Премини към съдържанието
От 1-ви септември 2021 г., вход във форумите ще е възможен само с имейл адрес вместо потребителско име. Ако не помните имейла с който сте се регистрирали, вижте го в настройките на профила си. ×
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Марков NAS или сглобен компютър за мрежов сторидж?

Препоръчан отговор

Здравейте,

Пред мен започва да назрява следната дилема: дали да търся специализиран NAS с минимум 4 диска или вместо това да си сглобя компютър и да му инсталирам нещо от рода на Napp-it или Windows и да създам шерове...

Идеята е този мрежов сторидж да работи непрекъснато в домашна локална мрежа и на него да се съхраняват всички документи, снимки, книги, филми, софтуер и т.н. Държа на някакво минимално ниво на сигурност, затова си мисля за RAID 5.

Какво бихте препоръчали като разумно решение/компромис по отношение на първоначална инвестиция и последващи разходи за ток?

Предварително благодаря на всички отзовали се!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Какво бихте препоръчали като разумно решение/компромис по отношение на първоначална инвестиция и последващи разходи за ток?

Предварително благодаря на всички отзовали се!

Аз се изправих пред такава дилема януари месец. Избрах PC.

Финансово: Отделен прост NAS с подръжка на 4 диска и RAID5 струва горе-долу колкото чисто нов минималистичен комп. Обаче ако иснаш NAS с повече възможности или производителност PC-то мачка по цена с много.

Консумация. Една по-готиничък NAS ми предложи тук Капитана, обаче беше двойно по скъп от конфигурацията, която избрах, даваха го 36W без дисковете. Моето PC (g1620, 2G RAM, евтино гигабайтско дъно) е с консумация 40W с 3 диска(UPS-а ми мери.) Естествено му сложих ОС без графична среда, забраних от биоса всички излишни хардуери (пр. звуковата карта) и т.н.

Естествено настройката на PCто си е играчка и ако не я направиш като хората може да загубиш информация или да не е достатъчно сигурно (ако е вързан към публична мрежа)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Бих заложил на компютър със софтуерен RAID.

Точно с колегата това си говорехме миналата седмица в една от темите и сравнявахме туй ону. RAID 5 за мен е най-подходящ за подобна деност.

Поздрави!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Специализиран NAS не, по-скоро едно PC с прилични части от по-ниския ценови сегмент ще е най-оптимално. За RAID не мога да дам съвет, тъй като за NAS ползвам стария настолен компютър - едноядрен на 1,4 GHz, 512 MB RAM, 80 Гига диск. Инсталирал съм ОС без графична среда естествено - Ubuntu Server 12.04 LTS. Върши ми идеална работа като сторидж на неголеми файлове. Честно казано това е компромисен вариант, но за мен лично е идеален щом върши прилична работа.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз бих заложил на Микросървър HP ProLiant Gen8 с процесор Intel® Celeron® G1610T 2.30GHz + NAS4Free  + Хард диск WD Red 1TB, 64MB, SATA 3 два броя и  ще си свиркам с  машина под 700 лева  която не ме ограничава по-никой начин .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А как стои въпросът с производителността и по-точно предаването на данните през мрежата (естествено 1 Gbps)? Кое от двете решения (NAS - PC) би се държало по-добре?

А, и сега ми хрумна още един щекотлив въпрос: колко лесно би било бъдещо добавяне на нов диск към RAID 5? Мярнах, че май само high-end контролерите го поддържат, иначе стандартната процедура била бекъп -> пресъздаване на масива -> възстановяване на данните...

Flare, бих бил благодарен, ако споделиш модел на дъно - аз все попадам на такива по 250 лв. и нагоре, когато търся raid с повече от 4 конектора :(

Благодаря на всички!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За RAID не мога да дам съвет, тъй като за NAS ползвам стария настолен компютър - едноядрен на 1,4 GHz, 512 MB RAM, 80 Гига диск.

Никакъв проблем за RAID нямаш. на мойто g1620 натоварването от RAID-a не скача над 0.2-0.5%, а дори и да скачаше, какво толкова върви на тоя NAS? И паметта не е проблем, аз мойте 2G се чудя още как да ги ползвам, за съжаление mdraid не подържа задаване на кеш, иначе като нищо щях да шибна 1.5G там да има.

А как стои въпросът с производителността и по-точно предаването на данните през мрежата (естествено 1 Gbps)? Кое от двете решения (NAS - PC) би се държало по-добре?

Не виждам каква ще е разликата.

