Премини към съдържанието
Trichocephalus

Надпис „Болгар" на плочка от преди 16 века роди спекулации: Българин ли е Ахил

Препоръчан отговор

Глинени плочки отпреди 16 века, открити на територията на македонския град Виница, може да се окажат едно от доказателствата за хипотезата на наш историк за българските корени на Ахил.

Познатият от Омировата „Илиада" герой е изобразен на теракотна плочка от 5-6 в. - нея историците ни свързват с друга плочка, намерена край Виница, върху която на латински се вижда надписът „Болгар".

Публикувано изображение

„Поне два византийски източника посочват данни за Ахил, че е бил предводител на българи", посочи в ефира на Дарик историкът Александър Мошев", уредник в Националния литературен музей.

Въпреки раннохристиянския характер на плочките, вниманието им привличат две - едната с надпис Ахил и една с конник и надпис „Болгар":

„Светец, който според повечето специалисти е Ахил - героят от Троянската война. На другата плочка е изрисуван един конник, до когото пише: „Болгар". Цялото това нещо ни се видя изключително странно", разказа Георги Караманев.

„Още македонският археолог Балабанов, който разкопава обекта, изказва предположението за връзка между двете плочки, т.е. това не е моя хипотеза, че в една тракобългарска среда е съществувал култ към митичния предтеча или прародител Ахил - предводителят на мидонците, за който в най-малко два византийски източника - единият от 6-ти, другият от 12-ти век има данни, че е бил предводител на българи", каза от своя страна Александър Мошев.

„Самият факт, че пише „Болгар" на тези плочки отваря много въпроси, дори и това да е само една от възможностите връзката с Ахил", каза Караманев.

„Другата възможност е това да е Свети Ахилий - едни ранно християнски светец от 4-ти век. Култът към него е развиван по времето на управлението на Самуил. Чисто иконографски няма как да бъде християнски светец по този начин изобразен", допълни още Мошев.

(24 часа)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според Източноримските хронисти Йоан Малала и Йоан Цеца, Ахил и предвожданите от него мирмидонци са българи. Според Йоан Цеца на страната на Троя се бият пеонците и меонците, които също са българи. Йоан Цеца нарича "глупаци" противниците си в спора за това дали пеонците и меонците са българи.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Публикувано изображение

Въпреки надписа, ако въобще иде реч точно за тази плочка, историята за Ахил и хипотезата за неговия произход ми звучат, като хипотезите за произхода на прабългарите, Бактрия и царство Балхара. Въпреки че там се споменава едно Гръцко-Бактрийско царство съществувало 225 г. пр. Хр. и за управниците му, които управлявали до 10 в. от н.е.

Така или иначе, имаме хипотези.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И цар Калоян е знаел, че Ахил е българин

Публикувано изображение

Твърденията, че Ахил и мирмидонците може да са българи не са нови.

Това обясни пред bTV журналистът Ирена Григорова по повод откритите в македонския град Виница керамични плочки. Според надписите и рисунките на тях, героят от „Илиада“ може и да е българин. Възможно е дори цар Калоян в 13 век да е смятал мирмидонците за българи. Византийският хронист Йоан Малала съобщава в хрониките си, че мирмидонците, чиято армия предвождал Ахил, са българи:

„Пристигна Ахил със своя собствена войска, наричани някога мирмидоняни, а сега българи, общо 3000 души“. Той написал това в 6 век след Христа.

Йоан Цеца също твърди, че Ахил е българин: „И тогава всички пристигнаха в Авлида с кораби. С тях бе Ахил – многославният син на Пелей и на Тетида, дъщерята на философа Хирон“. Бе предводител на хуните – българите-мирмидонци“. Неговите хроники са чак от 12 век.

Михаил Ателиат, ромейски хронист от 11 век: „Българите са мирмидонците“.

Флавий Ариан е най-достоверен, тъй като хрониките му са от 1-2 век след Христа: „Ахил Пелеев бил скит от градчето Мирмикион, което се намира на Меотидското езеро. Той бил изгонен от скитите заради своята жестокост, свирепост и надменния си дух и след това се поселил в Тесалия“. Скити често са наричани в хрониките и българските племена.

„Тези писмени извори са известни от столетия“, посочи историкът Александър Мошев. Според него, досега на тях не се е обръщало внимание, тъй като се смята, че е практика в древната литература един народ да се отъждествява с друг, по-древен, в случая българи с мирмидонци. Той смята, че по-важният въпрос, който повдигат плочките от Виница, е дали е имало култ към Ахил сред древните българи. На самите плочки са изобразени около 15 сюжета, повечето от които библейски и раннохристиянски. Те са от около 5-6 век, „т.е. става дума за около 200 години преди учебникарското идване на българите на Балканите.

Конкретно интерес представляват две изображения – на едното пише „болгар“, а на другото е изобразен Ахил. Липсва, обаче, едно парче, което да докаже пряката връзка между двете. „В една трако-българска среда е възможно да съществува такъв култ“, каза Мошев.

Българите явно са имали самосъзнание, че са участвали в Троянската война, посочи Григорова. Когато при цар Калоян отишла делегация от Ватикана, започнали да му обясняват, че Римската империя е много древна и, понеже била основана от участници в Троянската война, „младият“ български народ трябвало да слуша съветите на „старите“ римляни. „На тези думи Калоян се засмял и отвърнал: „Че кой по-добре от нас ще знае за Троя и за войната срещу нашите прадеди“, посочи Григорова. „Явно не само в много дълбока древност, а и в по-скорошно минало българите са имали знание и самочувствие, че сме участвали“, допълни тя.

actualno.com

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То и ти не си била свидетел нали

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ние  българите  сме  най  старият  народ  оцелял  досега  на  земята.  И  да  скачат  някои  и  да  отричат  няма  значение Сега  сме 7522 година  по  българското  летоброене! Начало  на  летоброенето  5508 г  преди  христа

Редактирано от октим (преглед на промените)
  • Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ние  българите  сме  най  старият  народ  оцелял  досега  на  земята.  И  да  скачат  някои  и  да  отричат  няма  значение Сега  сме 7522 година  по  българското  летоброене! Начало  на  летоброенето  5508 г  преди  христа

Това е самата истина! Браво! Дано има повече българи, които да го осъзнаят!

какво е знаел Калоян,вероятно е знаела само Григорова...защото нито в един исторически документ ,го няма записан тоя епизод на разговори  с пратеници на Ватикана.

аз обаче напоследък разучавам една по голяма конспирация ...смърфовете всъщност май ще излезат  траки..ей на кой ,не вярва да им види фригийските/тракийски шапки на главите/

Публикувано изображение

Публикувано изображение
Публикувано изображение

"Фригийската шапка била характерен атрибут и за останалите тракийски племена и балкански народи."

това е за двойкаджиите в темата ,за пресата ,за любителите на  евтините сензации .

ако случайно се появи и отличник в темата ,имам да му задам две въпросчета?

1 колко "илияди" са написани ?

2 може ли като достоверност за някое историческо събитие ,да се взимат писаниците на човек, който е живял няколко века по късно от описаното събитие,пък говори за него като свидетел?.

третото въпросче е свързано с картинката в линка по горе..но за него като за въпрос с повишена трудност..следващия път

Туй въпросчи с пувишена труднуст май му знам отговора- един ирудиран приятел(подвижнъ инциклупедия; рядко се срещът тъкива вечи) навремиту ми гувориши за французкътъ ривулюция и как якубинцити- мъсони исползвъли фригийски шапки пу пудобие на мистирийнити култуви в малъ азийъ към кибелъ и митръ. Ръзправяши ми многу пудробну, ама саму тува запомних. Поздрави!

П.П. Извинявъм се, чи съм малограмотнъ, но имам основну образувание.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

а ние,шопето сме още по древни и не сме обикаляли между 4 океана,а са идвали отвсякъде при нас!ние сме си тука от времето,когато от Витоша по високо не е имало!може ли и на мене една смърфшапка,нищо че изглежда като зле скроен калпак! :)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

иначе  отговор на въпросчетата да имаш?поне на първото? или поне да ми дадеш линк,който да показва  оригинала на омировата илияда ?

не,защото въпроси обичам да задавам аз!а и омир никога не съм го харесвал,наште приказки повече са ми на сърце! :)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

тия неща са абсолютно недуказуеми!още никой не е разбрал омир какъв е по народност,няколко държави се скъсаха от доказателства чий е! :) ако докажеме че ахил е българин,ще ни спрат еврофондовете! :)

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Виждате, че даже за съвсем близкото минало не може да се постигне консенсус и има десетки различни версии, а това преди незнамсиколкохиляди години какво е станало вече си е пълна лотария. Така че всичко това - Ахил, махил, българи отпреди 7-8 хиляди години и т.н. са чисти глупости и занимавка за хора или нямащи какво да правят, или за хора, болни националисти. Айде да не изпадаме до нивото на ония психично болни нарциси македонците, дето обявиха всичко живо за македонско...

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

значи и ти подозираш,че в Илиада, Ахил съвсем не е българин? и ,че май няма линк към Омирова , "Илияда"...между другото ,то си личи и от картинката дето е в поста на хайди..ама ,а де..нали казахме да дойдат отличниците, а не смърфовете :P

Ако се приеме че описаните от Омир събития не са се случили на малоазийския бряг а на източния бряг на Йонийско море,нещата може чи ще имат съвсем различен исторически аспект?!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

що да не  приемем .не знам дали и на  албанците ,не им е хрумнало да се намесят  в спора. :lol6:иначе, има хипотеза,че войната всъщност е била в небето .що да не приемем и нея. :whist:

тука ,по -важно беше да докажем,че град Троян е всъщност Троя-/н/.

Троян никога не е бил Троя,Шлиман никога не я е откривал,но има сериозни основания че тази война е била там,на адриатика.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

още един отличник :)

между другото,  il mare Adriatico,ми е интересно като място за почивка...така ,че тая хипотеза не ми се нищи :P

Ще те заведа във Хвар,няма пясък но има романтика ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

...

ако случайно се появи и отличник в темата ,имам да му задам две въпросчета?

1 колко "илияди" са написани ?

2 може ли като достоверност за някое историческо събитие ,да се взимат писаниците на човек, който е живял няколко века по късно от описаното събитие,пък говори за него като свидетел?.

третото въпросче е свързано с картинката в линка по горе..но за него като за въпрос с повишена трудност..следващия път

1.Колкото и "илияди" да са написани все са копия ,на копията или копия на легендата описана в "илиядата" няма ориджинал? Нямам представа за най ранната "илияда" от кога е ?

2.Не може да се взимат такива писаници на човек ,който не е бил свидетел ,това е фалшификат ! както и Библията,която е написана 400 г. след събитието за което се говори и нямаме източник от списвателя и!

Колкото до латинския надпис "BOLGAR" си мисля ,че не е много латински ,или е някакъв много "VULGAR"-ски ,някакъв страшно неизвестен диалект.дори и за профисИонали като този Мошев!

ювиги докторе, :wors:

аз , "болгар,болгар ",съм чела да е произнасял само бай Ганьо,като е разнасял дисагите с розовото масло из Европата.

за Ἀχιλλεύς,съм чела да е син на Пелей  и морската богиня Тетида,която се размотава из древноримския пантеон,като второстепенна богиня ..което ще рече,че ако Ахил е болгар,то ще излезе ,че българите имат божествен произход,към което разбира се проявявам истинска завистлива ревност.като си помисля,обаче,мога и да спя спокойно, богинята е гръцка..което ще рече,че Ахил е наполовина грък,наполовина българин.като се включат в интригата и макетата,които редовно крадат от историята на всичките си съседи.....ставааааааааааа един айрян от  синя кръв

Бай Ганьо е герой на масона Алеко Константинов ,истинско парвеню подражаващо на френските лентяи по Шан лиЗе  :) както те така и той мързеливец харчещ на готово парите изкарани от баща му.Може би е имал задача да оплюе българите ,защото Бай Ганьо не е представител на българския етнос а само на онази малка алчна прослойка ,която е придобила турската култура и нейната ценностна система!Така ,че това болгар болгар би ми звучало на руско тюрски балгхар балгхар и е по точно!

Колкото да грцката връзка ,аз преди бях помолил някой да покаже подобен надпис дори на латински където се говори за грцки принцеси,грци и т.н. бих бил много доволен ,ако някой ми покаже такъв надпис дори и да има някаква грешка (при толкова много грцки диалекти) например до тази Тетида да пише "греце" или "греке" или там както е по правилно и достоверно!Защото такива разкази всеки може да си състави  и да ги разправя по един научен и класически начин! Нали? :)

Редактирано от Joro Mithrata (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.