Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

haidukpikaso

Персеидите - метеорен дъжд всяка година

Препоръчан отговор

Публикувано изображение

Звездобройците се подготвят за най-силния момент на годишния метеоритен дъжд Персеиди, предаде Би Би Си.

Метеоритният дъжд, който ще бъде най-силен днес, се случва когато Земята премине през потока от отломъци от кометата Суифт-Тътъл.

Когато остатъците от нея се сблъскат с атмосферата, те изгарят, често оставяйки ивици светлина в небето – падащи звезди.

Метеорите изглежда като че ли идват от място в съзвездието Персей, откъдето идва и името Персеиди.

Очаква се в "най-натовареното време" да падат десетки метеорити на час, които ще бъдат видими без специална екипировка.

Астрономите предупреждават, че биноклите може да помогнат, но също така ще ограничат обзора до по-малка част от небето.

Любителите на звездите се съветват да легнат на шезлонг или на одеяло, за да се радват на възможно най-добра гледка.

Все пак светлината от последната четвърт на Луната ще попречи на пълния ефект от зрелището.

vesti.bg

P.S.И да не забравите да си пожелаете много хубави неща -

непременно ще се сбъднат,знам

Публикувано изображение

Редактирано от Trichocephalus (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ухаааа :offtopic_s:

Гледката е супер и я препоръчвам на всеки, който довечера има малко свободно време след 10 часа да излязат на тересите си и да гледат в посока север.

По-напредналите, ако ви се занимава, може да намерите самото съзвездие Персей - като се ориентирате от Орион -малко по-нагоре вдясно е Телец, а над Телец, в ляво е самият Персей.

Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А ще се виждат ли, ако има светлинно замърсяване? Аз по принцип звезди не виждам на небето Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А ще се виждат ли, ако има светлинно замърсяване? Аз по принцип звезди не виждам на небето Публикувано изображение

Доколкото виждам - сам си отговорил.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При тоя смог над София и аз не виждам звезди,една Луна само - хем съм под небето,на 15-тия етаж

:)

Никога няма да забравя преди години подобен звездопад - бяхме за риба на язовир и цяла нощ лежахме със спалните чували на полянката и се любувахме - страхотно е.Но там,далеч от града,е чисто небето.

Дано поне една мярна тази вечер,ей тъй,дет се вика за кадем

:lol6:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Звезди се гледат в планината. И то на високо и зимата. Най-чиста гледак съм имал на Тевно Езеро. Мястото е перфектно - отвсякъде обградено с върхове. От София ще видим дедовия.

Редактирано от ivanvazovv (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще гледам да си пожелая, макар че напоследък гледам доста песимистично върху живота...., но винаги има надежда дори в най-големия мрак, така че всичко е възможно! :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лошото е, че в града светлините пречат на ясния изглед към звездите. Няколко години подред на село съм гледал това явление, което продължава няколко дена и днес е най-силно, но тая година едва ли ще видя нещо. Снощи излязох на терасата, погледнах нагоре и видях само една звезда, макар и небето да беше ясно. Както пише и в първия пост - и луната ще си каже думата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С тази програма се наблюдават много добре падащите звезди, в реално време и няма нужда да се взирате в небето.

Само трябва да се избере локация (където се намирате).

П.П. Миналата година случайно попаднах на тази програма и наблюдавах падащите звезди.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С тази програма се наблюдават много добре падащите звезди, в реално време и няма нужда да се взирате в небето.

Само трябва да се избере локация (където се намирате).

П.П. Миналата година случайно попаднах на тази програма и наблюдавах падащите звезди.

При мен не работи. Пише, че не иска инсталация, но и след инсталиране тцъ.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тук само някакви гадни бели облаци се виждат... Докторе, пожелай си нещо

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Виждат се идеално :)

За около половин час - поне 10 паднаха....

Аз пък отървах явно... преди малко гледах ама нямаше нищо ;):sobbing:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сваляш си програмката, пъхаш си стика в USB-дупката, копираш файла на флашката, старитираш програмата, като и задаваш да се инсталира на флашката.

После next==>next и си готов ;)

По подразбиране, местоположението ти е в Париж, франция.От менюто в ляво (като задържиш мишката) ще намериш от къде да си смениш местоположението - само пиши името на града си на латиница.

Поиграй си с програмката -лесна е и с интуитивен инетерфейс, но пък е като една малка енциклопедия :sobbing:

Това е "portable edition" -тоест версията за работа само от USB - флашка.

Заради това не ти е тръгнала в началото.

Редактирано от Trichocephalus
добавени разяснения ;) (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Явно тук в София и оня отгоре ни е дръпнал шалтера. Нищо се не види на пустото небе :rolleyes:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

August 12, 13 - Perseids Meteor Shower. The Perseids is one of the best meteor showers to observe, producing up to 60 meteors per hour at their peak. This year's peak occurs on the morning of August 12, but you may be able to see some meteors any time from July 23 - August 22. The waning gibbous moon will provide some interference in the early morning, so the best viewing will be in the evening before it rises. The radiant point for this shower will be in the constellation Perseus. Look to the northeast after midnight.

Видях само 1 за около 15 минути. Лошото е, че от съседната дикотека имат някакъв шибан прожектор и развалят всичко...баси, все едно призовават Батман всяка нощ <_<

Ще пробвам след 12 както пише по-горе. : )

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А до колко продължава?

П.П. Разбрах

Максимумът на звездния дъжд, който се излива в разгара на лятото между 11 и 13 август, е тази вечер и ще може да се наблюдава най-добре след полунощ в източна посока

Редактирано от Madonna (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А до колко продължава?

П.П. Разбрах

Само това "изток" от цитата ти не е вярно, да ти кажа под секрет. Публикувано изображение

Айде още по-лесно да ви кажа - полярната звезда можете ли да я намерите ? Леко в дясно под нея гледайте.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всичко намираме, само дето не искат да "падат" тези звезди..

Накрая аз ще падна Публикувано изображение

А цитата беше от дира

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Инсталирай програмката във флашката а не на компа и я стартирай от папката кадето си я инсталирал

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Инсталирай програмката във флашката а не на компа и я стартирай от папката кадето си я инсталирал

Стартирахме я...там гледаме вече 30 минути, ама нъцки Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ееееееееееееееееее жива да не бях...

Добре поне, че аз дочаках гледката, баси.

Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От 21:30 до 22:40 бях върху покрива на блока легнал - само 20 паднаха. Колоса на програмата беше някъде в 22:08 мина доста близо прелетя около 3 педии в небето отчетливо се виждаше вихъра в опашката а тя беше ярко червена ..... всичко това се случи за около 3 секунди после затишие ... Прелетяха много други обаче явно доста далеч почти нищо не се виждаше - само облаци... Заслужаваше си :help:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз вчера забравих да се покажа на терасата Публикувано изображение Дано довечеря видя поне една

Иначе като малка на село преди години се изсипа метеоритен дъжд и тогава видях над 20. Беше невероятна гледка :huh:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не можаш. Окапах, като презряла круша. Заспах. Към 3-4 часа се будих. Погледнах, пак нищо. Да не говорим, че ги сънувах.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...