Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Привет. Трябва ми синоним на "изгубих си ума", "обезумях", който недвусмислено да показва негативен оттенък, гняв.
Следните не стават:
полудях
обезумях
изгубих си ума
изгубих си разума
изгубих ума и дума
изпаднах в умопомрачение
изпаднах в ярост
откачих

Редактирано от simtech (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 16 минути, haidukpikaso написа:

крейзи

Хайде на български и да не са някакви простотии?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, simtech написа:

Хайде на български и да не са някакви простотии?

фанаха ме лудите става ли

:grimace:

екстра е тоз синоним тъй мисля аз

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, Soviet Soldier написа:

Излязох извън релси

Не звучи някак книжовно.

преди 6 минути, haidukpikaso написа:

фанаха ме лудите става ли...екстра е тоз синоним тъй мисля аз

Не, не става. Въпросът е на чисто езикова тематика, не спами, за да не си изпатиш и от мен. Злопаметен съм, един път ще те запомня и ще те преследвам до края на дните ти и след това. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, simtech написа:

Не звучи някак книжовно.

Не, не става. Въпросът е на чисто езикова тематика, не спами, за да не си изпатиш и от мен. Злопаметен съм, един път ще те запомня и ще те преследвам до края на дните ти и след това. ;)

добре съм с езиковедството, по-добре от теб

а ти нещо избираш ли си а - това да това не

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, haidukpikaso написа:

добре съм с езиковедството, по-добре от теб

Много съм скептичен и силно се съмнявам. Как да го възприема това? Като похвала или обида?
Защо се почват безумни полемики в темата? Изказаните съмнения относно твоето твърдение са на база простичкият факт, че не просто пиша и чета. Занимавал съм се и с литература, уви, макар и не като основно занимание.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, simtech написа:

Много съм скептичен и силно се съмнявам. Как да го възприема това? Като похвала или обида?

ми ти си отговори - щом пускаш тема...

апропо и защо са ти тези синоними ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Фанаха ме Кара Станчовите !!!

Избиха ми чивиите !!!

Освирепях !!!

Пощурях !!!

Озверях !!!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Книжовната дума, синоним на това, което се търси, е афектирах се.

Изгубих ума и дума има съвсем друго значение, по-скоро на учудване или уплах.

Ненапразно винаги съм била на мнение, че човек трябва да е много внимателен с думите. За това и като чета форума, непрекъснато се впечатлявам от това, че хората, пишещи най-дългите постове, сами демонстрират бедността на речника си.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Полудя ли с тази тема или доближаваш границата за склеротик.

Не знам като критика или като отговор на въпроса ще го приемеш - става и за двете. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Изкукуригах,завря ми канчето,изпуших от всякъде...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 часа, Merryl написа:

Книжовната дума, синоним на това, което се търси, е афектирах се.

"Афектирах се" - и това го знам. Общо взето търся нещо, което не мога да си спомня и съм го използвал. Лоша черта в мисловният ми процес е простичкият факт, че използваните от мен изразни средства едно с едно не си приличат в различните случаи. На кратко - може и да си спомням смисъла на нещо, но думите, с които то точно/буквално е изказано понякога ми убягват. Паметта ми помни по смисъл, не е фотографска.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, simtech написа:

"Афектирах се" - и това го знам. Общо взето търся нещо, което не мога да си спомня и съм го използвал.

Ааа... Ясно. Стъпил си накриво и сега искаш да си върнеш сценката в главата, за да си сигурен. Аз пък си мислех, че ти трябва за литературно творчество. :D

Изперках...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Merryl написа:

Ааа... Ясно. Стъпил си накриво и сега искаш да си върнеш сценката в главата, за да си сигурен. Аз пък си мислех, че ти трябва за литературно творчество.

Неразумела? Точно ми трябва за писмено ползване, официално-делови стил. По този начин съм го и ползвал, просто искам да превъртя лентата момент назад. Защото не помня какво точно ползвах, понякога просто думите бягат от ума.
Изключително дразнещо е когато човек не може да си спомни нещо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дерейлирах. Дай малко ифо в какъв текст трябва да влезе.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Официално делови стил - изкукал, изперкал и откачил... или който и да е синоним от сорта... :D

Редактирано от Merryl (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Merryl написа:

Официално делови стил - изкукал, изперкал и откачил... или който и да е синоним от сорта...

Силно се съмнявам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, simtech написа:

Силно се съмнявам.

И аз. За това така ти се хиля. Иронично.

Просто от твоя пост така излезе, че тези думи се ползват в този стил и аз за това недоумявам.

Единствената дума, която може да влезе в употреба с това значение, но книжовна е афектирах се, но казваш, че чак толкова високопарен не си бил. Предавам се.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

амок,изперквам, умопомрачение , чавка ми изпие ума,хлопа ми дъската, мърда ми дъската, имам сачми в главата ,ярост, делириум, гръмна ми бушона,смахнат съм

Имаше нещо с щъркел и керемиди, но не се сещам

Редактирано от acnekt (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 39 минути, Merryl написа:

Просто от твоя пост така излезе, че тези думи се ползват в този стил и аз за това недоумявам.

Единствената дума, която може да влезе в употреба с това значение, но книжовна е афектирах се, но казваш, че чак толкова високопарен не си бил. Предавам се.

Не, това са просто дадени синоними, за да може да стане ясно, че речникът ми не е съставен от 10 думи и да разясня какво точно диря. Всъщност умопомрачение и афект са две от най-добрите като примери в случая. НО не мисля, че използвах нито една от тези две.
Не иде реч за високопарност. Търся точна думичка.
Предполагам, че не съм от вчера в този форум, публикувани имам редица мнения и едва ли съм се показал като човек с беден речник. Не виждам какво намекваш. Проблемът е, че в момента говоря на 3 езика. Признавам, че за човек като мен това не е лесно, чуждите езици винаги са представлявали трудност. В този случай много често за правилно и едносмислено възприемане на отсрещната страна се налага да преразказвам по смисъл, заради особеностите в различните езици. Това ме "кара" да избягвам по-редки думи, за сметка на тези с общ смисъл и предназначение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.