Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Енциклопедия на клюкаря

История на сплетните, ползата и вредата от тях

Публикувано изображение

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Нека бъдем честни: на всеки от нас се е случвало да обсъжда познатите си зад гърба им, да разпространява слухове и дори да си измисля сплетни. И така- клюката започва свой живот. Понякога забавна, друг път- не толкова. Сигурно сте казвали нещо, за което по-късно сте съжалили многократно и сте се чудили защо изобщо сте го направили. И настина – защо? В крайна сметка клюките водят само до неприятности, но всеки си има своите причини.

Според професора но психология от мичиганския университет Джефри Паркър, младите хора под 20 г. разменят информация за познатите си 18 пъти на час. При по-възрастните броят намалява на 10-15. От 50- до 65% от казаното може да бъде квалифицирано като клюка, пише superstyle.ru. Три пъти повече обсъждаме представителите на своя пол. Ако приемем, че средният брой на познатите ни е 150 души, то всеки един от тях е ставал обект на сплетни поне 4-5 пъти.

Казват, че клюкарят е човек, който казва всички подробности, без да казва нито един факт. Но това не е съвсем така. Според специалистите сплетните не са само измислиците или полуистините, но и напълно достоверна информация, която представя даден човек в лоша светлина.

За да се сработите с екипа

Попадайки в нов екип, в даден период, вие просто сте обречени да участвате в сплетните. Да се клюкарства не е хубаво, но как да разберете кой кой е във фирмата и какви са правилата.

Сплетните ни помагат да се адаптираме в непозната среда. Това е вид словесен контрол, чрез който се управляват неголеми групи хора, твърди Робин Дънбар – професор по антропология в Оксфордския университет. Според него разпространяването на слухове датира още от първобитното общество. Така се е поддържало единство в родовия клан, предпазвали са се от некоректни постъпки, съобщавали са правилата и границите, които не може да се преминават.

Не се стремете да се впишете в дадена социална група на всяка цена. Помислите дали ви подхожда такава компания. В крайна сметка, колкото по-сплотен е един екип, толкова са по-честни и доверителни отношенията и за клюки не остава място.

От завист и за отмъщение

Докато мъжете заявяват предизвикват противника си на бой, жените често измислят някаква зловредна лъжа, за да си отмъстят или отстранят съперницата си. Не е спортсменски, но пък е ефективно.

Заливайки шефа с негативна информация за конкурента, може да повишите статуса си и дори да се издигнете в йерахрията. Но подобни победи са по-лоши от пораженията, защото разрушават душата. В случай, че истината излезе наяве уважението към вас ще се изпари. Дори никой да не разбере за долната ви постъпка, вие ще знаете, че сте постигнали целта си, жертвайки някой друг, а не благодарение на качествата си, т.е. Ще ви се наложи да живеете с тази мисъл. Дали сте готови за подобно нещо?

А някои държави дори има закони срещу клюките

Най-яростна борба срещу клюките се води в Колумбия. В градчето Икононсо за това престъпление се предвиждат 4 години затвор. Мотивът на кмета на града, въвел наказанието, е, че заради сплетните много хора развалят отношенията си, а някои дори загиват.

В САЩ срещу клюките се бори организацията Words Can Heal (Думите може да лекуват). Според нейно проучване 69% от хората смятат, че клюките са сериозен п роблем в училище, 79% - в работата, 80% - в политиката и 84%- в пресата.

Днес.бг

Всички знаем, че клюките могат да влошат човешките отношения, да опропастят нечия професионална кариера, но и да станат причина за прекъсването на човешки живот.

Как можем да се предпазим от клюкари и клюки?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чувал съм че мусаката ти не струвала а пък за зелевите ти сърми нямало живи да разкажат...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чувал съм че мусаката ти не струвала а пък за зелевите ти сърми нямало живи да разкажат...

Явно ти или не си ставал жертва на клюки, или ги приемаш за нещо нормално, щом можеш да се шегуваш.

Клюката е оръжие на слабия, но това не означава, че пораженията които нанася са слаби.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Трябва да си над тези неща, поне при мен е така.

И се чувствам добре.

Отдавна се научих да игнорирам.

"Ако някой говори зад гърба ти -

това значи че си пред него."

:devil2:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Трябва да си над тези неща, поне при мен е така.

И се чувствам добре.

Отдавна се научих да игнорирам.

"Ако някой говори зад гърба ти -

това значи че си пред него."

:devil2:

Права си.

И аз се научих да игнорирам хора, което се занимават с клюки и да не обръщам внимание на това, което говорят зад гърба ми.

Но има клюки, благодарение на които се оказваш или без работа или без любимия човек до себе си.

Такъв вид сплетни са престъпление и би трябвало да се наказват от закона.

Разбира се вина има и този, който е повярвал, но това не променя финала за потърпевшия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има едно нещо - едно единствено, което едновременно радва и удря най-много - а и дава най-голямата сила - истината. Определено е и по-силно от клюката. Ти нали си знаеш истината? Ами ако е така другото няма значение. Поддадеш ли се въпреки че истината е на твоя страна - значи просто си ... слаб. А това си е твой проблем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има едно нещо - едно единствено, което едновременно радва и удря най-много - а и дава най-голямата сила - истината.

Определено е и по-силно от клюката. Ти нали си знаеш истината? Ами ако е така другото няма значение. Поддадеш ли се въпреки че истината е на твоя страна - значи просто си ... слаб. А това си е твой проблем.

Така е.

Но това че знаеше истината за себе си, не помогна на моя роднина да запази семейството си...

Защо някои хора се пристрастяват към клюките?

Редактирано от Мойра (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това нещо...го правят хора! :( А и то е заложено генно,ако щете.... Няма отърване или лек от клюките...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защо някои хора се пристрастяват към клюките?

Това им е нужно като въздуха, те не могат да заспят ако не разберат кво си правил, с кой си, що станало...

Това са много зле хора мани

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен да се занимаваш с клюки означава да нямаш свой собствен живот или да се опитваш да избягаш от него. Нормално е хората да проявяват добронамерено любопитство, но когато това любопитство премине в недобронамерено, става страшно. Лошото е, че човек трудно може да открие границата между добронамереното и недобронамерено любопитство. Трудно е да се предпазиш от клюки и клюкари... Ако не им отговориш на въпросите, такива хора преминават към съчиняване на някаква история, която разпространяват. Така се раждат клеветите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вчера в един магазин станах неволен свидетел на обмена на неприятни клюки за съученици между две 12-13 годишни момичета и се замислих... Дали пък навикът да се клюкарства не се придобива в семейството? Ако едно дете слуша постоянно как близките му одумват съседи, роднини, приятели и случайни хора няма как и то да не започне да го прави един ден. Дали някои популярни телевизионни предавания не налагат клюкарстването като престижен модел на поведение в обществото?

Редактирано от Мойра (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз лично, много отдавна спрях да доказвам, че нямам сестра ;) и се научих на това... "Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo !", което в превод трябва да значи : "Чистата ми съвест е по-важна от всички хорски приказки !"

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Що да са кофти клюките ? Когато си попаднал някъде между 270 човеци, там си има оформени групички. Трябва да си подбереш кои ще са твои хора и да се подчиниш на тяхното изискване да клюкарстваш злобно срещу техните неприятели. Иначе не те обичат нито едните нито другите. Оставаш отблъснат и изолиран и няма на кого да разчиташ. А се налага често да разчиташ на колеги, щото не си божество всичко да можеш и знаеш. Аз като работех преди в една държавна администрация, имах възможност да ходя по много от офисите из огромната сграда и си ловех приятели и приятелки. Там има една система на почивка за кафенце от 10ч до 10ч и 15мин и от 15ч до 15ч и 50 мин. И двете почивки обаче откарваха по 30 минути. И като се прибави и обедната почивка, която беше разтегливо понятие от 30 минути, ама на практика никой не ходи по теб да те пази като падар. Та си прекарвах доста време при разни хора да си лафиме. С мъжете главно мъжки работи, ама с жените като не става да си говорите за коли, компютри и друга техника, кво остава ? Малко за политика, малко за неща които са за между колеги и останалото е обмен на информация, кой къде какво е направил и какво му се е случило, пък и на децата му ако са по-големи и т.н. Даже те гледат учудено ако не познаваш някоя засукана колежка кви проблеми преживява. Все едно че си в някакво малко село и почти всички са длъжни да знаят доста неща за другите. Който не е съгласен да играе по правилата на тази игра, стои отхвърлен в ъгъла. Аз самият от първия ден си бях обект на одумване и обсъждане на всяка моя стъпка, щото бях зет на директора и беше на мода да се занимават с мен. И ме подпитваха навсякъде да снеса някаква информацийка за директора им. Сега, дали ще навредиш нарочно на някого с клюка, си зависи от това какво си е заслужил. Имаше хора които ме мразеха просто защото съм се уредил там с връзки, пък на техни роднини им е било отказано топло местенце ( служба). И такиви като ги виждаш че те гледат на криво, що да не им подлеш вода в името на сплотяването на колектив от приятелчета които много ще се изкефят на бъзикнята с противниците. На воина като на воина. Няма средно положение на неутрален не участващ в един от оформилите се лагери. Иначе оставаш отчайващо сам. А да гледаш в стените на офисите по 8 часа на ден и да не иска никой да си лафи с теб, не е готино. Когато можеш да се похвалиш че си ходил на кафенце при еди коя си колежка и те виждат по коридорите че си лафите топлосърдечно с нея, тогава се издигаш в очите на колегите които биха искали да работят в един и същи офис с нея. Един път даже една дама ме беше "приснала" до една стена до стола ( ресторанта ) да не й бягам и един от моите шефовете дойде да ми стиска лапата за да го запозная с позната ми , която е от друг екип. Е, запознах го човека, кво да го правя ама тя после ме пита - "тоя що е бил такъв нахалник да ни се меси в разговора ?" Право да ви кажа, там нямаше от интересните дами такиви, които да отказват да им разправяш клюки за други колеги и колежки. Докато сте още нови познати слушат с интерес и се споглеждат като стане интересно, ама после като им спечелиш доверието направо те разпитват дали не си разбрал нещо за оная там от третия етаж. Знаете ли колко е готино като влезеш в голям офис където има по 10-на и чиновнички, да ти се радват че си влезнал там и да те обграждат с внимание дамите. Поне по 2 - 3 жени да се надпреварват коя по оригинален разговор да започне с теб. И като се наканиш да излезеш да ти напомнят че трябва пак да дойдеш щото уж си им бил обещал нещо, и ти се усмихмат като чели си им раздал подаръци. Та няма да се потчиниш на традициите им да клюкарстваш както те го правят ли ? Аз си бях избрал да им угаждам на колежките да клюкарстваме и си ми беше добре. Благодарение на тези топлосърдечни отношения с много колежки, после ми беше много лесно с клиентките жени като си почнах собствен бизнес. И стана така че 80% са клиентки и само 20% са клиенти. Много ми е по-лесно да изкарвам пари от жените. На тях някакси им е по-лесно да не поставят под съмнение валидността на съветите ми. Докато мъжете, много по-често си мислят че те много знаят и чакат докато нямат друг избор преди да дойдат да потърсят съвети. С мъжете е като чели сме постоянно един вид съперници. Той дошъл при мен щото сам не може да си оправи бакиите, ама много знае и трябва да му доказваш че квото му разправяш е наистина така, щото не му се вярвало. Докато жените си го приемат за нормално, че те не знаят нещо и някой им обяснява как да правят за да е по-добре в бъдеще. Е, има и изключения и сред жените, разни мъжкарани, късо подстригани, облечени с панталон и сако или пуловер като мъж, ама са рядкост. Я да успокоя тези които са против клюкарстването, че сега вече не клюкарствам, или много по-малко из махалата със съседките и когато срещна някоя позната и съм сам. Сега клюкарстването е в лека форма, колкото за подържане на социални контакти.

Редактирано от Мес (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз лично, много отдавна спрях да доказвам, че нямам сестра :D и се научих на това...

"Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo !", което в превод трябва да значи : "Чистата ми съвест е по-важна от всички хорски приказки !"

Е това не беше известно,че имаш сестра.И кво?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега клюкарстването е в лека форма, колкото за подържане на социални контакти.

Ако това е единствения начин за поддържане на социални контакти, ще се откажа от тях... :super:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Интересно е, че при клюките има известен елемент на фантазия от страна на този, които клюкарства, или пък се влага леко преувеличение. Другото интересно нещо е, че клюките най-често се съсредоточават пряко или косвено върху сексуална тематика. Точно тези черти придават известна доза инфантилност на клюкарската дейност. Сега, у всеки човек има известна доза любопитство за хората около него, но ако това започне да става доста важно занимание, то си се превръща в чисто клюкарство. :super:

Редактирано от gothicrock (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Интересно е, че при клюките има известен елемент на фантазия от страна на този, които клюкарства, или пък се влага известна доза преувеличение. Другото интересно нещо е, че клюките най-често се съсредоточават пряко или косвено върху сексуална тематика. Точно тези черти придават известна доза инфантилност на клюкарската дейност. Сега, у всеки човек има известна доза любопитство за хората около него, но ако това започне да става доста важно занимание, то си се превръща в чисто клюкарство. :D

Е па какво лошо имат клюките.Ти примерно спиш чисто гол.Опс изпуснах се.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е па какво лошо имат клюките.

Понякога могат да навредят на някого, примерно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Понякога могат да навредят на някого, примерно.

Няма да живеем вечно я.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм забелязал, че често човек клюкарства за другите за неща, които той самият иска да прави, но не може, като към клюкарстването добавя и негативна оценка спрямо това, което правят другите, макар че тайничко желае той самият да може да го прави. Сложно нещо е човешката душа. :shock11:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм забелязал, че често човек клюкарства за другите за неща, които той самият иска да прави, но не може, като към клюкарстването добавя и негативна оценка спрямо това, което правят другите, макар че тайничко желае той самият да може да го прави. Сложно нещо е човешката душа. :shock11:

Виж в Белгия какво правят!Ти явно не си се групирал,тоест намерил група.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Виж в Белгия какво правят!Ти явно не си се групирал,тоест намерил група.

Той само знае да разправя кво другите били правили лошо, и от клюкарстване по форумите не му остава време да се погледне той самият какъв е.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Той само знае да разправя кво другите били правили лошо, и от клюкарстване по форумите не му остава време да се погледне той самият какъв е.

Ами, гледай сега. Клюките могат да правят поразии. Понякога видът на клюките говори и за характера на човека, който ги говори. А аз правя голяма разлика между любопитство и клюкарство, когато обсъждам или говоря за другите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Клюката е мръсно нещо, особено когато е плод на нечия болна фантазия и има за цел да навреди на някого. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Еми точно да навреди.Големи психолози станахте.Не може човек всички да обича.Това ще да е болен разум.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...