А, и сега ми хрумна още един щекотлив въпрос: колко лесно би било бъдещо добавяне на нов диск към RAID 5? Мярнах, че май само high-end контролерите го поддържат, иначе стандартната процедура била бекъп -> пресъздаване на масива -> възстановяване на данните...

При софтуерния RAID никви проблеми нямаш. Говоря за mdraid под линукс, за Уин не съм се интересувал.

Flare, бих бил благодарен, ако споделиш модел на дъно - аз все попадам на такива по 250 лв. и нагоре, когато търся raid с повече от 4 конектора :(

Нали говорим за софтуерен RAID? сякво дъно с достатъчно SATA конектори ще ти свърши работа. Чакай да проверя какво беше моето.

А сега се сетих че го подмених с Asrock че имаше повече дупки :

http://nikem-bg.net/computer-components/ASROCK-B75M--B75-1155

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

...

Много добро - то всъщност е много близко до мойта конфигурация, в но в по-малка и по-яка кутия. Е излиза с 60-70 пари отгоре. Ама трябва да откачи после DVD-то :P
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Хванахте ме в крачка.  :eek:  Изначално мислех за хардуерен RAID, но явно трябва да се позадълбоча в проблема и да почета и за софтуерните решения...

А държа на parity-based масив, защото вече имам печален опит с невъзвратима загуба на много документи, снимки и прочие, когато преди години един твърд диск загина в лавина от лоши сектори буквално за минута.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако рече да си купи някой качествен NAS  за 4 диска не му мърдат 700 лева  и това е без дисковете.  На това HP може да пусне каквото му хрумне . Вместо да събира разни евтини дъна,процесори,кутии,вентилатори и тн. тука всичко му е  на едно място.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Изначално мислех за хардуерен RAID

За нисък клас система недостатъците му са много:
  • в търсения ценови клас всичко ще е по-зле от софтуерен раид - и като възможности и като производителност.
  • Ако ти изгърми платката, става забавно. със софтуерния веднага може да свалиш дисковете и да ги закачиш на друг комп.
  • Ти сам каза, че разширенията са проблем.

Ако рече да си купи някой качествен NAS за 4 диска не му мърдат 700 лева и това е без дисковете. На това HP може да пусне каквото му хрумне . Вместо да събира разни евтини дъна,процесори,кутии,вентилатори и тн. тука всичко му е на едно място.

Съгласен съм, ако го бях видял т'ва сигурно щях да се замисля. И да се откажа обаче, аз имам планове да слагам втори масив - нямаше да ми стигнат дупките :P А за евтините чаркове - и на тва не са кой знае кво. На мен с кутия CM N300 и овъркил захранване (да ме питаш що го взех като знаех че няма да гори много) ми излезе 300лв без дисковете
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Подкрепям идеята за сглобен РС, настроен за NAS. Готовият NAS има графична среда, евентуално по-лесно се администрира, евентуално с енергоспестяващи режими. Но, ако решиш да си направиш сам РС и да го ползваш за целта, имаш много по-широки възможности за ъпгрейд. При фабричния ΝAS можеш да добавиш памет, да сложиш по-големи хардове, но процесорчето, дъното и наличните портове са непроменима даденост. Още повече - оставаш ангажиран с политиката на производителя и с ритъма на оправяне на бъгове, пускане на нови фърмуери и т.н. неща за машинката. Направи си го сам, тествай различни ОС (имаш даже и freeNAS, колкото и да съм скептичен към нея... все още), и постигни тези резултати, които искаш.

Вземи едно дъно индустриален стандарт (по-стабилно са тествани, за разлика от потребителския клас), бодни му 1-2 ГБ РАМ, сложи му една PCI-E карта с повече SATA портове, метни нужните хардове и пускай системата. :) Преди това разгледай добре какво точно ти пасва - драйвери и т.н., за да си сигурен, че няма да имаш ядове и ще получиш всички функции, които искаш.

Бих заложил на следното:

Една добра, евтина основа, е: Micputer ITX-M25E21A, Intel Atom D2550, NM10, DDR3, PCI, mini PCI-E/ mSata , Gbit LAN, VGA, DVI, LVDS, 1xSata, 2xRS232, LPT, Mini-ITX

В съществуващия SATA порт слагаш харда с ОС, а останалите ги включваш в PCI карта, която си взимаш отделно.

По-скъпо и с повече възможности е: ASROCK IMB-150D, Intel® SoC, Intel® Celeron® J1900 Fanless, Mini-PCIe, mSata (Shared), 2xDDR3 SODIMM, 7th Gen Intel® HD Graphics, HDMI, LVDS, 2xGbit LAN, 2xSATA2, 5xRS232, 4xUSB3.0, 6xUSB2.0, Mini-ITX

Тук имаш два SATA порта, повече USB, mSATA, mini-PCIe, два слота за РАМ, две мрежови карти и какво ли още не. Дъното е интересно, много върви тъкмо за такава цел, но е по-скъпично.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добро предложение, но наличието на само и единствено два САТА конектора би ме спряло на момента.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Една много удобна кутия за неговите цели е Cooler Master HAF XB и вече в нея да си слага каквито иска дъна и процесори. Цената и  е CoolerMaster CASE HAF XB II - Цена с ДДС: 171,60 лв.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Няма вече RAID5.

Редакция: Само наличието на графична среда ще дигне разхода минимум двойно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добро предложение, но наличието на само и единствено два САТА конектора би ме спряло на момента.

Слагаш разширителна карта и имаш още SATA портове, на които да закачиш хранилището. Нямам опит с такива карти, само съм чел и виждал, но не мога да ти препоръчам марка и модел. Прочети, питай другите из форума, има кой да те посъветва. За мен това е може би най-добрият вариант, ако държиш на 4 харда. Помисли дали и два няма да ти стигнат.

Имаш mSATA (пиша за по-скъпото дъно вече), където можеш да сложиш SSD с ОС, а на двата SATA порта, които остават свободни - два харда за съхранение.

Самият аз мисля да си спретна една такава машинка, но засега съм във фаза тестване на софтуера. Мога да кажа от скромния си все още опит, че от freeNAS има много какво да се желае, макар че ако ти трябва просто пространство, което да е достъпно по мрежа, е перфектна.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Слагаш разширителна карта и имаш още SATA портове, на които да закачиш хранилището. Нямам опит с такива карти, само съм чел и виждал, но не мога да ти препоръчам марка и модел. Прочети, питай другите из форума, има кой да те посъветва. За мен това е може би най-добрият вариант, ако държиш на 4 харда. Помисли дали и два няма да ти стигнат.

Имаш mSATA (пиша за по-скъпото дъно вече), където можеш да сложиш SSD с ОС, а на двата SATA порта, които остават свободни - два харда за съхранение.

Твоят вариант има само едно предимство - безвентилаторен, съответно безшумен е. Обаче дори на готовите NAS-ове им слагат вентилатори на дисковете, та сигурно има смисъл - в (крайна сметка хард дисковете си греят, а аз лично съм мерил каква е разликата в температури при продължително натоварване с и без вентилатор)

Иначе останалите ти идеи оскъпяват ненужно системата - самото дъно+процесор е относително скъпичко (дори първото като сметнеш и картата)

SSD за носител на ОС на NAS система, ми се струва изключително неоправдано - NAS-a е нонстоп пуснат съответно от бързо бутване няма да спечелиш. На него също вървят главно резидентни програми (демони/сървиси) така че те ще са основно в паметта и обикновено са малки и леки.

Самият аз мисля да си спретна една такава машинка, но засега съм във фаза тестване на софтуера. Мога да кажа от скромния си все още опит, че от freeNAS има много какво да се желае, макар че ако ти трябва просто пространство, което да е достъпно по мрежа, е перфектна.

Free NAS подлежи на разширение.

Е ако си претенциозен като мен, ползвай Gentoo. Там ще имаш всичко, което искаш и нищо друго.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Твоят вариант има само едно предимство - безвентилаторен, съответно безшумен е. Обаче дори на готовите NAS-ове им слагат вентилатори на дисковете, та сигурно има смисъл - в (крайна сметка хард дисковете си греят, а аз лично съм мерил каква е разликата в температури при продължително натоварване с и без вентилатор)

Иначе останалите ти идеи оскъпяват ненужно системата - самото дъно+процесор е относително скъпичко (дори първото като сметнеш и картата)

SSD за носител на ОС на NAS система, ми се струва изключително неоправдано - NAS-a е нонстоп пуснат съответно от бързо бутване няма да спечелиш. На него също вървят главно резидентни програми (демони/сървиси) така че те ще са основно в паметта и обикновено са малки и леки.

Добре е на хардовете да се сложи една перка 120 мм. В случая основното предимство е хубавият процесор - за по-малко пари се взима все пак нещо с ARM процесорче, а не Atom, който е доста по-производително решение. Тук зависи от нуждите. Все пак в началото ставаше дума за сторидж от 4 диска в RAID, който лесно ще превърне тъкмо процесора в "тясно място" на системата.

