Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Търсещ истини

Каква психологическа подкрепа може да даде един форум

Препоръчан отговор

Появяват се от време на време едни еднократни никове като Georgi Mitev ,toni04 , Kelenaangel_a  или други, не ми се търсят всички, които търсят психологическа помощ. Някои от тях посрещаме с недоверие, може и да има причини- някой се прави шеги като "Лъжливото овчарче" или пък иска да размърда форума. Може и да му е прещракало от алкохол или дрога и да е получил вдъхновение да се изкаже- негова си работа. Винаги се намира някой, който да се отнесе сериозно и да предложи съвет. Намирам това за положително, но смятам, че трябва да сме наясно какво може да направи един форумен участник за човек с психични проблеми.

На първо място, нека уточним, че тук не е задължително да участват професионалисти и дори учили/практикували психотерапия, т.е. съветите са преобладаващо битови. На второ място, информацията от другия, която получаваме е непълна. Тя остава непълна и в психотерапевтичния кабинет, така че не е голям проблем. На трето място няма обратна връзка дали лицето се води, изпълнява ли съветите или само се е забавлявало. За съжаление малко такива теми продължават дълго и това ме кара да мисля, че а) съветите ни се игнорират б)минало е действието на вдъхновението от стимуланта в) потърсен е съвет другаде г) търсещият помощ е бил изцелен незабавно. :) 

Много неща в мненията на съфорумците ми харесаха. На първо място желанието да се помогне, отзивчивостта и съпричастността. От това ми е много хубаво- значи няма алиенация и прагматичност в отношенията ни. (Хубаво ли ти е? А дано ти мине). :) 

Хареса ми следното напътствие image.gif.0182ca6b8c7c343b443871e315079bfa.gifimage.gif.85fd4fce9ec2bd22827d1b59680242a1.gif

на 3.12.2018 г. в 5:21, ДиоиД написа:

Първата крачка сте я направили - осъзнали сте, че имате проблем.

Втората крачка е да посетите Вашия личен лекар, който да Ви даде направление към психиатър.

Принципно психолозите (които взимат минимум по 50 лв./на час) няма да Ви помогнат ....

Алтернатива е ако сте вярващ човек да се обърнете за помощ при съответния "богослужител" ...

Психиатъра ще Ви прегледа и единствено той може да Ви насочи към адекватно лечение.

Ако състоянието Ви е наистина сериозно, то той ще Ви даде направление за активно лечение.

Има и доста неправителствени организации които си имат своя методология за помощ, но до колко са "читави" никой не може да Ви гарантира.

Принципно всякакви психологични проблеми се отстраняват чрез "трудова терапия" .....

Когато човек полага труд и прави блага на другите без да иска някаква отплата за същия набира увереност, че е полезен и виждайки благодарните хора сам се излекува от психологичния си проблем.

Принципно има и манастири, където чрез съответното послушение и т.н. се постига спокойствие на душевните Ви терзания.

От Вас зависи коя ще е втората крачка. Вие решавате каква ще е. Вие трябва да сте активен за разрешението на Вашия проблем.

Тук ще получите само и единствено пасивна и в повечето случаи негативна подкрепа.

Искрено Ви пожелавам успех! Амин 

От друга страна, както в случая когато Марио Филипов , потребител от 2011 г, търси психотерапевт сериозно, не можем да му отговорим, защото не се познаваме с такива. Т.е. тук не можем да дадем задълбочена и професионална помощ.

Какво обаче можем да дадем?

Подкрепа. Случвало се е . Ще мине. И аз така. 

Насочване към някой отговорен. Питай личния лекар. Сподели с родители. 

Споделяне опит Аз тогава...Един познат в такъв случай.... Чувал съм че....

Окуражаване Дръж се. Приемай нещата по- твърдо

Първа и неотложна помощ. Вземи валериан. Потърси нещо успокоително. Пий незабавно вода за да повърнеш. Не го прави!

Още със сигурност има още, но дискусията, надявам се, ще допълни

Това, разбира се, когато се доверим, че има проблем. Ако усетим, че някой си играйка, какво че и ние си играйкаме :) 

image.gif

Бързам да добавя, че форумът НЕ МОЖЕ ДА ПОМОГНЕ  при психичните болести. Психолози с такива не се занимават, а психиатрите помагат медикаментозно. Появата тук на психично болен, който проявява и графомания или логорея направо би удавило, заспамило форума. Пази боже... пу- пу.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 29 минути, Емил Костов написа:

Никаква! Това е просто форум!!

Аз откога го пиша това още от темите на Ани ама кой ли ме чете изобщо

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, petie1 написа:

Аз откога го пиша това още от темите на Ани ама кой ли ме чете изобщо

Още 10000 пъти да го напишеш все тая. Пак никой няма да те отрази. И аз го пиша ама файда нулева.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Емил Костов написа:

Още 10000 пъти да го напишеш все тая. Пак никой няма да те отрази. И аз го пиша ама файда нулева.

А защо не игнорирате темите в които се иска помощ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Търсещ истини написа:

Защо да ги игнорирам. Давам мнение и съвет и всеки нека сам да си реши.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Емил Костов написа:

Така е обявиха ме за лещояд и безчуствен

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Емил Костов написа:

Защо да ги игнорирам. Давам мнение и съвет и всеки нека сам да си реши.

Необяснимо с хладна логика, обяснимо с човещина. Чудесно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, petie1 написа:

Така е обявиха ме за лещояд и безчуствен

Естествено, че така ще те обвинят. Българинът не обича да го поучаваш, той обича да го лайкваш и да му съчувстваш. Не се занимавай. Няма смисъл.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Търсещ истини написа:

Ако видиш паднал човек ще го игнорираш ли ? Аз не

преди 2 минути, Емил Костов написа:

Естествено, че така ще те обвинят. Българинът не обича да го поучаваш, той обича да го лайкваш и да му съчувстваш. Не се занимавай. Няма смисъл.

Ами и аз кат теб не мога да не окажа помощ

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, petie1 написа:

Ако видиш паднал човек ще го игнорираш ли ? Аз не

Ами и аз ... не мога да не окажа помощ

Ами прави ли ти кеф да помагаш? Не като отговорност, а като кеф? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Търсещ истини написа:

Опитвам се да помага, но като видя, че не приема се отказвам. Няма смисъл.

преди 11 минути, Търсещ истини написа:

Необяснимо с хладна логика, обяснимо с човещина. Чудесно.

И кое е необяснимо и какво се очаква от един форум?? Да реши проблемите на даден субект. Огромна грешка от негова страна. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Търсещ истини написа:

Така поставен въпроса ти звучи като капан,ето и моя отговор: Това дори не е чувство не е и морал а дълбоко скрит някъде в мен инстиктит който вярвам ни прави различни от животните

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, petie1 написа:

Така поставен въпроса ти звучи като капан

Не, нямам намерение да се конфронтирам. Питам за да науча дали "Темите за помощ са място където ни доставя удоволствие да се почувстваме по- значими". Нищо лично- анонимна проверка на хипотеза. Засега непотвърдена.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Търсещ истини написа:

Не, нямам намерение да се конфронтирам. Питам за да науча дали "Темите за помощ са място където ни доставя удоволствие да се почувстваме по- значими". Нищо лично- анонимна проверка на хипотеза. Засега непотвърдена.

Тоест те хванах ,наистина е било капан ,доста съм силен по логика ако стана сериозен,капаните са доста видове не само за конфротация,хипотеза не се потвърджава с форуми а с много опити и математика,твоето му викат статиска или по новому стъкмистика

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, petie1 написа:

Тоест те хванах ,наистина е било капан 

Както искаш. Диалогът се състои от въпроси и отговори. Аз зададох въпрос защото търся отговор. Нали не смяташ, че въпросът трябва да не е свързан с получаване на информация? Аз бях коректен и не съм поставял капани. 

Бих допълнил, че от който и да е отговор нямаше да почувстваш болка, нито някой щеше да те слага в ловна чанта. Това е обикновен диалог, м...му ст.

...а представяте ли си да попитаме някого с проблеми за уточняване на проблема... при очакване за капан, няма смисъл дори да го питаме. А как се помага тогава в условия на закрити очии уста?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, Търсещ истини написа:

Както искаш. Диалогът се състои от въпроси и отговори. Аз зададох въпрос защото търся отговор. Нали не смяташ, че въпросът трябва да не е свързан с получаване на информация? Аз бях коректен и не съм поставял капани. 

