Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Изграждане на домашна мрежа с Виваком

Препоръчан отговор

преди 8 минути, Емил Костов написа:

Ти си прави каквото си искаш. В договора пише, че БТК предоставя услугата по зададените параметри. При всяка една промяна от страна на потребителя БТК не отговаря за качеството на услугата даже може и да я спре. И това е при всеки оператор.

Донт уори, ще го нагласим човека, не ми е за първи път :chinese:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 129
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

преди 1 минута, JohnTRIVOLTA написа:

Донт уори, ще го нагласим човека, не ми е за първи път :chinese:

Добре, нагласи го! Просто да не мрънка после, че Виваком са го измамили и че не му предоставят услугата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, Емил Костов написа:

Добре, нагласи го! Просто да не мрънка после, че Виваком са го измамили и че не му предоставят услугата.

Ако му дават услуги ще има, ако не респективно ще няма!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 33 минути, plamen_petrov_80 написа:

Какъв е бюджета?

Къде каква скорост на мрежата се гони 100 или 1000?

Няма конкретен бюджет. Прегледах суичове, рутери и пр. не са космически цените. Имам по договор 300 мегабита.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Микротици и VLAN, или L2 върху L3 направо. Има го и рошавият метод, разбира се - цепиш 1 кабел на 2 с по 4 жила и ще имаш 100Mbps в стаята, но пък наистина физически разделяш мрежите. От една страна е кофти, че така си правиш хардуерен шейпър и си намаляваш тройно скоростта, но от друга страна това ще ти е хардуерен QoS между стаите. :D

Не, сериозно, без управляеми суичове, няма да се получи.

Между другото, във вариант 1 вземаш прекалено много публични IP-та. Като гледам, си на моя план, а на мен ми дават 1 static или 5 dynamic. Така като гледам, ти само в спалнята си имаш 4 независими устройства ...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 19 часа, mpavlov написа:

Няма конкретен бюджет. Прегледах суичове, рутери и пр. не са космически цените. Имам по договор 300 мегабита.

Нещата не са съвсем тривиални, но не е невъзможна реализация. Виваком ползват Q-in-Q VLAN - от оптиката излиза разтагнат VLAN, а в него друг VLAN за нета. Така, че е необходима прозрачност на L2 за STB-тата към мрежата на вива. С други думи, суича е винаги преди рутера. Най-чистия и безпроблемен вариант (и най евтин) е с директни LAN кабели. Липсващия кабел за спалнята може "да се замени" с двойка PLA (с поддръжка на IGMP). Така всички клиенти ще бъдат зад NAT-a на рутера и ще са в една подмрежа.

Има и "схема", според мен, с 3 устройства с ROS.....но тук, освен с няколкото бридж-а, мисля, че трябва да се конфигурират и някакви тунели - не съм се заигравал толкова с Микротик - нека @JohnTRIVOLTA си каже мнението.

Аз бих направил следното:

sh1.jpg.5ff2756ccbfc20b07a1c435fa5bca5de.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

С колегата @mpavlov още снощи дискутирахме и стигнахме до следното решение:

Ще се правят нещата по първата схема с 3бр. умни суича, като ще се посреща първи суич по този начин нещата

shema.png

, а другите два суича ще са в двете проблемни стаи ! Логиката е проста, чисто сепариране на локалната и мрежата на вива в два сегмента!

Това дори ще е модела на суича , които ще се закупят предвид плана 300мб/с.

.....

Варианти има още, но това е най-евтиният вариант , който ще излезе около 210-220лв. като ще има качество на услугата навсякъде!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

@Rammkopf взимам публични IP-та да, а доколкото четох, не е ок. Не ми е и целта. Просто споделих двата варианта, които съм пробвал. Предпочитам нещо към вариант 2.

