Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Привет на всички.

Първо, с надеждата спецовете тук да не се дразнят - не разбирам почти нищо от хардуер. Не ми се е налагало и не съм искал, но се налага да си взема нов лаптоп до 2300 лв с идеята да го ползвам за чертане и 3Dмоделиране и рендериране. Програмите, с които ще работя,  са AutoCad 2008 - 2016, Archicad, Revit 2016, Phtoshop, 3Ds. Сигурно няма кой - знае какви опции за добър вариант, прочетох доста по форумите, но всички търсят основно машини за игра. Не зная какво е общото и различното в тези направления, чета за процесори, охлаждания, кеш - ове, рам - ове и честно казано вече съм толкова объркан, че без компетентни съвети или оставам без комп, или ще си взема нещо неподходящо.
Надявам се да ми помогнете със съвети, линкове - каквото прецените.
Благодаря ви предварително :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Задължително ли ще ти трябва лаптоп?

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, Мони Манолов написа:

Привет на всички.

Първо, с надеждата спецовете тук да не се дразнят - не разбирам почти нищо от хардуер. Не ми се е налагало и не съм искал, но се налага да си взема нов лаптоп до 2300 лв с идеята да го ползвам за чертане и 3Dмоделиране и рендериране. Програмите, с които ще работя,  са AutoCad 2008 - 2016, Archicad, Revit 2016, Phtoshop, 3Ds. Сигурно няма кой - знае какви опции за добър вариант, прочетох доста по форумите, но всички търсят основно машини за игра. Не зная какво е общото и различното в тези направления, чета за процесори, охлаждания, кеш - ове, рам - ове и честно казано вече съм толкова объркан, че без компетентни съвети или оставам без комп, или ще си взема нещо неподходящо.
Надявам се да ми помогнете със съвети, линкове - каквото прецените.
Благодаря ви предварително :)

Процеса на рендеринг е доста "гладен" от към процесорна мощност и памет. Заради това е по-разумно да заложите на специализиран компютър за целта, десктоп, не лаптоп

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А и за работа с графики и изображения мониторът е много важен. Трябва да е комфортен за работа като размер, и с качествена матрица. Малко лаптопи могат да го предложат, и като цена не могат да се конкурират с настолен компютър с външен монитор.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравей :), наложително ли е да бъде лаптоп? И това моделиране и рендиране от вкъщи ли ще се извършва?

Ако ще си работиш от вкъщи най-добрия вариант е да си вземеш за тези пари едно PC, което ще е сигурно 4-5 пъти по-мощно, ефективно и удобно за тази дейност. Има лаптопи, които са доста читави, но те са от 4000лв нагоре, а и когато се замисли човек с такава сума пари какъв хардуер може да си осигури покупката на лаптоп се обезсмисля. Ако искаш да моделираш и рендираш се насочи или към PC, или към работна станция. За около 2000лв има много добри на HP и на DELL. А и графичните работни станции са предназначени специално за денонощна работа под товар. Разполагат с мощни quadro карти, сървърни Процесор и Рам, които са специализирани точно за такъв вид тежка дейност.

В OLX се въртя една работна станция за 800лв с 2 процесора Xeon по 4 ядра. Само харда беше 160GB или нещо подобно, но това не е от значение.

Това, от което се нуждае една машина за моделиране и рендиране е добър процесор и Рам за preview. Preview са нещата, които моделираш и гледаш в реално време във Viewport-a. Освен това ако видеокартата има повече Cuda ядра също може да бъде полезна.

Ако взимаш PC гледай да купиш допълнително охлаждане за процесора, защото рендирането е доста тежък процес и на мен ми се е случвало кадър анимация от 10 секунди в 1080p да го рендирам и 24 часа. Няма да ти казвам какво му е на хайвана :D... в момента съм с охлаждане на процесора с размерите на захранващ блок :D. И при рендиране не вдига повече от 40 градуса.

Много зависи какво точно искаш да правиш. Колкото по-реалистични неща искаш да създадеш, толкова по-добра машина ще ти трябва. Но за 3D рендиране и анимация - никога лаптоп.

Редактирано от _Uzunov_ (преглед на промените)

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хайде пък аз да кажа нещо наопаки.

Говорите по принцип, само @_Uzunov_ каза нещо по-конкретно. Не че нещата не са верни, ама ...q 

Пък и задачата е зададена грешно - "лаптоп до 2300 лева"

Колкото до софтуера и видовете работа - рендирането е само едно нещо.

ArchCad и AutoCAD 2D не са тежки и при тях рендиране почти няма. AutoCAD 3D, Photoshop и Revit - малко повече, там вече може да има натоварване. Ако се наблегне на чертане и 3D моделиране - може и с компромиси.

Горното изобщо не е отричане на десктоп машините - просто автора да си прецени ще го разнася ли или не.

преди 8 минути, andibgpz написа:

Колега ,виждам че и ти си Архитект....

Като знам синът ми (също архитект) - на какъв лаптоп си беше инсталирал Vectorworks Architect. И работеше доста добре - даже и при много слоеве.

Редактирано от jhoro (преглед на промените)
  • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колега ,виждам че и ти си Архитект.Моят съвет е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО с QUADRO  видео карта и матов дисплей.Рендването винаги  е било кофти при лаптопите.Има машини ,който обаче се справят доволно.А пропо - имаш ли против да е 2ра ръка?

преди 16 минути, jhoro написа:

Като знам синът ми (също архитект) - на какъв лаптоп си беше инсталирал Vectorworks Architect. И работеше доста добре - даже и при много слоеве.

Аз ползвам Allplan и Cinema 4D - взема ми около 400мв рам, рендерите стават сравнително бързо и ми вършат идеална работа.Макса е прехвален за мен и ако НЕ работиш интериор или само рендери - да си пускаш рендери на Макс е безсмеслено,времеемко и неоправдано според мен.Макса както и аутокад са програми при които можеш да начертаеш от гайка до небостъргач,т.е. програма за всичко,та накрая програма за нищо.Има доста специализиран софтуер,който не е толкова ресурсоемък както тези двете програми.Моят компютър е I3,8GB ram,2GB nvidia 525m - пълна скръб за рендери на V-ray ,обаче на Cinema-то няма никакви забележки - чака се около 15 мин на картинка :)

Редактирано от andibgpz (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да де именно. Не е лошо и лаптоп, аз просто споделих, че ако ще се работи в домашния условия няма голям смисъл.

Според мен в тази сфера винаги е добре хардуера ти е да доста по-задоволяващ, от това което ти трябва като параметри, защото се предполага, че когато работиш ще се развиваш, а когато се развиваш и правиш по-добри неща трябва и повече компютърен ресурс.

Относно Max-a - много е добра. Но не знам защо в българските студия търсят главно хора с 3D Studio Max. Cinema 4D е не по-малко добра, а е доста пренебрегната у нас. 

Много си зависи какво точно искате да правите.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Извинявайте  за късния отговор, но времето все е малко.

Първо  - благодаря на всички ви за интереса, времето и съветите, които ме карат да се чувствам малко по - сигурен в това какви параметри трябва да притежава една такава машина. Колкото до това каква  да е - PC или лаптоп - това все още е дилема. Дори и аз зная, че за тези пари един комп ще е два пъти по - добър от лаптоп, но проблемът  е, че често се налага да пътувам и работя на  различни места всяка седмица. Това ме ограничава, но не се сеща за друг вариант.

Принципно и на мен ми се искаше да работя на Cinema, но на сегашният  вече и инсталацията ще е трудна. За Макс съм съгласен, но ако не го ползвам,това "олекотява" ли необходимата за другите конфигурация?

преди 18 часа, andibgpz написа:

Колега ,виждам че и ти си Архитект.Моят съвет е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО с QUADRO  видео карта и матов дисплей.Рендването винаги  е било кофти при лаптопите.Има машини ,който обаче се справят доволно.А пропо - имаш ли против да е 2ра ръка?

Аз ползвам Allplan и Cinema 4D - взема ми около 400мв рам, рендерите стават сравнително бързо и ми вършат идеална работа.Макса е прехвален за мен и ако НЕ работиш интериор или само рендери - да си пускаш рендери на Макс е безсмеслено,времеемко и неоправдано според мен.Макса както и аутокад са програми при които можеш да начертаеш от гайка до небостъргач,т.е. програма за всичко,та накрая програма за нищо.Има доста специализиран софтуер,който не е толкова ресурсоемък както тези двете програми.Моят компютър е I3,8GB ram,2GB nvidia 525m - пълна скръб за рендери на V-ray ,обаче на Cinema-то няма никакви забележки - чака се около 15 мин на картинка :)

Нямам против и на старо, но как да съм сигурен дали лаптопа или десктопа не е много пържен? Предполагам отговора трябва да го даде независим сервиз, но-извинявам се - какво е Qadro видео карта? Това ли е част от официалните и характеристики (да не съм съвсем балък при покупката) или е жаргон за определен параметър?
Благодаря на всички ви още веднъж :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щом ви се налага да пътувате и да работите си вземете лаптоп и някакъв охладител. Ако правите визуализации само като снимка. Имам предвид ако рендирате един фрейм няма проблеми. Обаче ако рендирате тежки и дълги анимации с много ефекти ще го поозорите. Решете какво ще бъде и ще мислим някаква играчка :D.