Чакай сега нали хипотеза потвърджаваш? За да го направиш сега трябва имаш начин да тестваш отговора а не само на честна пионерска иначе ще имаш само една гола статистка която не ти върши никаква работа.....  Аз също бях искрен в отговора си което пък ти няма как да тестваш така че оставаш  само с честната ми дума което пък не може да потвърди нищо

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, petie1 написа:

Аз също бях искрен в отговора си ...

Това ни е достатъчно в случая.

Другото е: При проверка дали някой ник е искрен в търсенето на психологическа помощ можем да съдим само по написаното от него. Не само можем, но и трябва да му зададем уточняващи въпроси (ако ги сметне за капан и откаже отговор - жалко). А иначе по отговорите ще прочетем, дали са обективни разказаните страдания, колко са сериозни, противоречат ли си с нещо предишно, дали не звучат като преписани от книжка или не съответстват на възрастта като при toni04. Тя работата става дебела- като детектор на лъжата, заради това: формалното, неотложното, а ако иска задълбоченост- в кабинет. (Дори на лични съобщения няма кой да го поеме тук)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Търсещ истини написа:

Това ни е достатъчно в случая.

Другото е: При проверка дали някой ник е искрен в търсенето на психологическа помощ можем да съдим само по написаното от него. Не само можем, но и трябва да му зададем уточняващи въпроси (ако ги сметне за капан и откаже отговор - жалко). А иначе по отговорите ще прочетем, дали са обективни разказаните страдания, колко са сериозни, противоречат ли си с нещо предишно, дали не звучат като преписани от книжка. Тя работата става дебела- като детектор на лъжата, заради това: формалното, неотложното, а ако иска задълбоченост- в кабинет. (Дори на лични съобщения няма кой да го поеме тук)

Не можете да съдите по текста което е написал даден аватар дали е искрен или не защо оставам ви да помислите сам?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Във всяка , която и да е тя тема , съзнателно или несъзнателно всеки влиза за да се самоусъвършенства .....както търсещият помощ , така и даващият помощ - разяснява сам на себе си собствените си съмнения , разширява собствените си знания , придобива нови съмнения.....

............................

За мен си като си дам сметка през годините , за хиляди неща не бих се хванал да мисля и да се обогатявам със знания , ако не посещавах темите...:nono:

Забавлението е следствие.....т.е. че някой "не играе честно" си е за негова сметка....само с "едно на ум" , на мен не ми пречи....! :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето една продължителна връзка на страдаща, търсеща помощ от форум

http://www.beinsadouno.com/board/forums/topic/16789-внушение-за-болест/

д-р Тодор Първанов още от началото заявява

Цитат

Никакво съмнение.Здрава си.
Но знам,че няма да ми повярваш, за това посети колко се може повече лекари.Накрая ще с е убедиш че съм прав.

Направо ме учудва защо е стояла толкова време във форума при такива специалисти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 35 минути, Търсещ истини написа:

Ето една продължителна връзка на страдаща, търсеща помощ от форум

http://www.beinsadouno.com/board/forums/topic/16789-внушение-за-болест/

д-р Тодор Първанов още от началото заявява

Направо ме учудва защо е стояла толкова време във форума при такива специалисти.

Докторите са сбъркали диагнозата ! Не е здрава ! Тази е умствено глуха ! :lol6:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А тази прилича на нашата Ани от форума

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Цитат

Каква психологическа подкрепа може да даде един форум

Краткия отговор на така поставения въпрос /тема/ е - Елементарна.

Болшинството хора вече имат някакви психични отклонения породени от ескалиращата динамика на обществения живот.

Ако на времето ти звънеше мобилния телефон в обществения транспорт бе конфузна ситуация, то в днешно време едва ли не, е нормално да си в социалните мрежи докато се предвиждаш с въпросния.

Ползвайки различните видове и форми на виртуално общуване човек "бяга" от ежедневните постоянно действащи несгоди и едва ли не търси в социалните мрежи своя "оазис" в който да разпусне, да сподели и т.н. и/или да намери някакво решение за решаване на някакъв свой си незнаен за другите проблем.

Невероятно е, но поне за мен е факт, че асоциативния метод на мислене помага. Както се казва от думка-раздумка, от споделяне и т.н. човек може да си сформира решение за някакъв си свой проблем.

