Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

nickfox

Циганин или ром ? Новини свързани с интеграцията и още нещо

Препоръчан отговор

Според мен си бил напълно прав да не искаш да дупчиш билета си, щом те не спазват правилата и ти няма да ги спазваш, а и едва ли ако си беше продупчил билета тихо и кротко, а после беше отишъл да се оплачеш, щеше да има ефект. Не че искам да падаме на нивото на нарушаващите правилата, но просто понякога на човек наситина му се скъсват нервите. Циганин се е превърнало в обидна дума за българин и оттам може би се приема и за обидно към циганите /но не знам дали циганите се обиждат/. Аз ако чуя някой да казва на даден циганин, Г-н циганин, най-вероятно ще реша, че го подиграва, би трябвало да се обърне просто с Господине. Мен никой не ме заговаря с думите Г-жо българке или не говори за мен като за г-жата Българка. Ако аз съм шофьорът на автобуса и съм надула Кажи ми как се сади пиперо... в някоя държава и някой каже, че Г-жата българка си е надула българската музика - ще излезе, че натъртват на българското в контекст на селяния. Не знам дали станах достатъчно ясна? Така че относно обидата - определено в контекста звучи обидно, първо - защо трябва да изтъкваш принадлежността на шофьора към определен етнос - имаш нещо против дадения етнос ли? и второ защо си изтъкнал и "циганската музика" - ако дънеше Кармен до дупка тогава какво??? Според мен това е направило изказването ти обидно. А и... обидил си всъщност и много от българите в автобуса, фенове на чалгата, на цигани хахахха

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лесно е да се ядосаш, трудно е да преброиш до 10 и да помислиш какво е имал предвид човека, нещата са извадени от контекста им, а това как ще го коментираш "Не че искам да падаме на нивото на нарушаващите правилата, но просто понякога на човек наситина му се скъсват нервите."

Понякога като те ударят може да поднесеш и другата буза, но понякога ти идва да удариш и ти. Има ситуации и ситуации. Ако убият детето ти и на теб ти идва да убиеш убиеца - и ако знам, че няма да понесе никакво наказание бих поела риска и угризенията на съвестта, за да го накажа сама.

А човекът каза, че е се е оплаквал и друг път, но без никакв ефект. Сега ако имаш нещо по темата - давай, че това си беше силно извън.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Впрочем, основната идея за недупчене на билет не е "вие не спазвате и ние не спазваме", а че когато дойде рейс и е нередовен (не са спазени всички законови и вътрешни норми), например ако температурата вътре е 0 градуса, или е по-пълен от максималните му възможности или не спира на спирката е някъде 50 метра преди или след нея, вече е невъзможно конкретния рейс да е част от услугата на градски транспорт, тъй като не спазва изискванията да бъде такъв. Какво е тогава? Просто превозно средство, което спира на спирки и отваря и затваря вратите - но не и част от услуга. От тази гледна точка за подобен рейс не може да се искат пари и затова можеш с чиста съвест да се возиш без билет - не може да има нередовни пътници в нередовен рейс. Аз не съм ползвал "Циганин", като синоним на "селянин", за да можеш да правиш аналогия с "българин" и "селянин". Ако някой иска да ме нарече г-н Българина, за да подчертае българското в мен - като култура, вкусове и тн, аз не бих се обидил. Не е нужно да имам против определена група хора за да мога да ги асоциирам с нея, особено когато искам да кажа нещо в тази връзка. Нещо повече. След като контролите: 01. Ми взеха непродупчения билет от ръцете. 02. Скъсаха го. 03. Не ми върнаха моята си половина. 04. Обявиха ме за нередовен 05. Излъгаха че на следващата спирка има полиция, която щяла да ме накара да спра. 06. Изкараха баба ми турско копеле 07. Слязоха. Аз отидох при шофьора за да се извиня, ако не ме е разбрал правилно и да подчертая, че по никакъв начин не съм искал да обидя него или останалите цигани и дори той (който определено не изглеждаше обиден) разбра за какво става дума. (съжалявам че пиша с два различни ника)

