Премини към съдържанието
boone18

В София или Пловдив да уча?

Препоръчан отговор

Здравейте,

аз съм от Асеновград и искам да следвам компютърни системи обаче не мога да реша в кой университет.По принцип за мен е много по удобно да уча в по-близост до  вкъщи, но чувам мнения че в София е било по-добре,че нивото е било друго и имало по-добра реализация.А други твърдят обратното.Моля кажете според вас къде да уча.Всяко мнение е от значение.

:)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Същият въпрос си го зададох преди няколко години , и реших че няма да се учи в България , иначе ако учех тук най вероятно , щеше да е в академията на TELERIK ... със софтуер , но мисля че там няма това което искаш ти ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Където и да запишеш ефекта ще е почти нулев. Програмирането не се учи като географията..четеш и повтаряш. Аз ти предлагам да запишеш в София, защото след като се понаучиш ще си намериш работа по-лесно.  :)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Където и да запишеш ефекта ще е почти нулев. Програмирането не се учи като географията..четеш и повтаряш 

Затова учи софтуер ...  :biggrin: шегата настрани може би в София ще е по добре наистина ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Затова учи софтуер ...  :biggrin: шегата настрани може би в София ще е по добре наистина ...

Прощавай за невежеството, но какво наричаш учене на софтуер?  :D  :D  :D

Редактирано от GoodfeIlas (преглед на промените)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

front-end development , C# ...

Незнам ти на какво викаш програмиране , но аз от тази думичка програмиране разбирам нещо такова , ако не съм прав и ако си мисля нещо грешно нека някой ме поправи , а до въпроса ти всичко се свежда до сарказъм ...

А и всичко това се учи под името Софтуерно Инжинерство / C# програмиране , ASP.NET , QA , Front-End Web разработване ...  / всичко това се учи под това име до колкото съм информиран когато исках да вляза в Академията ... и как така не става с учене как би препоръчал на човека да стане C# програмист примерно 

Редактирано от s_rox9 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

front-end development , C# ...   ... А и всичко това се учи под името Софтуерно Инжинерство / C# програмиране , ASP.NET , QA , Front-End Web разработване ...  / всичко това се учи под това име до колкото съм информиран когато исках да вляза в Академията ... и как така не става с учене как би препоръчал на човека да стане C# програмист примерно 

За съжаление не мога да се съглася с Вас ! Сам цитирате front-end development - преведено буквално това какво е ? "Development" не е ли точно "разработка" ? Учене на софтуер е да се вземе готов вече написан продукт и да се разучава логиката, принципа му на работа и възможностите му спрямо дадена конкретна проблемна област. Това няма почти нищо общо с неговата разработка или писане. Казвам "почти", защото все пак хората, които са го писали, трябва да знаят какъв проблем/казус решават с написването му. Просто Вие като краен потребител също е добре да сте наясно какво точно "може да прави" съответния продукт.   Софтуерното Инжинерство е направление, което дава фактологически, идеологически и информационни рамки на всички процеси и действия, свързани с управлението, планирането, разработката, поддържането, разпространението и работата на дадени софтуерни същности. "Програмирането" е средство, с което Вие реализирате една софтуерна същност от абстрактна идея, до физическо или информационно описание, като вграждате идеологии, познания и алгоритми, за да бъде разрешен даден информационен ("информационен" тук идва от Информатика) проблем. Това, което сте описали като софтуерно инжинерство са преплетени термини - не мисля, че "QA" е в контекста на ASP.NET (QA е цяла методика и подразделение на СИ, а ASP.NET е една конкретна технология за програмиране - няма как да са на едно ниво).    Ще си позволя съвсем нагледно да интерпретирам горния си коментар. Ако програмирането го онагледим като "писане", то СИ ще бъде аналогично на целия процес на издаване на книга -т.е. книгоиздаване. Защото книгата не е само да се напише на хвърчащи листи - трябва да мине през редактор, трябва да се разпечата, трябва да се оформи ...   До автора: Лично бих Ви посъветвал да се вслушате в съвета на @ GoodfeIlas - откъм познания едва ли ще има огромни разлики, но откъм реализация, София е по-добрия вариант. Не казвам, че в Пловдив няма търсене, но е доста по - малко. Освен това, във фирмата, в която работа има доволно количество хора, родом от Пловдив, което си е показателно в случая.