@NewRedDragon Съжалявам за глупавия въпрос, но най-вероятно PLA e powerline adaptor, a STB e set-top-box, нали? T.e. свързвам тв боксовете директно към суича през електропреносната мрежа? Тази прозрачност за която ти говориш, е нещото което Виваком крият, така ли :)  Ако им се обадя и им кажа, "кажете ми нужната информация, за да си настроя управляемите суичове", няма да стане? :) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, mpavlov написа:

Съжалявам за глупавия въпрос, но най-вероятно PLA e powerline adaptor, a STB e set-top-box, нали? T.e. свързвам тв боксовете директно към суича през електропреносната мрежа?

Да.Условието е качествена (трипроводна за предпочитане) ел инсталация и PLA не се вйключват в разклонители. Естествено всичко на един електромер (токов кръг). Пример!

преди 8 минути, mpavlov написа:

Тази прозрачност за която ти говориш, е нещото което Виваком крият, така ли :)

Нищо не крият - просто това им е начина на услугите при FTTH. Самите PLA почти нямат нищо за настройки - разглеждай ги като парче LAN кабел :) 

преди 10 минути, mpavlov написа:

Ако им се обадя и им кажа, "кажете ми нужната информация, за да си настроя управляемите суичове", няма да стане? :) 

При идеята на Триволтовия, никакво инфо от тях не ти е ужно

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

@NewRedDragonНямах предвид за този вариант с PLA, а по принцип - затова, че ти казват, че е невъзможно, а варианти има. За съжаление, този вариант с PLA май отпада... Казваш, че не може в разклонители, само че там където са всички джаджи в коридора, съм сложил само два контакта. Един PLA ще мога да включа, но в другия контакт трябва да сложа разклонител, иначе ни рутер, ни суич, ни нищо.. 😕 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, JohnTRIVOLTA написа:

С колегата @mpavlov още снощи дискутирахме и стигнахме до следното решение:

Ще се правят нещата по първата схема с 3бр. умни суича, като ще се посреща първи суич по този начин нещата

shema.png

, а другите два суича ще са в двете проблемни стаи ! Логиката е проста, чисто сепариране на локалната и мрежата на вива в два сегмента!

Това дори ще е модела на суича , които ще се закупят предвид плана 300мб/с.

.....

Варианти има още, но това е най-евтиният вариант , който ще излезе около 210-220лв. като ще има качество на услугата навсякъде!

Мрежа с 3 броя умни суича. Просто от тук нататък си мълча. Смръзнах се достатъчно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, mpavlov написа:

@NewRedDragonНямах предвид за този вариант с PLA, а по принцип - затова, че ти казват, че е невъзможно, а варианти има. За съжаление, този вариант с PLA май отпада... Казваш, че не може в разклонители, само че там където са всички джаджи в коридора, съм сложил само два контакта. Един PLA ще мога да включа, но в другия контакт трябва да сложа разклонител, иначе ни рутер, ни суич, ни нищо.. 😕 

Погледна ли примерната снимка? Самия адаптор - в контакта, а всчкото джаджа в разклонител, включен в шоко-то на самия адаптер

ПС: За т.нар "прозрачност" - суича (прост или умен), работи на Layer2 от OSI модела. Него IP адреси не го интересуват и не ги маниполира. Суича си има една MAC таблица и се интересува, само от MAC адресите на NIC

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 минути, Емил Костов написа:

Мрежа с 3 броя умни суича. Просто от тук нататък си мълча. Смръзнах се достатъчно.

В нас съм с четири, но спокойно, това си е мрежата на ползвателя не на Вивата !  Сигурно ако ти кажа как с един план за 4 приемника на Вивата се гледа телевизия едновременно в Канада, Англия, Германия и един тук в България, но не в София, сигурно трябва да си "вържеш езика на възел" :basketball5:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, JohnTRIVOLTA написа:

В нас съм с четири, но спокойно, това си е мрежата на ползвателя не на Вивата !  Сигурно ако ти кажа как с един план за 4 приемника на Вивата се гледа телевизия едновременно в Канада, Англия, Германия и един тук в България, но не в София, сигурно трябва да си "вържеш езика на възел" :basketball5:

Въобще не искам да знам какво следва ако правиш мрежата на една фирма. Горката фирма! Колкото до Вивата, вече можеш да си гледаш телевизията навсякъде. И това не е само при Виваком.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, JohnTRIVOLTA написа:

В нас съм с четери, но спокойно, това си е мрежата на ползвателя не на Вивата !  Сигурно ако ти кажа как с един план за 4 приемника на Вивата се гледа телевизия едновременно в Канада, Англия, Германия и един тук в България, но не в София, сигурно трябва да си "вържеш езика на възел" :basketball5:

Ами то ясно, че може - VPN тунелите не са от вчера. Въпрос на мерак и настройки :) Само не зацепвам, защо не трябва да е в София.....

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 минути, NewRedDragon написа:

Ами то ясно, че може - VPN тунелите не са от вчера. Въпрос на мерак и настройки :) Само не зацепвам, защо не трябва да е в София.....

Мисълта е че плана, абоната е в София, но нито един приемник за ТВ не е там. Викаш ясно, но не за всички ... справка колегата от Сторгозия ! :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 23 минути, JohnTRIVOLTA написа:

Мисълта е че плана, абоната е в София, но нито един приемник за ТВ не е там. Викаш ясно, но не за всички ... справка колегата от Сторгозия ! :)

Аааа, разбрах :) Абе....при изчеслителната мощ на съвременните устройства....всякакви мрежови "изваращения" се правят - само трябва да следваш принципите и протоколите.... 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, NewRedDragon написа:

Аааа, разбрах :) Абе....при изчеслителната мощ на съвременните устройства....всякакви мрежови "изваращения" се правят - само трябва да следваш принципите и протоколите.... 

Така е, ако пък не ги знаеш нещата казваш просто "не става" :clown:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Джони, защо са тия гимнастики от суича във WAN на рутера, после от LAN на рутера обратно в суича? С една 2011-ка няма ли да стане по-елегантно?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 28 минути, Rammkopf написа:

Джони, защо са тия гимнастики от суича във WAN на рутера, после от LAN на рутера обратно в суича? С една 2011-ка няма ли да стане по-елегантно?

Първо гледам максимално евтино, има по един лан кабел към стая, трето трябва да е гигабит (300 мб/с план), всички клиенти да са в една ЛАН за достъп до NAS  ... има решения и други но по-скъпи!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Тъй, де. :D КАто гледам схемата пак, нещата могат даже да се опростят до 750Gr3, според мен.

Ether1 - връзка с ONT.

Ether2 и 3 - bridge1 за LAN Kids и LAN Living Room HO.

Ether4 и 5 - bridge2, trunk към Living Room Main и Bedroom. Тези даже можеш да ги качиш на 1 порт на рутера и зад него да ги засуичиш през 5-портов суич, за да си оставиш един свободен интерфейс на рутера.

И в 5 порта влизаш безпроблемно. Или пропускам нещо?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, Rammkopf написа:

Тъй, де. :D КАто гледам схемата пак, нещата могат даже да се опростят до 750Gr3, според мен.

Ether1 - връзка с ONT.

Ether2 и 3 - bridge1 за LAN Kids и LAN Living Room HO.

Ether4 и 5 - bridge2, trunk към Living Room Main и Bedroom. Тези даже можеш да ги качиш на 1 порт на рутера и зад него да ги засуичиш през 5-портов суич, за да си оставиш един свободен интерфейс на рутера.

И в 5 порта влизаш безпроблемно. Или пропускам нещо?

То може , но 3бр. хекса са по 115лв. са си над 100лв. повече от другият сетъп!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Братле, чакай, чакай, никой не ти говори да купуваш 3 хекса, сакън! На теб ти трябва само 1 рутер, после зад него си слагай умни суичове, като искаш да си тагваш VLAN-ове. Нямаш проблем. :) Макар че с моя вариант не се налагат умни суичове, така както аз си го представям. Затова питам, дали не пропускам нещо.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...