Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте, искам да попитам от къде точно трябва да обезвъздуша радиатора на парното? 

IMG_20171129_163357.jpg

IMG_20171129_163408.jpg

IMG_20171129_163421.jpg

IMG_20171129_16052481ь.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като гледам радиатора - от друго място по системата. Тава в апартамент ли е?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

от последния етаж или покрива .

..  но по принцип трябва да има отговорник от топлофикация  да се занимава с тези работи по абонатни станции и тнт >...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По принцип се прави от абонатното. Затова в началото на сезона всички кранове се отварят. Ако някъде не са, въздухът от такива радиатори се загнездва в тези по горните етажи. Като проявление - част от ребрата, особено към края (другата страна на тръбите) са студени.

За случая - затваря се горния кран и се разхлабва фланеца между него и радиатора. Отдолу задължително леген. Ще има да бълбука вода и въздух и когато тръгне само вода - затяга се.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, Филипов написа:

За случая - затваря се горния кран и се разхлабва фланеца между него и радиатора. Отдолу задължително леген. Ще има да бълбука вода и въздух и когато тръгне само вода - затяга се.

и като замине гарнитурата и наводнение и спиране на цялото  парно  и източване на еди колко си кубика вода ....

и ще влезе още въздух в система  >....

ако няма автоматична пълначка на вода >....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 25 минути, Yvan Sergeev написа:

като замине гарнитурата

Няма такива. Контактуват на конус. И аз съм с чугунени радиатори, та знам. Като не ми вярваш, питай. Може и в някоя железария да разгледаш.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 35 минути, Филипов написа:

Това е силно не препоръчително да го правиш защото може се вкараш в такъв филм че жална ти майка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

и като конуса е дефектен  и не може да се натегне  от боята .....или  друго боклуче или стружка .....

или тръгне резбата на   криво .....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Ivelin Dragnev написа:

Здравейте, искам да попитам от къде точно трябва да обезвъздуша радиатора на парното? 

IMG_20171129_163421.jpg

Ако си собстваник на жилището, тогава това горното шестоъгълното ( дето е като тапа , или глава на болт) се сменя с друго в центъра на което има един издатък в който се пъха едно специално ключе ( да бе формата е такава че да не могат децата да го въртят там) и има предвидена едно отворче от 3 мм да речем, от което почва да излиза първо въздух, а после и черно мръсна вода. Понякога трябва да се повтаря операцията, щото се е събрал много въздух. По принцип като почне да тече само струя водица и е готово. Целият радиатор ще е топъл или парещ.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не четеш не е жилище, а общежитие. 

Колко от вас, които търкате клавиатурите сте хващали водопроводен ключ?  Това си е тапа. Ключ 41. Лява резба. Цол и четвърт. Само че е толкова ръждясала от поне 40 години, че няма развиване за монтаж на обезвъздушител. Затова и написах какво може да се направи безболезнено. Още повече че крановете са на поне 30 години по-малко от радиаторите и не са клеясали.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 минути, Филипов написа:

Още повече че крановете са на поне 30 години по-малко от радиаторите и не са клеясали.

Я пак снимките ......  от философстване ще докараш проблеми на човека, а може ми изгаряне някаква степен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 25 минути, Филипов написа:

Не четеш не е жилище, а общежитие. 

Колко от вас, които търкате клавиатурите сте хващали водопроводен ключ?  Това си е тапа. Ключ 41. Лява резба. Цол и четвърт. Само че е толкова ръждясала от поне 40 години, че няма развиване за монтаж на обезвъздушител. Затова и написах какво може да се направи безболезнено. Още повече че крановете са на поне 30 години по-малко от радиаторите и не са клеясали.

Това че той не е собственик, въобще не означава че при тоя сняг няма собственици да прочетат темата и да имат желание да са топли целите радиатори вкъщи.
Развиването се прави с газова горелка, нагряваш докато изкорят калчищата и всичко друго пречещо и се отвива.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 41 минути, Филипов написа:

Колко от вас, които търкате клавиатурите сте хващали водопроводен ключ?  

преди 1 час, Филипов написа:

IMG_20171129_163421.thumb.jpg.b953322b5d

ти говориш за в зеления  кръг но няма да има  файда  поради  изброените  причини по-горе

и въздуха е вчервения кръг ако е качествено направена инстарацията ама

в червения кръг не е препоръчително да се пипа особено в работеща система 

зарадивече изброените  причини ....

в червения кръг трябва да има монтиран обезвъздушител но няма

тъй че спасението е по горните етажи ако  има горни етажи ....

даже и да  се развива  в червената област пак няма да снане нищо

щото  обезвъздушителя трабва да е изкаран над нивото на радиатора ....