По отношение на това колко познание ще Ви бъде дадено, не очаквайте да получите всичко, което Ви трябва само от съответното учебно заведение. Точно в тази индустрия, индивидуалната подготовка е може би най-важния елемент от това, колко и какви познания ще придобиете. С опита на работа, тези познания ще се умножават (буквално). Поради това е добре да знаете, че трябва наистина да сте готов сам да се подготвяте и усъвършенствате. В училище/университета ще Ви насочват, но не и подготвят за истинския свят :).

P.S. Не съм се старал да давам пълните дефиниции и описания за съответните термини, а по-скоро основната идея зад тях. 

Поздрави !

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за всички мнения.Значи в Пловдив се намира по-трудно работа но не е невъзможно нали?А за самостоятелното обучение мисля че няма да имам проблеми тъй като тези неща са ми интересни а в нета има много източници.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за всички мнения.Значи в Пловдив се намира по-трудно работа но не е невъзможно нали?А за самостоятелното обучение мисля че няма да имам проблеми тъй като тези неща са ми интересни а в нета има много източници.

Това че учите в Пловдив, не пречи да си намирате през лятото временна заетост като готвач на първа линия в Слънчев бряг за 3к+ лева на месец :) Пък като покажете завидни образователни възможности и демонстрирате резултати от познанията си пред белият свят, работа ще се намери, при това много и прекрасно заплатена.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вече обмислям и друг вариант-да отида да уча архитектура и в същото време да се уча сам и да посещавам академията телерик.  Според вас дали е постижимо нещо такова  :D Така мога да имам две опции за работа :D

Редактирано от boone18 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вече обмислям и друг вариант-да отида да уча архитектура и в същото време да се уча сам и да посещавам академията телерик.  Според вас дали е постижимо нещо такова  :D Така мога да имам две опции за работа :D

Доста е трудно...Не знам какви са Ви възможностите, но съм на мнение че е по-добре нещата да се учат последователно, а не накуп. А за въпросната академия, мнението ми не е добро.

Редактирано от sliderum (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Две толкова трудни специалности по едно и също време не е добър вариант, а опциите ти за работа ще бъдат сведени до нула, след като осъзнаеш, че колкото едното не знаеш, толкова и другото.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако сериозно възнамерявате да се занимавате и двете, по мое мнение ще е адски трудно да се съчетаят успешно. И за двете се изисква стабилно четене и подготовка, доста количество странична работа и самоусъвършенстване, както и себеотдаване. По скромно мнение, аз няма начин да се справя с подобно начинание, но това си е само за мен, разбира се. В случая, в помощ ще бъдат няколко умения: креативност, фотографска памет, изключителни математически познания, нюх и проницателност. Лично не познавам човек, който ги има всички, а според мен са нужни, ако искате да се занимавате с двете неща усподерно. Но пък Вие ще видите и прецените - по мое мнение не рискувайте. Избере едно направление и го разнищете до основи - станете специалист в това направление, а след това (както и колегата Sliderum сподели) можете да подхванете другото. 

Споделям мнението си за въпросната академия, но ако кажем, че ако човека е напълно "бос" в нещата, а иска бързо да започне да "коди", то академията си е някакво стабилно начало ... 

Поздрави !

Редактирано от soundtracker (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За съжаление не мога да се съглася с Вас ! Сам цитирате front-end development - преведено буквално това какво е ? "Development" не е ли точно "разработка" ? Учене на софтуер е да се вземе готов вече написан продукт и да се разучава логиката, принципа му на работа и възможностите му спрямо дадена конкретна проблемна област. Това няма почти нищо общо с неговата разработка или писане. Казвам "почти", защото все пак хората, които са го писали, трябва да знаят какъв проблем/казус решават с написването му. Просто Вие като краен потребител също е добре да сте наясно какво точно "може да прави" съответния продукт.   Софтуерното Инжинерство е направление, което дава фактологически, идеологически и информационни рамки на всички процеси и действия, свързани с управлението, планирането, разработката, поддържането, разпространението и работата на дадени софтуерни същности. "Програмирането" е средство, с което Вие реализирате една софтуерна същност от абстрактна идея, до физическо или информационно описание, като вграждате идеологии, познания и алгоритми, за да бъде разрешен даден информационен ("информационен" тук идва от Информатика) проблем. Това, което сте описали като софтуерно инжинерство са преплетени термини - не мисля, че "QA" е в контекста на ASP.NET (QA е цяла методика и подразделение на СИ, а ASP.NET е една конкретна технология за програмиране - няма как да са на едно ниво).    Ще си позволя съвсем нагледно да интерпретирам горния си коментар. Ако програмирането го онагледим като "писане", то СИ ще бъде аналогично на целия процес на издаване на книга -т.е. книгоиздаване. Защото книгата не е само да се напише на хвърчащи листи - трябва да мине през редактор, трябва да се разпечата, трябва да се оформи ...   До автора: Лично бих Ви посъветвал да се вслушате в съвета на @ GoodfeIlas - откъм познания едва ли ще има огромни разлики, но откъм реализация, София е по-добрия вариант. Не казвам, че в Пловдив няма търсене, но е доста по - малко. Освен това, във фирмата, в която работа има доволно количество хора, родом от Пловдив, което си е показателно в случая.

По отношение на това колко познание ще Ви бъде дадено, не очаквайте да получите всичко, което Ви трябва само от съответното учебно заведение. Точно в тази индустрия, индивидуалната подготовка е може би най-важния елемент от това, колко и какви познания ще придобиете. С опита на работа, тези познания ще се умножават (буквално). Поради това е добре да знаете, че трябва наистина да сте готов сам да се подготвяте и усъвършенствате. В училище/университета ще Ви насочват, но не и подготвят за истинския свят :).

P.S. Не съм се старал да давам пълните дефиниции и описания за съответните термини, а по-скоро основната идея зад тях. 

Поздрави !

Ясно , благодаря че ме поправи и информира   :handshake: извинявам се и от Godfellas 

Редактирано от s_rox9 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ясно , благодаря че ме поправи и информира   :handshake: извинявам се и от Godfellas 

От мое име няма какво да се извиняваш, тъй като в случая аз нищо погрешно не съм казал.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щом казвате така мисля да ви послушам и да уча само програмиране.И още един последен въпрос - смятате ли че софтуерното програмиране има бъдеще в България?Мисля така зашото всички програми, операционни системи, мобилни приложения са създадени от хора от чужбина.Всъщност какви програми ще правя ако уча там?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щом казвате така мисля да ви послушам и да уча само програмиране.И още един последен въпрос - смятате ли че софтуерното програмиране има бъдеще в България?Мисля така зашото всички програми, операционни системи, мобилни приложения са създадени от хора от чужбина.Всъщност какви програми ще правя ако уча там?

Да има бъдеще, в България се търсят и ще се търсят работници - програмисти. Щом това ти е целта, давай смело. Всички програми, операционни системи, мобилни приложения са създадени от хора от чужбина? Сериозно ли го мислиш това? Сигурно и в Щатите ги пишат само хора от чужбина, сиреч и от България.
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мисля така зашото всички програми, операционни системи, мобилни приложения са създадени от хора от чужбина.

Да не съм чул, или прочел повече, подобни глупости :) Колегата вече е дал насока в реалното положение на нещата. Но това е най-малкото пораженческо мислене..Стегнете се и направете нещо запомнящо се. Може пък Вие да сглобите кода, на първият истински AI на планетата. ;)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре мерси.Това беше единствената ми обезпокоителна мисъл за тази професия но сега я няма :D Благодаря за отзивите :)

П.С. какво е AI ?

