Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте на всички,

Имам нужда от малко помощ за избирането на компютърна конфигурация за 3D визуализация. За момента, програмите, които ще се използват са: 3dMax, AutoCAD, VRay, Google SkechUp. Най-вероятно и други, но тези ще са основните. Честно казано в момента се двоумя, дали да се опитам да сглобя някакъв компютър или да взема някоя втора ръка работна станция. Работните станции, които гледах бяха до около 2000-2300лв и не мога да преценя дали си заслужават ( Lenovo ThinkStation D30HP Workstation Z820

Разгледах доста бечмарк тестове и не бих казал, че наличието на много ядра в тези работни станции води да страшна производителност. В бечмарк класацията на VRay (тук) се вижда, че по новите процесори макар и с по-малко ядра се справят доста добре...което е нормално все пак трябва да има еволюция. 

От това което разгледах, може би процесорите AMD Ryzen 7 1600X/1700X/1800X,  Intel Core i7-7820X не са лош вариант и може би някоя от тези карти GTX1080, GTX 1050, GeForce GTX 1050 Ti. Но, честно казано....малко стрелям във въздуха.

Ако случайно се намира някой по запознат в избирането/създаването на конфигурация за 3d визуализация, бих го помолил за малко помощ.
*Това което съм цитирал като процесори и видео карти не е задължително, а по-скоро като предположение. 

Бюджетът с който разполагам е около 2000-2300лв, като това е само за компютърът, без монитора и каквато и да е било друга периферия.
*Конфигурацията може да бъде без SDD, тъй като имам едно 256gb.

Редактирано от Martin Manchev (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Xeon 2630  на теста прави 50 секунди. За 2000лв имаме два такива Xeona в работната станция на Леново. Т.е. грубо 25 сек. Резултата е сравним с този на Intel(R) Xeon(R) CPU E5-2696 от същата класация. Краткото проучване сочи че актуалната цена на  1 процесор E5-2696 e около 1700  или 3000лв (само за процесора). Стандарните процесори като i7 4790k, i7 6700k са доста назад в класациите. Според мен математиката тук е проста и е доста по-изгоден варианта да се вземе втора ръка висок клас двупроцесорна работна станция. За същите пари не мисля, че може да се вземе нещо ново, което да рендва по-бързо.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И да, и не. Тези процесори които минават тестът за 50сек са версия 4, а тези в станцията са версия 2. Най-бързата с версия 2, минава тестът за 01:55.337 (Intel(R) Xeon(R) CPU E5-2630 v2 @ 2.60GHz x24), като според мен това са 2х XEON E5-2630, понеже накрая пише х24, което са ядрата. Гледах как са се представили i7-7820X и 1800X и горе-долу дават време от 60-80сек...Другото което ме притеснява във станцията е, че няма възможност на DDR4 за рамта.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами трябва да погледна малко по-подробно, което ще стане по-късно.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От опит ти препоръчвам да не взимаш работна станция на старо. Ако те интересува ще ти разкажа по-подробно защо смятам така.  :)

Аз си сглобих конфигурация на базата на новата i7-ца (8700) и GTX 1060. Още не съм я тествал подробно, че нямам време тия дни. И за това ще пиша по-натам.  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, прав си x12,x24 и т.н. явно е броя на ядрата, което променя начина на четене на теста. При всички положения двупроцесорна работна станция ще рендва чудесно и ще има доста повече рам памет и т.н. от нещо ново за аналогични пари. Новото си е ново разбира се, а и винаги има риск при втора ръка работни станции. Офисният ми компютър е HP Z400 и не съм имал никакви проблеми досега с него. Перфектен е като техническо състояние, нищо че е на 8 години.

Иначе Nvidia 1060, i7 8700, дъно и 16 гб рам ще ти стъпят на 2000лв. Допълнително ще ти трябват твърд диск ССД, кутия и захранване. Към 2500 цялата конфигурация.

Кратка проверка показва, че два 6 ядрени Ксеона ще са малко по-бързи от i7 8700 - справка 1, справка 2

Та общо взето с работната станция (лично аз харесах леновото малко повече) ще имате по-добро съотношение цена-производителност, с нова конфигурация ще имате по-дълга гаранция,  но имайте предивд че i7 8700 не поддържа  ECC памет. Мои познати работещи само визуализации, казват, че ECC паметта е незаменима предвид че вероятността от краш на системата е по-малка, защото било доста тъпо да ти крашне след 5 часа рендване , 50 секунди преди да е готово изображението. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ryzen-ите поддържат ECC. Веще колко са бързи в споменатите приложения трябва да се види, не съм запознат. Може да се окаже ,че ползват само 1 ядро...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Игнатов написа:

Да, прав си x12,x24 и т.н. явно е броя на ядрата, което променя начина на четене на теста. При всички положения двупроцесорна работна станция ще рендва чудесно и ще има доста повече рам памет и т.н. от нещо ново за аналогични пари. Новото си е ново разбира се, а и винаги има риск при втора ръка работни станции. Офисният ми компютър е HP Z400 и не съм имал никакви проблеми досега с него. Перфектен е като техническо състояние, нищо че е на 8 години.

Иначе Nvidia 1060, i7 8700, дъно и 16 гб рам ще ти стъпят на 2000лв. Допълнително ще ти трябват твърд диск ССД, кутия и захранване. Към 2500 цялата конфигурация.

Кратка проверка показва, че два 6 ядрени Ксеона ще са малко по-бързи от i7 8700 - справка 1, справка 2

Та общо взето с работната станция (лично аз харесах леновото малко повече) ще имате по-добро съотношение цена-производителност, с нова конфигурация ще имате по-дълга гаранция,  но имайте предивд че i7 8700 не поддържа  ECC памет. Мои познати работещи само визуализации, казват, че ECC паметта е незаменима предвид че вероятността от краш на системата е по-малка, защото било доста тъпо да ти крашне след 5 часа рендване , 50 секунди преди да е готово изображението. 

Значи съгласен съм с теб, че на хартия ще е по-бързо и по-стабилно.

Но точно до мен в момента имам едно LENOVO, което е бързичко, шумничко и ужасно нестабилно. Купувано е за ~3000лв. преди около 2 години. Колегата не е виждал толкова сини екрани през живота си, колкото тия две години. Да, може би му има нещо проблемно, но къде тогава остава основната причина за "маркова" кофигурация, било то и на старо - съвместима и тествана? Просто при тия на старо, които са вече пипани и то не малко в повечето случаи, няма как да си сигурен дали ще е стабилно. Въпрос на късмет за мен.

А че са по-бързи да, ок. Те затова новите са по-скъпи от геймърските конфигурации....

И да нееднократно му е крашвала след Х часа реднване. Радвам се, че нямаш проблеми с твоята. :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имаме няколко такива, всички работят стабилно. Но всичко при нас се купува на едро и се тества, ъпгрейдват се видеокарти, слагат се ССД-та. Обгрижвани са добре. Маркови компютри с хардуерни проблеми сме нямали. Виж веднъж Microsoft осраха един ъпдейт и се случи да има син екран, но си пуснаха фикс след 1 седмица.

ЕДИТ: Донякъде е и въпрос на късмет.

Редактирано от Игнатов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, Игнатов написа:

..Мои познати работещи само визуализации, казват, че ECC паметта е незаменима предвид че вероятността от краш на системата е по-малка, защото било доста тъпо да ти крашне след 5 часа рендване , 50 секунди преди да е готово изображението. 

Имал съм такъв случай.Ооооуубаче при мен беше със VRAY а аз си ги рендвам progressive и успех да си спася положението.

Редактирано от tux (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм много далеч от темата, но рендването към настоящия момент не ставали ли така или с подобни услуги?

Сигурно си има недостатъци, но бих се радвал на синтезирано професионално мнение.

И другия ми въпрос е колко време (приблизително) се бачка по нещо преди да се стигне рендеринг?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Моите колеги, които праваят визуализации на частно (поне един от тях е на много високо професионално ниво) всичките си рендват на компютрите. През нощта предимно. Големите фирми, включително и нашата си имат собствени ферми. Не знам на какво се дължи това. Може би всички имат някакви предпочитани настройки? Качеството на интернета? Или пък лицензи на програмите? Цени?

Честно казано не съм чул някой да казва: "Аз ще си взема i5-ца, защото ще си рендвам в клауда".

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от georgewallker
      Здравейте на всички. Имам един въпрос възможно ли е да гледам 3Д филми през видео картата без телевизора ми да е 3д. Спомням си че преди време гледах на stereoscopic 3D но в момента питам за онези филми от замунда дето са с Blue-Ray плеъра ?
    • от loloto
      Една интересна Indiegogo кампания на българи:
      https://www.indiegogo.com/projects/tsarevets-visualization-vr-3d#/
    • от vans
      Здравейте,
      искам да си сглобя конфигурация използвана предимно за филми и работа с 3д програми (AutoCAD, Rhino, etc.) за проектиране (непрофесионално, колкото да ги разучавам). Игри няма да се играят, евентуално CS:Go. Няма да се клоква. Нямам останали пц компоненти.
      Бюджет 800 лева, без видео, видеокарта ще се вземе по-късно. Някоя запазена Quadro втора ръка или нова геймърска.
      Колебая се между Intel-i5 и платформа на AMD с 8 ядра, и дали да е DDR3 или DDR4.
      Благодаря ;]

• от iSecure
      Здравейте, интересува ме при самото моделиране във viewport средата (а не рендериране) в 3DS MAX, дали има разлика в бързодействието, ако се ползва карта на Quadro или GTX, защото знам, че при рендерирането с Vray RT, Quadro сериите са по-бързи, а при Vray Adv (какъвто ползвам аз) - процесорът и  рам-та са от значение, но при самото моделиране как стоят нещата?
    • от Zapko
      Здравейте приятели!                        Отдавна се занимавам с видео обработка ( като хоби) на много ниско ниво за съжаление, понеже машинката с която разполагах беше от по - нисък клас . Сега съм събрал някой лев обаче и мисля да си взема някой по мощна. Машината ще е лаптоп понеже съм постоянно в движение и няма как. Та ориентировъчно какви параметри да търся тъй като четох в много форуми, че тези които ги дават като препоръчителни за програмите обикновенно са незадоволителни. Ето това са програмите на които мисля да разцъкам:
      - After Effect 
      - Sony Vegas 13
      - Corew Draw 
      - Photo Shop CS6
      - Cinema 4D
  • Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.