Редактирано от Yvan Sergeev (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На мен ми се струва, че радиатора има наклон към крановете и в него няма как да се задържи въздух, защото излиза през горният кран. За това и не са му монтирали обезвъздушител.

Трябва ти нивелир за да определиш наклона, но и на око би трябвало да се вижда. Може и да измериш височината от пода до радиатора при крана и в другия край на радиатора.

Ако определиш, че радиатора е по-висок при крановете, то тогава няма нищо да обезвъздушаваш и ще си търсиш топлата вода от доставчика.

Редактирано от nikolela (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, nikolela написа:

На мен ми се струва, че радиатора има наклон към крановете и в него няма как да се задържи въздух, защото излиза през горният кран.

Точно така са правени старите инсталации. И по тази причина е много важно всички кранове да са отворени когато пускат парното, защото след това като пуснат помпата потока вода пречи на въздуха да излезе през горната тръба.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като за начало, няколко шута на радиатора могат да решат проблема. Ако не стане, търсиш домакина /домакинката/ на общежитието. Тя ще викне отговорника за парното и ще го оправят. Другия вариант духалка /печка, може и колежка/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, andreygg написа:

...духалка /печка, може и колежка/

Те днешните колежки са комбинация духалка с печка :D

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от FUNN313
      http://diplomat.bg/bg/product/maslen-radiator-diplomat-dpl-ofr-2514-t-655-25.html

Става въпрос за този модел. Поради моментна липса на инструкции, някой може ли да ми обясни настройките на този таймер?

В момента таймерът е с настройките на снимката, радиаторът е включен на 3та степен (без значение), термостатът също е на макс, но не иска да се включи. Проблемът е изцяло в настройките на таймера. 

Моля Ви за помощ, иначе тая вечер ще спя с кучето.

• от Plamen Hristov_355560
      Здравейте!
      Може би има подобна тема, но не намерих, затова отварям нова. 
      Имам проблем, надявам се някой да може да помогне.
      Ще разкажа подробно, защото проблемът може да се окаже от няколко места.
      Живеем в къща, етаж около 100 кв.м. От 7 години се отопляваме с климатици (инверторни на Фуджицу), но разполагаме (отпреди това) с камина с водна риза. Камината е Прити, радиаторите са 5 броя (радиаторите са алуминиеви на Хелиос и са монтирани нови, Май месец). 2 от тях са в една линия (не знам дали така се казва), другите 3 в друго разклонение от печката. От тази година решихме да я припалваме, защото сме с 2 малки деца, а климатиците не отопляват толкова добре цялата къща и стените (тухла). Да, по-скъпо е (вече се убедих лично), мръсно, хамалогия, но.. си е по-топло. Когато октомври месец решихме да я напалим, достигайки температура от 60 градуса, помпата спря. Системата забумтя, но за щастие нямаше големи щети освен в банята, където е разширителния съд (с отворена система сме). Явно неползвана от 7 години даде проблем, затова и не рискувахме да се поправя, а си купихме нова (Грундфос, с 3 степени).
      Сега към проблема. Откакто запалихме наново печката, с новата помпа, на 29.12, радиаторите са все пълни с въздух. Обезвъздушавам буквално всяка сутрин. Държа помпата на 1-ва степен. Един от радиаторите най-силно ме притеснява, защото колкото и да изкарвам въздух изглежда, че все си има още в него. На 30-ти изкарах близо 5 литра вода и все си „пръщи“ и „пръска“ водата, когато обезвъздушавам. И той единствен сякаш клокочи или издава звуци, дори когато е студен. Останалите радиатори приключват с въздуха и си тече нормално водичка от обезвъздушителя, но този конкретно сякаш не може да се обезвъздуши. Опитах една сутрин да започна от крайните и да вървя към първите в редицата. Обезвъздушаване на студено и после като напаля печката – на топло. На сутринта пак въздух навсякъде. Опитах и от първите към последните, пак на студено и топло, пак същото. Всяка сутрин са пълни с въздух.
      Дали можете да посъветвате откъде може да е проблема? Какво мога да направя? Съществуват ли механики като проверка или диагностика на цялата система, да не би като е спряла предния път помпата да е станала беля, например. Да не би да влиза въздух отнякъде и възможно ли е това? Ако е пробита системата някъде и „сълзи“, ще влиза ли въздух оттам? Кофтито е, че на 3 места тръбите са вградени в изолацията и не мога да видя с просто око ако е така.. Ние сме с полипропиленови тръби и не би трябвало да са „гръмнали“ при спирането на помпата, но знае ли човек.. Въпросният радиатор, който най-много ме ядосва е леко наклонен (така е монтиран), възможно ли е да е от това? Трябва ли да е изключително нивелиран или не би следвало да е проблем това?