Форумът, разгледан като форма на виртуална социална сфера (социална мрежа), дава възможност да повдигнеш въпрос /тема/ със специфична проблематика която те касае.  По този начин дефинираш в прав текст, че търсиш нещо. Успоредно с това в него има и индивиди които ползват същия да пропагандират свои теории. Не на последно място има и "платени" екземпляри с цел някакви социални изследвания.

Възможността да си дадеш мнението е един друг аспект. Ако гледаш телевизор и не можеш да репликираш водещия журналист, то тук свободно и до известна степен анонимно можеш да го направиш. Да изразиш своя поглед върху поставената тема.

Позволих си да "поразводня" темата, защото считам, че болшинството хора ползват социалните мрежи с точно тази цел: Да намерят психична подкрепа.

Ако човек има приятели, компания и т.н. в действителността, то същия едва ли ще ползва този вид психична подкрепа.

Що се касае до патологичните случаи на психични отклонения, то за тях си има специалисти, а начина да получиш някаква помощ зависи от теб и/или твоите близки.

В повечето поликлиники има психиатри и не представлява проблем взимайки направление от личния доктор да се получи адекватна помощ.

Социалните мрежи и в частност форума считам като един виртуален мегдан (площад) на който "тихо" да извикаш (да изкажеш) нещо и да видиш кой ще реагира и прочие. Някак си търсиш внимание. Всяко човешко същество (а по мое мнение всяко същество) се нуждае от някакво внимание. Ако не го намира в действителността си, то вече с навлизането на виртуалността може да привлече такова. В основата на човешката психика е да разбере до колко е значим в този свят. Ако в действителността не намира разбиране и дори е отхвърлен, то тук (във "Нета") може да намери някакво.

Има и друга страна: Винаги може да получиш съвет, наставления и т.н., но до колко си готов да изслушаш, да чуеш и да разбереш чуждото мнение, до колко пък си готов да последваш някой/и от съветите и т.н. е друг въпрос!?

Що се касае за така нареченото "тролене" е вече друга тема....

Успех!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, by_chechi написа:

Във всяка , която и да е тя тема , съзнателно или несъзнателно всеки влиза за да се самоусъвършенства .....както търсещият помощ , така и даващият помощ - разяснява сам на себе си собствените си съмнения , разширява собствените си знания , придобива нови съмнения.....

За мен си като си дам сметка през годините , за хиляди неща не бих се хванал да мисля и да се обогатявам със знания , ако не посещавах темите...:nono:

Забавлението е следствие.....т.е. че някой "не играе честно" си е за негова сметка....само с "едно на ум" , на мен не ми пречи....! :)

Да, самото разсъждение върху темите, което извън форума малко хора ще направят, води до мислене в различна посока, търсене на нови решения и до самоусъвършенстване (евентуално). Дали самоусъвършенстването е мотивиращ фактор за участието във форума не знам, но това самоусъвършенстване се случва.

Ползата от подобни теми от потребители търсещи помощ. Има я. Откриването на темата, желанието за диалог по нея, показва, че те търсят решение. Дали проблемът е реален с времето се разбира. Трябва много силна интуиция за да усетиш евентуален измамник от пръв поглед. Но и това е възможно.

Проблемът при форума е, че се дават разнопосочни мнения, които могат да объркат търсещия решение. Повечето мнения могат да предлагат не съвсем адекватно решение, т.е. количеството не означава качество. 

Потребителят открил темата не след дълго разбира дали може да получи от нея това, което търси. Ако има такова го взима и темата вече става ненужна. 

Последната тема беше открита импулсивно. Може би потребителят е отворил теми и в други форуми. Наблюдаваше се краткотраен бум и после тя умря. Самата тема не предполагаше възможност за нещо по-различно. 

Какво можем да дадем на другите? Своята гледна точка. Нищо повече. И в повечето случаи тя няма да бъде приета по начина по който желаем. Всеки ще получи това, което може да приеме, да допусне, да разбере. Повече от това няма как. Няма значение дали това, което се пише е вярно или невярно. Хората могат да приемат за истина както верни, така и неверни твърдения. Проверката всеки сам трябва да си я направи, а последствията да си понесе.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...