Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте!
Налага ми се да запиша огромно количество информация (към момента е около 800 GB, като се очертава занапред поне още толкова да се появи; основно формат .JPG, .PNG, .PDF, .PSD, .AI, .EPS, .SVG, .DXF), като голяма част от инфото е и архивирано (.ZIP, .RAR, 7z). Четох из няколко форума към какво да се насоча (дали външен хард диск, запис на ДВД дискове или облачна услуга) и в крайна сметка най-сигурно и достъпно като цена ми излиза да запиша информацията на дискове. И понеже изборът вече не е много голям, се чудя кои да избера от тези три варианта:
     1. HP DVD+R HP 4.7GB/16X 50PCS - цена: 25,90 лв.
     2. SONY DVD+R 4.7GB/16X /50DPR47SP  - цена: 34,90 лв.
     3. VERBATIM DVD+R 4.7GB/16X/43500/X25  - цена: 31,80 лв. (за 50 бр.)
От много време не съм записвала и съответно купувала дискове, та сега се чудя кои да взема, за да съм сигурна, че след време, като ръгна диска в компа, информацията ще е четима и налична за ползване? Моля споделете вашите впечатления! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

100% сигурност никога и никъде няма. Защо не вземеш един механичен диск и там да си запишеш информацията:

1 TB струва Цена: 86.12 лв. с ДДС с 3 годишна гаранция, а има и по-евтини, ако се разтърсиш:

http://nikem-bg.net/computer-components/1T-Seagate-SATA-ST1000DM010-3-year-Warranty/

2 TB - Цена: 123.99 лв. с ДДС отново с 3 години гаранция:

http://nikem-bg.net/computer-components/2T-SG-ST2000DM006-3-year-warranty/

На колкото повече места я има информацията, толкова по-голяма е вероятността да се възстанови.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Препоръчвам Sony! Моята записвачка Samsung ги обожава, останалите ги бракува по време на записа! По-евтино е да си купиш външен хард диск! Хем по-удобно, хем можеш да манипулираш и употребяваш когато и за каквото ти дойде. Времената са динамични.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз бих препоръчал диск (може и външен) - ако информацията няма да ти трябва веднага, дори може да го занесеш на друго място - при роднина, приятел, или пък на работа (заключен с BitLocker или еквивалент, за да ти е мирна главата) - така няма да изгори, ако се случи нещо на компютъра (токов удар, наводнение, пожар... ). Представи си и каква играчка ще е първо да запишеш един по един, а после при нужда да си намериш нужните данни по 50-100 оптични диска, дори да са каталогизирани както трябва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз също Ви препоръчвам един HDD диск (2 терабайта) защото е много по удобно и не заема това място, което биха Ви заели 200 DVD диска, като имате впредвид, че последните трябва да са и в кутийки, за да се запазят колкото се може по-вече. А и работата по записване на 200-300 диска ще ви отнеме изключително много време. Ако ли все пак държите на DVD+R , единствено ви препоръчвам   WERBATIM. Записвам единствено на тях и с годините нямам поне за сега оплакване. Успех от мен в начинанието. За облачна такава услуга едва ли ще се съгласите заради обема и неговата цена.Независимо от това има много "облаци" които могат да ви предложат такова пространство. MEGA,   mail.ru,  MediaFire,  pCloud  и много други.

Ето Ви пространство от MEGA с примерни месечни цени:

Снимка на 2019-05-15 14-44-02.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Качество и 2019 година ... трудна работа.

50 диска са ви около 200GB - а вие трябва да запишете 800GB - вземате от 3 те варианта и на база показаното (предполагам знаете как да си тествате записаните дискове) ще прецените какви да къпите после. Междувременно си правете каталог на дисковете и си вземете един 2TB преносим диск където също да записвате данните.

Каква писачка имаче? А колко писачки имате?

Успех!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За дисковете виж какво съм писал в тази тема https://www.kaldata.com/forums/topic/273621-качествени-аудио-cd-r-printable

Сметни си колко време ще ги записваш тези дискове. И ако някой се скапе?

Присъединявам се към писаното за архивиране на HDD. За 2 диска по 2 TB ще дадеш по-малко. Да не говорим за загубеното време. Съветвам за този обем, за да се четат на всякакъв компютър и като цена /обем. Времето за достъп също е от значение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, dulsinea написа:

Моля споделете вашите впечатления! 

Споделям личен опит. Verbatim Не са ме предали никога до сега!  

Но все пак вечни дискове(всякакви типове) няма!  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за насоките! Към момента нямам възможност да взема твърд диск, а спешно трябва да освободя място на компа, затова и варианта ми е ДВД дискове. По-нататък определено ще си набавя и HDD (да ми препоръчате конкретни марки/модели :wors: , изобщо не съм наясно дали да е 2,5" или 3,5" и всякакви други технически подробности са ми чужда материя и не знам какво да гледам при избора), вариант 2 ТВ звучи добре. А за облак - скептична съм към тази услуга, защото веднъж качено инфото на облака, реално вече не е лично мое ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, dulsinea написа:

Благодаря за насоките! Към момента нямам възможност да взема твърд диск, а спешно трябва да освободя място на компа, затова и варианта ми е ДВД дискове. По-нататък определено ще си набавя и HDD (да ми препоръчате конкретни марки/модели :wors: , изобщо не съм наясно дали да е 2,5" или 3,5" и всякакви други технически подробности са ми чужда материя и не знам какво да гледам при избора), вариант 2 ТВ звучи добре. А за облак - скептична съм към тази услуга, защото веднъж качено инфото на облака, реално вече не е лично мое ...

Raze ви е посочил два модела дискове. Aз ви препоръчвам 2 терабайта, за да имате място и за по нататъшни качвания. Ако е за лаптоп дискът трябва да е 2,5 инча. За настолен, може и 3,5. 2,5 инчовите са по скъпи, но не до там че да не можете да си го позволите.Почти всяка фирма продаваща компютри разполага и със HDD дискове. Кое е най важното - колкото може повече да ви е гаранцията на диска. 2-3- 5 години. И от това също зависи цената на диска. Изборът си е лично Ваш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 28 минути, Колев60 написа:

Raze ви е посочил два модела дискове. Aз ви препоръчвам 2 терабайта, за да имате място и за по нататъшни качвания. Ако е за лаптоп дискът трябва да е 2,5 инча. За настолен, може и 3,5. 2,5 инчовите са по скъпи, но не до там че да не можете да си го позволите.Почти всяка фирма продаваща компютри разполага и със HDD дискове. Кое е най важното - колкото може повече да ви е гаранцията на диска. 2-3- 5 години. И от това също зависи цената на диска. Изборът си е лично Ваш.

Ползвам настолен компютър, но доколкото разбирам предложението на Raze е за вътрешен диск (извинете, ако говоря глупости, но това, което виждам на линка не ми прилича на външен диск). Не съм технически грамотна, че да човъркам вътре из компа, затова ще е вариант за външен диск (не на последно място е важна и мобилността на съхранените данни). Четох някакви дискусии кой е добър вариант, но не успях да преценя инфото, затова направо да питам за конкретни модели:

1. 2TB ADATA HD710 Pro
2. 2TB WD MyPassport Thin USB 3.0
3. 3TB WD Elements USB 3.0

Иначе писачката е една,  LG GH24NSD1.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Подходите са доста, аз лично преди време си взех 2 х 2TB за по 25 лв. броя и това е едно добро начало за backup стратегия. Конкретно при Вас знам ли, явно се занимавате с фото обработка, явно данните са ценни и конфиденциални. До колкото разбирам вие няма да правите backup на данните, а просто ще ги прехвърлите само на оптични носители. Не е посочен и точен бюджет за начинанието ... трудно могат да се каже кое е най-добрия вариант за Вас, надявам се да не бъркате.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, plamen_petrov_80 написа:

Подходите са доста, аз лично преди време си взех 2 х 2TB за по 25 лв. броя и това е едно добро начало за backup стратегия. Конкретно при Вас знам ли, явно се занимавате с фото обработка, явно данните са ценни и конфиденциални. До колкото разбирам вие няма да правите backup на данните, а просто ще ги прехвърлите само на оптични носители. Не е посочен и точен бюджет за начинанието ... трудно могат да се каже кое е най-добрия вариант за Вас, надявам се да не бъркате.

Да,  основно става въпрос за снимки и изходящи файлове от фотообработващи и прочие програми (Фотошоп, Илюстратор, Корел и др.) и искам просто да прехвърля информацията на друг носител, в който да мога да я съхранявам възможно най-дълго време. И когато имам нужда да ползвам конкретни снимки/изображения/файлове,  просто да закача външния диск и да изтегля нужната информация на компа, където да продължа с последваща обработка.
Относно бюджета - докъм 200 лв. бих могла да заделя малко по-натам, а в момента ще спасявам положението с ДВД дискове...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Толкова много информация не бих заложил на диск.Аз съм за облак.Естествено е,че на колкото повече места има записи е по-добре.При мен повечето ми дискове се скапаха,визирам Сони и Вербатим.Дисковете ги смених с флашки.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

а в момента ще спасявам положението с ДВД дискове...

Blue Ray дисковете са най-добрият вариант, според мен. Има едни с керамична матрица, без проблем ще изкарат към 50 години. Цената е около 2X на обикновените. Но в България не се продават, поне не съм виждал. Капацитета им е 25 или 50 GB на диск.

За мен беше изненада, но и големите фирми залагат на оптични дискове за важжни данни, които не се променят често. Причината вероятно е че няма как да замине електрониката вътре и че подлежат на евентуално възстановяване при частичен проблем. Освен това са херметични, докато обикновените твърди дискове не са напълно херметични.

преди 3 часа, dulsinea написа:

Ако дисковете са външни - преносими, обезателно трябва да са от тип SSD. Алтернативните, преносими, механични, магнитни се развалят по-често. WD е добра марка за надеждност, може би вариант 2 или 3, но не мога да кажа без да чета подробно.

Ако се спрете на механичен твърд диск, също добро решение, гледайте да е 3.5 инчов вътрешен и да не е хибриден - отново защото са по надеждни. Марка WD отново е добра, има и други хубави. 2TB мисля че ОК, още повече са драстично по-евтини от 3 и 4 TB модели.

преди 7 часа, dulsinea написа:

1. HP DVD+R HP 4.7GB/16X 50PCS - цена: 25,90 лв.
     2. SONY DVD+R 4.7GB/16X /50DPR47SP  - цена: 34,90 лв.
     3. VERBATIM DVD+R 4.7GB/16X/43500/X25  - цена: 31,80 лв. (за 50 бр.)

Едно време Verbatim бяха върха, предполагам и сега са добра марка. Матрицата им издържа по-дълго.

Ако в момента не можете да измислите качествено решение, използвайте 4.7 GB оптични дискове и външен твърд диск за резерва. Двойното копие би трябвало да свърши работа в случай на изненади.

а в момента ще спасявам положението с ДВД дискове...

Трябва да ги пазите от светлина и мухъл. Това са им двете ахилесови пети. Освен това може да се наложи после да ги унищожавате, когато информацията не ви трябва. Обмислете този въпрос.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Melmak, много благодаря за изчерпателното инфо и пояснения! :wors:

bojoviki, за облакът съм скептична - първо, че веднъж качено инфото все едно е публично; след това на кой надежден да се довери човек (в смисъл днес е ОК, но след година-две дали все още ще е на линия); не на последно място и цената - реално само за чисто съхранение на инфо облачната услуга е скъпа (тя е по-подходяща за споделена информация, достъпна от всяка точка на света, за корпоративни и бизнес цели)...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, dulsinea написа:

Четох някакви дискусии кой е добър вариант, но не успях да преценя инфото, затова направо да питам за конкретни модели

Проблемът на всички е, че тъпчите на едно място! И колкото повече оборот им правите, толкова повече ви вдигат цената неоправдано!
Препоръчвам ти Maxtor M3! Имам и Elements и Toshiba, но последния Maxtor ми го предложи промоционално, пък изчистен от "боклук", компанията работи за потребителя!

преди 42 минути, Melmak ® написа:

Ако дисковете са външни - преносими, обезателно трябва да са от тип SSD. Алтернативните, преносими, механични, магнитни се развалят по-често. 

Ако са SSD счупването им е равно на внезапна загуба на всичките данни! Лоша препоръка! Този диск се използва за дребна манипулация, а не за работа върху него!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм записвал на диск от доста години, но когато го правех и ставаше въпрос за DVD най - бях доволен от Maxell. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Още един глас за външен HDD. По-евтино и бързо ще стане копирането на информация. От друга страна автора на темата, пише, че няма финанси в момента и ще кара на dvd-та, което пък е по-скъпия вариант. Нещо не се връзва. Втори вариант е да се качи в облака като архив с парола.(само да не е от типа "12334567890")

PS: Сигурно ли е, че се иска DVD+R, a не DVD-R дискове? Моята писачка, лека и пръст, четеше и записваше само "DVD-R".

PS2: 800 гиги на двд-та е  безумие. Може да си отворите частна видеотека.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 24 минути, Eclipse2G написа:

PS: Сигурно ли е, че се иска DVD+R, a не DVD-R дискове? Моята писачка, лека и пръст, четеше и записваше само "DVD-R".

Tова е писачката: https://most.bg/lg-gh24nsd1-dvd-rw-black.html Доколкото разбирам може да пише както +,  така и - DVD. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Бонбон с катран! написа:

Имам и Elements и Toshiba, но последния Maxtor ми го предложи промоционално, пък изчистен от "боклук", компанията работи за потребителя!

Да пестиш пари от носители за важни данни е огромна глупост.

Но, когато не ти пука особено за данните си абсолютно прав!

преди 1 час, Бонбон с катран! написа:

Ако са SSD счупването им е равно на внезапна загуба на всичките данни! Лоша препоръка! Този диск се използва за дребна манипулация, а не за работа върху него!

Механичните дискове са уязвими на вибрации. Едно возене в багажника на кола от София до Варна и са свършили. И точно защото не са много здрави, може се стигне до внезапен отказ. Да, могат да ти измъкнат данните, ако имаш пари за лаборатория...

Лично моят избор би бил WD Black или  WD Red, 1 до 2 TB плюс M-DISC еднослоен 25GB. Но това съм си аз. :) WD SSD, външно също е добър избор, но предпочитам 3.5 инчов, магнитен, вътрешен диск.

M-DISC ги има и по 100 GB, но не знам дали стват за обикновени BD записвачки. Има и 4.7 GB, но отново е под въпрос доколко са практични.

https://www.jarcomputers.com/1TB-WD-Black-WD1003FZEX-SATA3_prod_HDDPC1TBWD1003FZEX.html

https://www.amazon.com/Verbatim-M-Disc-BD-R-Branded-Surface/dp/B011PZALWA/ref=lp_668575011_1_9?s=electronics&ie=UTF8&qid=1557945545&sr=1-9

https://en.wikipedia.org/wiki/M-DISC

Два информативни материала, но трябва да разбирате английски.

преди 26 минути, dulsinea написа:

Tова е писачката: https://most.bg/lg-gh24nsd1-dvd-rw-black.html Доколкото разбирам може да пише както +,  така и - DVD. 

Да, може. Единствения минус е че не поддържа Blue Ray (BD) дисковете. Тоест капацитета на носителите е ограничен до 8GB /по-скоро 4.7GB ако са еднослойни/.

преди 54 минути, Eclipse2G написа:

PS2: 800 гиги на двд-та е  безумие. Може да си отворите частна видеотека.

Да, ще е много трудоемко и дълго занимание.

преди 55 минути, Eclipse2G написа:

и ще кара на dvd-та, което пък е по-скъпия вариант. Нещо не се връзва.

Връзва се, явно ще инвестира във времето още пари. В момента бих казал че твърд диск е смисленото решение, било вътрешен или външен. С 4.7 GB оптични дискове ми се вижда мъчение.

Облака не ми харесва като вариант. Поне в моята класация отпада напълно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Melmak ® написа:

Да пестиш пари от носители за важни данни е огромна глупост.

Но, когато не ти пука особено за данните си абсолютно прав!

Май нещо не вдяваш конеца май, а? Като казах промоция да не би да съм ти казал евтино...? Или си внушаваш, че Сталин е жив! И твоите глупави дискове бяха на промоция, затова имам и WD, всяка уважаваща себе си компания пуска гювеч за да примами потребителите да се престрашат и да останат доволни. Същото е и с шоколади Milka, сапуни Dove - това са скъпи продукти, но понякога ги разпродават на половин цена! Който е зорлия купува веднага. Който ги уважава ще продължи да ги използва в своето ежедневие и ще дебне за да граби в промишлени количества. А ти търси най-скъпото, недей да гледаш промоцията! Недей! Подмини я и карай напред като конче с капаци. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така, да почнем от най-важното и надявам се за последно: :D

преди 13 часа, Бонбон с катран! написа:

Май нещо не вдяваш конеца май, а? Като казах промоция да не би да съм ти казал евтино...? Или си внушаваш, че Сталин е жив!

Сталин 43Ver!

А ти търси най-скъпото, недей да гледаш промоцията! Недей! Подмини я и карай напред като конче с капаци. ;)

Не гледай носителя, гледай промоцията.

Който е зорлия купува веднага. Който ги уважава ще продължи да ги използва в своето ежедневие и ще дебне за да граби в промишлени количества.

Всъщност, ако нямаш нито едно копие на информация, която вардиш, то да стигнеш до един надежден бекъп, бързо е доста добра идея. След това можеш да си позволиш да се моткаш, дебнейки добра възможност.

И твоите глупави дискове бяха на промоция, затова имам и WD, всяка уважаваща себе си компания пуска гювеч за да примами потребителите да се престрашат и да останат доволни. Същото е и с шоколади Milka, сапуни Dove - това са скъпи продукти, но понякога ги разпродават на половин цена!

Няма лесен начин да знаеш какво стои под марката. Случва се големи компании да се изложат, но е много по-рядко, отколкото дребни, които играят рисково. Плюс това не проумяваш, че 800GB данни не могат просто да се вземат случайно отнякъде. Явно става въпрос за важни файлове, по които е мислено как да се архивират и подрядят. А не за домашна видеоколекция. В този случай, цената на носителя е почти без значение. И говорим разлики от порядъка на 50% спрямо бюджетните носители - това не е фактор изобщо. Не забравяй, че изборът ще се докаже след 10-на години, едва ли веднага.

Подмини я и карай напред като конче с капаци. ;)

Чакай да видим какво измисли "прогледналия". Изненада - твърд диск! Никой не би се сетил преди това. Поглеждаме в амазон и рейтингът е 3,6 от 5. Да сравним с WD Black - 4.4 от 5.

Общо взето непретенциозно твърдо дискче и в това му е чарът. Тоест може да се купи и позлва веднага, докато оптичните дискове изискват или много работа или смяна на записвачката. Големия диск на WD също изисква известно приучване, как да се монтира, как да се махне от компютъра, от какво да се пази. Нищо трудно, но пак е лек минус.

И още нещо - ако някъде трябва да си голяма консерва, то е точно бекъпа. Никави чудни програми и технологии, които не са преживели проверката на времето.

Така че Maxtor M3 - удобен и непретенциозен, но не е подходящ за първа линия на защита, ако ще пазиш архив. Може би за второ копие е подходящ.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на ‎15‎.‎5‎.‎2019‎ г. в 12:23, dulsinea написа:

Налага ми се да запиша огромно количество информация (към момента е около 800 GB, като се очертава занапред поне още толкова да се появи; основно формат .JPG, .PNG, .PDF, .PSD, .AI, .EPS, .SVG, .DXF), като голяма част от инфото е и архивирано (.ZIP, .RAR, 7z).  . . . . . . . .. в крайна сметка най-сигурно ........  ми излиза да запиша информацията на дискове.

Средна продължителност на живот Estimated Lifespan

Магнитни данни (записи на касети) - 10 години
Floppy диск / Nintendo касетъчно - 10-20 години

CD/DVD (незаписани) - 5-10 години
CD/DVD (домашно записани) - 15 години
CD/DVD (фабрично записани) - 25-30 години

Blu-ray (незаписани) - 5-10 години
Blu-ray (записани) - 100-150 години

Хард Диск - относително (според употребата). 3-5 години постоянна работа преди да даде дефект някой от компонентите му!
Flash/SSD - относително (според броя на записите). 5-10 години и повече.

M-Disk - 1000 години теоретически (изисква специален четец)

* * * * * * * * * *

Като директен вносител с най-тънката цена без дистрибутори и посредници, препоръчвам да избереш един от тези два диска с практичен размер от 2TB, така че да може да се чете и от телевизори, цената е около 140 лв. за всеки:
Maxtor M3
Toshihba Canvio Basics

hard-drive-failure-rate-by-manufacturer.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи на моите дискове от първите партиди, записани 2005 година им остава още малко :D За момента се четат без проблеми - над 60 диска. Имам и по-стари CD/DVD, които също работят.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия.