще ти спре телевизията. Аз се сблъсках с такава драма, с двойка PowerLine на TP-LINK. Пуснеш ли телевизията в едната стая, спира телевизията в другата. Звъняхме на Vivacom, за да обясним казуса, тъй като достъпът до Интернет беше FTTB и нямаме видимост към CPE-то на Виваком в сградата. Техникът слуша, мисли, мисли, тръгна да търси проблеми в услугата, нищо не откри, пак мисли и така си потъна в загадка без отговор. В крайна сметка, човекът просто "хвърли кърпите" и си прекара кабел до въпросната стая, с което проблемът мигновено изчезна. Имай едно наум с тия PowerLine-ове. Има такива на MikroTik (не, не ми плащат за реклама :D), които са с RouterOS и са си направо рутер с 3 интерфейса - щекерите за ел-мрежата, Ethernet и WiFi. Говоря за модел PL7411-2nD - https://mikrotik.com/product/pwr_line_ap. С тези можеш да си тагваш и разтагваш VLAN-ове, същевременно работят и като AP-та. Можеш да навържеш максимум 8 в една мрежа. За жалост, 100-мегабитови са. За телевизията ще са ОК, но за интернетстване ще ти дойдат бавни.

И друго искам да уточня. Рутерът, който споменах - RB750Gr3 - е гигабитов, 5-портов, с базиран на мощна платформа с двуядрен, четири-нишков процесор, но е само Ethernet, няма WiFi. За 20-ина лева отгоре се купува значително по-мощният, двубандов hAP ac2, но като почнеш "само 20 лева отгоре" за това, после "само 10 лева още" за онова, и те се наслагват. Затова и не го предложих. Та, ако не ти трябва рутер с WiFi, понеже мислиш да ползваш посветени AP-та по стаите - вземай 750Gr3 (още известен под името hEX). Ако искаш рутер с WiFi, нищо по-слабо от hAP ac2 не бих взел.

С един рутер и два умни суича, би трябвало да ти се получи. Но не искам да настъпвам TRIVOLTA по пръстите, да не ме мацне с бухалката. Топологията си е негова, той беше пръв на купона. Аз само предлагам алтернативна визия, малко като опозиция на управляващата партия. :D

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, mpavlov написа:

Остана да изясним дали има вариант да заменя тези два обикновенни суича, с управляеми + нов рутер и дали това би бил работещ вариант

По скоро не! Без 3 управляеми суича не можеш да минеш - при технологията на виваком. При А1 става с посочения от теб рутер и 2 умни суича (с малко съдействие от тяхна страна) :) 

преди 1 час, mpavlov написа:

Бай дъ уей, тези два суича се водят че имат IGMP snooping, multicast optimization, и пр. милсех, че ще е достатъчно да подкарат и тв, и нет... 

Да.....но или едното или другото. Няма как да прекараш 2 мрежи, едната от които напрактика е тази на доставчика

преди 7 минути, Rammkopf написа:

Аз се сблъсках с такава драма, с двойка PowerLine на TP-LINK. Пуснеш ли телевизията в едната стая, спира телевизията в другата. Звъняхме на Vivacom

Малеййй аз съм оплескал малко схемата дето я пуснах...... Идеята ми беше PLA да се ползват за internet LAN мрежата, след NAT-a от рутера

преди 14 минути, Rammkopf написа:

Има такива на MikroTik (не, не ми плащат за реклама :D), които са с RouterOS и са си направо рутер с 3 интерфейса - щекерите за ел-мрежата, Ethernet и WiFi. Говоря за модел PL7411-2nD - https://mikrotik.com/product/pwr_line_ap. С тези можеш да си тагваш и разтагваш VLAN-ове, същевременно работят и като AP-та

При виваком и това не помага - разтагват в самия STB - Q in Q - ползват.... Върху разтагнат VLAN върви тагнат за тв,,,,

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 33 минути, NewRedDragon написа:

Q in Q - ползват.... Върху разтагнат VLAN върви тагнат за тв,,,,

Подозирах, че върви нещо тагнато, тъй като powerline-овете са тъпи L2 кутийки и, за да не върви телевизия през тях, единственото ми логично обяснение беше, че чупят фреймовете заради тага. С тези на MikroTik, обаче, би следвало да стане магията.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, Rammkopf написа:

Подозирах, че върви нещо тагнато, тъй като powerline-овете са тъпи L2 кутийки и, за да не върви телевизия през тях, единственото ми логично обяснение беше, че чупят фреймовете заради тага.

Иначе няма как да стане номера - на всеки порт върви или едното или другото - независимо от порта. При А1 си знаеш на 1 тв на останалите нет...или на 1, 2 и 3 тв, а на 4 нет ..... и т.н. Ама са си два съвсем отделни VLAN-a и като им се помолиш, ти казват ID-тата - от там нататък е лесно

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Според мен /предполагам понеже не мога да видя конфига на рутера на виваком/, няма никакви вилани, а просто има пуснат мултикаст, който се рутира от рутера им, което означава, че с етернет портовете се случва точно така или ще пусне мултикаст или уникаст за лан. Което първо се детектне от рутера dhcp или igmp протокол той е активен. За това може да бачка едно от двете неща само - телевизия или интернет !

.....

Така с изграждането на L2 гръбнак с тези три суичлета ще разделим двете мрежи, хем няма мултикаста да тормози рутера, хем ще му е по-леко да рутира тези 300мб/с. към локалният сегмент!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, JohnTRIVOLTA написа:

Според мен /предполагам понеже не мога да видя конфига на рутера на виваком/, няма никакви вилани

Ако им се обадиш и ги помолиш да ти дадат потребител и парола за рутера, обикновено съдействат. Обяснявам им какъв ми е казусът и моля колегата да ми позволи да се справя сам с проблема. Не са ми отказали досега, давали са ми достъп. В рутерите им съм виждал по два VLAN-а, но за всяко населено място излизат различни. Нещата там се конфят от ACS през TR069 и май ползват регионални конфигурации, а не една обща за всичките си абонати в БГ.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 минути, JohnTRIVOLTA написа:

Според мен /предполагам понеже не мога да видя конфига на рутера на виваком/, няма никакви вилани, а просто има пуснат мултикаст, който се рутира от рутера им, което означава, че с етернет портовете се случва точно така или ще пусне мултикаст или уникаст за лан. Което първо се детектне от рутера dhcp или igmp протокол той е активен. За това може да бачка едно от двете неща само - телевизия или интернет !

Това звучи почти 1:1 към това, което ми обясниха от съпорта. Без да споменават vlan-те. Споменаха за мултикаста и че което устройство първо се свърже, то ще работи. Тук обаче се сещам за един момент, в който бях пуснал само тв бокса на суича и ясно, че работеше. После свързах компютъра с кабел към суича. Тогава телевизията спря и тръгна нета. Сякъш нета е с приоритет над телевизията, ако изобщо това звучи логично. Просто го споменавам. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, JohnTRIVOLTA написа:

Може вече да е така.... Ако е така, моята макар и "сгрешена" постановка с PLA (поддържащи IGMP) ще работи без ядове

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Логично е, когато имаш VLAN във VLAN-a и, както обясни Дракона, трафикът за Интернет върви разтагнат, а в него върви тагната телевизията. Тогава превес взема разтагнатият трафик, който в случая е Интернет.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 17 минути, Rammkopf написа:

Логично е, когато имаш VLAN във VLAN-a и, както обясни Дракона, трафикът за Интернет върви разтагнат, а в него върви тагната телевизията. Тогава превес взема разтагнатият трафик, който в случая е Интернет.

Възможно е някъде и такава реализация да има, но за сега с торч такова нещо не съм детектвал в L2 сегмента на Вивата !

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Малко се обърках с новата схема за PLA.  Ако правилно разбирам нещата биха стояли както диаграмата по-долу.

1) Телевизията минава през кабелите до стаите, а те са вързани директно към първия суич.

2) Рутера праща към детската и към импровизирания Home Office в хола

2.1) Рутера също така праща по PLA към хола и спалнята. Приемникът после е вързан към unmanaged switch (настоящите) и разпределя към всички устройства.

Така всички устройства са зад рутера, в една мрежа, телевизията е директно вързана към интернет и могат да работят по едно и също време?

home_lan_network_3_PLA.png

В този вариант след като няма да минава телевизия по PLA-те, те трябва ли да поддържат IGMP или могат и да са по-обикновенни?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, mpavlov написа:

Малко се обърках с новата схема за PLA.  Ако правилно разбирам нещата биха стояли както диаграмата по-долу.

1) Телевизията минава през кабелите до стаите, а те са вързани директно към суича.

2) Рутера праща към детската и към импровизирания Home Office в хола

2.1) Рутера също така праща по PLA към хола и спалнята. Приемника после е вързам към unmanaged switch и разпределя към всички устройства.

Така всички устройства са зад рутера, в една мрежа, телевизията е директно вързана към интернет и могат да работят по едно и също време?

home_lan_network_3_PLA.png

Да - абсолютно точно! С малката подробност, че не са необходими 4 PLA, a 3 (еднакви, гигабитови). При рутера е само един PLA

ПС: С какво ги правиш тия схеми?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 18 минути, mpavlov написа:

В този вариант след като няма да минава телевизия по PLA-те, те трябва ли да поддържат IGMP или могат и да са по-обикновенни?

Те, гигабитовите май вече всички се разбират с IGMP, но .....да като цяло.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 минути, JohnTRIVOLTA написа:

С пейнт :)

Почти :D С това => https://app.diagrams.net/ 

Ахаа..значи не е нужно да са комплекти? Понеже винаги ги продават по два, си мисля, че са приемник и предавател :? 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...