Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Никога през живота си не съм си имал работа с лаптопи и/или техния хардуер и затова следващият въпрос може да ви се стори малоумен. А именно: SSD-тата и хард дисковете само на определен модел лаптопи ли могат да се слагат или на всички? Примерно SSD може ли да се сложи на дърт лаптоп Fujitsi Siemens Amilo?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колко точно е стар?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дотолкова, че като са го купили от магазина е дошъл с XP Home Edition. Едно ревю за него е писано 2006 г., така че явно е по-стар, отколкото смятах.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма да може. Първите поколения, са с твърди дискове с  IDE интерфейс...То и за последните, които са със SATA(версия 1)  възможността е чисто теоретично и най-вероятно няма поддръжка с драйвери за SSD устройства.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Диска с какъв интерфейс е? Дай повече информация. Какво е дъното? Най-малко ако можеш дай точния модел на лаптопа.

https://www.google.com/search?q=Fujitsu+Siemens+Amilo+ssd&num=20&source=lnms&tbm=vid&sa=X&ved=0ahUKEwi_r7CJrNTcAhUJJcAKHVAECWgQ_AUICygC&biw=1321&bih=903

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво кади на ATA интерфейс?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Raze написа:

Диска с какъв интерфейс е? Дай повече информация. Какво е дъното? Най-малко ако можеш дай точния модел на лаптопа.

https://www.google.com/search?q=Fujitsu+Siemens+Amilo+ssd&num=20&source=lnms&tbm=vid&sa=X&ved=0ahUKEwi_r7CJrNTcAhUJJcAKHVAECWgQ_AUICygC&biw=1321&bih=903

САТА, но не мога да кажа дали е 1, 2 или 3. За дъното нямам идея. Понеже на лаптопа никъде не пишеше цифрите на модела, го търсих по снимки из Гугъл - над тъчпада има едно продълговато копче със заоблени ръбове, което новите модели го нямат. На база този белег разбрах, че моделът най-вероятно е 1536 или около тая цифра.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, DarkEdge написа:

Какво кади на ATA интерфейс?

https://www.ebay.com/p/Hot-Universal-12-7mm-PATA-IDE-to-2nd-SATA-HDD-Hard-Drive-Disk-Caddy-Module/2118814784?iid=261758916636

Редакция: не се знае дали ще може да буут-ва (най-вероятно не) от него

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 часа, rado84 написа:

САТА, но не мога да кажа дали е 1, 2 или 3. За дъното нямам идея. Понеже на лаптопа никъде не пишеше цифрите на модела, го търсих по снимки из Гугъл - над тъчпада има едно продълговато копче със заоблени ръбове, което новите модели го нямат. На база този белег разбрах, че моделът най-вероятно е 1536 или около тая цифра.

В такъв случай инсталирайте Speccy или AIDA64 (32) за да проверите дали разпознава модела.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако има SATA, няма проблем да се сложи SSD, въпроса е, че с windows XP няма да работи добре. Трябва да се спре най-малкото дефрагментацията и да се пуска TRIM ръчно с допълнителен софтуер. Би трябвало производителя да предлага такъв в сайта си.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 4 минути, Raze написа:

Ако има SATA, няма проблем да се сложи SSD, въпроса е, че с windows XP няма да работи добре. Трябва да се спре най-малкото дефрагментацията и да се пуска TRIM ръчно с допълнителен софтуер. Би трябвало производителя да предлага такъв в сайта си.

Няма да слагам XP, а Линукс Минт. XP-то го споменах само, защото го има на лепенка върху лаптопа. За това, за което ще се ползва лаптопът Минт ще им е идеален. Нито програми ще си инсталират допълнителни, нито видео или игри ще се свалят. Ще се ползва само и единствено за Фейкбук.

Редактирано от rado84 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тоя Mint някаква лека версия на Линукс ли се пада?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, XYconstant написа:

Тоя Mint някаква лека версия на Линукс ли се пада?

Разделът за тъпи въпроси е на този адрес:
https://www.kaldata.com/forums/forum/76-windows/

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мисля че няма тъпи въпроси, а има тъпи отговори, от които е и твоят, всезнайко.

Защо ме препращаш към раздела на Windows, след като въпросът ми беше за Линукс, така и не разбрах, явно ти знаеш и държа да ми обясниш?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, XYconstant написа:

Мисля че няма тъпи въпроси, а има тъпи отговори, от които е и твоят, всезнайко.

Защо ме препращаш към раздела на Windows, след като въпросът ми беше за Линукс, така и не разбрах, явно ти знаеш и държа да ми обясниш?

Първо, постът ти няма нищо общо с това, което питам в темата и второ, щом ми задаваш такъв въпрос, значи си за Уиндоус раздела. Ако знаеше изобщо нещо за Линукс, щеше да знаеш и че Линукс се дели на дистрибуции, които дистрибуции се делят на версии, а не това, което ти каза. И щеше да знаеш, че няма лека или тежка дистрибуция, а всичко опира до персонални настройки. "Теглото" на дистрибуцията се определя от десктоп средата и от настройките ти в нея. XFCE уж е най-леката десктоп среда, обаче на един му яде 650 МБ РАМ, а друг я беше докарал до 240 МБ РАМ.
Общо взето все неща, с които никоя Боза не може да се похвали и които никоя овца не знае.

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ОК, значи за нещо малко, което мога да питам тук, трябва да отворя нова тема. Това, че не съм разцъквал кой знае колко линукс, ме препраща директно към Уиндоуд раздела.
Пич, кротни се малко и се блещи по-малко и на място.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, XYconstant написа:

Пич, кротни се малко и се блещи по-малко и на място.

Каза умникът, който в раздел за хардуер пита за Линукс.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И двамата сте прави и не сте прави!
@XYconstant, въпросът ти е за тази тема.
@rado84, успокой топката и се дръж човешки!

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, DarkEdge написа:

И двамата сте прави и не сте прави!
@XYconstant, въпросът ти е за тази тема.
@rado84, успокой топката и се дръж човешки!

Ако имаш инструменти в кобура за този раздел, може ли да премахнеш всичките офтопик постове, вкл. и моите?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.