Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Разталкувайте и коментирайте думите на Дж.С. „винаги съм мразил всички нации, професии и колективи. Цялата ми любов е към отделните хора.” „Аз мразя и презирам животно наречено човек , въпреки че сърдечно обичам Джон , Питар, Томас и тн.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сериозно ли имаш за домашно такава простотия? Що за учител ви го е дал...

Разтълкувам ги, че нямат никакъв смисъл освен ако не са извадени от даден контекст.

Домашното ти е готово. Даскала да си го на*ука в главата проста.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, zdravko vankov написа:

РазтЪлкувайте и коментирайте думите на Дж.С. „винаги съм мразил всички нации, професии и колективи. Цялата ми любов е към отделните хора.” „Аз мразя и презирам животно наречено човек , въпреки че сърдечно обичам Джон , Питар, Томас и тн.

Нямам представа защо си изписал името с Й, нито дали въобще си пробвал да потърсиш нещо за автора и разбиранията му като цяло, за да може сам да се сетиш и да формулираш нещо.

Аз лично първото бих го разтълкувала като ... антикомунизъм, а второто като ... хомофобия и егоизъм, примесено с лицемерие. Човешко твърде човешко, демек.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 55 минути, Maleficient написа:

Нямам представа защо си изписал името с Й

Е, как... По времето на соца е била обичайна тази транскрипция. Да припомням ли христоматийния пример с УЙлям Шекспир?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Правилно са сложили Й, но на неправилно място! Пише се Шейкспирт!

• Ха-ха 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, Патрашкова написа:

Е, как... По времето на соца е била обичайна тази транскрипция. Да припомням ли христоматийния пример с УЙлям Шекспир?

като чета питането и темата, точно на човек живял през соца ми прилича, авторът.

Аз уж съм живяла тогава, но не съм била в среди на филолози и не съм запозната с христоматийни примери.

Добре, че дойде Демокрацията да облагороди българския език.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, Maleficient написа:

като чета питането и темата, точно на човек живял през соца ми прилича, авторът.

Човек не избира кога да се роди,а ти внимавай какво плещиш защото пак ще ме запрат за неопределено време.А,изглеждаш умна!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, Only Fools and Horses написа:

Човек не избира кога да се роди,а ти внимавай какво плещиш защото пак ще ме запрат за неопределено време.А,изглеждаш умна!

това е ирония, за да се намесват някои потребители с уточнения за христоматийни примери по време на соца, които лично мен не ме интересуват.

Може да си пуснат отделна тема.

И да те запрат, очевидно не помага като гледам с какъв патос е завръщането и ... ненужното ти участие в темата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, Maleficient написа:

Аз лично първото бих го разтълкувала като ... антикомунизъм,

не мисля така
в основата си е заложена омразата,...разделение на нации, раси, колективи, професии, етноси и т.н

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, .дръндю. написа:

не мисля така
в основата си е заложена омразата,...разделение на нации, раси, колективи, професии, етноси и т.н

казваш, при комунизма всички се обичат?

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Maleficient написа:

казваш, при комунизма всички се обичат?

ъхъ и при капитализмъй същото
всички са обичат
:lol6:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Моето тълкувание на фразата е, че в центъра на вниманието трябва да бъде отделната личност. Дори и да е елемент от цяло или каквато и да е общност, акцентът трябва да е върху отделната личност, а не върху цялото. Сиреч, ако отделният човек е сполучлив, щастлив и реализиран и общността му ще бъде просперираща. Един вид общността зависи от човека, а не човека от общността. Докато в повечето случаи се застъпва обратната идея – ако общността принципно се крепи, няма значение как точно се чувства отделната личност. Примери много. И не е характерно само за времето на комунизма. И до сега има много общности /било професионални, било социални/, които се градят на принципа, че ако работата върви, няма значение, че отделният човек е в постоянен стрес – за неговото място чакат стотици. Докато има нации и работодатели, според които, ако отделният човек е щастлив и продуктът, който създава ще е качествен. За целта много работодатели примерно изграждат детски градини и училища към съответното работно място, за да е спокоен работника и да мисли за работата си, а не да пренася личните си грижи в работата си. И т.н. и т.н. и т.н. Втората фраза всъщност е допълнение или по-скоро потвърждение на първата, просто по-конкретна – че отношението е към конкретния човек – Том, Питър или Томас, а не към човека изобщо.

И като се има предвид времето, в което е живял Суифт, ми звучи странно да се намесва комунистическа идеология в тълкуването му, но да не забравяме все пак, че е бил сатирик и фантаст де… :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 53 минути, Merryl написа:

че в центъра на вниманието трябва да бъде отделната личност

точно казано
няма го елемента на разделението...ъ-ъ-ъ..тъй де, ней прост монтьор, църен негър, лют македонец ,  гаден комунист и т.н.
:)
просто си е бай Петър, дет си пийм ракийката с него

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 часа, Maleficient написа:

Нямам представа защо си изписал името с Й, нито дали въобще си пробвал да потърсиш нещо за автора и разбиранията му като цяло, за да може сам да се сетиш и да формулираш нещо.

Аз лично първото бих го разтълкувала като ... антикомунизъм, а второто като ... хомофобия и егоизъм, примесено с лицемерие. Човешко твърде човешко, демек.

Потърсих , но нищо не се получи

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

56765456.jpg

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.