Първото предложено дъно е евтинко и има прилични възможности. Има и още по-евтини, но не знам до каква степен има смисъл да се издребнява до толкова и да се жертва качество. Има платки и с ARM процесори, за които вече споделих - за масив от 4 диска не е добра идея, особено ако тази машинка ще се товари, а не допускам, че ще работи просто ей така.

За SSD съм съгласен - прекалено оскъпява, даже и на евтин вариант да се спре колегата. Предложих го с идеята да се оползотвори наличния слот, а в двата SATA порта да идат хардовете и да не взима разширителна карта поне на този етап. Това до известна степен ще балансира бюджетно нещата.

А за Gentoo - мерси за акъла, ще взема да го пробвам. В момента тествам оригинала - Debian, но настройките ми идват малко множко, макар че това пък ме и мотивира в голяма степен. :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички за ценните идеи и напътствия!

Естествено бюджетът е препъни камъче и принципът "колкото по-евтино, толкова по-добре" си е в сила. За мое (предполагам и не само мое) съжаление за 200 лв. нищо няма да се получи. В момента се опитвам да намеря златната среда м-у желаното, качественото и ограниченията на семейния бюджет и затова всеки вариант подлежи на обмисляне, но явно за по-малко от 4-500 лв. без дисковете няма да може да се мине...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички за ценните идеи и напътствия!

Естествено бюджетът е препъни камъче и принципът "колкото по-евтино, толкова по-добре" си е в сила. За мое (предполагам и не само мое) съжаление за 200 лв. нищо няма да се получи. В момента се опитвам да намеря златната среда м-у желаното, качественото и ограниченията на семейния бюджет и затова всеки вариант подлежи на обмисляне, но явно за по-малко от 4-500 лв. без дисковете няма да може да се мине...

400лв без дисковете е съвсем добре. Нали ти казвам, на мен ми излезе малко над 300 и то с сравнително скъпи кутия и захранване. Дъното дето ти показах, някакво захранване (за под 100W, колко да трябва), някаква рам (дори 512 ще свърши работа, аз сложих 2G и се чудя как да я използвам за нещо), най-евтиния подържан интелски процесор (щото хабят по-малко от AMD), кутия с места за дискове и (!) вентилатори пред тях и това е.

Иначе може да скочиш на нещо на старо, там може да паднеш и под 100лв, евентуално да си купиш отделна Gbit мрежова карта.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Как ви звучи следната конфигурация:

MB: Intel 945GNT - 4 x SATA II, 1 x IDE, LAN - 1000 Mb

CPU: Pentium D 930, 3 GHz

RAM: 4 x 1 GB DDR2

PSU: Chieftec 350W, GPS-350EB-101 A

Дали би се справила успешно?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Как ви звучи следната конфигурация:

MB: Intel 945GNT - 4 x SATA II, 1 x IDE, LAN - 1000 Mb

CPU: Pentium D 930, 3 GHz

RAM: 4 x 1 GB DDR2

PSU: Chieftec 350W, GPS-350EB-101 A

Дали би се справила успешно?

Мисля да. На старо е нали? Но нещо си спомням, че тия Pentium D-та много горяха. Аз лично бих махнал също и 3те плочки рам за да спестя някой ват.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Подобни теми

• от KiNGSTON97
      Здравейте! До сега не бях срещал такова нещо. При инсталацията на Windows 10 реших да си направя пълен формат и на двата диска SSD+HDD (мощно пречистване на всичко). Правил съм го поне 15 пъти това нещо, но тоя път при инсталацията не ми даде да продължа напред, защото бях заредил GPTм а не MBR формат и оттам нещата станаха кошмарни. Издразних се и разпокъсах дисковете на парчета при менюто за избиране къде да се инсталира Windows-a, след това изтриване, форматиране и куп други глупащини на дисковете. Сега се мъча от два дни да форматирам диска и да се върнат в "default" състояние.Даже нямам икона на втория диск (HDD) в Моят компютър. Имам платена програма за форматиране, създаване, разделяне и др. неща на дискове AOMEI partition assistant UNLIMITED. Със сигурност може да се оправят нещата с нея, ама като си немам понятие от тва...
      Моля, който е компетентен по темата да ми помогне възможно най-скоро и ще съм длъжник. Бих почерпил лицето, което помогне напълно с проблема.
      Може да се работи с Team Viewer версията, дискорд да ви споделя екран и каквото е нужно за поправката.
      Ето снимки на нещата.
      Поздрави.

• от JPas
      Здравейте,
      Имам въпрос свързан с домашен NAS - Plex медия сървър.
      Понеже от доста време си ползвам лаптопа като plex сървър, пък тои си има доста проблеми (пада wi-fi от време на време - проблемен адаптер - изисква рестарт за да се свържи отново), си мисля за NAS които хем да изземе тази фукнция и в същото време да обединя снимки и лични файлове на него.
      В мрежата ще има най-много две устроиства които ще ползват plex сървъра едновременно от които едното е 4к телевизор.
      От начало си мислех да взема някое специализирано NAS устроиство, но след малко четене мисля че по бюджетните опции ще се затрудняват с фукцията на медия сървър.
      Въпроса е дали не е добра идея да взема някоя работна станция на Dell с 4 ядрен процесор, някои имат по 4 SATA порта в който може да се сложат 3 хард диска (като се махне CD/DVD), и остава един за евентуално ssd или пък още един хард диск.
      Бюджетът ми е около 400лв за устроиството без дискове.

Благодаря!

• от frozt
      Здравейте, тази сутрин забелязах,че смартфонът ми се е изключил. При опит за включане стига само до лилавия екран на зареждане , стои така известно време и се рестартира отново.  В момента е и по-зле: не реагира на нищо, само като го включа в контакта се появява батерията и ми показва как я зарежда. Пробвах доста неща, но нищо не се променя. Свалил съм xperia companion - a, но дава само грешки при опит за нещо. Имам смартфона от 5+ години само с една смяна на тъч(доста доволно), но последно време започна да лагва и забива за някакъв период от време. Бях решил да си прехвърля данните от вътрешната памет и да му направя фабричен ресет , но уви днес се случи това. Сега дори фабричен не мога да пусна. Та има ли какво да направя по въпроса да си запазя по-важни снимки и файлове от вътрешната памет (човек, който се занимава с това), като въобще не реагира на нищо , и дали може да върна фабрични някак- последен опит за  спасение  

Дори да се оправи този съм решил , че е време за нов  какво е мнението ви за всички тези на пазара от рода на Redmi , Xiaomi , където за 5-600 лв може да се вземе 6gb ram 64\128 storage. Питам тук , за да не пускам още една тема. Наистина изглеждат уникално за парите си , но някой ако има да каже мнение. Камерата прилична ли е долу-горе , как работи. Единствено не ме кефи , че са 6-6.5 инча , но предполагам се свиква и с това   Отворен съм за всякакви предложения, защото не съм много запознат с пазара към днешно време . :)))

• от еди
      Здравейте! Имам проблем с един NAS устройство 4TB Seagate Central. Мисля, че след едно спиране на тока информацията в публичната папка на устройството изчезна, т.е. папката се вижда, но в нея няма нищо.
      Пробвах с Рекува да възстановя информациятя, но Рекува вижда папката през мрежата, но не иска да я избере. Извадих твърдия диск и го свързах на настолен компютър и да пробвам така с Рекува. Под Windows се вижда, че дискът е раздслен на 8 дяла. Два дяла по 20МБ RAW, 4 дяла по 1ГБ RAW, един дял от 1ТБ не форматиран и един дял от 3720,98ГБ също не форматиран. Предполагам, че моята информация трябва да се намира в последния дял. Под Линукс въпросните дялове са форматирани в etx, а най-големия също не е форматиран. Въпроса ми е така ли трябва да бъде? Ако беше дял на Windows щях да му направя бърз формат и с Рекува да изкарам всичко от него, но не знам как стоят нещата с Линукс дяловете. Под Линукс дяловото управление ми дава опции за изтриване на дяла и форматиране, но не знам въпросното форматиране какво ще е, т.е. дали ще е бърз формат, който реално няма изтрие информацията. Дайте ми съвет какво да правя.

• от Добс
      Здравейте, 
      Казвам се Добрин и работя за pCloud - услуга за съхранение на файлове в Интернет, или "на облак". Съществуваме от 4 години и имаме вече над 7 мил. регистрирани потребители. 

Вчера пуснахме статия в сайта и един потребител предложи да направим тема във форума. 
      Всъщност, това е една добра идея за контакт с нови, бъдещи, стари, недоволни, доволни и всякакви други потребители. 

Искате да знаете нещо повече за услугата ? Искате да ни кажете колко добре или зле се справяме ? Искате нови функционалности ? Не можете да разберете за какво се борим и кои сме ? 
      За всичко това - пишете тук. Ще отговарям честно, няма да ви карам да ползвате платената услуга, няма и да ви спамя с излишна информация. 

ето статията, за която говорех : https://www.kaldata.com/it-новини/къде-съхранявате-файловете-си-в-об-257291.html 
      Да започнем от нея - вашето мнение ? 

• Дарение

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване