Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Тема за въпроси, проблеми, мнения, помощ за дистрибуцията FreeBSD и насочена към десктоп потребители.

Какво е FreeBSD?
FreeBSD е операционна система, използвана за захранване на модерни сървъри, настолни компютри и вградени платформи. Голяма общност непрекъснато я развива повече от тридесет години. Усъвършенстваните функции за мрежи, сигурност и съхранение са направили FreeBSD платформа за избор на много от най-натоварените уеб сайтове и най-широко разпространените вградени мрежови и устройства за съхранение.

Централен сайт:
https://www.freebsd.org/

Основни източници на знания:
https://www.freebsd.org/doc/en_US.ISO8859-1/books/handbook/
https://www.freebsd.org/cgi/man.cgi

Важни форуми:
https://forums.freebsd.org/
http://daemonforums.org/

Редактирано от whitepixel (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Все пак не е много точно заглавието. Просто трябва да е Юникс, за да засяга всички BSD системи.

Изпратено от моят Nokia 6.1 с помощта на Tapatalk

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Заглавието си е правилно - тематиката е за FreeBSD и условно донякъде за базирaни на или fork-ове от него, доколкото са въобще съвместими с FreeBSD.
За разлика от Линукс, където кърнел сорсът е приложим за всички дистра, при BSD-тата даже и това не вярно, разликите и в сорс и архитектури са значителни. А да обсъждаме всичките накуп в една тема ще бъде мега-прекалено. След време, ако има интерес и към други BSD-та ще се появи навярно раздел BSD, a тази тема ще е част от него.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Явно нищо не си разбрал от забележката, но не се изненадвам, до скоро тролеше линукс, как не ставал за нищо, а изведнъж се хвърли и за БСД да пишеш.

Идеята ми беше не за форкове, а такава че не е само FreeBSD, откъм Юникс имаш и NetBSD, OpenBSD, Solaris.

ПС: Не го приемай като заяждане, а просто като допълнение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, па какво пречи точно тая тема да е за FreeBSD. Що всичкото кеч да е на баламатума и да не се разбира кой ги пуска по терлички ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@Росен Р. Александров

Точно обратното, ти не проумяваш какво става дума.

Абсолютно коректно съм дефинирал темата и обяснил защо.
Но все пак търпеливо ще обясня още един път:
Виж какво е UNIX, как и кога са се разцепили, защо не са съвместими, и в следствие на всичко това защо е огромна глупост да се пише  за многобройни разновидности на UNIX в една тема.

https://en.wikipedia.org/wiki/Berkeley_Software_Distribution#/media/File:Unix_history-simple.svg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Michael W. Lucas talks FreeBSD (and whatever else he wants)

Препоръчвам за който знае английски. Michael W. Lucas е известен автор на книги за UNIX и софтуер за тях.

Канал на Michael Lucas в YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCA4s7z9F7Un9_tvPBxuLxbw

Канал на Michigan!/Usr/Group: https://www.youtube.com/user/MichiganUsrGroup

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм наясно. Но ти си знаеш. :)

Още от преди разбрах че с теб не може да се излезе на глава. И съм се отказал. Просто ще гледам какво ще излезе от темата. :) 

преди 3 часа, бат'начо написа:

Е, па какво пречи точно тая тема да е за FreeBSD. Що всичкото кеч да е на баламатума и да не се разбира кой ги пуска по терлички ?

По тази логика да пускаме отделни теми за всяка линукс дистрибуция? :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Росен Р. Александров написа:

Още от преди разбрах че с теб не може да се излезе на глава.

С никой линуксчия не може да се излезе на глава. Включително и теб драги! :D

преди 1 час, Росен Р. Александров написа:

По тази логика да пускаме отделни теми за всяка линукс дистрибуция? :)

Не обичам да го натяквам, но не си прав.

Ако в една тема почне да се пише за всички, ще стане страхотна боза и никой няма да може да я оправи.

преди 3 часа, whitepixel написа:

Но все пак търпеливо ще обясня още един път:
Виж какво е UNIX, как и кога са се разцепили, защо не са съвместими, и в следствие на всичко това защо е огромна глупост да се пише  за многобройни разновидности на UNIX в една тема.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре де.

Нека спазим протокола и се придържаме към темата..

@Melmak ® Айде разправяй за FreeBSD :) за да не си празнодумец.

През свободното време ще видя и аз малко да запълня темата с полезен материал за FreeBSD.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

MeetBSD 2018: Michael W Lucas - Why BSD?

За различията между Free / Net / Open BSD. Също, успешните им проекти.

34C3 - Are all BSDs created equally?

Как подхождат към сигурността трите екипа. Доколко BSD са по-сигурни от Linux.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То е ясно, че тук няма капацитет някой да напише някой помощен материал за FreeBSD, ами поне аз да напиша малко.

Примерен make.conf

BATCH=yes
MAKE_JOBS_NUMBER?=6
CPUTYPE?=bdver2
OPTIONS_SET=OPTIMIZED_CFLAGS CPUFLAGS
.include "/usr/local/etc/ports_sites.conf"

Batch изключва интерактивната конфигурация на всеки пакет от ports, при нужда може да се конфигурира конкретен port с "make config", избират се настройките на пакета, след което "make install clean"

MAKE_JOBS_NUMBER определя с колко от процесорните ядра да се компилират пакетите.

CPUTYPE определя архитектурата на процесора за която да се оптимизират компилираните пакети.

OPTIONS_SET включва горните две настройки.

последния ред е за използване на най-бързи сървъри за сваляне на архивите. (нужно е да се инсталира fastest_sites, cd /usr/ports/ports-mgmt/fastest_sites ; make install clean, може също и като готов пакет с pkg install fastest_sites), за генериране на конфигурационен файл "fastest_sites >> /usr/local/etc/ports_sites.conf"

Конфигуриране на сървър за сваляне на бинарни пакети.

/etc/pkg/FreeBSD.conf

Само се редактира линията

url: "pkg+http://pkg.FreeBSD.org/${ABI}/quarterly",

на

url: "pkg+http://pkg.eu.FreeBSD.org/${ABI}/quarterly",

Инструментариум за обновяване на пакетите.

За обновяване на колекцията ports

"portsnap fetch update"

"cd /usr/ports/ports-mgmt/portupgrade ; make install clean"

"portupgrade -a"

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Голям фън е това FreeBSD. Колкото повече се  накисвам у него толкова повече ми харесва и доставя удоволетворение в употребата му за десктоп.
Изпробвах абсолютно всичкия си хардуер около мен, зашеметяващо всичкото желязо - вътрешно и външно -се разпознава и работи безпроблемно. Единствен проблем имаше с конекция при единия ми от смартфоните по MTP в опита ми да го ползвам като LTE-USB модем за тетеринг.

Опитах се дублирам или намеря заместител, ако липсва такъв, на всичкия ми софтуер, който ползвам под Линукс - отново успех с единствено изключение - Steam. Гледам правят се някакви проби, но все още твърдо няма работещ порт засега. Wine също работи с игрите, с които го тествах, сега е на ниво версия 4.0 RC1, т.е един месец назад спрямо Линукс. Гледам и некакви vulkan-и се размятат при компилация на nvidia драйверите.

Като подредба на ОС FreeBSD е доста по-логична от общо-взето ширещият се мазиляк по линуксите, все пак това е инженерно изградена система. Като употреба е далеч по-лесна от най-близките си приближени по еквивалентност Линукс дистрибуции като Gentoo или Slackware, невероятно наистина, но го отчитам като факт! От другата камбанария - може би Archlinux е с една идея по-лесен за ползване от FreeBSD.

