Премини към съдържанието
ARMAX

Най-лекия Windows за слаб компютър?

Препоръчан отговор

Знаех че няма да вдигне фпс или квото и да било там, исках да ползвам 8.1 като 7-цата със всички дравъри и да е малко по-лек от 7, а игрите да си варват нормално

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, ARMAX написа:

Не ми трябва Linux трябва ми Windows. Както казах дравърите ми за видео картата и другите дравъри като цяло се подържат само от 7, Xp и Vista

Знам че не ти трябва линукс, щото не знаеш какво е.
В линукса си има всички драйвъри, не трябва да му ги търсиш на диск както е при уиндоус, като си купиш ново дъно.
Не се стряскай чак пък толкова, аз имам седмица на един компютър и 10-ка на друг.
Но ти давам приятелски съвет, как да съживиш стар лаптоп.
До миналата седмица си пазех на тавана работещ компютър с ХП, сега му взех кутията и ел. захранването и стана чисто нов компир с дъно, процесор, памет и твърд диск от амазон на смешно ниски цени. Само 176 евро братче и върви като пушка.
Ползването на 32 битовите щайги има смисъл само ако си безкрайно беден или по носталгични причини. Или пък щото имаш нещо на една такава, дето го няма в съвременен варинт.

Купувай си нов компютър, да си го склобиш сам вкъщи и ще ти се оправи проблема. Всичко друго е компромиси до безкрай.
Имам бавно лаптопче, знам какво е, ползвам го изключително рядко.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Виж това и ако конфигурацията ти позволява (нямам време да я проверявам аз) и ако може и можеш, аз на твое място бих инсталирал и "цепнал" компютъра да може да работи и на двете ОС-ми ...

п.п. На пръв поглед не се нуждаеш от някаква "олекотена" версия на 8.1 ...

Успех!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако ще играеш игри най-лек може да се направи XP (стига играта да работи под такава ОС).

От гледна точка на производителност на драйвера за видеото - трябва да се пробва за коя ОС има най-добре написан драйвер и как той се разбира с игрите.

Не даваш пълни параметри на системата, спомена игри, но не и какви, сега си открил топлата вода - абе не си помагаш много и сам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, Белгиеца написа:

Но ти давам приятелски съвет, как да съживиш стар лаптоп.

Дали под Линукс ще може да играе на любимите си игри, а?!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, ДиоиД написа:

Дали под Линукс ще може да играе на любимите си игри, а?!

Ама той изчака първо 14 човека да се мъчат да му помагат и чак след това си призна, че няма пари за компютър за игри, а се мъчи като грешен дявол на 32 битово боклуче.
Цялата му драма е че няма пари, а не че един уиндоус ще е по-готин от друг уиндоус.
Това което прави е да ходи на пазар с велосипед по сред зима в поледицата, щото няма пари за кола. 
И ни пита нас каква верига да си сложи, че да му е по-лесно да върти педалите.
Еми не се кара колело, купува се кола.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 57 минути, Белгиеца написа:

32 битово боклуче.

Ти па ..... боклуче .... ази си работя още на едно "едноядрено" и съм със седмица на него .... а той има "двуядрено" .... но, да, аз не съм геймър .....

Та, не е проблем че се разкарва с велосипед сред зима в поледица, а че иска да го кара в планината .... Но, докато не сподели в коя планина и при какви метеорологични условия да е това .... не може да му препоръчваме "вятърни хвърчила" .... :) 

п.п. Не го засягай на тема драма ..... всеки си я има .... все пак е човек, а не маймуна ....  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Факт е, че минималните изисквания за процесор и рам(и хард) за 7 и 8 са едни и същи. Следователно Между 7 и 8 няма да има кой-знае каква разлика в пърформанс-а. Като нямаш драйвери за по-нова ОС, си карай с текущата. Още повече имаш вградено видео.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, ARMAX написа:

СПЕШНО!!!

Здравейте, знам че има тема със същото или подобно име, но в нея(тях) не успях да намеря отговор на моя проблем... Та проблема е, че имам компютър със процесор Intel Core Duo T2450 2GHz, 2GB рам памет и вградена видео карта, на Windows 7x86(32 бита). Въпроса ми е Windows 8.1 ще върви ли по-добре от 7-цата или не, и ако да има ли начин да изтегля не подържащи се от Windows 8.1 дрйвъри на 8.1? Значи дравърите се подържат за Windows XP, Vista и 7 (само тези 3 наброи Windows-са), ще могат ли някак да се изтеглят на 8.1 еветуално ако 8.1 е по-лек от колкото 7, и не искам XP защото е доста стар и грозен...

С тази машина е свършено. Няма как да работиш с нея.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам един стар десктоп с АМД двуядрен със само 2 ГБ, намерих от някъде ХР - руска версия....Всичко, което инсталирам на 7 и 10 върви прекрасно с тази система! Даже си я записах на диск за всеки случай! И защо всички предлагат нова инсталация, може пък този лаптоп  за жълти стотинки да има друг процесор и още рам..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 59 минути, nickolaycho написа:

Имам един стар десктоп с АМД двуядрен със само 2 ГБ, намерих от някъде ХР - руска версия....Всичко, което инсталирам на 7 и 10 върви прекрасно с тази система! Даже си я записах на диск за всеки случай! И защо всички предлагат нова инсталация, може пък този лаптоп  за жълти стотинки да има друг процесор и още рам..

Ако ще да инсталираш и марсианска система с тази машина вече е свършено. Нищо не можеш да направиш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, ARMAX написа:

СПЕШНО!!!

Здравейте, знам че има тема със същото или подобно име, но в нея(тях) не успях да намеря отговор на моя проблем... Та проблема е, че имам компютър със процесор Intel Core Duo T2450 2GHz, 2GB рам памет и вградена видео карта, на Windows 7x86(32 бита). Въпроса ми е Windows 8.1 ще върви ли по-добре от 7-цата или не, и ако да има ли начин да изтегля не подържащи се от Windows 8.1 дрйвъри на 8.1? Значи дравърите се подържат за Windows XP, Vista и 7 (само тези 3 наброи Windows-са), ще могат ли някак да се изтеглят на 8.1 еветуално ако 8.1 е по-лек от колкото 7, и не искам XP защото е доста стар и грозен...

8.1 принципно върви малко по бързо от 7... 10 пък е най бавния win ако не броим vista, която излезе преди 7цата, но за да върви ти трябва драйвер за видеото, което обикновено при core 2 duo е вградено 945g или 946g или 965g като и за трите мИнтел нямат драйвер за 8-ца... а без драйвер ще сече дори в word, excel и интернет при скролване

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, the professor написа:

8.1 принципно върви малко по бързо от 7... 10 пък е най бавния win ако не броим vista, която излезе преди 7цата, но за да върви ти трябва драйвер за видеото, което обикновено при core 2 duo е вградено 945g или 946g или 965g като и за трите мИнтел нямат драйвер за 8-ца... а без драйвер ще сече дори в word, excel и интернет при скролване

Тези неща на какво основание ги твърдиш? Някакви тестове правил ли си, на каква машина, кога, с какви драйвери? В google може да се намерят разни сравнения, но всичко е относително и въпрос на предпочитания:

https://www.google.com/search?q=windows+7+vs+10+vs+8+boot+time&ie=utf-8&oe=utf-8

Ако имаш достатъчно мощна машина и има SSD, няма да откриеш разлики, освен ако не гледаш разни цифри при бенчмаркове.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 минути, Raze написа:

Тези неща на какво основание ги твърдиш? Някакви тестове правил ли си, на каква машина, кога, с какви драйвери? В google може да се намерят разни сравнения, но всичко е относително и въпрос на предпочитания:

https://www.google.com/search?q=windows+7+vs+10+vs+8+boot+time&ie=utf-8&oe=utf-8

Ако имаш достатъчно мощна машина и има SSD, няма да откриеш разлики, освен ако не гледаш разни цифри при бенчмаркове.

на база на многото инсталации и наизус знам за каква о.с. какви драйвери са писали интел... и не е само времето за boot (то ако става въпрос служебния ми линукс c нормален hdd буутва за 15 сек, засечено от ентер на буут менюто) ами за да свърши някаква работа процесора (примерно архивиране  - там ще видиш що за боклук е лайно 10)... с много ресурси всеки може, но с малко - само кадърни програмисти (каквито вече нямат М$ и google)...

във фирмата в която работя сме поддръжка на много клиенти и се оказа че счетоводните софтуерите дето ползват взеха да работят в пъти по бавно на 10 и умните програмисти, които са ги писали взеха да се чудят защо така.. и решиха че ssd ще реши проблемите с бавния достъп до базата данни... качихме я на ssd и никаква промяна, записите от няколко милисек. на 7ца станаха по 1-2 сек на 10ка...

добре че има ssd-ta да не се вижда какъв охлюв е 10...

https://www.kaldata.com/it-новини/24-ядрен-процесор-а-не-мога-да-помръдна-к-299439.html

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нямаше ли една тема, дето хора подаряват стария си хардуер. По-скоро е за там въпроса май. Иначе имаше доколкото си спомням един Уиндоус 7 Starter издание. Доста орязан, фабрично, не е сглобка на ентусиасти. Имам един ноутбук на Самсунг, модел отпреди амнайсе години с един гига рам, и си върви... пооочти нормално.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, Емил Костов написа:

Ако ще да инсталираш и марсианска система с тази машина вече е свършено. Нищо не можеш да направиш.

Абе момчето пита за ЛЕКА ОПЕРАЦИОННА СИСТЕМА! Хиляди хора ползват стар хардуер и подходящи ОС и не си изхвърлят техниката след присъдата на Костов....Помагаме всеки според знанията си в конкретния случай, най-лесно е да дадеш съвет: Хвърляй и купувай ново! В крайна сметка всичко опира до средства и може с тази машина да се постигнат МНОГО неща...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-леката ОС за този лаптоп е била и ще бъде "грозното XP".

Да с този лаптоп могат да се постигнат много неща и единствените пречки са фантазията, техническите умения и кое може да се прежали.

Ако обаче питането е: За играта Х как да извадя най-много кадри и имам този модел лаптоп, с тази ОС, така оптимизирана, с този драйвер и т.н. е съвсем друго питане.

Не е задължително дадена работеща машина да бъде хвърляна - боклука за един е злато за друг. Трябва просто най-правилно да й се намери приложение на машината.

Ако трябва да съм честен лаптоп и игри не бива да се комбинират и най-доброто решение би било нова настолна система (дори от най-бюджетно решение с вградена видео карта).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, plamen_petrov_80 написа:

Ако трябва да съм честен лаптоп и игри не бива да се комбинират и най-доброто решение би било нова настолна система (дори от най-бюджетно решение с вградена видео карта).

Точно така си е, ама хората продължават да си купуват лаптопи за ползване изключително вкъщи, какво да ги правиш. Гледат на момента, че ще им излезе по-евтино да не плащат за отделен екран, клавиатура и мишка, щото пари няма и се купува на кредит. А после искат от джудже великан да правят, еми не става.
Като си купи човек десктоп и екран и клавиатура и мишок веднъж, после само сменя вътре чарколяците и става чисто нов компютър, който няма да грее като котлон посред лято щото игричките много лакоми за ресурси.

Едно примерче за размисъл, 
ръчкам преди две седмици и пробвам с едно кофти усилвателче старичко и изведнъж вградената ми звукова карта спря да бачка. А сега де , що спря така и не разбрах. Еми качих се на тавана и свалих една звукова карта, която имах от предишен компютър, сложих я в кутията на десктопа и после спрях в биоса ползването на вграденат и всичко се оправи. 
А при същия проблем с лаптопче какво правим ?
При самото му разглобяване може да го потрошим, щото нямаме опит и не е удобно като АТХ десктоп кутия за отваряне и т.н.
Значи ако ни е шубе да не стане годно за буклука след отварянето му, трябва през USB да му свързваме външна звукова карта, която я нямаме в запас на тавана.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, nickolaycho написа:

Абе момчето пита за ЛЕКА ОПЕРАЦИОННА СИСТЕМА! Хиляди хора ползват стар хардуер и подходящи ОС и не си изхвърлят техниката след присъдата на Костов....Помагаме всеки според знанията си в конкретния случай, най-лесно е да дадеш съвет: Хвърляй и купувай ново! В крайна сметка всичко опира до средства и може с тази машина да се постигнат МНОГО неща...

Ами чакам да видим каква "лека ОС" ще му предложиш. И тук не става въпрос да я инсталираш и да я подкараш, а машината да се използва. Е няма как да се случи. Това не е присъда, просто ситуацията в момента го налага.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 20.01.2019 г. в 15:28, ARMAX написа:

Знаех че няма да вдигне фпс или квото и да било там, исках да ползвам 8.1 като 7-цата със всички дравъри и да е малко по-лек от 7, а игрите да си варват нормално

Слагай 10-ка, драйверите сами ще се инсталират.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, badsector написа:

Слагай 10-ка, драйверите сами ще се инсталират.

Дали? Малко е съмнително за толкова стар хардуер, който не се и поддържа вече, че windows 10 ще има драйвери.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 1 час, Raze написа:

Дали? Малко е съмнително за толкова стар хардуер, който не се и поддържа вече, че windows 10 ще има драйвери.

Е, айде сега на сокет 775 ли ще се обиждаме :D Все още търкалям домашния сървър 2016 на такъв сокет, въпреки че вече не е на Е8400, а на Xeon E5450. Не само, че си намира безпроблемно драйвери, ами смених диска от дъно с P35 чипсет на такова с P45 чипсет, запали си от раз и след 5 минути вече си беше ъпдейтнало драйверите. Откакто има Уин 10 съм забравил как се търсят драйвери :)

п.п. а да, дори на дъното има външен контролер на PCI-e слот за SATA3, за който в сайта на производителя нямаше драйвери. Е, Уин си намери сам и си го инсталира и него.

Редактирано от badsector (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Все пак говорим за лаптоп. И за някои устройства от времето на XP няма драйвери за по-нови ОС - пример имам една звукова карта PCI, която не можах да я подкарам.

:offtopic_s:

Иначе и на мен ми подариха наскоро 2 дъна 775, кутия, няколко плочки RAM, 3 процесора - 2 двуядрени пентиум и един Е8400, а освен това преди време един приятел ми остави дъното си пак 775 с процесор и RAM и от още един друг имам компютър с процесор Е6750, 4 RAM и такова дъно (моите стари части, които му бях продал на времето) + видекоарта GTX 460 - чакам уж един комшия да му оправи захранването, но стана половин година не го е гледал, той няма зор, аз пък хич... и освен това имам и Pentium 4 HT компютър....абе тука станах като клошар направо от лятото насам :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако пак се намери някой да пита, коя е най леката ос на Микрософт за писи, буквалният отговор е  ембедед  версиите, използват се при thin clients, слаби машинки, банкомати, киоскове и бла, бла, блааа  ! 

Но не съществува лека ос която да се държи стабилно с висока производителност на стар хардуер! 

И линукс да му сложите пак ще си е дърво!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да обобщим: най-лекия джам за тоя стар хардуер си е добрия стар Windows XP. Бил грозен, незнам си кво....ама като излезе 2001-ва година, се насрахте от кеф, а...? От някои коментари стигам до следния извод: всяка нова ОС се хвали, докато предишната се хейтва, въпреки, че предишната е била нова(за времемето си) и тогава сте я хвалили. Оставам си твърдо за Windows 7.(+Linux).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване