Премини към съдържанието
apostoloff

Затлъстяването - ужасяваща пандемия

Препоръчан отговор

НАДНОРМЕНИЯТ УБИЕЦ

Броят на хората, страдащи от затлъстяване и наднормено тегло, е нараснал близо четири път в развиващия се свят, достигайки близо един милиард души между 1980 и 2008 година! Това съобщи неотдавна Презокеанският институт за развитие (ODI).

Днес затлъстелите и хората с наднормено тегло са повече в развиващия се свят, отколкото в богатите страни, допълва институтът, базиран в Лондон. Според неговите данни, над една трета от всички възрастни хора в света, 1,46 милиарда души, са затлъстели или са с наднормено тегло.

Между 1980 и 2008 г. броят на хората със затлъстяване или наднормено тегло се е увеличил от 250 на 904 милиона души, а в развития свят е нараснал от 321 на 557 милиона души. "Нарастващият процент на хора с наднормено тегло и затлъстяване в развиващите се страни е тревожен. Ако настоящата тенденция се запази в световен план, ще станем свидетели на огромно нарастване на броя на хората, страдащи от определени видове рак, диабет, инсулт и сърдечен удар, а това ще бъде огромно бреме на обществените здравни системи", заяви представителят на ODI Стив Уигинс.

В доклада се посочва, че процентът на хората с наднормено тегло и затлъстяване е нараснал близо два пъти в Китай и Мексико от 1980 г. насам и с една трета в Южна Африка. Според авторите на изследването затлъстяването се дължи главно на промени в хранителните режими в развиващите се страни, където доходите нарастват, като хората избягват зърнените храни и се хранят с повече месо, мазнини и захар.

Прекомерната консумация на храна, съчетана с увеличаване на заседналия начин на живот, също играят своята роля. "Политиците не трябва да се притесняват да влияят на това какви храни се озовават в чиниите ни. Предизвикателството е да направим здравословните диети жизнени, като същевременно намалим привлекателността на храни с неясна хранителна стойност", заяви Уигинс.

АПОСТОЛ АПОСТОЛОВ

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нормално! При всички боклуци, които се ядат, при застоялия начин на живот и липсата на елементарно движение се получава точно такова нещо. Това не е пандемия! Никой не е спрян да ходи да спортува, да се движи, да яде здравословни (поне в определен аспект) храни и т.н. Всичко е въпрос на желание, кой как ще си поддържа и ще се грижи за тялото си.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Интересно, защо почти никой не е писал в тази тема?

В България децата и възрастните със затлъстяване не са никак малко и това е много тревожно.

До какви заболявания води наднорменото тегло:

Сърдечносъдови заболявания – според СЗО, те са водеща причина за смъртност за 2008 г. Основният механизъм, по който затлъстяването допринася за увеличаване на риска от инфаркт и инсулт е чрез увеличаване на плазмения холестерол. Повишеният прием на мазнини и ниската физическа активност увеличават липопротеините с ниска плътност („лошия холестерол“), който се отлага по стените на клетъчните съдове, и понижават липопртеините с висока плътност („добрия холестерол“), които премахват холестероловите натрупвания от съдовата стена. Холестероловите плаки по стените на съдовете понижават еластичността им и ограничават кръвния ток. Когато такава плака се разкъса и запуши коронарен или мозъчен съд, настъпва миокарден инфаркт или мозъчен инсулт.

Диабет – основно чрез създаване на инсулинова резистентност в периферните тъкани – мускулна и мастна.

Мускулноскелетни увреждания - най-вече остеоартрит, поради увеличеното натоварване на ставите.

Някои ракови заболявания – рак на ендометриума, гърдата, дебелото черво

Особено рисково е затлъстяването, настъпило още в предпубертетна възраст. Затлъстелите деца могат да имат трудности при дишане, хипертензия (високо кръвно налягане), ранна поява на маркери за кардиоваскуларни заболявания, инсулинова резистентност, повишен риск от фрактури, инвалидизация в зряла възраст и преждевременна смърт.

Особено опасно е силното центрипетално затлъстяване. При него се натрупва голямо количество мазнини около вътрешните органи и сърцето, което затормозява дейността им. Центрипеталното затлъстяване се свързва с много по-голям риск от диабет и сърдечно-съдови заболявания от перифералното. В българската клинична практика е възприето обиколка на талията над 102 см при мъжете да се тълкува като сериозен рисков фактор за диабет. Това е усреднена стойност, независеща от ръста.
http://www.puls.bg/h...ws_11537_2.html

Как да избегнем и как да се преборим със затлъстяването, ако вече го имаме?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Такива семейства не са рядкост, за съжаление.

Все повече хора казват същото, като майката от клипчето -  яденето е единственото удоволствие, което им е останало.

Ако наистина е така, то това живот ли е?!

Преди 15 - 20 години хора със затлъстяване се срещаха рядко, а сега... :(

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Такива семейства не са рядкост, за съжаление.

Все повече хора казват същото, като майката от клипчето -  яденето е единственото удоволствие, което им е останало.

Ако наистина е така, то това живот ли е?!

Преди 15 - 20 години хора със затлъстяване се срещаха рядко, а сега... :(

ама да си тъпчеш детето с вафли и чипс при положение че е с диабет

:(

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ама да си тъпчеш детето с вафли и чипс при положение че е с диабет

:(

Престъпление! :(

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Белгийците негодуват срещу затлъстяла здравна министърка

Смята се, че 52-годишната Де Блок, която тежи над 127 кг, не дава добър пример в страна, в която затлъстяването е все по-голям здравословен проблем

32594-1413223757606_wps_7_20140413_Bruss

Някои политици са упреквани в корупция или некомпетентност, новата белгийска министърка на общественото здраве е първата политическа фигура, която си навлича критики, защото е твърде дебела за поста, съобщава в. "Дейли мейл".

Маги Де Блок, която доскоро бе най-популярният политик в Белгия и дори беше спрягана за премиер, изненада мнозина, когато беше обявено, че ще поеме функцията на здравен министър в новото дясноцентристко правителство.

Смята се, че 52-годишната Де Блок, която тежи над 127 кг, не дава добър пример в страна, в която затлъстяването е все по-голям здравословен проблем. Групата на критиците на Маги беше оглавена от кореспондента във Вашингтон на белгийската телевизия VRT Том ван де Веге, който запита в Туитър дали тя ще бъде "надеждна" на новия си пост.

Водещата телевизия в Холандия NOS я оприличи на внушителна фигура от картина на Рубенс и че "явното й затлъстяване" би предизвикало смях. Но Де Блок, която 25 години е практикувала като личен лекар, отхвърли критиките."Зная, че не съм модел, но трябва да видите вътрешността, а не опаковката", заяви тя. По данни на Световната здравна организация от 2008 г. общо 47% от възрастното население в Белгия страда от затлъстяване. Като министър на имиграцията в последното правителство Де Блок си спечели одобрение за намаляването на броя на молбите за убежище почти наполовина от 27 000 на 15 000.

1413223855098_wps_8_07_Jun_2012_Luxembou

http://temadaily.bg/publication/22764-%D0%91%D0%B5%D0%BB%D0%B3%D0%B8%D0%B9%D1%86%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BD%D0%B5%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%82-%D0%BE%D1%82-%D0%B7%D0%B0%D1%82%D0%BB%D1%8A%D1%81%D1%82%D1%8F%D0%BB%D0%B0-%D0%B7%D0%B4%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0%B0-%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D1%81%D1%82%D1%8A%D1%80%D0%BA%D0%B0

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...

Идиотска работа. Какво значение има колко тежи министърката? Егати логиката. Ако е способна и си върши работата, друго няма значение.
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Идиотска работа. Какво значение има колко тежи министърката? Егати логиката. Ако е способна и си върши работата, друго няма значение.

Напоследък в много държави при назначаването на служители и работници работодателите избягват хора със затлъстяване, поради факта, че затлъстяването е знак за здравословен проблем.

Всеки работодател предпочита за него да работят здрави хора и е прав за себе си.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами има значение - как да имаш доверие на някой, на когото не му пука за собственото здраве.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами има значение - как да имаш доверие на някой, на когото не му пука за собственото здраве.

Тя работата се върши с акъл, не с тяло. Редактирано от RJ45 (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тя работата се върши с акъл, не с тяло.

Така е, но хората със затлъстяване боледуват по-често от тези с нормално тегло, а това пречи на нормалния работен процес.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всеки работодател предпочита за него да работят здрави хора и е прав за себе си.

Да имам и логиката. Ха, ами то работодателите искат и да получават печалба за минимални средства, но в една конкретна тема един такъв беше жив изяден от вас, че давал 240лв заплата. Това му се вика двоен стандарт Мойра. А някъде си пише, че правото на труд е сред основните права на човека, и ако можеш да вършиш работата, никой няма право да ти пречи.

То по тая логика дай да уволняваме бременните, нали? Знаеш ли какви загуби и проблеми причиняват?

И ти откъде реши че не ѝ пука? Аз например съм генетично неспособен да напълнявам. от 17 годишен съм 70 +/- 2-3 кила - вече 18 години. Ям квото искам, сладко, тестяно, шоколад... Не качвам и толкова. Но има хора, които просто не са така. Имат различен метаболизъм. Ядат колкото мен но веднага им "залепва". Е, какво да се измъчва и да се гърчи като настъпан червей от глад, за да угоди на измислените норми на обществото? На тия норми, които създадоха, подчертавам наистина създадоха,  болести като анорексията и булимията? Глейте си работата...

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И ти откъде реши че не ѝ пука?

