Премини към съдържанието
Dimitur Petrov_289145

може ли от хард диска да се инсталира линукс

Препоръчан отговор

здравейте искам да попитам; можели от хард диска на лаптопа  да се инсталира линуикс 

какаво е  нужно  за  да  го  на правя като  програми другото  което  е  ; че  искам  и   да  съм  и   с  уиндоуса  и  лнуикс едноврмено  

благодаря ви 

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чак пък и двете едновременно на една машина не може да се ползват. Или едното стартираш или другото. А за инсталацията има много писано, например тук

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, yogle написа:

Чак пък и двете едновременно на една машина не може да се ползват. Или едното стартираш или другото. А за инсталацията има много писано, например тук

знам че се  пуска  една  та  от  двете  системи  при  старта  въпросамио  е   че  искам  да  инсталирам  директно  от   харда 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, Dimitur Petrov_289145 написа:

здравейте искам да попитам; можели от хард диска на лаптопа  да се инсталира линуикс 

какаво е  нужно  за  да  го  на правя като  програми другото  което  е  ; че  искам  и   да  съм  и   с  уиндоуса  и  лнуикс едноврмено  

благодаря ви 

Малко трудно ти разбирам написаното. Защо искаш да инсталираш Linux от твърдият диск? Ако замисъла е да го инсталираш, като програма за Windows, това беше измислено в един интересен проект.

https://wubi.en.uptodown.com/windows

За да имате пълноценна система е добре да си запишете образ на диск или флашка и да си направите реална инсталация. За инсталиране на Linux и Windows на една машина е изписано достатъчно и няма смисъл да преписваме хиляди редове отново.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, yogle написа:

Чак пък и двете едновременно на една машина не може да се ползват.

И защо да не може? Едната ОС във виртуална машина примерно.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи проблема на човека е решен, слага си една виртуалка под вин и има какъвто иска линук :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С виртуална машина - Qemu, VMWare или нещо подобно може да си ползваш Linux едновременно с Windows. Другия вариант е на отделен дял или отделен диск на машината си инсталираш  Linux, той си слага Boot manager и при рестарт си избираш коя OS да стартираш, там вече както си го настроиш. Много Linux дистрибуции имат опция да се инсталират под Windows, това вече трябва да го видиш в съответната дистрибуция дали го има и как става. Най-лесно е да го запишеш на USB с програми като Rufus и от там да стартираш инсталацията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз разбирам въпроса така - имам Уйн, свалил съм некво исо с Лин и искам без диск или флашка да инсталирам тоз Лин, съвместно с Уйна. Та може ли да стане това. Да, но е много дълго за обясняване.

• Харесва ми 2
  • Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нали ти писах, че може? Има си инсталатор за Windows, който ти тегли която искаш дистрибуция и ти я инсталира, това към съответния Linux. Имам изтеглена последната дистрибуция на openSUSE - там го има това EXE, също има и подобен софтуер за Ubuntu. Ползвай Google, ти елементарни неща не знаеш, как ще се оправиш с Linux без GOOGLE незнам....

https://www.howtogeek.com/howto/9142/easily-install-ubuntu-linux-with-windows-using-the-wubi-installer/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 43 минути, Радослав Матев написа:

Другия вариант е на отделен дял или отделен диск на машината си инсталираш  Linux

Въпросът не е дали може на, а дали може от

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, ExaFlop написа:

Въпросът не е дали може на, а дали може от

Мисля че съм дал достатъчно инфо, както казах може.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

е не може ли да се инсталира linux на виртуалана машина и така си имаш уиндоусче и лунукс едноврменно. <3 що ти е тоз линкус, ако не е тайна? ще ставаш класически хакер ли ;d

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 52 минути, Радослав Матев написа:

Мисля че съм дал достатъчно инфо...

Отнасящо се САМО за ubuntu. А ако иска мента или стинка, или друго дистро?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако беше чел внимателно, щеше да видиш, че има и OpenSuse. Това намерих набързо, за без пари толкова. Ако можеш ти дай за други дистрота ако можеш. Казах на автора да се научи да ползва и Google.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много е важно преди да се прави каквото и да е, да се изясни:
1. На колко диска ще са разположени двете ОС. Ако са на два диска, ще се ползва ли избор на зареждане от BIOS или ще се избира от инструмент за зареждане на ОС
2. Кой ще е водещият зареждащ инструмент - дали grub или bootldr
И тогава да се решава от монтиран iso файл ли ще се стартира linux инсталаторът или от разопаковано iso на дял.

преди 19 минути, Радослав Матев написа:

Това намерих набързо

Това е като мечешка услуга...

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 54 минути, ExaFlop написа:

Много е важно преди да се прави каквото и да е, да се изясни:
1. На колко диска ще са разположени двете ОС. Ако са на два диска, ще се ползва ли избор на зареждане от BIOS или ще се избира от инструмент за зареждане на ОС
И тогава да се решава от монтиран iso файл ли ще се стартира linux инсталаторът или от разопаковано iso на дял.

Това е като мечешка услуга...

Главния въпрос на темата е

може ли от хард диска да се инсталира линукс

мисля, че сме отговорили - може, даже сме дали и някакви варианти, писал съм, че трябва или да се раздели диска или да се инсталира линукса на друг дял, също, че става и с виртуални машини. Дал съм и две примерни дистрибуции, ако искаш мога и да отида при автора да му го направя, доколкото разбирам. Не мисля, че съм направил "мечешка услуга", защото и автора след това нищо не е отговорил по темата, за да даде допълнително инфо или да каже какво не му е ясно!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Спирам да пиша в теми, в кйоито участват хора, които държат задължително да са написали нещо, без значение доколко то е нужно/полезно. Важното е да са писали последни...
Успех на автора в начинанието.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ок, прави се на сърдит, щом ти харесва. Можеше да добавиш информация, вместо да критикуваш. Но както ти харесва, аз не виждам и ти с какво си помогнал...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, ExaFlop написа:

Спирам да пиша в теми, в кйоито участват хора, които държат задължително да са написали нещо, без значение доколко то е нужно/полезно. Важното е да са писали последни...

:D

А така, да видиш колко е гадно ...

Защото обикновено ти си такъв - пишеш нещо (най-често линк към страница на английски, намерен с Google), колкото за отчетеш пост, без да те интересува питащият дали е в състояние да го разбере.

"HELPER" :P 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Радослав Матев написа:

Можеше да добавиш информация

Може, но след като се изясни:

преди 3 часа, ExaFlop написа:

Иначе си е само генериране на трафик.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Доколкото разбрах въпроса, човекът иска да стартира Линукс като програма. Преди време така тествах Линукс Минт Оливия, през wubi. Няколко месеца го пусках през уиндоус, после се престраших и дялнах прозореца. Като за начало WUBI  https://wubi.en.uptodown.com/windows

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 часа, whitepixel написа:

Баш.

WUBI e зомби проект, след като и  Каноникъл се отрекоха от него.

А, кога са се заричали ? Това беше неофициален инсталатор. И, чак толкова лош, като идея не беше. Доста хора са се престрашавали да изпробват Ubuntu първо през него.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 17/12/2017 в 8:35, Dimitur Petrov_289145 написа:

знам че се  пуска  една  та  от  двете  системи  при  старта  въпросамио  е   че  искам  да  инсталирам  директно  от   харда 

въпросът ти нещо е много странен

ти от къде си разбрал какъв пингвин ще се разбере с твоя  лаптоп да работи добре на него ???
как се е случила тази магия, без да си пробвал  два три дена как се държи ?

според моето скромно мнение, най-лесно ще минеш да го инсталираш на USB flash stick, флашка бе
ако имаш 5-6 флашки на всяка слагаш различен пингвин и ги пробваш, как се държат, чак след това го инсталирай на твърдия диск, където ти е Уина.

иначе после ще питаш, как да махнеш тази гадост от твърдия ти диск

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 17.12.2017 г. в 9:23, Dimitur Petrov_289145 написа:

благодаря ви 

може с wubi installer - после като не ти хареса, го деинсталираш от programs and feathures. самия линукс се инсталира във файл (който съдържа виртуална файлова система) на диска... и не ти трябва партишън... за да го ползваш - просто рестартираш и избираш линукса от буут менюто

Редактирано от the professor (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.