Премини към съдържанието
drago321

Как да почистим компютрите си?

Препоръчан отговор

Дойде време за чистене на компа, но съм леко объркан как да го направя. Основния ми въпрос е, вреди ли прахосмукачката на компонентите. Каква четка да използвам. Задължително ли се слага нова термопаста? Трябва ли да се смажат вентилаторите. Вобще всичко което знаете, кажете, посъветвайте.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Дойде време за чистене на компа, но съм леко объркан как да го направя. Основния ми въпрос е, вреди ли прахосмукачката на компонентите. Каква четка да използвам. Задължително ли се слага нова термопаста? Трябва ли да се смажат вентилаторите. Вобще всичко което знаете, кажете, посъветвайте.

Моя лично го чистя с компресор.Издухва всичко.
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ами с прахосмукачка не съм пробвал, по-добре и ти недей, я си почистил някое друго болче или някой друг дребен детайл. Използвай въздух под налягане, продухва всичко. Термопастата си смени с някоя качествена - Arctic Silver напр. Вентилаторите смазвай само ако има нужда - издават неприятни звуци, па и като им се разбият лагерите никакво смазване не помага! Наслука!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

От къде да си намеря такъв компресор и колко струва?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Колко струва незнам но услугата струва 2 лв.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Компресора струва 150-350лв. и обикновено се купува за професионална употреба.

Публикувано изображениеПубликувано изображениеПубликувано изображение

Принципно става дума за това синьото, но някои използват и другото за духане ;)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Не съм на ясно как става процедурата с този компресор. В гумаджийница ли ще трябва да ходя? Обяснете!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Не съм на ясно как става процедурата с този компресор. В гумаджийница ли ще трябва да ходя? Обяснете!

Моят съвет е - вместо в "гумаджийница" да отидете в сервиз, където основно ще ви го изчистят. Това са елементарни неща от поддръжката на всяко техническо съоръжение в това число и компютъра.
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Абе .... до тук чух само дрънци на глогинци... Хихик Слушай сега: Закупуваш отпървом един флакон с въздух /продава се във всички магазини за компютъри./ Отваряш, издухваш с горепосочения. Сваляш вентилаторите и с обикновенна четка /за боядисване или рисуване/ ги почистваш от прах. Ако има много бръмчащи, отваряш лепенките и капваш високооборотно машинно масло. /продава се в магазините за левче, в краен случай може и Шел от запасите за автомобила.. Нужни са 2-3 капки./ Залепваш лепенките отново като внимаваш да няма масло по корпуса, заощото ще неутрализира набързо залепващите функции на лепенката. /ако не ти хареса как залепва, може да сложиш и твои лепенки - например ИЗОЛИРБАНД, не изгаря от нагряването и не пропуска прах ;)/ Монтираш и си готов. Ако ти се наложи да отваряш захранването /освен за просто издухване с прах/ за смазване или подмяна на вентилатор - наистина се обърни към сервиз. Въпреки че ще ти е трудно първия път - после ще си като в свои води. Опитвай. Това е просто техника. Ако счупиш нещо ще купиш ново. Но пък ще имаш най важното - Практика. ПС: Флаконът с въздух ще измокри леко издуханите места заради газта която го кара да излиза отвътре. Остави компютъра 10 мин след почистване преди да му пуснеш ток... толкова са достатъчни за да се изпари влагата ППС: Почистване в сервиз струва най-много 10-20 лева. Всяка по-висока цена е фантазия на техника

Редактирано от sheky (преглед на промените)
    • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ако прахосмукачката ти няма такава опция виж сешоара. Би трябвало да може да духа и студен въздух. Но най добре го занеси в сервиз и поискай да ти изчистят захранването и вентилатора на проца.

Редактирано от naruto (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ако прахосмукачката ти няма такава опция виж сешоара. Би трябвало да може да духа и студен въздух.

Но най добре го занеси в сервиз и поискай да ти изчистят захранването и вентилатора на проца.

Ама от къде ви идват тези идеи... много ми е интересно?!?

И колко пъти сте го правили ми е още по интересно? Със сешоар?!? ХА!?

За да се включа в малоумията ще дам и аз една умна мисъл. Ако не стане със сешоар-а пробвай с ютията.

Приближаваш и пускаш парата. Силна пара убива всички вируси и бацили. Така освен чист ще е и хигиенизиран.

Даже ако нямаш парна ютия пробвай със "Клийн Моп" /дано така се пише/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Дотук доста идеи, къде умни, къде БЕЗУМНИ. Всъщност така се прави:

http-~~-//www.youtube.com/watch?v=3IvSz5NSOMk http-~~-//www.youtube.com/watch?v=54nE-76PBBE&feature=related

Като трябва задължително да имате предвид, че някои от по-новите перки са доста "нежни" и налягането от 8bar. което прави компресора може да им счупи някоя лопатка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Дотук доста идеи, къде умни, къде БЕЗУМНИ. Всъщност така се прави:

Не стигнахме ли до консенсус, че инвестицията компресор е прекалено голяма за едно почистване

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Да дам и аз една идея (от личен опит):

Публикувано изображение

По принцип се ползва за фототехника, но в комбинация с четчица за рисуване върши добра работа.

И бъди много внимателен с разглобяването и сглобяването на отделните компоненти - особено радиатора на процесора.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Издухването на праха от радиаторите обикновено не премахва най-долния тънък слой прах.Заради това ползвам прахосмукачка,тънка четка с дълъг косъм и клечка с памук.С памука лесно се обират власинките от труднодостъпните места.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Да дам и аз една идея (от личен опит):

Публикувано изображение

Mr. McPherson, хубава джаджа. Сега кажи от къде се купува, как се нарича и тн.

Гугъл не търси по снимка все още :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ами нарича се „гумена круша“. Отваряш компютъра, сваляш вентилаторите, рам плочките, видеокартата, захранването, твърди дискове, записвачки и др. такива. Ако имаш желание и дънната платка можеш да свалиш. С помощта на четка за рисуване и не много силно пусната прахосмукачка почиства всички елементи,които си свалил. Кутията от вътре също. Отваряш захранващия блок и него по същия начин. Докато почистваш можеш да огледаш профилактично за издути кондензатори по захранването и дънната платка. Ако нямаш оплаквания от вентилаторите, можеш да ги почистиш само от праха от вън. Ако се въртят бавно, тогава отлепи лепенката на перката и там капни 2-3 капки машинно масло. Ако имаш грес за вентилатори сложи такава. Залепи обратно лепенката и си готов. Ако не се оправят по този начин направо ги сменях с нови. Обърни малко повече внимание на слотовете за рама, видеото и всичката друга периферия, трябва да са добре почистени контактите. За целта има специални спрейове за почистване на електрически контакти. Накрая затваряш всичко и си готов. П.П. Имам един въпрос към човека предлагащ компресора - мадамата върви ли с компресора? :dancing18:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Mr. McPherson, хубава джаджа. Сега кажи от къде се купува, как се нарича и тн.

Гугъл не търси по снимка все още :dancing18:

Конкретно моята е от ФотоСинтезиса. Но сигурно могат да се намерят и по-евтини

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ей , много идей и не мога и аз да се въздържа :dancing18: Почиствам моите компютри , телевизори и други които са за ремонт /задължително/ с прахосмукачка Тайфун /руското чудо на миналия век , беше на времето №1 / ползвам само горната част където е двигателя като завивам маркуча да издухва - върши чудеса , е само паста на процесора не слага :P . Вижте по тавани и мазета където сте ги подхвърлили и ползвайте на открито че прахоляка е голям :)

Редактирано от jonov (преглед на промените)
    • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Моя никога не съм го чистил и няям никъв проблем :rolleyes: Работи си перфектно

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Хубаво е през известно време да се прави профилактика, навсякъде прониква праха. Почисти го пък взел заработил по-бързо;]

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Моя никога не съм го чистил и няям никъв проблем :) Работи си перфектно

Сигурно е бая нов и нямаш котка. :mark: Инак на всеки 6 месеца е хубаво да се прави една профилактика, да се издуха поне прахта, да се смени термопастата, защото с времето губи проводните си свойства. Най-чувствителен към жегата е харда, топлинката скъсява бързо живота му. Проблеми с прахтаще имаш най-често през лятото. Така че побързай да се профилактираш :P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Струва ми се, че в uroci.net има подробно ръководство как да почистим компютрите си. Опитай с търсачката...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

offtopic

@sheky http://is.gd/5DoXDL :mark:

ааа.. little help here?!!?

What is that?

Ако имам АйФон ще мога да търся информация със снимки вместо обратното?

Демек - Ако снимам цици - ще ми изпише - "Натиснете ОК ако имате 18 години - Този текст има нецензурно съдържание: Това са цици. Принципно циците се използват за съблазняване на мъжете. Второстепенна роля играят и в отглеждането на малките humans"

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.