Сега ми остава да преценя доколко FreeBSD е трошлив в рамките на годишен период за всекидневна десктоп употреба, при това катализирах теста като превключих на latest клона, който си е баш ролинг, а броят на ъпдейтите количествено е някъде между Archlinux и Tumbleweed. Линукс за основна десктоп OS и другите виртуализирани, или FreeBSD за основна десктоп ОС и другите виртуализирани - това е вече въпросът.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

OpenGL стека в БСД, работи доста по-добре от този в Линукс, също аудио и видео кодеците са доста по-качествени, което дава по-приятна картина и звук.

Там почти няма лаг в звука, тъй като няма изпърдяната Advanced Linux Sound Architecture (ALSA която също като Xorg трябва да бъде погребана.)

OSSv4 в BSD е на светлинни години напред в развитието спрямо ALSA

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дали е плацебо след като ти прочетох поста, или пък наистина звукът от flac-овете ми при един и същ плейър и настройки ми се счува по-добър - не зная.

Друго което забелязах - FreeBSD инсталирано върхy hdd работи със същата скорост, както  СУСЕ-то ми върху ssd, a мрежи и облачни маунтвания даже и по-бързо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Покрай FreeBSD-то, което ръчкам напоследък инсталирах и zfs в оpenSUSE от хранилището му. Оказа се билд на топ-ниво и безпроблемна съвместимост с това на FreeBSD. Установявам, че шеринг между BSD-Linux в dual-boot конфигурация през общ диск/партишън е най-удачно е да става през zfs, отколкото през всички други варианти като fat/ufs/ext234/xfs/btrfs.
И като почнаха да ме налягат едни еретични (за линукса) мисли - дали пък да не преинсталирам и линукса върху zfs, както и да разкарам всички останали файлови системи от дисковете си :D
ZFS - one FS to rule them all!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Още малко интересни видеота на тема FreeBSD:

Добре дошли в света на BSD от Йордан Герогиев (2013) /Welcome to the BSD world/

Тази презентация запознава аудиторията с FreeBSD. Говори се за технологиите, има сравнения между различните BSD-та и типичния Linux.

FreeBSD is not a Linux distribution от Philip Paeps (2017)

FreeBSD не е Линукс дистрибуция. Съвсем в началото обяснява разликите между FreeBSD и линукс дистрибуциите. После прераства в обичайното "Какво е FreeBSD" и какви готини технологии има. Щипка сол на тема "Kакво линуксаджиите мразят да им се напомня". :D 

FreeBSD: Not a Linux Distro от George Neville-Neil (2015)

Това видео е подобно на горното. Общо взето лекторът запознава с FreeBSD и неговата история. Тук, обаче, майтапите с Linux са леко редуцирани от което аудиторията губи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сори за тъпия въпрос, ама защо тази тема не е в раздела за Линукс? Като го гледам на снимки и клипчета, това си е баш Линукс и не разбирам какво му е различното, за да е в "Други".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Стана ми много интересна и любознателна тази тема, и за това ще поставя линк, който сметнах, че е интересен.

https://cooltrainer.org/a-freebsd-desktop-howto/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 часа, rado84 написа:

Сори за тъпия въпрос, ама защо тази тема не е в раздела за Линукс? Като го гледам на снимки и клипчета, това си е баш Линукс и не разбирам какво му е различното, за да е в "Други".

Че не е баш Линукс, и има страшно много разлики от Линукс.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 25.02.2019 г. в 8:02, Росен Р. Александров написа:

Че не е баш Линукс, и има страшно много разлики от Линукс.