Редактирано от littleclown (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, явно се оправдава предположението ми, че си ги засегнал на чалгаджии, щото и те са слушали "циганска" музика Публикувано изображениеПубликувано изображение

Да, това имах предвид и аз, когато те са ти ударили шамар с неспазването на правилата ти не си длъжен да обърнеш и другата буза, това се нарича търсене на правата и тук въобще не става дума да се прави напук или да отвръщаш на простотията с простотия. Търсенето на правата е да откажеш да се подчиниш на нещо, което според теб нарушава правилата дори и с цената на нарушаване на правилата от твоя страна, надявам се държавата да стегне законите си и да не се налага да се стига до ответна реакция. Съжалявам, ако мнението ми се е приело твърде агресивно и просташко с това, че понякога е добре човек да каже м....та им на правилата, ако вижда, че те са тотално потъпкани и няма кой да го компенсира. Защото ако беше сдупчил билета или си беше платил глобата пак нямаше да си удовлетворен и пак нямаше да има постигната правда, щото никой нямаше да ти обърне внимание на подадената жалба примерно. И тогава щеше да си просто поредната овца от стадото.

А относно това: "Ако някой иска да ме нарече г-н Българина, за да подчертае българското в мен - като култура, вкусове и тн, аз не бих се обидил. "

Зависи от тона и от целта на изтъкването, мисля, че ако другият визира колко е просташки този твой български вкус и култура, то тогава ще се обидиш. Пак питам ако беше надуто Болерото примерно, пак ли щеше да кажеш Г-н Циганина да намали циганската си музика?, а и да не забравяме, че чалгата в момента си е мнооого българска музика /за съжаление/ и много българи биха се обидили от определението "циганска" Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Те са роми от български произход, но интересното е, че турците от български произход не се обиждат, като ги наричат -турци-, а циганите се обиждат. Аз работя с такива и ги виждам как се опитват да се разграничават от събратята си, както се казва "българеят се". :yanim: Тези, които живеят по-добре и работят не искат да се принизяват и да ги причисляват към останалата маса. Дори се сещам за един случай: циганка я увещаваме да си запише детето в нашето училище, а тя казва... Не, при вас има много цигани, не искам. :yanim:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дори се сещам за един случай: циганка я увещаваме да си запише детето в нашето училище, а тя казва... Не, при вас има много цигани, не искам. :yanim:

За мен, циганите са едни от най-хитрите хора. Винаги първи се ориентират в дадена обстановка и което им е най-изгодно, това правят.

Интервюират Ромка за акция на НСБОП за залавяне опасни рецидивисти в Пазарджишко. Излъчено по КАНАЛ 1:

Супруга съм на три деца. С чувекъ сбрахме пари и купихми триустаен партамент. Една вечер звъни вратата. Звънеца чука. Отварям - НИНДЖА. И без да каже нищо, с карате в бъбреците. Дукат съ усета ми би два шамара с КРАК и един на детето в гръбначния кош! От ударната вълна отлитам на 20-30 метра. Абстрахираха децата. А чувекъ го нема. Ако общината в града не вземе спешни мерки, ще се самуубеся или ще изчезна безкрайно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само да подчертая, че той не слушаше просто чалга, а циганска музика - музика с подчертано цигански ритми и текст на цигански. Ако не слушаше циганска музика, а просто някаква си чалга, нямаше да е уместно да изтъквам това че е циганин.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само да подчертая, че той не слушаше просто чалга, а циганска музика - музика с подчертано цигански ритми и текст на цигански. Ако не слушаше циганска музика, а просто някаква си чалга, нямаше да е уместно да изтъквам това че е циганин.

Ми и аз харесвам циганска музика - музика с подчертано цигански ритми и текст на цигански ,това не значи че сьм циганин.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само как ни втълпиха тази дума "ром"...Получава се нещо като с османското присъствие ,Буш избран от американците за втори мандат и т.н.,но това няма значение . Според мен циганите сами направиха думата циганин да звучи някак лошо и негативно, а ром е просто още един синоним на цялата тази история. От както въведоха нарицателното "ром" не съм забелязал някакво подобрение в циганите . Продължават да си крадът , да не плащат сметки , да раждат по един катун деца , да не се интересуват от неща като образование и хигиена и много, много ама много др. (пиша това с уговорката, че сред тях има немалко изключения). А що се отнася до littleclown , мисля че все пак не е бил достатъчно учтив с контрола. Не е трябвало да употребява думата циганин(а ром - все пак нали не е искал да обиди никого)и циганска музика (в същия ред на мисли - казва се етно) . ...и както беше написал потребител от един друг форум "Не бъдете лъжци,не участвайте в циганията на циганите! Не ги наричайте роми...";)

Редактирано от DemoVision (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако някой иска да ме нарече г-н Българина, за да подчертае българското в мен - като култура, вкусове и тн, аз не бих се обидил.

Според мен си обидил човека.Като си му казал "г-н Циганин" си го причислил към опеделена група хора като култура,начин на живот и манталитет.

Защо ползваш градски транспорт-като не ти харесва не се качвай.За "редовен" автобус не съм чувал.Зимата е студено,през лятото е адска жега,хората са наблъскани като говеда,пълно е с джебчии.Щом си се качил на автобуса е ясно че ще изпиташ неудобства,като не ти харесва използвай друг вид транспорт.

Редактирано от bo6ko (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"Според мен си обидил човека.Като си му казал "г-н Циганин" си го причислил към опеделена група хора като култура,начин на живот и манталитет."-ами след като вЪпросния циганин се е обидил именно от това,следователно сЪзнава,че в тази прослойка много рядко може да се говори за култура и манталитет.Ако той не се срамува от начина си на живот,културата си и манталитета си,то следователно не би следвало и да се срамува от произхода и принадлежността си кЪм дадена група хора.След като бЪлгарин не се обижда,когато го нарекЪт "бЪлгарин",то и циганин не би следвало да се обижда,когато бЪде наречен "циганин".Ако пЪк се обиди,то тогава значи вЪпросната личност е с комплекси относно това кой е и какЪв е.

В края на краищата не сЪм длЪжен да се сЪобразявам с никой.И без това никой не се сЪобразява с мен.Вчера работа,която трябваше да свЪрша за около час,свЪрших за 40 минути,защото така наречените роми тряваше да бутат "по спешност" покрива,под който аз работех.Като капак казаха,че ако имам нужда от помощ ще ми помогнат на драго сЪрце срещу 6 лева на човек.Дали циганин се обижда,когато го наричат "циганин" не знам,но определено изрази като "Ще ви е..а в циганите черни!Ск..няци негЪрски" и др. подобни ги респектират.На среща си имах трима,а и тримата се изнесоха за пет секунти като се развиках(да се има предвид,че сЪм 1.75/60kg).Никой,бЪлгарин или циганин,няма право да се е...ва с труда ми,с тЪрпението ми и с мен самия.Ако не се кефи на това което е,да се обЪрне кЪм психиатЪр.Сигурен сЪм,че израза "г-н Циганина" е оставил трайни следи в психиката на вЪпросния шофьор и му е нанесла нечувани морални,психически и емоционални травми,но на никой не му дреме!На който не му понася,да се изнася!!!Живеем в България.Проблем?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Публикувано изображение

Роми в закачлива прегръдка на велосипед. СНИМКИ: БУЛФОТО

Публикувана: Четвъртък, 25-ти Ноември 2010, автор: Мила Гeшакова, 24 Часа

Pумънският депутат Силвиу Пригоана призова преди няколко дни правителството да използва “цигани” като официален термин, тъй като “роми” звучало прекалено близко до “румънци” (на румънски съответно - роми и романи). Правителството на северната ни съседка обсъжда какво наименование да използва за ромското етническо малцинство - “роми” или “цигани”, съобщи Асошиейтед прес. Дискусията всъщност тръгна още през август, когато Франция изгони няколстотин роми от Румъния и от България.

В Румъния правозащитните организации заявиха, че понятието “цигани” може да има негативен смисъл, тъй като дискриминацията спрямо ромите е широко разпространена.

В България такава дискусия няма. Благодарение на правозащитни и неправителствени организации от средата на 90-те г. понятието роми успя да се наложи в обществения език. И това се смяташе за успех, защото понятието цигани носеше негативни асоциации. Днес обаче и понятието роми влече след себе си не само положителни реакции.

Затова “24 часа” попита експерти - цигани или роми да наричаме този етнос. Ето коментарите на председателя на БХК Красимир Кънев, на Румян Русинов, който дълги години ръководи Ромската програма на Институт “Отворено общество” в Будапеща, и на езиковеда от БАН Ангел Пачев.

В следващ брой - мнението на писателя Румен Леонидов.

Думата румънец няма нищо общо с думата ром. Но това не пречи да се правят спекулативни аналогии между тях и да се лепят етикети върху съседите ни.

Иначе циганите са народ, който има различни самоназвания в Европа. Например цигани - в Централна и Източна Европа, синти - в Германия, кало (черен) - в Испания, мануш (човек) или бохеми - във Франция. Мога да изброя още 20 самоназвания на отделни цигански кланове - калдъраши, ловари, модяри, лаутари и т.н.

Етимологично “цигани” идва от византийски гръцки и означава “неуловими”. А откъде идва другото им название ром или роми - на ромски или цигански “ром” означава мъж, съпруг, а съответно ромка - съпруга, жена.

Поради многото названия, характерни в Европа за този народ, чиито корени са в Източна Азия, през 1971 г. се провежда първият цигански световен конгрес в Лондон и там се взема решението етническото название на този народ да бъде роми.

И всъщност нашите колебания с названието - дали да е цигани, или роми, е свързано както с решението на този конгрес, така и с демократичните промени у нас след 1989 г.. Впрочем някъде по това време у нас започва да се използва по-масово думата ром или роми за представителите на този етнос.

Погрешното схващане, че коренът на циганите иде от Египет, а не от Източна Азия, води до разпространеното название за тях “джипси” (англ.) - от египтянин . Между другото те са вярвали, че са били изгонени от Египет заради това, че са скрили Исус Христос като дете и семейството му.

Днес във Великобритания наричат циганите англорома, а в скандинавските страни - скандороми. На санскритски наричат циганите с думите “дом” (свирач на барабани, човек от ниска каста) и “лом” (пак означава кастово деление).

В Англия съществува цяла мода “джипси”, която няма нищо общо с етнонима циганин.

В Северна Америка пък думата джипси обикновено се използва за обозначаване на начин на живот или мода, а не на ромския етнос.

В думата “цигани” са натрупани много пейоративни значения (пейоративен - който се употребява, за да изрази отрицателна оценка - Тълковен речник, б.р.). В преносен смисъл циганско може да означава безвкусно, грозно, пошло, понякога даже и безнравствено.

Тази отрицателна натовареност на думата влага обида в названието циганин.

За да прочетете цялата статия - в-к "24 часа"

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Никакъв спор не им е нужен на румънците. В Германия и в други страни има предимно роми. Това са хора с цигански произход, но за разлика от нашите и румънските са относително цивилизовани същества, доколкото това е постижимо. Когато става дума за цивилизован човек с цигански произход, е правилно да се каже "ром". А останалите са си просто цигани. Трябва да отбележим, че и в България има тук-там по някой ром.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Циганин било синоним на нещо лошо и крадливо и т.н. негативно. Затова се приело ром, понеже е ново и "неопетнено". "Братята" ромо- цигани обаче дерзаят по въпроса и в съвсем близко бъдеще, да не кажа и сега вече, това понятие "ром" е пълен синоним на циганин, така, че ако "циганин" е с обиден смисъл, не е по- различно и "ром" ако кажеш - и приноса за това си е изцяло техен. :biggrin:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На мен циганин си ми харесва и не ме обижда да ме наричат така. . .циганин съм но имам нещо в главата и мисля че хората който ме познават го виждат, така че няма отрицателни асоциации. Роми ми звучи едно никакво. . .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Циганина си е циганин...вари го,печи го,все тая е.Както и да го омекотяват и както и да ги наричат един дол дренки са.Карат я по - мекото и все се оплакват.Може би,един ден като успеят да ги евроинтегрират ще се превърнат в роми,ама не ми се вярва.Вече до там се стигна ,че ние трябва да се интегрираме,повече са от нас.Малко съм крайна,но отдавна ми е писнало постоянно да се оглеждам и да си стискам чантата,да не говорим за постоянно просещите ...естествено "нелечимо болни и глухонеми"циганета. :lol6:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...