Quadro картата е видеокарта, която се справя по-добре с обработката на полигони. Обикновено ги слагат в графичните работни станции.

Редактирано от _Uzunov_ (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Гледам че тукс е събрахме много архитекти :)

Та да споделя моят опит от университета (а вече и професионален).

Лаптоп до 2300лв е отлично решение за студент, който пътува. Позволява да се вършат всички дейности, за да си изкараш оценките и да те потупват по рамото и ти да си доволен. Т.е, ще можеш да си правиш чертежите и ще можеш да рендваш някакви картинки с не прекалено много детайли. Това е много балансирано решение, тъй като позволява да си свършиш всичко на ниво в университета.

В следващият момент обаче ще осъзнаеш, че си стигнал тавана на машината и ако искаш да си развиваш способностите в направлението на визуализациите и BIM проектирането, трябва да минеш на Десктоп машина. Правиш, струваш 15,6 инчов екран си е 15,6 инчов екран. 17,3 инча са повече предимно като килограми, не и като помощ - допълнително работно пространство. Допълнително каквито и охладители да взимаш рендерирането си е тежък процес (дори на еденични изображения, когато се правят като хората), така че лаптоп до 2300лв може да го опечеш хубаво. Работните станции са друга ракия, но те определено не влизат в бюджет 2300лв.

В обобщение. Имаш 1 въпрос - "Ще се занимавам ли полупрофесионално/професионално с 3Д визуализации или искам да си направя проектите в университета?

Ако ще се занимаваш професионално в един близък във времето момент, съвета ми е да си вземеш Десктоп. В един момент от визуализациите ще изкарваш толкова пари, че ще си вземеш и два лаптопа, ако искаш (това е експериментално установено, за съжаление не от мен :(  :D ).

Aко ли пък задачата е да нямаш проблеми просто с работата в университета, взимай лаптоп. Препоръката ми е - 15,6 инча(няма голяма полза от 17,3), матов екран (задължително -  по възможност IPS матрица), 16 гб рам минимум, за процесори си чел (принципа е колкото повече, толкова повече), търси да има SSD че на лаптопите са им много бавни твърдите дискове, което може да направи работата в 3д доста досадна. Подсветката на клавиатурата е доста полезна при нощната работа :D В допълнение - CUDA ядрата са много полезни, но на практика е тотален овъркил да се взима професионална видеокарта само за университетска работа. За тези неща никаква разлика няма дали ще е мобилна видеокарта на АМД или на Nvidia. Лично съм работил предимно с видеокарти на АМД на лаптопите, като съм пробвал и един с Нвидиа. Разлика няма, производителността е отлична. Само вградени графики избягвай.

Това е от мен :)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 8.03.2016 г. at 15:53, Мони Манолов написа:

Извинявайте  за късния отговор, но времето все е малко.

Първо  - благодаря на всички ви за интереса, времето и съветите, които ме карат да се чувствам малко по - сигурен в това какви параметри трябва да притежава една такава машина. Колкото до това каква  да е - PC или лаптоп - това все още е дилема. Дори и аз зная, че за тези пари един комп ще е два пъти по - добър от лаптоп, но проблемът  е, че често се налага да пътувам и работя на  различни места всяка седмица. Това ме ограничава, но не се сеща за друг вариант.

Принципно и на мен ми се искаше да работя на Cinema, но на сегашният  вече и инсталацията ще е трудна. За Макс съм съгласен, но ако не го ползвам,това "олекотява" ли необходимата за другите конфигурация?

Нямам против и на старо, но как да съм сигурен дали лаптопа или десктопа не е много пържен? Предполагам отговора трябва да го даде независим сервиз, но-извинявам се - какво е Qadro видео карта? Това ли е част от официалните и характеристики (да не съм съвсем балък при покупката) или е жаргон за определен параметър?
Благодаря на всички ви още веднъж :)

Quadro - то е професионалната серия на nVidia ,която се използва от графични дизайнери,CAD софтуер,ето -мързи ме да превеждам :)
"Quadro is Nvidia's brand for graphics cards intended for use in workstations running professional Computer-aided design (CAD), Computer-generated imagery (CGI), Digital content creation (DCC) applications.

The GPU chips on Quadro-branded graphics cards are identical to the ones used on GeForce-branded graphics cards. The end products (i.e. the graphics card) differentiate substantially by the provided graphics device drivers and through the available professional support for the software." - 
Източник -Wiki

Lenovo W520- на ктаро идва към 1300-1500 долара или около 2300-2500 лв

Редактирано от andibgpz (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.