Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

haidukpikaso

Персеидите - метеорен дъжд всяка година

Препоръчан отговор

Аз съм в Бургас, и за 5 минути гледане видях само 1 http://www.kaldata.com/forums/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/sad.gif ще се виждат ли от Бургас добре ?

Прекалено добре,дори!За първи път виждам и съм невероятно щастлива!:ph34r::clap::)

Няма си умра невидяла и аз.

Сякаш някой се замеря със звезди в небето!

Казват,че ако си пожелаеш нещо като видиш "падаща звезда" и ще се сбъдне.Също съм чувала,че видиш ли "падаща звезда"някой близък в този момент умира.Кое ли е вярното?

Редактирано от Niкiта (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Току що видях 2 .. хора гледайте на север! Много е красиво!!!!!!!!! :clap:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Казват,че ако си пожелаеш нещо като видиш "падаща звезда" и ще се сбъдне.Също съм чувала,че видиш ли "падаща звезда"някой близък в този момент умира.Кое ли е вярното?

Това са суеверия ... според мен нито едно от двете е вярно... ама си е останало така от далчени времена :clap:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ясно,де!Но ми се щеше да ме убедите,че първото е вярно и аз нищо,че не съм суеверна си пожелах милион и едно желания!!!:clap::speak:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Метеор е явление, което най-често се получава при изгарянето на малки частици изпарено (сублимирало) кометно вещество в атмосферата на Земята. При нагряване, от високата скорост и триенето с въздуха, те започват да светят. В общи линии е еквивалентът на търкане на две пръчки дърво х1000. Цветът на метеора варира и зависи от скоростта на частиците и това в какъв газ се трие. Има жълти, червени, дори зеленикави. Метеорит е паднала на земята частица, която не е изгоряла напълно в атмосферата, обикновено са метални, скални или смесени. Затова Персеидите са метеорен, не метеоритен дъжд. Второто би било буквално "камъните падат, падат от небето". :) Има го и термина метеороид ("метеорно тяло") което обозначава частиците, които си се реят в космоса и още не са навлезли в атмосферата ни. В зависимост от големината си, те биха били едни бъдещи метеори (ако са малки и само осветят небето, изгаряйки напълно) или метеорити (ако са по-големи и достигнат земята). Има съответно и болиди и микрометеорити, но това са подробности. ;) Повечето метеорни тела (метеороиди) са по-малки от песъчинки и метеори има винаги, не само при метеорен (не метеоритен) дъжд. Просто тогава са повече, защото Земята пресича орбита някоя комета и частиците, които формират опашката на кометата, все още се реят по орбитата й. Иначе в космосът винаги има разни частици, които постоянно горят в атмосферата ни. :clap: Затова Луната има толкова кратери - тя няма атмосфера, която 1) да я предпазва и 2) чрез ерозия да заличава същеструващите кратери (а и Земята има много водна повърхност).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дъжд от "падащи" звезди сбъдва мечти за Великден

Любителите на падащите звезди скоро ще имат прекрасен шанс да си пожелаят нещо.

Часът и мястото на срещата е пейката в парка в полунощ от 16 до 26 април. Тогава на нашата планета се очаква поредният метеорен дъжд – Лиридите.

Всяка година Земята се среща с метеорни потоци, чиято орбита пресича земната. Названието си Лиридите носят поради това, че радиантът на потока (областта от небесната сфера, която е източник на метеорите) се намира в съзвездието Лира.

Потокът Лириди се наблюдава ежегодно в периода от 16 до 26 април, а максимумът е на 22 април. Активността на Лиридите не е много висока, около 10-20 метеора на час, но понякога метеорният дъжд се засилва.

Например през 1982 година за час са преброявани по 90 лириди. Скоростта на метеорите е 48 км/с. Изгаряйки в атмосферата, те произвеждат светлинни линии, които може да се наблюдават в течение на няколко секунди.

Учените свързват произхода на потока с кометата C/1861 G1. Всяка година през април праховите и по-големи частици от кометната опашка влизат в атмосферата на Земята и изгарят красиво за радост на всички любители на „падащите звезди“.

БЛИЦ

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дъжд от звезди "сбъдва" желания

Публикувано изображение

Любителите на падащите звезди скоро ще имат прекрасен шанс да си пожелаят нещо.

В нощта на 12 срещу 13 август е пикът на персеидите – най-зрелищните падащи звезди през годината. Обикновено на час се виждат над 100 метеора, между които има и много ярки.

Тази година звездопадът съвпада с пълнолуние и ярката Луна ще засенчи повечето метеори, като ще ни остави да се радваме само на най-ярките 20-30 на час, са изчислили в NASA.

Най-голям шанс да ги видите ще имате на високи и тъмни места – в планините например. Гледайте с просто око, без бинокли, и се заредете с търпение.

Красивото зрелище се дължи на кометата Суифт-Тътъл, частици от опашката на която навлизат в земната атмосфера и изгарят там. Това се случва всяка година през август, когато Земята пресича орбитата на кометата.

Частиците, повечето от които са големи колкото прашинки, навлизат с 60 км/ч в земната атмосфера и на височина 80-100 км горят и осигуряват светлинното шоу.

Суифт-Тътъл, открита от учените през 1862 г., е с период на обиколка около слънцето 135 години. Персеидите се наблюдават от поне 2000 години. Наричат се така, защото изглежда, че се появяват откъм съзвездието Персей.

БЛИЦ

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дъжд от звезди "сбъдва" желания

Публикувано изображение

Частиците, повечето от които са големи колкото прашинки, навлизат с 60 км/ч в земната атмосфера и на височина 80-100 км горят и осигуряват светлинното шоу.

БЛИЦ

Ба точно с 60км/ч със сигурност не е! Тези жълтури от БЛИЦ, пардон - "журналисти"...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ба точно с 60км/ч със сигурност не е! Тези жълтури от БЛИЦ, пардон - "журналисти"...

Ъхъм,тук пише скорост над 200 хиляди км / ч

http://www.dnes.bg/science/2011/08/09/zvezdopadyt-perseidi-idva-na-12-13-avgust.125881

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Супер е,невероятно,дъжд от звезди вали

Само погледнете,и си намислете безброй желания

Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Супер е,невероятно,дъжд от звезди вали

Само погледнете,и си намислете безброй желания

Публикувано изображение

Пипи ДЧ(Дългото Чорапче), ти имаш ли лунички и звездички по нослето?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пипи ДЧ(Дългото Чорапче), ти имаш ли лунички и звездички по нослето?

Що ?

Ела на покрива да ги видиш ,айде пак отивам

:(

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Що ?

Ела на покрива да ги видиш ,айде пак отивам

:P

Защото е петък вечер. А на небето Луната свети ли, свети и почти нищо, което не е по-ярко не се вижда.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В Северна България не знам защо така.

С приятели от Велико Търново си пиша по скайпа - същото и при тях,нищо.

Може би по-късно ще дойдат,знам ли.

Тук над София се вижда Голямата Мечка и те преминават през нея и около нея в момента.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

точно в Мечката гледах до преди малко, само редовния самолет мина, но падащи зведи- йок :P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не разбирачев от астрономия -

ама с посоките поне съм наясно.

Идват от север,от север падат тук.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тая сутрин (около 4ч-5ч) видях няколко проблясъка, но чак пък дъжд, не видях.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Наблюдавайте метеорния поток Квадрантиди онлайн

http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=4441391

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...