Доста съм доволен, че не е типична минорна вариация Линукс и е обширна територия за изследване, а около него май и загубих влечение към Линукс за лично ползване.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Tosho55
      Здравейте,от доста време не бях писал във форума,някои от вас може да ме помнят,други не,както и да е преди 6 месеца си сглобих компютър с ваша помощ,за което съм ви благодарен и до днес!Сега обаче изникнаха дребни проблеми и въпроси,които не ми пречат на перформънса и т.н,но ме притесняват до някоя степен...
      Та първият ми проблем е ,че в близкия месец два пъти без да искам леко ударих компютъра ми с коляно,то даже не е точно удряне ами го повдигнах леко и след това падна,но са били макс 2 сантиметра и в двата случая почна да се чува ужасен шум и всичко на екрана зацепи и го изключих,като задържах по-дълго копчето за изключване,тъй като това ми беше единственото решение,е и чрез захранването,но там знам,че не е хубаво да се пипа.
      Второ Видеокартата ми е следната:https://www.vario.bg/palit-geforce-gtx-1080-gamerock-premium-neb1080h15p2g,в началото нищо и нямаше,но в последните 3 месеца да кажем ?Докато вентилаторите на картата са на обороти между 1-21% се чува гаден звук,на всеки 5 секунди сякаш вътре има някакво камъче и цялото стъкло трепери.
      И трето:Относно ссд-то първо изписва ми,че съм изхабил 50 гигабайта от 209,но когато показах невидимите папки и вс.когато цъках Properties на всяка папка стойността на всичко беше общо 25 гигабайта,от къде са другите 25?Също този човек https://www.youtube.com/watch?v=W5bRkeHy5u8&t=20s е със същото ссд като моето и го пуска до десктопа за 7 секунди,докато мен за цели 14,някой знае ли защо,и да пуснал съм fast start-up и ссд-то ми е направено като боот драйв.А и съшо IOPS Read и Write  цифрите ми нормално ли е да са толкова ниски?Защото във Варио са показани следните цифри,а вижте при мен колко отчита самсунг маджишъна: https://ibb.co/0tJ23Qk
      Благодаря предварително на всички,които се опитат да помогнат!  
    • от Hari Petrov
      Здравейте!Имам проблем с фифа 19!Купих си я от Origin!Когато пуснах Launcher и цъкнах play не тръгва!Компютъра покрива всички характеристики с AMD FX8300 процесор видео карта Radeon 1060 8 рам памет!Моля за съвети как да я подкарам тази игра че вече ми се играе

• от Иван 12
      Здравейте , търся си преносима батерия за Iphone 6. Давайте съвети за преносими батерии , които няма да ми прецакат батерията на телефона. 
    • от DarkEdge
      Здравейте,
      Предстои ми смяна на дограма на кухнята - с остъклен балкон, западно изложение. В тази връзка възникват едни въпроси във връзка с цена/ефективност:
      1. Има ли смисъл дограмата да е повече от 4 камерна
      2. Има ли смисъл стъклопакетът да е  от нискоемисионно или високоенергийно стъкло.
      Моля за ограничен спам в темата. 
      Всички гаубици и други средства за отстрел да оставите на входа.

• от Lumberman
      Гледам, че няма дискусии за образователната система, нейните проблеми и вариантите за преодоляване на тези проблеми. А това са основни въпроси, защото при сгрешена методология и система, ще произвеждаме и дефектни продукти, т.е. хора, които трябва да се борят с вложените в тяхното обучение недомислици и недостатъци, и ще са претърпели повече личностни щети отколкото ще са спечелели ползи. Американският писател Марк Твен е казал: "Никога не съм допускал училището/школуването да пречи на образованието ми."
      Ето в тази статия например са събрани някои интересни цитати за ролята на образованието:
      https://dama.bg/article/mark-tven-obrazovanieto-se-sustoi-naj-veche-ot-tova-koeto-ne-sme-nauchili/13830/

Темата за ролята на образованието е всеобхватна и основна, може да се подхване от много места. Специално в българското образование и държавната образователна система от години се повтарят едни и същи грешки, но очевидно доста хора имат интерес нещата да бъдат в това състояние. За начало бих искал да пусна интервю с един мъж, който се е заел с образование въпреки изискванията, методите и натиска от системата, и на критиката му кой ще отговори?

• Дарение

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване