Премини към съдържанието
15 години Kaldata.com – време е да почерпим! Прочети още... ×
plmen88

Хайде да си поговорим за виното

Препоръчан отговор

Въпроса е до някъде реторичен, защото както всички знаем, колкото е по-отлежало виното, толкова е по-хубаво. Но... Заместник управител съм в една от големите вериги магазини и дойде при мен клиент и ме попита, какъв е срока на годност на едно от вината. Виното беше в стъклена бутилка... Отбелязвам го, защото, ако е в тетрапак (кутия) срока на годност му е около 3 години заради окисляването. Следователно аз го изгледах тъпо и му казах, че няма срок на годност. При което той ми отговори, че независимо, че за едно отлежало вино се дават луди пари не означава, че няма срок на годност. След което спомена, как е възможно в хранителен магазин даден продукт да няма годност и че е подсъдимо - тука до някъде е прав. Та отново на въпроса, възможно ли е наистина да има някакъв срок на годност?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз ще ти отговоря така: ако на бутилката (етикет, запечатка, тапа) няма срок на годност- то проблема е на производителя, не на магазина. Все пак вие се явявате посредници. А относно дали има: за мен няма, защото в стъклени бутилки с коркови тапи- колкото по-старо, толкова по-добре. Е и годината на производство има значение )дали реколтата тогава е била добра или не), но това повече за скъпите вина, за тези, оборотните по 2-3-5 лева за 0,7 литра даже е без значение! Поне така мисля. Всъшност и на мен ми е интересно дали наистина има, но и да има и да няма- това е проблем на производителя, не на посредника (магазина).

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

има срок, обаче не може да се каже твърдо колко е. като остарее прекалено много става кисело. тия вина дето струват луди пари след отлежаване (скъпи са не заради вкуса а заради колекционерската стойност - като на стари монети или пощенски марки), обикновено стават кисели и оцетът има къде - къде по приятен вкус... поне така е ставало с някои бутилки в мазата на дядо ми... по принцип на виното му слагат консерванти - натриев бензоат (Е211) - той избива бактериите и прекъсва ферментацията, а виното се избистря... някои вина издържат 10, а други 20 години но не и повече...

http://e-vestnik.bg/5827

прочети и коментарите след статията...

Редактирано от the professor (преглед на промените)
  • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

да, независимо от опаковката за най-сигурно питайте технолога на самото вино/изба, макар че би трябвало да е изписано на етикета - омагьосан дяволски кърг нали..... офф: професоре, всичко е до съхранение - избата на дядо ти и вскисналите ви вина няма да коментирам

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има срок на годност и не може да не е написан П.С. Опичайте си акъла, че за такава издънка навън става страшно.Добре че голяма част от българите не си знаят правата...

Редактирано от luckyboy (преглед на промените)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Aquaris

Всъщност зависи от опаковката. Ако е в тетрапак има около 3 години срок заради това, че има по-голяма вероятност да влезе въздух. При пластмасови те шишета е още по-бързо, защото при тях - те самите изпускат СО2 и го окисляват.

luckyboy

Човече, отиди в някой магазин, вземи едно вино и потърси срок. Ако намериш, евала ти права!

Редактирано от plmen88 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Поне така мисля. Всъшност и на мен ми е интересно дали наистина има, но и да има и да няма- това е проблем на производителя, не на посредника (магазина).

Не го подвеждай, защото повечето хора се лекуват по форумите, а какво остава за едно вино и срока му...

Цялата отговорност е на магазина.

Има си закон за защита на потребителите и куп наредби и тълкуването им.

И точно магазина, продавайки стоката на потребителя, е длъжен да спазва всичко и да не допусне достигане стока с изтекъл срок на годност до нас.

Глобите са ужасяващи след втората...

пп. По темата - виното има срок на годност.

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...

Има резон в думите ти. Признавам. Не съм чел обстойно закона, предвид, че малко съм се занимавал с Право.

Но някак ми се струва неразумно да се изключва производителя като отговорен. Особено като има застраховки на продукта. Демек вредите, които може да породи даден продукт. Но сега се замисля, че има и отговорност и на магазините... Ами накара ме да се замисля, но и производителя също така е длъжен да обозначи срок на годност, нали? Ако той не е не трябва ли да се счита, че такъв няма?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На уискитата също няма срок на годност, но там никой не е и питал за такъв. Също така никъде не се и упоменава, че трябва да има. Преди да пусна темата, доста прочетох в интернет и никъде не намерих окончателен отговор за срокове и подобни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разбира се, че има срок на годност, но зависи от виното,опаковката и начина на съхранение!!!Хора няма нищо вечно... :D

Существуют гарантийные сроки хранения вин.

В месяцах:

натуральные без выдержки - 3;

натуральные сухие выдержанные и марочные специальные без выдержки - 4;

специальные выдержанные и марочные - 5;

вина натуральные контролируемых наименований по происхождению - 6;

специально контролируемые наименования по происхождению - 12;

шампанское и игристые вина - 6.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

правилното съхранние на виното е хоризонтално(защото така не може да се разсъхне корковата тапа) в зелени бутилки на тъмно и хладно...

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

правилното съхранние на виното е хоризонтално(защото така не може да се разсъхне корковата тапа) в зелени бутилки на тъмно и хладно...

Ех жалко, вчера си взех един мавруд в черна бутилка и явно ще трябва да го хвърлям...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

luckybo

Тези периоди поне в България са нещо като неписани закони, защото абсолютно на нито една бутилка няма печат със срок, независимо от цената на виното!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

luckybo

Тези периоди поне в България са нещо като неписани закони, защото абсолютно на нито една бутилка няма печат със срок, независимо от цената на виното!

Съгласен съм, но е нелепо да твърдим, че вино в стъклена бутилка няма срок на годност, сиреч вечно!От изключиелно голямо значение е и корковата тапа на виното, тя задължително трябва да е от кората на дъб и на нея да са отбелязани името на производителя и годината на реколтата.Колкото по-дълга е тапата, толкова по-високо е качеството на виното.Тия малките са сигурен знак, че виното е долнопробно.От там до известна степен иидва и тговора на въпроса на автора на темата...Абе пинизи колкото щеш що се касае до качествено вино, със сигурност човек, който разбира не би се спрял на нещо от търговската верига! Редактирано от luckyboy (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ех жалко, вчера си взех един мавруд в черна бутилка и явно ще трябва да го хвърлям...

добре де, не само зелена, но тъмна, може и кафява... Редактирано от the professor (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

тоя човек се е пошегувал!виното е цяла наука!не всяко вино е способно да издържи проверката на времето!за да старее 15-20 години е нужно много работа още в лозето!повечето от вината на пазара са произведени, за да се пият като млади или след отлежаване от 2-3 до пет години!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Публикувано изображениеПубликувано изображениеПубликувано изображение

Три етикета от три бутилки вино, които барнах в шкафа ми.

Нещо да забелязвате?

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На първите две виждам само партида, на третото виждам дата, чийто срок ще дойде около една година от датата на производство. Та то безалкохолното има по-дълъг срок. Иначе браво за снимките!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Aquaris

Всъщност зависи от опаковката. Ако е в тетрапак има около 3 години срок заради това, че има по-голяма вероятност да влезе въздух. При пластмасови те шишета е още по-бързо, защото при тях - те самите изпускат СО2 и го окисляват.

имах предвид, че има срок независимо каква е опаковката а не, че срока не зависи от вида на опаковката

поздрави и приятен ден

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Интересна ви е дискусията, а аз чак сега се улавям, че никога не съм си задавала сама този въпрос. В Енотеката в Старосел видях няколко частни колекции оставени на съхранение там. Бутилките изглеждаха доста прашни и с доста различни години под тях. Но пак не ми хрумна да задам този въпрос. А, след като излових екскурзоводката, че започва разказа и разходката из винарната, на базата на лъжа, някак си ми изгуби интереса. В крайна сметка, ако масово продаваните вина в магазини имат срок на годност, то това важи ли и за тези с колекционерска стойност ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Доколкото съм наясно,никое вино не може да издържи много години.След определен срок,самото вино в бутилката се превръща на каша.За да се пие наистина старо и отлежало вино,би трябвало то да се третира с някакви препарати,да се консервира по някакъв начин.Чувал съм,че ако решите да пиете старо вино,то това не е някакво вино от преди много години.А просто е вино,което е произведено по условията и технологиите от онези години. Горните ми мнения са лично мои,и не претендирам по никой начин за пълната им автентичност.Тоест,може и да бъркам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Въпроса е до някъде реторичен, защото както всички знаем, колкото е по-отлежало виното, толкова е по-хубаво....

....колкото по-старо, толкова по-добре...

Не е вярно. Виното е най-добро добро за консумация между 2 и 5 години след бутилирането му, след това по каквито и технологии да е съхранявано, започва да се разваля. Да, този процес може да е изключително бавен и да трае десетки години. При концентрирания алкохол не е така. Там с времето наистина става по-добър.
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен,на запад може да го изхвърлят,ама тука в БГ ме съмнява :D Ще оставиш 2-бутилки в мазето,и някои ден,ще се сетиш за тях (и дори да е с изтекъл срок)едва ли няма да го отвори човек и да го опита :ph34r:

Редактирано от LosT-BoY (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В крайна сметка, ако масово продаваните вина в магазини имат срок на годност, то това важи ли и за тези с колекционерска стойност ?

Важи за всички вина, разбира се.

Никой да не се заблуждава обаче, че колекционерските вина стават за пиене.

Всичко старо отива само в колекцията, защото при отваряне ще се изненадате какъв оцет качествен се е получил.

Максималната стойност, на която е продадено всяко едно от изброените десет вина, е определяща за неговото място при тази класация, огласена в началото на 2012 г. Тези напитки отдавна се приемат като предмети на изкуството и не са предназначени за трапезата и на най-богатия човек. Техни купувачи са предимно истински колекционери и ценители.

1. Shipwrecked 1907 Heidsieck&Co Monopole Champagne – това е най-скъпото вино в света. То е било предназначено за руския цар Николай II, но по време на превозването му през 1917 г. Корабът е бил потопен от немска подводна лодка. Едва през 1998 г. от дъното на Финския залив са били извадени няколко здрави бутилки. Сега за всяка една от тях трябва да се платят по $275 000.

2. Chateau Lafite 1787 година – да се пие това вино не е добре, защото неговият срок на годност отдавна е преминал, но въпреки това е доста скъпо - $160 000 за бутилка. Цялата работа се крие в това, че всяка една бутилка има инициалите Th.J., които принадлежат на президента Томас Джеферсън.

3. Ch’teau Mouton-Rothschild 1945 година – стойността на всяка бутилка от тази марка е $114 614. Това вино е направено в най-подходящия момент за производство на вино през 20-и век, затова винарите по цял свят го смятат за еталон на винения вкус.

4. Screaming Eagle 1992 года – това вино, бутилка от което струва по 80 000 долара, е изготвено в долината Напа и има богата текстура и елегантен плодов вкус.

5. Шери от колекцията Масандра – бутилка от това вино е била продадена от заложната къща Sotheby в Лондон през 2001 година за $43.500. Виното е от колекцията на руския императорски двор и на най-престижните бутилки има царски печат.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.