Не всички са неработещи и правещи мизерии.

Аз имах съученици цигани/роми в ОУ-то, в което учех.

Бяхме в доста добри отношения, сега сме също в добри отношения, за залост рядко се засичаме.

Ведри, възпитани, няма общо с нахалните и наглите цигани, които показват по манипулиращата телевизия.

Да ти кажа, всичко зависи от човека, не от етноса му.

Познавам цигани, които си учат и средното(малко са за жалост) и такива, които най-честно си работят, не просят, не мизеруват, не крадат, че и имат спретнат дом.

Има и българи, които познавам, а са такива, че просто са за ненавиждане...

Така че всичко е изключително относително.

Но да, към хора, които просят, мизеруват, крадат и чакат на готово, независимо от етноса си, милост не трябва да има.

Принудителен труд на минимална заплата и толкова. Една патрулка да ги наблюдава дали работят...

Редактирано от jjjjjk (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Докато смятате че всички сме един дол дренки некачествения материал от нашето съсловие ще се плоди, ще се плоди и ще ставаме все повече и повече. . .Има цигани като мен който са образовани, работят, стремят се към нещо в тоя живот като вс др нормални хора. Обърнете внимание на хора като нас, защото НИ ИМА! Другите ги варете в казани ако искате! Все едно ми е! Далеч съм от животата в гетата и се радвам за което. . .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Докато смятате че всички сме един дол дренки некачествения материал от нашето съсловие ще се плоди, ще се плоди и ще ставаме все повече и повече. . .Има цигани като мен който са образовани, работят, стремят се към нещо в тоя живот като вс др нормални хора. Обърнете внимание на хора като нас, защото НИ ИМА! Другите ги варете в казани ако искате! Все едно ми е! Далеч съм от животата в гетата и се радвам за което. . .

В живота черно и бяло няма. Някои хора просто се опитват "да си опростят" мисленето...опа...да покажат липсата на такова, като обобщават без да знаят, ей така, защото на тях им харесва.

Аз пък мога да кажа, че там където уча, дори едина от учителките по математика е ромка.

А за това трябва средно+висше+2години по педагогика мисля(не съм сигурен за това)...

Изглежда нещата могат да стават, но няма, докато има деца, които са в гетата.

Трябва да се намери някакъв начин да се изолират от същите тези гета и да се приобщават, докато същите гета изчезнат.

Познавам и роми, които не са давали на децата си да учат от 8-ми клас нагоре, щото видиш ли им трябвали "да им работят".

Въобще картинката е много пъстра.

А лично аз преценям по човека, поведението му и т.н, не по етнос.

Защото мизерници от всеки етнос има, както и добри хора.

Но към тези дето не работят и чакат помощи и т.н и само лъжат държавата, с което бъркат в джоба на всички работещи, и българи и роми, трябва да бъдат открити и принудени да работят на минимално заплащане.

Редактирано от jjjjjk (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз да се намеся ;) В западна Европа Румъния е Romania схващате ли приликата? Може би това им е проблема на румънците. Поне тука в Испания когато чуят за румънците веднага ги свързват с циганите. Опитват се да ги отделят тотално,както ние българите винаги уточняваме че не са българи а цигани. Ром или циганин................. а бе я стига с тези глупости побъркаха се тези хора сякаш си нямаме друга работа,че да мислим как да ги наричаме та да не сърдят. Толкова години съществуват като раса и те самите не знаят как да се наричат, та чули че съществувало расизма и давай да се правим на интересни. БОЖЕ ГОСПОДИ................ПОМОГНИ ИМ

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

извинявай ако случайно те засегнат мой те въпроси:

1) защо болшинството от народа ти не желае да учи, не е от мързел или глупост от нещо друго е.

2)в селото ми има цигани завършили 1- 2 клас и всичките мислят самостоятелно за разлика от болшинството от българите с висше образование в нащо село . на какво се дължи според теб че вие дори и необразовани имате самостоятелно мислене

3) как приемаш че произхода ви е от Бангладеш

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С уговорката, че не са празни приказки, пускам тази тези тема тук. Напоследък, сблъсквайки се с действителността, която ни заобикаля постоянно, се зародиха няколко въпроса, които по принцип занимават съзнанието ми от едно неопределено време. Реших да ги споделя тук, защото знам, че повечето от хората са интелигентни и бихме могли да проведем една съвсем нормална дискусия на тема: Защо свързвате думичката циганин с нещо отвратително по презумция? Замисляли ли сте се защо ромите са толкова отблъсквани от обществото? Защо "циганин" се използва като обидна дума? Колко знаем, и по-важното, какво и колко не знаем за ромите? Не се ли придържаме към нещо, което ни е насадено по някакъв начин, без дори да можем да кажем защо е така? Всички сме склонни да се присъединим към всеобщото мнение. А какво е нашето? Вашето? Ром, циганин...- все олицетворение на нещо лошо, мръсно, престъпно... Но... тук идва онова "но", което е неизбежно, ако бъдем обективни разбира се. Да, знам, че може би ще дадете безброй отрицателни примери свързани с ромите, но ако се замислим, с българите е почти същото. Всяко стадо си има мърша. Интересно ми е да знам примерно, как бихте се чувствали ако вашият съсед е ром? Дали ще сте в очакване на нещо лошо във всеки един момент, или ще се сприятелите с ромското семейство с което сте в съседство и ще живеете норлано? Не насаждат ли повечето хора у децата си от малки една омраза, че ромчето в класа им, е дете с което не бива да общува!?!? И как след като едно такова "специално" дете бива отритнато от обществото още от крехка детска възраст, би могло да се справя със всичко, което е против него? Как да се интегрира едно такова дете, да не говорим за възрастен. Знаем ли какво всъщност отритваме и от какво е породена цялата тази неприязън? Колко от нас, знаят нещо за начина на живот на ромите, колко знаем за техните обичаи, нрав, темперамент, бит и т.н. Естествено, че има и такива, които са наистина крадци и т.н. Но такива има и българи, както и всякакви други. Колко от вас, ако бяха работодатели биха наели циганин в службата си? Бъдете честни. Колко от вас биха дали шанс на такъв човек? Посочвани като 'черните овце', сред населението, мислим ли, колко престъпници всъщност са от български произход, или ни е в пъти по-лесно да посочим с пръст циганин, наричайки го с всички обидни думи, които знаем? Да, те наистина не си плащат тока и водата и се возят гратис в градския транспорт, но това го правят и безброй българи. Те са сред нас, навсякъде, виждаме ги всеки ден и извръщаме главата си. А защо? Ще се радвам да прочета вашето мнение изразено тук, в тази тема. Нека проведем една нормална дискусия на тема "Ромите в България". Нека всеки сподели положителни и отрицателни впечатления, но такива, които сами сте преживели или на които сте били свидетели, а не като развален телефон кой чул нещо от другия и го предава на трети, съответно се разкрасява и знаете какво се получава. И ако това се превърне в поредната тема "За и против ромите в България", нека мненията бъдат изказани нормално и без обичайните обидни думи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз лично бих казал "ром" на циганин, който го заслужава. Който ми е спечелил доверието и го имам като добър приятел - да, защо не ? Има много свестни цигани, които за жалост наистина са малцинство! :) Но все пак на мен и "ром" ми звучи обидно :clap: Те искат да ги наричаме българи...но как за бога като няма нищо българско в тях ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз лично бих казал "ром" на циганин, който го заслужава. Който ми е спечелил доверието и го имам като добър приятел - да, защо не ? Има много свестни цигани, които за жалост наистина са малцинство! :) Но все пак на мен и "ром" ми звучи обидно :) Те искат да ги наричаме българи...но как за бога като няма нищо българско в тях ?

бангладешци им е правилното име. но някой замислял ли се е че може би те са националното богатство на България? в започващата енергийна криза можем да ги пуснем да събират уран, за награда на отличилите се, ще ги увисваме по стълбовете да светят. току виж сме станали най-осветената държава в евросъюза

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...