Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

преди 12 часа, Meri Meri написа:

Кратък курс по история на АЕЦ „Белене“

https://www.svobodnaevropa.bg/a/30129443.html

Абсолютно .

Това е повтаряно много пъти , и ми е много странно че другарката Мойра е "лайкнала" тази статия.

Синтезирано :

Цитат

Налице е фактическо връщане към философията на изграждане на АЕЦ „Белене“ от 1980-те: вземаш заеми от Запад, за да плащаш на Русия безсмислени държавни проекти.

.... бивш председател на БЕХ - "Ако знаеш какво се случва в "Белене", бедна ти е фантазията.

........ който доказва, че цената на електричеството от „Белене“ ще е 10 пъти по-висока от тази на "Козлодуй";

... цената на „Белене“ тогава се оказва малко над 14 млрд. евро;

.. със съдействието на българските власти от 2013 и 2014 г., АСЕ печели арбитражното дело за доставеното оборудване по договора от 2010 г. Това става окончателно ясно през 2016 г., а пращането на 600 млн. евро е направено в края на годината (след съгласуване на държавна помощ с ЕК). През втората половина на 2016 г. и 2017 г. изведнъж се оказа, че тези средства и т.нар. „гьол“ са достатъчно основание за поредното рестартиране на проекта. БАН получи задача от БЕХ да докаже, че това е така. Но всъщност не можа да го направи, частично поради интелектуален срам, частично поради това, че не е възможно това да бъда направено от трезво мислещи икономисти.

.... Днес няма икономист в България, който да може с чиста съвест да „докаже“, че АЕЦ „Белене“ има какъвто и да е икономически смисъл. За българските данъкоплатци, при държавно изграждане на централата ще е около 15% по-скъпо от разхода на данъкоплатец по изплащането на дълга от времето на Тодор Живков

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен китайците ще спечелят със супер оферта - безплатна аец за България

руснаците ще приберат половината пари  българите другата

и около белене  ще започнат да се правят  предпириятия от китайските богаташи за завладяване  на  западна европа със евтина стока .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 часа, miro20 написа:

.... Днес няма икономист в България, който да може с чиста съвест да „докаже“, че АЕЦ „Белене“ има какъвто и да е икономически смисъл.

Интересно, тези 13 кандидати, защо тогава искат да я строят?:rolleyes:

преди 22 часа, miro20 написа:

За българските данъкоплатци, при държавно изграждане на централата ще е около 15% по-скъпо от разхода на данъкоплатец по изплащането на дълга от времето на Тодор Живков

Първо, няма да е държавно изграждането, ако някой още не е разбрал да си провери информацията.Второ ние не само, че не сме изплатили дълга от времето на Живков, ами и сме го увеличили 3 пъти!Та след тези две лъжи, няма как да повярвам на останалото написано в статията, още повече и като видя кой е автора!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 43 минути, M.Николов написа:

Първо, няма да е държавно изграждането, ако някой още не е разбрал да си провери информацията.Второ ние не само, че не сме изплатили дълга от времето на Живков, ами и сме го увеличили 3 пъти!

Първо , сигурен ли си на 100% че няма да има държавни гаранции ? Моите опасения са че ще има някаква врътка, защото е ФАКТ, повтарям ФАКТ че няма вариант да е печеливш който и да е проект за строеж без такива гаранции. На което се надяват предполагам, и кандидатите.

Второ -  Чак те съжалявам как си демонстрираш невежеството  :)  Я ми кажи ,. какъв процент от БВП са били заемите тогава, и какъв сега ?

Не стойността, а възможността да покриваш дълга  е важното.

Държавата в края на '80-те бе доведена до поредния си фалит и невъзможност за изплащане на дълга , и ще ми сравняваш със сегашната ситуация  ли бре ? :laughing4:

Смешник

Цитат

Най-важният индикатор за фактическия банкрут още през 1987 г. е, че дори и цялата печалба на държавата вече не е достатъчна да покрива външните задължения.

http://corruptionbg.com/Vunshniqt-dulg-falitut-na-komunisticheskiq-rejim

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, miro20 написа:

Най-важният индикатор за фактическия банкрут още през 1987 г. е, че дори и цялата печалба на държавата вече не е достатъчна да покрива външните задължения.

ако българия беше на 3 морета и се беше направила една силна армийка 

можеше да си напечата 20 триона лева дълг

и да продаваме на индианците от америка  некви работи 

български самолети 100-200-300 милиона  парчето и повече 

ама продажници от секъде

преди 5 минути, miro20 написа:

Първо , сигурен ли си на 100% че няма да има държавни гаранции ? Моите опасения са че ще има някаква врътка, защото е ФАКТ, повтарям ФАКТ че няма вариант да е печеливш който и да е проект за строеж без такива гаранции. На което се надяват предполагам, и кандидатите.

според мен ще има някакви гаранции да се обезпечи силово против терор атаки  все пак не мисля 

че китайците и войници и оръжие ще трябва  да си докарат да си бранят централата против цигански набези да им откраднат жиците 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, miro20 написа:

С това сайтче можеш единствено да си избършеш задника.

По въпроса за процента от БВП смятай сам, ако можеш

9 милиарда долара дълг от 22 милиарда БВП за 1989г.

като трябва да имаш предвид, че и на нас ни дължаха около 4 милиарда долара!

към

34 милиарда долара дълг от 100 милиарда БВП за 2019г.

никой не ни дължи нищо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Цитат

:hush:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 минути, miro20 написа:

:hush:

питай янките кога ше ни върнат дълга които иранците ни направиха 

уж  след войната щеха да дадът некви кинти 

а натовариха иранските кюлчета със злато по камионите 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, Omelette du Fromage написа:

според мен ще има някакви гаранции да се обезпечи силово против терор атаки  все пак не мисля 

Това е съвсем друго. Говорим за ангажимент на държавата примерно 10 години да изкупува тока от АЕЦ-а на цена примерно 200 лв. Като разликата от пазарната която ще е през тези 10 години , остава за сметка на държавата.

Която цена на изхода от АЕЦ именно според всички прогнозни доклади и проучвания , говорят че ще е драстично по висока от пазарната.

преди 7 часа, M.Николов написа:

Колко си елементарен

Ами прочети цитираната по горе статия http://corruptionbg.com/Vunshniqt-dulg-falitut-na-komunisticheskiq-rejim

С която искаш да си бършеш задника.

Сигурно и тези /пак комунисти разбиира се/ които бият аларма в секретни и после в публични доклади за реалното състояние на съсипаната държава, и те са елементарни, нали :)  

И Т.Живков, и Гриша Филипов, и Георги атанасов, и Луканов , Васил Коларов на БНБ ... и т.н.

Все пак, преди да си избършеш задника с историята която очевидно не познаваш, вземи я прочети . Че така и ще си заминете всички комунисти ... заблудени ,нещастни и объркани в илюзитие си .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, miro20 написа:

Говорим за ангажимент на държавата примерно 10 години да изкупува тока от АЕЦ-а на цена примерно 200 лв.

:giggle1:

ядрената енергия е най- евтина

всяко изразходено евро за ядрената индустрия генерира 5 евро от брутния вътрешен продукт 

мисля че сегашната цена  е около 60 лв от козлодуй

логиката подсказва че сме високо интелигентно технологично общество

и ако се окаже че ядрена централа строена при лошия комунизъм  произвежда по -евтина енергия

от строена днес с евро атлантически ценности

спокойно можеме да си сритаме в гз евроатлантическите членски книжки.

и да си върнеме комунизама

да си произвеждаме евтина енергия 

тъй че очаквам цената от аец белене да е около 40 лв

цената на енергията е тест за евроатлантическият ни път 

ако е по -висока занчи нещо куца в тоя път 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 29.08.2019 г. в 14:09, Omelette du Fromage написа:

тъй че очаквам цената от аец белене да е около 40 лв

И СССР да ти я строи, пак няма да е толкова.

Личи си колко си далеч от параметрите по проекта :) 

А докладите ги има и са публични.

Както и прогнозните цени.

Хайде като се запознаеш, ела и пак ми пей за тези 40 лв за мегават от АЕЦ :laughing4:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

евроатлантическите ценности показват че е така както аз казвам

смей си се колкото искаш

а и няма логика  стара аец строена преди 100 години да произвежда по- евтино от нова еац строеж 2020 +

това ако е така  значи човечество  не върви напред е се връща назад към пещерите

на 30.08.2019 г. в 22:43, miro20 написа:

Както и прогнозните цени.

дай прогнозните цени че и сега ми трудно да намеря цените на енергията

в бележката   за тока пише 15 % от енергията е  аец козлодуй ама колко е черно на бяло никъде не пише

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 45 минути, Omelette du Fromage написа:

че и сега ми трудно да намеря

Вече ти отговорих :

Хайде като се запознаеш, ела и пак ми пей за тези 40 лв за мегават от АЕЦ :laughing4:

/ Подсказка - дори в темата тук по назад може д анамериш много инфо по темата и за цени и за проучвания и за доклади на БАН и т.н. тук също /

Редактирано от miro20 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, miro20 написа:

Вече ти отговорих :

/ Подсказка - дори в темата тук по назад може д анамериш много инфо по темата и за цени и за проучвания и за доклади на БАН и т.н. тук също /

евроатлантическите ценности подсказват че цената трябва да е под 40 лв

ако е над

защо не се направи поръчка като 5-6 блок  на козладуй същите и да се махнат 1-2-3-4 и да се заменят

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 5 минути, Omelette du Fromage написа:

защо не се направи поръчка като 5-6 блок  на козладуй същите и да се махнат 1-2-3-4 и да се заменят

Защото от 1-4 блок са 440 MW, няма как с наличната там инфраструктура да се изградят хилядници, затова си има проект Нови мощности https://npp-nb.bg/ на площадката АЕЦ Козлодуй, което ще е най-удачния вариянт за реализация, но всичко е свързано с политически решения.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Meri Meri написа:

Защото от 1-4 блок са 440 MW, няма как с наличната там инфраструктура да се изградят хилядници, затова си има проект Нови мощности https://npp-nb.bg/ на площадката АЕЦ Козлодуй, което ще е най-удачния вариянт за реализация, но всичко е свързано с политически решения.

ами същите като 5-6 блок

ама с по малка мощност тогава

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Не е толкова лесно, колкото изглежда. Ако беше така, вече да са изградени новите мощности. 
Колкото за приходите от хилядниците, факт е следното. Чистата печалба на един хилядник за 24,00 часа на пълна мощност носи 1 милион в държавната хазна. Смятайте сами! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Meri Meri написа:

Не е толкова лесно, колкото изглежда. Ако беше така, вече да са изградени новите мощности. 
Колкото за приходите от хилядниците, факт е следното. Чистата печалба на един хилядник за 24,00 часа на пълна мощност носи 1 милион в държавната хазна. Смятайте сами! 

нали

едно време е било лесно с козлодуй 

държавата казва строиме 

копайте

дърпайте кабелите

който не е съгласен

лагер в белене 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Omelette du Fromage написа:

евроатлантическите ценности подсказват че цената трябва да е под 40 лв

С удоволствие ще изслушам аргументацията ти ако има такава ?

Хубаво е и да го обясниш на сериозните инвеститори чиито сметки са много по различни /четири пъти по високи/  от твоите. :) 

преди 1 час, Omelette du Fromage написа:

Това да не ти е смяна на спукана гума на колело ?? :laughing4:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

И тогава не е било лесно. Това са мащабни проекти с които шега не бива. Въпроса в момента е дали ще се избере най-икономически изгодния за България вариянт или отново ще се "продадем".

преди 26 минути, Omelette du Fromage написа:

който не е съгласен

лагер в белене 

Не съм чувала за подобна репресия. Помня изграждането на 5 и 6 блок и колко хора бяха струпани на площадката. Буквално интернацално си беше. Руснаци, кубинци, виентамци. На последните дори им изградиха временно селище, толкова многобройни бяха. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 44 минути, miro20 написа:

С удоволствие ще изслушам аргументацията ти ако има такава ?

Хубаво е и да го обясниш на сериозните инвеститори чиито сметки са много по различни /четири пъти по високи/  от твоите. :) 

Това да не ти е смяна на спукана гума на колело ?? :laughing4:

Цитат

От 1 юли 2017 г. токът от АЕЦ Козлодуй се гласи да поскъпне с 83% и да струва 5,49 ст./кWh, като пак ще е най-евтин. За сравнение цената на електроенергията от малките фотоволтаици по покривите ще е 27 ст./кWh, 

ако е 4 пъти по скъпа

ще стане 22 ст

5 стотинки по евтина от фотоволтаиците

дай да ги прежалиме тея 5 стотинки

и да строиме фото волтаици и няма да замърсяваме и с радиация 

все пак

евроатлантическите ми ценности говорят че трябва да е 

по евтина от  6 стонитинки и да е 4 стотинки

навясякъде  по медиите се  говори че

сме високо технологични и  нещо да се произведе е лесно и не струва пари

поради високият ни европейски напредък

дори глобален

щото европа е нива  над останалия свят 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Omelette du Fromage написа:

ако е 4 пъти по скъпа

ще стане 22 ст

Чакай малко.  Питах те за Белене.

Ти каза " тъй че очаквам цената от аец белене да е около 40 лв "

От сметките които правят, и което аз казах,  в по сериозните доклади дават цена от минимум, а вероятно и по висока от 75 евро . Което е около 4 пъти по висока цена от твоите 40 лв /20 евро/

Така че остави Козлодуй, и обясни за Белене какви са тия 40 лв :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, miro20 написа:

Чакай малко.  Питах те за Белене.

Ти каза " тъй че очаквам цената от аец белене да е около 40 лв "

От сметките които правят, и което аз казах,  в по сериозните доклади дават цена от минимум, а вероятно и по висока от 75 евро . Което е около 4 пъти по висока цена от твоите 40 лв /20 евро/

Така че остави Козлодуй, и обясни за Белене какви са тия 40 лв :) 

епа сметай

преди 3 минути, miro20 написа:

в по сериозните доклади дават цена от минимум,

какви са тея доклади и от кое посолство

аз само на посолства вярвам

име и адрес

иначе една бабичка на пазара каза

аз казвам логически как трябва да е

нали ти казвам какви са  тия 40 лв

нали се фалиме насекъде   колко сме развити и ни е лесно

пращаме коли в космоса

и тнт

евроатлантическите ценности разцъфтяват

имаме си гей парат

ако от аец козлодуй и 6 ст

от белене  трябва да е 4 ст или поне равна на 6 

тва за киловат

ако го умножеш по 1000 става 40 лв-60 лв и става мегават 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...