Редактирано от boone18 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре мерси.Това беше единствената ми обезпокоителна мисъл за тази професия но сега я няма :D Благодаря за отзивите :)

П.С. какво е AI ?

Artificial intelligence или казано на български - Изкуствен Интелект. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да има бъдеще, в България се търсят и ще се търсят работници - програмисти. Щом това ти е целта, давай смело. Всички програми, операционни системи, мобилни приложения са създадени от хора от чужбина? Сериозно ли го мислиш това? Сигурно и в Щатите ги пишат само хора от чужбина, сиреч и от България.

Не само, че ще потвърдя думите на колегата, но поради факта, че тук работната ръка е доста по-евтина, спрямо САЩ, доста фирми изнасят писането на код в чужбина и една от дестинациите им е именно България. В повечето случаи, равнището на познания и умения на българските програмисти не е толкова по-ниско, спрямо това на програмистите в САЩ, Герминия или Англия да кажем. Но тук заплащането понякога е в пъти по-малко, спрямо цитираните държави. Освен това, както и колегата каза - офисите по света са пълни с всякакви хора от цялото земно кълбо.

Между другото, без да правя никаква реклама, но веднага давам пример за българска фирма, която се справя достатъчно добре на световно ниво - просто като доказателство, че не сме само "кодери" или "програмисти на килограм" :D

Цък

Малък  :offtopic_s:

@sliderum - Колега, примера за AI е доста добър, но ще си позволя да направя един малък коментар. В момента следвам именно в това направление, и мога да кажа, че тука нещата са много или малко "Тъмна Индия" - още се дефинират понятията и същностите на това, какво трябва да бъде един интелект, какво може да прави той и до колко добре го прави... Вярно, имаме невронни мрежи (и едно/многослойни перцептрони), дървета на решения, бази знания и всякакъв вид изводи, но за момента само чисто математически се подхожда към това. Това по начало си е голямо ограничение, защото работейки със всички познати алгоритми, или трябва адско много операции да се правят (~10^12 operations/second), за да се вземе относително правилно решение на база входни данни, или решението, което ще получим след малко операции ще е с доста малка вероятност на правилност. Поради това, в AI-я се намесват и хора, занимаващи се с психология, философия, логика - за да се опитат да подобрят тези алгоритми на база чисто човешки интелект и начин на мислене.

Все още доста далеч от това, което ни се представя в "Матрицата"  :). А до Аутоботовете, да не говорим  :P

Поздрави и успех :)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щом казвате така мисля да ви послушам и да уча само програмиране.

Учете каквото искате, но отчитайте, че вече 90% от операционните системи са американски (произведени в САЩ). Виж по-надолу. :)  

И още един последен въпрос - смятате ли че софтуерното програмиране има бъдеще в България?

Може би ще има, но засега няма нищо съществено.  

Мисля така зашото всички програми, операционни системи, мобилни приложения са създадени от хора от чужбина.Всъщност какви програми ще правя ако уча там?

Много добре мислите. Може да проучите IT сектора, който е ориентиран към поддръжката. Но все пак едното (поддръжката и донякъде програмирането) върви заедно с другото...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хм, колега. Не знам дали си препатил нещо по въпроса, но има и хора с не съвсем съвпадащо с твоето мнение. Човека ако покаже възможности, навсякъде ще намери работа, при това с добро заплащане...И какво е това, да се слага национална принадлежност на ОС-ми...Божич...Опс, ма нали съм атеист :D

Редактирано от sliderum (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Към автора на темата - ти се научи да програмираш и няма да имаш ядове с намирането на работа.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И какво е това, да се слага национална принадлежност на ОС-ми...Божич...Опс, ма нали съм атеист :D

Ми то е факт. Американски са Windows, MAC, iOS, виртуалия Линукс + Java, опс davik или Android и толкоз: справка.. :)

Към автора на темата - ти се научи да програмираш и няма да имаш ядове с намирането на работа.

Точно :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.