Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

nickfox

Циганин или ром ? Новини свързани с интеграцията и още нещо

Препоръчан отговор

Полицаи в болница след масово сбиване с роми в столицата.

Двама полицаи са пострадали при масово сбиване с лица от ромски произход в столичния квартал "Факултета".

Инцидентът е станал в района на последната спирка на трамвай 10. Двамата пострадали полицаи са откарани за преглед в Пирогов.

По-късно стана ясно, че полицаите се отзовали на сигнал за отвличане и изнасилване на момиче, получен към 20.30 часа.

Когато полицейският патрул засякъл колата, с която най-вероятно било отвлечено момичето, живеещи в околните къщи нападнали полицаите. Патрулът бил замерян с камъни и бутилки.

Ситуацията била овладяна, след като на местопроизшествието било изпратено подкрепление.

От пресцентъра на МВР съобщиха, че служители на 03 РПУ-СДВР са задържали четирима жители на квартал "Факултета" на възраст от 18 до 21 г., които около 18.30 часа вчера са отвлекли с лек автомобил 16-годишна девойка и по-късно в изоставена постройка в района на жк "Люлин" са я изнасилили.

Образувано е дознание.

Източник: news.bg

Редактирано от nickfox (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ех, не може да се разберат отделните раси, става като Америка преди доста години...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен причините са тези :

Сега средната класа и елитите не се възпроизвеждат нормално.

Обратно, ускорено се трупат неграмотни слоеве (масово ромският, в голяма степен турският, вече в значителна степен и българският). Тези общества нямат трудови навици и се характеризират с висока степен на лумпенизация. Така се оформя модел на социално и етническо противопоставяне, който е много опасен.През 2050 година между 30 и 35 % от населението на страната ще е ромско.

Българският компонент в нацията ускорено се стопява, намалява количествено и в следващите десетилетия ще се свие с няколко милиона.

Ромите от не голямо малцинство ускорено се превръщат в голямо малцинство и ще изместват мнозинството от много граждански и публични сфери. Разбира се, става дума не за ромите изобщо, а преди всичко за онези около 40-50% от ромските маси население, които са изтласкани в гета, имат разградени трудови навици, в мнозинството си поддържат антисоциални модели на поведение и започват да се самоорганизират за демонстративни антисоциални масови действия. Най-невинните форми са замерянето на влакове с камъни (95 регистрирани случая с разбити прозорци на вагони и глави на пътници през 2005 г.) и организирани сблъсъци с органи на реда.

Това е път към разделянето на обществото в България на две противостоящи си общества, които живеят по различни закони. Едното е "светлото" общество на хората, които се стремят да спазват обществените норми и имат респект от институциите. Другото е "сивото" общество, "мрежата от сиви зони", където живеят затворени общности - върху принципа на примитивен стаден морал.

Неграмотността на бъдещото население в активна възраст вече е генерирана в порядъка на десетки проценти. 9% от българите, 24% от турците и 64% от ромите между 15-19 години са стигнали максимум до 4-ти клас. По-голямата част от тях предпочитат да работят "на черно", занимават се с непрестижна работа и срещу нищожна заплата. Оттук идва тяхната неспособност да се интегрират в обществото и да общуват дори на най-елементарно равнище. Така на практика те се самоизолират, а обществото им отвръща с дискриминация.

Такива хора и общности стават обект на циничен рекет, заплахи и подкупване в качеството им на "гласоподаватели".

Масовата неграмотност наистина става реалност в България и така ние се връщаме един век назад в общественото си развитие. Обществото ни се поляризира и между двете части вече няма диалог.

Демографското свиване на населението на България крие пряк риск за държавната цялост. То ще води след себе си нарастване на външните апетити към територията на България и до масиран натиск отвън за заселване на наши територии. Включително и за етническо отвоюване на големи райони и региони от България. Както и за поставяне на съответни политически искания за автономия и прекрояване на граници. И днес интензивно се отвоюва българска територия по икономически път.

Големи територии от държавата прогресивно се обезлюдяват поради демографската криза. И това вече не са само погранични и далечни от големите градове части, а обширни райони и територии, от които дееспособното население се оттегля, младото поколение се минимализира, общата културност и образованост рязко спадат, животът и отношенията се примитивизират.

Обезлюдяването на обширни територии означава, че се изоставят естествените природни ресурси за производство и икономика, плодородната земя и водите, горите и други ресурси. Изоставя се и добра природна среда за живеене.

В същото време населението в съседните на България страни се увеличава прогресивно, в някои от тях главоломно (напр. населението на Турция). В сравнение с тях нашата гъстота на населението спада катастрофално.

От своя страна стопяващо се население означава концентрирането му в няколко големи градски центъра и обезлюдяването на огромни територии. Промяна на етническата структура означава, че малцинствата не просто увеличават своя брой и още повече своя процент в цялото население, но и практически завладяват големи територии и райони в страната, като изтласкват българското население оттам, така мнозинството там става вече малцинство.

Цитатът е от друг български форум !

Дискусията

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен трябва да се вземат изключително строги мерки срещу ширещата се агресия на циганите срещу гражданите и полицаите.ЗА ДА СТАНЕ ТОВА ТРЯБВА ВЛАСТТА ДА СПРЕ ДА ТОЛЕРИРА ЦИГАНИТЕ И ДА ДАДЕ РАМО НА ПРАВОЗАЩИТНИТЕ ОРГАНИ !!!Защото наближава времето когато циганин ще убие полицай и тогава жална им майка. :P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен трябва да се вземат изключително строги мерки срещу ширещата се агресия на циганите срещу гражданите и полицаите.ЗА ДА СТАНЕ ТОВА ТРЯБВА ВЛАСТТА ДА СПРЕ ДА ТОЛЕРИРА ЦИГАНИТЕ И ДА ДАДЕ РАМО НА ПРАВОЗАЩИТНИТЕ ОРГАНИ !!!Защото наближава времето когато циганин ще убие полицай и тогава жална им майка. :P

<{POST_SNAPBACK}>

Не мисля, че властта ще вземе мерки заради бит или убит полицай. Но ако имаме късмет все някога някой от малцинството ще сбърка и попогрешка ще набие някой депутат. Тогава и ще се вземат мерки. Защото само техният живот и тяхното здраве имат цена в България. Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Полицаи в болница след масово сбиване с роми в столицата.

Двама полицаи са пострадали при масово сбиване с лица от ромски произход в столичния квартал "Факултета".

Инцидентът е станал в района на последната спирка на трамвай 10. Двамата пострадали полицаи са откарани за преглед в Пирогов.

По-късно стана ясно, че полицаите се отзовали на сигнал за отвличане и изнасилване на момиче, получен към 20.30 часа.

Когато полицейският патрул засякъл колата, с която най-вероятно било отвлечено момичето, живеещи в околните къщи нападнали полицаите. Патрулът бил замерян с камъни и бутилки.

Ситуацията била овладяна, след като на местопроизшествието било изпратено подкрепление.

От пресцентъра на МВР съобщиха, че служители на 03 РПУ-СДВР са задържали четирима жители на квартал "Факултета" на възраст от 18 до 21 г., които около 18.30 часа вчера са отвлекли с лек автомобил 16-годишна девойка и по-късно в изоставена постройка в района на жк "Люлин" са я изнасилили.

Образувано е дознание.

Източник: news.bg

<{POST_SNAPBACK}>

Това вече е прекалено... Принципно минавам за един от най-толерантните към малцинствата хора и винаги съм ги оправдавал... Но да отвлекат и изнасилят 16-годишно момиче... Това вече е повече от прекалено. Няма оправдание за това. А поведението на останалите - нападналите полицаите от околните къщи - тях спокойно бих ги осъдил за съучастие в престъплението (въпреки че формално не е така). Добре че не съм прокурор...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Stalik, доколкото знам "нападение върху длъжностни лица" и "възпрепятстване на длъжностните лица при извършвана от тях оперативна работа" се преследват от закона в България ... без да бъда юрист. /offtopic july 85 ще перефразирам известна поговорка - "спасението на давещите се е в собствените им ръце" с допълнението, че под "спасение" разбирам увеличаване на морала на "давещите се". И като допълнение - полицията има регулиращи, а не наказателени функции (за разлика от миналото). Друг е въпросът аз как бих мислил ако съм ударен или приятелят ми е ударен от камък или бутилка. /offtopic

Редактирано от haste (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Днес бях в странна ситуация. Возих се в 102, но за пореден път бях атакуван от чалга идваща от към водача. Имам лоши спомени от опити да помоля да се намали музиката - скандали псувни и т.н. Накратко ще поясня че водачите да длъжни да се грижат за конфорта на пътниците, а освен това имат забрана да пускат силно музика. Така или иначе реших да не дупча билет (тук вече трябва много да обяснявам как в нередовен рейс, нередовни пътници няма). Естествено мина контрола - три глупави жени. Обясних им защо не съм си дупчил билетчето, те си казаха глупостите и се наложи да дообяснявам. Може би сбърках, но използвах изречението "Господин циганина, си е надул цинанската музика, а мен тя ми е особено неприятна". От там се почна едно грачене, как така съм можел да обиждам на циганин, че циганите също са хора и на всичкото от горе, те не са цигани, а са роми. С оглед на това, че водача беше тотално черен циганин, реших да подчертая, че думата "ром" е измислена от българите и че циганите изобщо не я удобряват, че когато наречеш "циганин" циганин той по никакъв начин не се обижда и че съм изтъкнал циганския му произход, само за да подчерая различните ни вкусове - нормално е той да харесва циганска музика, но е и нормално да се сети, че много хора от рейса (защото тя се чуваше до последната седалка) не я удобряват и им пречи. Всички сме хора, но аз друго не съм и казал. Надали китаеца ще се засегне ако го наречеш китаец, или брюнетката - брюнетка или детето - дете. Все различия и все за хора става дума. За мен "циганин" не е обидна дума, ако се отнася до циганин, но искам да питам и вас.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Циганин сама по себе си е напълно нормална дума. Просто се използва за обиждане много често и е придобила такъв характер. Цеално погледнато в момента обидността й зависи от интонация и контекст.

Редактирано от Night_Raven (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Все едно да те обидят на българин. Лично аз съм играл като малък футбол с цигани, които като обявяват резултата, примерно казваха - едно на нула за циганите. Е как по дяволите тогава да им казваме като те са си цигани и сами си го казват. Всичко е чалъми да се изкарат дискриминирани от всяка ситуация. Демек - цигански работи правят.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Моя вуйчо казва следното "ром е на ромски,на български е циганин".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В този момент поне 5 българина го защитаваха, а аз дори не го бях обидил - тази наша толерантност се изопачава все повече.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В този момент поне 5 българина го защитаваха, а аз дори не го бях обидил - тази наша толерантност се изопачава все повече.

Ами, обидил си го човека според мен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вярно, е че изопачаваме толерантността си...По начало ние хич не сме толерантни...Не те осъждам за поведението ти добре си постъпил. Относно циганина, циганите самите наричат себе си така. Прав е dragozow, че тази дума се ползва по - скоро като нарицателно в нашия език затова, за да се изкараме отново толерантни решихме да ги наричаме "роми". Но и думичката "ром" скоро ще се изтърка и едва ли ще звучи по - меко в обръщенията към мургавите ни братя. Честно казано тва с нарицанията е изкуствено подклаждана омраза както от българи към цигани така и от цигани към българи. Във взаимотношенията ни най - малкия проблем са обръщенията ни един към друг.

П.П Аз също имам приятели цигани и колкото и добри приятели да сме никога не говорим на подбни тематики. Съвсем "приятелски" ги премълчаваме....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам, дали е обидна думата-циганин, но това което са правили тези 5 българи, е циганска работа Публикувано изображение

Защото-"те не са ли хора" едва ли е проблем, който да се обсъжда в обществения транспорт...

В България избягвам да ползвам такъв...заради чалгата и невъзпитаното поведение на шофьори, контрольори...понякога пътници...

Би трябвало в автобуса, тролея, трамвая да е тихо и чисто...и ако се случи да има проблем, да си го решат пак тихо...без крясъци.

Не казвайте че не може-може. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Днес бях в странна ситуация. Возих се в 102, но за пореден път бях атакуван от чалга идваща от към водача. Имам лоши спомени от опити да помоля да се намали музиката - скандали псувни и т.н. Накратко ще поясня че водачите да длъжни да се грижат за конфорта на пътниците, а освен това имат забрана да пускат силно музика. Така или иначе реших да не дупча билет (тук вече трябва много да обяснявам как в нередовен рейс, нередовни пътници няма). Естествено мина контрола - три глупави жени. Обясних им защо не съм си дупчил билетчето, те си казаха глупостите и се наложи да дообяснявам. Може би сбърках, но използвах изречението "Господин циганина, си е надул цинанската музика, а мен тя ми е особено неприятна". От там се почна едно грачене, как така съм можел да обиждам на циганин, че циганите също са хора и на всичкото от горе, те не са цигани, а са роми. С оглед на това, че водача беше тотално черен циганин, реших да подчертая, че думата "ром" е измислена от българите и че циганите изобщо не я удобряват, че когато наречеш "циганин" циганин той по никакъв начин не се обижда и че съм изтъкнал циганския му произход, само за да подчерая различните ни вкусове - нормално е той да харесва циганска музика, но е и нормално да се сети, че много хора от рейса (защото тя се чуваше до последната седалка) не я удобряват и им пречи.

Всички сме хора, но аз друго не съм и казал. Надали китаеца ще се засегне ако го наречеш китаец, или брюнетката - брюнетка или детето - дете. Все различия и все за хора става дума. За мен "циганин" не е обидна дума, ако се отнася до циганин, но искам да питам и вас.

Думата "ром" е на романи и се счита че има корен в санскрит. Думата циганин е гръцка чуждица (стига с тия глупости - "циганин е на български") и идва от αθίγγανος - названието, с което са наричали придошлите от Персия чергари в средновековна Византия. Значението е "този, който не докосва" и идва от името на манихейска секта. Смисъла е "неверник", тъй като по онова време циганите дошли със своят фолклор и обредни вярвания, но не и с вяра в конкретно божество (представлявали "неверници"). Та от там - в българския език.

Нито една от двете думи не е "по-правилна" или обидна, докато не бъде направена такава. Например някои хора и думата "македонец" използват с обиден контекст. "Селянин" пък, макар и често употребявана с отрицателни конотации, по никакъв начин не изразява негативно отношение към отрудения селяк, изкарващ си хляба с пот на чело. Семантичното поле на думите може да бъде разпъвано безкрайно в зависимост от концепцията на автора и ссредата, в която тя се използва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хм. От половин час съставям обидни изречения с думата "българин", но ни в едно не ми звучи обидно. Аз ли нямам фантазия? :wors:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хм. От половин час съставям обидни изречения с думата "българин", но ни в едно не ми звучи обидно. Аз ли нямам фантазия? :wors:

Помоли някой грък да състави каквото и да е изречение, в което да фигурира думата "българин"...ще ти прозвучи обидно независимо от семантиката му.

Редактирано от dindi (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вероятно малко се измествам от темата, но често се питам защо думите българин и циганин във всеки един контекст са противопоставени, независимо дали текста в който се споменават "толерира" или "отхвърля"? Винаги усещам в тези текстове някаква фундаментална заблуда. Винаги ми звучат сякаш някой казва: "Ракията е нещо ужасно, затова предпочитам да пия алкохол." Ъндърстенд ми? Някой разбира ли ме?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Помоли някой грък да състави каквото и да е изречение, в което да фигурира думата "българин"...ще ти прозвучи обидно независимо от семантиката му.

Да, но ние говорим за хора, които щпрехат на български.

Ей, циганин - звучи ми обидно. Сигурно защото асоциирам със братята роми.

Ей, българин - е не ми звучи така.

dindi, а може ли ти да ми кажеш как звучи, но на ушенце. Публикувано изображение

Редактирано от Maximilian (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами човек,според мен е трябвало да си продупчиш билета,да отидеш до кретена(няма значение дали е циганин,бЪлгарин или мулат),да му потропаш на скапното стЪкло и да му кажеш,че ако не намали до две секунди музиката,ще му изтрЪгнеш грЪгляна през гЪрба!Той че може да спре автобуса и да ти разкаже играта-в БГ т'ва си е редовно,но ако си малко по-якичЪк ще ми е кеф да гледам от автобуса как го смилаш от мариз,ставаш и си заминаваш! А иначе наистина не смятам,че думата циганин е обидна.Никой уважаващ себе си представител на този етнос не би се нарекЪл "ром".Аз сЪм бЪлгарин.Това обидно ли е?Не!А нека само някой се опита да ме обиди чрез това,да видиш после как се изкарва на показ цялата му рода до девето коляно,че и козата на сЪседите,ако има такава! Следващия пЪт като не ти е приятна дадена чалга(няма приятна чалга!)направо бий!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Билет не мога да продупча в нередовен рейс. Като тук "нередовен" значи "не по правилата". При това по правилата, които са въвели те. Ако сляза, за да чакам друг, то значи че първия редовен рейс ще ме забави точно с един рейс и ще направи и него нередовен. От там и въртележката. Според контролите, докато не си дупча билета аз не съм си платил услугата, но не са прави. Аз давам пари, държа билет в ръка и чакам да дойде редовен рейс. Това е дълга тема, а и поста не ми е за това. Аз не съм му казал "ей, циганин", а го нарекох "г-н циганина", за да подчертая различните ни музикални вкусове - за него е нормално да надуе циганска музика, но за мен не е нормално да ми дрънчи цигания в транспорта. И без това достатъчно мирише. Веднъж един шофьор за малко да ме размаже с рейса докато се опитвах да се кача (не съм тичал да го хвана или нещо подобно). Опитах се да се оплача на техния телефон за подобни случаи, но от там почти ми се изсмяха. А последния път когато реших да се разправям директно с шофьора отнесох не малко словесни глупости.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Билет не мога да продупча в нередовен рейс. Като тук "нередовен" значи "не по правилата". При това по правилата, които са въвели те. Ако сляза, за да чакам друг, то значи че първия редовен рейс ще ме забави точно с един рейс и ще направи и него нередовен. От там и въртележката. Според контролите, докато не си дупча билета аз не съм си платил услугата, но не са прави. Аз давам пари, държа билет в ръка и чакам да дойде редовен рейс. Това е дълга тема, а и поста не ми е за това. Аз не съм му казал "ей, циганин", а го нарекох "г-н циганина", за да подчертая различните ни музикални вкусове - за него е нормално да надуе циганска музика, но за мен не е нормално да ми дрънчи цигания в транспорта. И без това достатъчно мирише.

Веднъж един шофьор за малко да ме размаже с рейса докато се опитвах да се кача (не съм тичал да го хвана или нещо подобно). Опитах се да се оплача на техния телефон за подобни случаи, но от там почти ми се изсмяха. А последния път когато реших да се разправям директно с шофьора отнесох не малко словесни глупости.

Мани, мани. Навсякъде е такава селяния, че да се хванеш за главата :wors:

Пък за обръщенията към циганите, аз използвам и по-благозвучни Публикувано изображение

Редактирано от myd (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От къде да знам дали е обида не съм нито "ром" нито "циганин". Това си е до човека на който го казваш и ще е най - добре някои хора да не правят глупави изказвания по въпроса.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От къде да знам дали е обида не съм нито "ром" нито "циганин". Това си е до човека на който го казваш и ще е най - добре някои хора да не правят глупави изказвания по въпроса.

Всъщност въпроса не е, дали някой би се обидил, а дали има основание да се обиди. Не е нужно да си циганин, за да можеш да помислиш дали някой би се обидил основателно.

Вярно е, че ситуацията е ключова в случая, затова и съм се опитал да я обясня максимално коректно. Със сигурност има българи, които биха се обидили на "българин", но това продължава да не е доказателство, че "българин" е обида и очевидно, ако някой се обижда, се обижда без основание - тоест без някой да ги е назовал с обидна дума.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...