ми то ако й пукаше нямаше да е толкоз кила

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да имам и логиката. Ха, ами то работодателите искат и да получават печалба за минимални средства, но в една конкретна тема един такъв беше жив изяден от вас, че давал 240лв заплата. Това му се вика двоен стандарт Мойра. А някъде си пише, че правото на труд е сред основните права на човека, и ако можеш да вършиш работата, никой няма право да ти пречи.

То по тая логика дай да уволняваме бременните, нали? Знаеш ли какви загуби и проблеми причиняват?

След 10 ноември 1989г. и в България избягват да назначават на работа жени с малки деца, камо ли бременни, факт.

И да, има случаи да уволняват бременни жени под предлог, че работното място се закрива.

Вече казах, че работодателят е прав за себе си.

Явно няма закон, който да спре подобна дискриминация или ако има, то той масово не се спазва.

И един случай с моя позната, която работеше години наред като сервитьорка, въпреки образованието си.

Случи се така, че след тежко преживяване напълня драстично и...беше уволнена.

Вече три години е без работа, заради външния си вид.

Не я вземат и за чистачка. :(

При нейните възможности би могла да изглежда перфектно, но явно е немарлива.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

След 10 ноември 1989г. и в България избягват да назначават на работа жени с малки деца, камо ли бременни, факт.

И да, има случаи да уволняват бременни жени под предлог, че работното място се закрива.

Явно няма закон, който да спре подобна дискриминация или ако има, то той масово не се спазва.

И един случай с моя позната, която работеше години наред като сервитьорка, въпреки образованието си.

При нейните възможности би могла да изглежда перфектно, но явно е немарлива.

и не само дискриминация

при мен пък обратното - мен не ме взимат защото съм 46 кила

исках да почна работа в Кауфланд, после в Лидл, в Т Маркет - е не ме искат в никой хипермаркет и това е -

защото им трябват яки за разтоварване на стоките от камионите

нема такава държава, нема

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тези неща са ми ясни, за твое сведение има такъв закон, в България не се спазва при професии, където персоналът е нискоквалифициран и има много желаещи за работа, но там не се спазват и маса други закони, тъй че не е специално към този проблем. В Белгия тя вероятно ще осъди държавата ако я махнат за това. Но аз не съм оспорвал наличието на тия неща.

Въпросът е, ти одобряваш ли го? Аз не щото и за това казах, че за мен е идиотизъм. (ще ме изкараш по-социалист от колкото съм още малко :D )

Ми освен и аз да кажа, на бедните в тая държава не им пука, че са бедни, щото има сектори с изключително високи за средния стандарт заплати, в които се търсят много кадри, но никой не си сяда на задника да поучи малко и да почне да работи такава работа...

ааа ето

при мен пък обратното - мен не ме взимат защото съм 46 кила

Ми ето не ти пука и на теб. Щото ако ти пукаше щеше да почнеш да се тъпчеш като прасе, за да напълнееш и да те вземат на работа...

Значи ако си слаба и не те вземат е несправедливо, но ако си дебела - мри кучкоооо... Баси и логиките изкарвате, честно.

Редактирано от flare (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За жалост различните винаги биват мачкани от "нормалните".

За жалост.

Но да се върнем към темата, която не случайно е в този раздел.

При всички случаи затлъстяването води до много здравословни проблеми, които развалят качеството на живот, а в повечето случаи и до социална изолация.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За жалост различните винаги биват мачкани от "нормалните".

Така е, но някои "различни" са успели да си извоюват и повече права от нормалните... Аз му викам "обратна дискриминация".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тези неща са ми ясни, за твое сведение има такъв закон, в България не се спазва при професии, където персоналът е нискоквалифициран и има много желаещи за работа, но там не се спазват и маса други закони, тъй че не е специално към този проблем. В Белгия тя вероятно ще осъди държавата ако я махнат за това. Но аз не съм оспорвал наличието на тия неща.

Въпросът е, ти одобряваш ли го? Аз не щото и за това казах, че за мен е идиотизъм. (ще ме изкараш по-социалист от колкото съм още малко :D )

Не го одобрявам, но не съм работодател.

Не съм сигурна обаче, че ако бях такъв, щях да мисля по същия начин както сега. ;)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При всички случаи затлъстяването води до много здравословни проблеми, които развалят качеството на живот, а в повечето случаи и до социална изолация.

Ако обсъждате здравословните проблеми - ваша воля - това е факт и аз срещу ръжен не ритам. Но съм против социалната изолация и то много.
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

но никой не си сяда на задника да поучи малко и да почне да работи такава работа...

Това е прекалено трудно. По-лесно е да се оплакваме.  :D

Но да се върнем към темата, която не случайно е в този раздел.

Ами според мен социалната изолация се появява, защото хората се държат грубо. Това че затлъстяването води до здравословни проблеми, не е основателна причина хората да се държат като ла**ари.

Редактирано от RJ45 (преглед на промените)
  • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.