Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

nickfox

Циганин или ром ? Новини свързани с интеграцията и още нещо

Препоръчан отговор

По социалистическо време за ромите се отделяха много повече средства, но това вместо да им помогне да се интегрират, им създаде самочувствието, че са над другите етноси в България.

и затова се развъдиха бетер хлебарки

прав се оказа баща ми -

бях дете когато ми каза : помни, че един ден циганите ще ни владеят

е сбъдна се

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Публикувано изображение

Пет дни яли, пили и се веселили, после...плакали. Случка ала Костурица в Монтана, където на циганска сватба, продължила пет дни, починала бабата на булките-тризначки, които се омъжили по едно и също време. След като жената предала богу дух по време на венчавката, тя била заключена в бус, за да не развали доброто настроение на гостите, съобщи регионалният сайт "Правда".

Жената била на легло от доста дълго време насам и мечтата й била да види внучките си в бели рокли. Желанието й се изпълнило, но няколко часа след това издъхнала. Новината не натъжила празнуващите. Те вдигнали поредната наздравица и заключили трупа в бус. Тялото на починалата старица било подготвено за погребение едва след края на 5-дневната сватба.

17-годишните сестри Златица, Горана и Ружа се сгодили миналото лято. Още тогава взели решение да вдигнат голяма сватба в последните дни на декември 2011.

Ромската сватба е започнала на 28 декември м.г. и е продължила до 2 януари тази година. На празненството били поканени 450 души, но в крайна сметка са дошли много повече хора. Семействата на младоженците обаче били добре подготвени. Изядени са над 6000 кюфтета и кебапчета, 11 каси с хляб, много легени със салати и мезета. Изпити са повече от 3 бидона с ракия.

За доброто настроение на сватбарите се погрижили 2 оркестъра и певиците Софи Маринова и Бони, които пели в продължение на четири часа.

tribali.net

:no-no: само на ме ли ми се струва, или тия са гледали прекалено мното "черна котка бял котак " ? :ohmy:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Без значение напред или назад във времето, никога не съм се съмнявала ,че филмът не е по действителен случай. :ph34r:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Каква случайност ! Онзи ден по някоя от телевизиите, певицата Бони беше попитана от водещата, дали в началото на кариерата си, не е пяла на сватба, по време на която бабата починала. И била прибрана в бус.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Апропо,усещайки в себе си наченките на едно бъдещо диво бабе, бих умряла с кеф на сватбата на внуците си , пък ако ще и в бус да ме заключат. Все тая. Точно от тази общност имаме много да учим по отношение грижовността си към възрастните. Сред тях няма хиляди умиращи в самота ,заключени в собствените си домове стари хора.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Апропо,усещайки в себе си наченките на едно бъдещо диво бабе, бих умряла с кеф на сватбата на внуците си , пък ако ще и в бус да ме заключат. Все тая.

Точно от тази общност имаме много да учим по отношение грижовността си към възрастните. Сред тях няма хиляди умиращи в самота ,заключени в собствените си домове стари хора.

да, ама има още толкова пък деца.

Това е основната разлика между нас и циганите - отношението към децата и към възрастните.

Ние треперим на децата си, огржваме ги, правим всичко възможно да оцелеят, да се изучат.Виж възрастните ги оставяме с редки изк;пючения на съдбата им.

А циганите -обратното - децата не ги считат за хора, докато не се оженят и не родят и те деца.Сериозно ви казам -за тях чавето нанай рома - детето не е човек.Вуж възрастният е на почит и уважение.запазва му се най-личното място на масата, думата му на две не става, на почит и уважение е.Пари не се скъпят да се лекува стария циганин.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така е. Има неща които не могат да се отрекат. Само че , ние толкова се грижим и за децата си.Ние много добре се маскираме зад куп неща, че се грижим добре за тях.Децата ни получават всичко друго, но е и любов.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така е. Има неща които не могат да се отрекат.

Само че , ние толкова се грижим и за децата си.Ние много добре се маскираме зад куп неща, че се грижим добре за тях.Децата ни получават всичко друго, но е и любов.

Е, не съм съгласен с това ти твърдение, категорично.

Кой колко любов и под каква форма дарява на детето си е строго индивидуално.Същото е като да кажеш, че ние, българите не си обичаме достатъчно жените.Или пък аз да кажа, че вие, българските жени, не си обичате мъжете. При всички случаи българин не оставя детето си без храна, не го продава в робство, не го и жени срещу пари.

За българина детето никога не е било стока .

Докато за циганите, както вече казах, детето му, преди да е родило самото то дете - не се разгелжда като човек.

Детето е стока, обект на сделка, работна сила, оборотен капитал.Всичко друго, само не е човешко същество.

Докато възрастните - те са друго нещо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Естествено ,че всичко е строго индивидуално, но допреди малко говорехме за общото. Дори е глупаво да се сравняват етноси. Идеята ми беше ,че не е хубаво да се зазяпваме в треската в чуждото око. А доколко са обичане българските деца, говори най- красноречиво действителността. През очите на един учител, ама учител със сърце ти говоря. Аз съм имала възможността да гледам през такива очи, макар че не съм била учителка никога. Трябва да ти кажа, че отвън нещата изглеждат добре.Чисти, добре гледани деца, нахранени както казваш....а отвътре е страшно.Лавина от безлюбие. Колко сме готови да си го признаем е друг въпрос. Съжалявам ,че изместих темата. Новината със сватбата и погребението определено ме разсмя.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За циганина най-важното нещо е на него да му е добре - другите въобще не го интересуват, дори да са му деца.

Да сте виждали някъде циганин да помага на друг циганин?!

В случая хорицата са предпочели да не си развалят кефа и едва ли имат угризения от това, което са направили.

За тях това си е в реда на нещата.

Твърде различни са от нас, за да ги разберем.

Уиш..., извини ме за въпроса, на който не си длъжна да отговаряш!

Ти имаш ли деца?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
циганска му работа

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дали аз имам или нямам деца, няма никакво значение. Личният ми житейски статус е заключен принципно. Това не омаловажава мнението ми. По тая логика нямаме право да обсъждаме Луната , щото като се замислиш колко от нас са стъпвали върху нея. А как се заблуждаваме само, че сме толкова различни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Различното мислене прави хората различни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре де, ако на българска сватба, умре роднина, ко правят? Сигурно, същото, продължават по програма и така. В случая циганската история е че са правили сватба 10 дни, ама айде...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само че , ние толкова се грижим и за децата си.Ние много добре се маскираме зад куп неща, че се грижим добре за тях.Децата ни получават всичко друго, но е и любов.

Заради този ти пост попитах имаш ли деца.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Зарежи я Уиш, свиркай си , Мойричка!

Дадено, Уишченце...! :)

:whist:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Трябва да има разбиране към ромите, защото иначе няма как да намерят своята професионална реализация. Те могат да бъдат част от икономическия подем и растеж на страната, убеден е вътрешният министър Цветан Цветанов.

Ромите да са част от подема на страната

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ромите да са част от подема на страната

...

Въпросът за ромската интеграция е важен както за България, така и за ЕС, заяви от своя страна и Коре Янсон, посланик на Дания у нас. По думите му,

много европейски страни все още не са интегрирали ромите си.

България може да послужи като вдъхновението за развитие на този процес, категоричен бе той.

Според него все още съществуват табута и предразсъдъци за живота на ромите.

...

Табута и предразсъдъци за живота на ромите, ние българите - нямаме. Знаем си ги. Разбира се, че изключения има.

Какво вдъхновение можем да бъдем? Как си ги отглеждаме?!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да не забравяме,че Чаплин е бил циганин,а и професор Чирков е излекувал доста хора.Може и да има надежда все пак.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"Евророма" захапа Рита Исак от ООН: Майчиният език – вкъщи при мама!

Политическият съвет на "Евророма" реагира остро на предложението на уж независимия експерт на ООН Рита Исак за въвеждане на многоезична образователна система в България. Причина за отговора на партията е, че представителката на световната организация смята за необходимо ромското малцинство у нас да изучава в училище майчиния си език.

"Във връзка с препоръката на г-жа Рита Исак - независим експерт на ООН, в която се казва, че на ромските деца трябва да бъде дадена възможност да изучават майчиния си език в училище, ние от ЕВРОРОМА припомняме нашата позиция: "Майчиният език – вкъщи при мама". Причините за тази наша дългогодишна позиция са много, но основната е, че според нас е най-важно ромските деца в детските градини и училищата да научат правилен писмен и говорим български език, който ще им бъде изключително полезен за равните възможности по техния житейски път", категорични са от политсъвета на "Евророма".

Предложението на Рита Исак нажежи страстите и във връзка с македонския въпрос. Според нея у нас има македонско малцинство и България трябва даде шанс на представителите му да изучават майчиния си език.

blitz.bg

Коя е тази г-жа Исак? :rolleyes:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

''Айде да не праиме сигански раути'' Български език,това е езика на Българите.Левски ако възкръсне и види какво е станало с България,ще се обеси сам :(

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Странно ми е как хората, които държат на думата ром, биха нарекли ситуация,действия или подобни които се обозначават с термина цигания-ромщина ли??

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...