Благодаря Ви предварително за отговорите и оставам на разположение за въпроси, които биха могли да помогнат за решаването на проблема!!!
    • от hlevoust
      Да, видях, че вече има две теми по въпроса, но те са по-скоро емоционални , отколкото съдържащи нужните данни, които да помогнат при правилния избор на въпросните крушки.

Тия дни се наложи да се сблъскам отново с проблема и ще споделя неволите си. След поредното, вече не помня кое по ред наводнение, което ми спретнаха съседите над нас (ако някой ви каже, че изразът "чакам да падне таванът" е лишено от съдържание - не му вярвайте!) се стигна до сериозни ремонти работи в коридора, призван да изпълнява ролята на антре, т.е. място откъде започва на влизане, и където завършва при излизане от входната врата "моята крепост". Ремонтните работи са вече извършени, подменени са и осветителните тела - едното в "епицентъра" на събитията, и второто - в съвсем близко намиращата се кухня.

Та се стигна до избора на крушки, енергоспестяващи, разбира се, защото на полилей не бивало да се слагат все още намиращите се тук-там по-мощни крушки с добрата стара волфрамова нагреваема жичка. Наскоро в едно популярно тв предаване бе казано, че процентното отношение светлина/топлина в класическата крушка е 5:95. Е, 5%, ама стигат повече от по-ефективните енергоспестяващи, не знам при тях какво е точно въпросното съотношение.

В мрежата има достатъчно недостатъчни данни за видовете енергоспестяващи крушки, които да объркат хората като мен - с една единствена магистратура и куп други, различни от разделите на физиката кетапи. Изброени са двата основни вида енергоспестяващи крушки - с топла и студена светлина, както и означенията по тях - съответно 2700К (за топлата бяла светлина) и 4500-6500К за студената, която наподобява видимо на луминесцентните тръби. Всеки може и сам да си го прочете, например тук или другаде. Но от написаното няма особена полза, защото възникват и куп други неизяснени уточнения - крушките имат означения 2 U, 3 U, 4 U..., което нищо не ми говори, а и поне на пръв поглед не променя кой знае колко заводските параметри. В случая буквата "U" ми напомня само за една немска подводница от популярен екшън...

"Къде е проблемът ти", ще попита издържалият до тук читател. Ето го - тия означения или са съмнителни, или крушките са изцяло или полументе. Купувам 2 различни крушки с цокъл Е27 - първата е 18 Вт които се равняват (или поне се очаква да е така) на 90 Вт от стария тип, бяла, спирална, 900 лумена, 2700К, според опаковката излъчваща топла бяла светлина. Втората е 20 ВТ, т.е. равняваща се на 100 Вт тип волфрамова жичка, 2700К, бяла, но не спирална, а с "прави" тръби, отново с означение за топла бяла светлина. И двете са от водещ наш производител, няма да го рекламирам, разбира се. В магазина (част от национална верига, която от години наред вече упорито ме шокира с изключително неподготвения си и невежлив персонал) двете крушки са изпробвани след известни възражения ("чи кой днес пробва енергоспестяващи крушки, бе гусподине?" , "кат` не ти свети, шъ я върнеш, нъл за туй ти давами касова билешкъ") и светят, ама магазинът е голям и добре осветен, та е трудно да се добие реална представа за какво иде реч.

"Речта" идва по-късно вкъщи. Слагам първата, онази спиралната, в полилейчето и изпадам в ужас - топлата бяла светлина, старателно описана на (почти) луксозната опаковка излъчва бяла светлина, силно наподобяваща лицето на госпожа Мортиша Адамс от комедията на ужасите, посветена на едноименното семейство. Все едно съм сложил луминесцентна тръба, традиционно променяйки леко цвета на околната среда. Втората (с правите тръби) мигом заменя първата, но ужасът продължава - светлината е мека, но в никой случай не е бяла, макар че много повече от първата напомня за волфрамовата крушка. Изглежда доста по-приемлива откъм цвят, но й се налага да загрява не 5 и не 10 секунди, та да достигне максимума си, който надали се равнява на повече от 40 Вт от стария тип. Викам за свидетели двама съседи, които потвърждават моите изводи, ама до друго не достигаме, а и сме съвсем трезви.

Ако все още има останал запознат с материята читател, то моля за следното: нека да обясни популярно какви енергоспестяващи крушки да си купи човек, та да премине по-плавно през шока на новите технологии, които ще пратят волфрамовата крушка в историята. Какви означения трябва да се гледат, кои са най-важните от тях?

Благодаря за вниманието.

П.П. Уточняване на заглавието.
      П.П. 2. Останах с убеждението, че пуснах темата в раздела за битова техника, но явно греша и моля модераторът да я премести.
  • Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.