Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Тествахме 5G в Корея - какво видяхме и какво не
Михаил Бехар 24 юни 2019, 13:20 1601 прочитания

spacer.png

Както може би сте прочели в Mobile Bulgaria, Корея стана една от първите страни в света, в която започна масовото предлагане на 5G услуги. За мое щастие, по-рано планирано пътуване до източната страна ми даде уникален шанс да изпробвам възможностите на новата технология. Още при кацането ми в Сеул останах много впечатлен как е организирана работата с мобилния интернет. За разлика от Япония, където намирането на предплатена SIM карта се оказа огромно предизвикателство, защото такива нямаше дори и в офисите на мобилните оператори, а само в няколко определени магазина в Токио, в Корея още на летището видях десетки гишета и реклами за карти с мобилен интернет. За съжаление, “само” с 4G. Не видях реклами и предлагане на 5G до момента, в който не пристигнах в самия град.

Към средата на месец май новите услуги все още не се предлагаха за предплатени абонати и за джобни рутери, а само за две устройства – Samsung Galaxy S10 5G и LG V50 ThinQ и само с 24-месечен абонамент. Естествено, това е логично. От това, което видях сред корейците, мобилният пазар в Корея познава само три марки – Samsung, LG и Apple. За целия ми престой от 10 дена обиколих десетки магазини за телефони, но никъде не видях телефон на Huawei, Xiaomi, Nokia, Motorola или на която и да е друга марка. На много места дори, докато снимах с Huawei Mate 20 Pro, хората го гледаха с интерес. Интересното беше, че в нито един магазин в Сеул и Бусан не успях реално да видя 5G телефон със SIM карта. Изложените мостри бяха свързани към гигабитовите Wi-Fi мрежи на място и по този начин демонстрираха услугите, които предлагат. Друго, което не видях, е операторите да рекламират предимствата на новата технология по отношение скоростта и латентността на връзката. Новите услуги, които идват със следващото поколение, са предимно VR/AR съдържание, свързано с лайфстайл, музика и гейминг.

Все пак успях да се добера до телефон със SIM карта и 5G услуга - в придобилия огромна известност квартал Gangnam. Операторът LG U+ имаше специален демонстрационен магазин само и единствено за услугите си от следващото поколение. Част от тях бяха шутър игри с VR очила и пистолети за прицелване, гледане във VR на бейзболен мач от първия ред на стадиона, танцуване и вечеряне с различни K-POP звезди и мажоретки на спортни отбори, гледане на филми в резолюция 8K и виртуална вечеря с приятели, докато всеки си е у дома.

Нямаше как да снимам тези преживявания през очилата, но успях да направя няколко проби на скоростите в два различни дни, а в следното видео можете да видите за колко време се изтегля 1GB файл.

Както виждате, тестовете на Ookla, които се въртяха в рекламите и съобщенията на A1, Telenor и VIVACOM, както и потребителските резултати от темата във форума ни “4G LTE в България - сравнителни тестове!” са далеч от нивото, което бихме искали да видим, но с други приложения успях да постигна около 550 Mbps при изтегляне, което е доста впечатляващо. И това се случи във възможно най-оживената и гъстонаселена част на Сеул, където в много малък радиус в този момент вероятно се намираха милиони хора. Все пак откъм латентност не видях стойностите, които би трябвало да осигури 5G, но нека дадем на технологията още време за допълнително развитие.

Да поговорим за цените. Нямам представа дали от гледна точка на работещите хора там цените са високи или не, но най-евтините планове с 8GB на KT и SKT и 9GB на LG U+ струват 55 000 вона (около 81 лв.), а най-скъпите стигат до 130 000 вона (190 лв.) на месец. От друга страна, скъпите планове включват много трафик на данни, а в някои случаи (КТ) и неограничен роуминг със скорост до 3Mbps плюс екстри като безплатно устройство при 24-месечен договор, игри, VR очила и други. Тук можете да видите сравнението на плановете, като имайте предвид, че 1000 вона са около 1.50 лв., така можете да направите сметката:

spacer.png

Друго, което ме заинтересува, е, че много места от градовете – паркове, станции, автобуси и влакове на градския транспорт, улици и площади са в обхвата на гигабитови Wi-Fi мрежи на трите оператора, които сериозно облекчават мрежите и покриват много голяма част от нуждите на потребителите. KT дори се готви да надгради част от безжичните си мрежи до 3.4 Gbps. При такъв капацитет, поне на този етап не виждам истински смисленото приложение на 5G.

И тук идва въпросът: Трябва ли ни 5G в България? Отговорът за следващите няколко години е твърдо и категорично НЕ! Не, нямаме нужда от гледане на картина с 8К резолюция, защото дори 4К и 5К телевизорите и мониторите са все още рядкост, да не говорим за достъпното съдържание. Не, няма кой да танцува и вечеря във виртуална реалност с родни и чужди поп звезди и да гледа мач от първия ред на стадиона, защото спортните ни събития са скучни, а музиката обичаме да я слушаме на живо в дискотеките. И не, нямаме нужда от такава голяма инвестиция в скъпа мрежа, защото после едва ли ще има много желаещи да плащат месечни такси от по 150 лв.

Ако тук най-сетне се освободи честотния ресурс за 4G при 800 MHz, както и ако в големите градове и курорти се изградят няколко поддържащи клетки на 2600 MHz, 99.9% от нуждите на населението и туристите ще са покрити с изключително качествена връзка.

Източник

На мен лично ми беше интересна публикацията и затова реших да я постна тук.
Все повече дискусии по света се формират относно това вредна ли е 5G мрежата и има ли смисъл от нея и абсолютно споделям мнението на автора, че не виждам смисъл в нашата пародия на държава да се инвестират огромни средства и да вдигат после цените на плановете.
Но да видим какво предстои и у нас, разбира се.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А вече се тества 6G (естествено не у нас)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

5G предлага доста по - висока скорост сравнена с 4G, но предвид това, че още тук няма Volte поддръжка и се ползват броени GSM модели от тази "екстра" си мисля че и 5G няма да е каквото трябва да бъде, за скоростите е ясно, за да ги постигнеш максималните рекламирани трябва да си до мибилната клетка вероятно. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То че ще се тества, го разбирам. Може да се укаже дори и в ...Северна Корея

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
публикувано (редактирано)

а  пъ ас имам нокиа с бутони и с фенерче
и тея се чудят, как да ми вземат повече пари, като ми набутват план с интернет
"-е как така немате план бес интернет ве?"
"-ами такавъй политиката на фирмата"
кожодери ве
та тъй де
и 7 джи шъ фкарат, само и само
повече кожи да одерат

пп

унаглеждам реална ситуацийкъ

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, дръндю написа:

а  пъ ас имам нокиа с бутони и с фенерче
и тея се чудят, как да ми вземат повече пари, като ми набутват план с интернет
"-е как така немате план бес интернет ве?"
"-ами такавъй политиката на фирмата"
кожодери ве
та тъй де
и 7 джи шъ фкарат, само и само
повече кожи да одерат

Тактично ти казват да минеш на смартфон, ама не е лошо, ще можеш да влизаш във форума от където си искаш без да си ограничен от компютър и кабели . 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

исках да кажа че принудително ти набутват услуги, които реално не ползваш
но си ги плащаш

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, дръндю написа:

исках да кажа че принудително ти набутват услуги, които реално не ползваш
но си ги плащаш

Такива са им плановете, мисля че имаше базови планове или поне имаха такива до преди 2-3г но в тях няма безплатни минути, няма и интернет. Едва ли е проблем да имат един план без нет ама не им е изгодно.  

ПП: Все още ги има тези планове 

https://www.a1.bg/a1-klassik

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 1 минута, AAUUXX написа:

Такива са им плановете,

тъй де, нищо че все още има телефони 2 джи
ще вкарат 7 джи, да си натъманът плановете
и става енъ страшна ...кът мойта меца

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В Испания съм на 4G.Използвам предплатена интернет услуга.Например 3гб. трафик на месец,струва само 6 евро.8 гб. е 12 евро. Има по скъпи тарифи,с повече трафик.Плащам без договор в някой офис и имам точно един месец интернет на смартфона.Като свърши,следващият месец се брои от датата на следващото плащане.При тест за скорост,ми отчита:За сваляне средно 110 Mbps,качване същото и ping 40ms.Предостатъчно за да не мисля въобще за 5G...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, algor написа:

..... вредна ли е 5G мрежата и има ли смисъл от нея и абсолютно споделям мнението на автора, че не виждам смисъл в нашата пародия на държава да се инвестират огромни средства и да вдигат после цените на плановете.
Но да видим какво предстои и у нас, разбира се.

Има неизбежен смисъл за производствени , в най-общ смисъл на думата нужди . Т.е. ако (това не го знам) има перспектива (защото кой ти дава !) България да става Информационо-разпределителен център - категорично ДА ! Това освен бизнес на бъдещето е и геостратегия като енергетиката изобщо ! :nono:

Т.е за Добро или Лошо , ТРЯБВА да сме "в играта" !

За "народна" комуникация едва ли има нужда , но е чудесно средство за източване на "народен" ресурс .......и безусловно управление (!) , мисля - в недалечна бъдеще....

.....Някои мрачни , фантастични филми по темата , като едното нищо ще се сбъднат !....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, algor написа:

че не виждам смисъл в нашата пародия на държава да се инвестират огромни средства и да вдигат после цените на плановете.

Въпрос на време е смисълът да се появи. Хардуера ще поевтинее, няма все да стои на сегашните цени. Респективно и капиталовложенията ще са по-ниски и цените ще бъдат достъпни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Още преди 50 години се знаеше , а днес може да се усети , почувства и види , че :

.......Който владее Информацията , ще владее света !.....

А виждаме (така го виждаме , че око ще ни извадят !) какво се случва с енерго-потоците .....ни ! :nono:

.....а е класика в жанра , че " Комунизъм - Съветска власт плюс Електрификация " - предупреждавам , че същността и смисълът на тази мисъл се извращава ! Пък който може и иска - да мисли ! :lol6:

Този (Михаил Бехар) , с "изводите" си които ни натрапва , ако не е нечии съзнателен пропагандист , най-малкото не е добре с "горния етаж".......:nono:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 2 часа, by_chechi написа:

Още преди 50 години се знаеше , а днес може да се усети , почувства и види , че :

.......Който владее Информацията , ще владее света !.....

А виждаме (така го виждаме , че око ще ни извадят !) какво се случва с енерго-потоците .....ни ! :nono:

.....а е класика в жанра , че " Комунизъм - Съветска власт плюс Електрификация " - предупреждавам , че същността и смисълът на тази мисъл се извращава ! Пък който може и иска - да мисли ! :lol6:

Този (Михаил Бехар) , с "изводите" си които ни натрапва , ако не е нечии съзнателен пропагандист , най-малкото не е добре с "горния етаж".......:nono:

То това с владеенето на информация е ясно още откакто човек съществува на тази планета.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На скоро си купих новият Samsung galaxy a20e и там за първи път използвам 4g . Доволен съм от нета на теленор на тест дигнах в моят квартал 80 mbps на сваляне .

Слушам си музичка , радио без лагване даже  до морето което на 2 часа път от Добрич имаше през целият път супер обхват така че рано ни е още за 5G.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, adersa написа:

На скоро си купих новият Samsung galaxy a20e и там за първи път използвам 4g . Доволен съм от нета на теленор на тест дигнах в моят квартал 80 mbps на сваляне .

Защо не пробваш да изтеглиш някой 40-50 гигабайтов фаил и да засечеш времето на сваляне? Опитай, ако имаш време!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Колев60 написа:

Защо не пробваш да изтеглиш някой 40-50 гигабайтов фаил и да засечеш времето на сваляне? Опитай, ако имаш време!

Няма да ми стигне трафика имам само 5000 мб на месец а като правя тест също гълта много а и нета ми трябва като съм на центъра по работа .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 минути, Петър Маврудиев написа:

много увлекателно пишете защо не се цаните за автор на технологични нови

Щото искаме да четем чернодупковото злато Сергеев

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колев60 теглил съм от google play файлове доста бързо е все едно използвам домашният :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, adersa написа:

'Колев60 теглил съм от google play файлове доста бързо е все едно използвам домашният :) 

Да, но не си съобразил нещо много важно на телефона. Нямаш  " ac" стандарт.  Щеше да си много по доволен с него, а и скоростта ти щеше да бъде друга.

WLAN Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, Колев60 написа:

Да, но не си съобразил нещо много важно на телефона. Нямаш  " ac" стандарт.  Щеше да си много по доволен с него, а и скоростта ти щеше да бъде друга.

WLAN Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot

Като гледах смартфоните на много от новите няма ac исках да има ама трябваше още 200 лв отгоре а не ми се дават пари за скъп телефон  а и на телефона рядко тегля файлове повече го използвам за сърф и тук там за някой клип а и е с 2 камери задни какво повече да искам от това ? прави брутални снимки . Но от 4G съм доволен .

Колев куулбокса издържа ли на големите бури в твоят район ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, adersa написа:

Като гледах смартфоните на много от новите няма ac исках да има ама трябваше още 200 лв отгоре а не ми се дават пари за скъп телефон  а и на телефона рядко тегля файлове повече го използвам за сърф и тук там за някой клип а и е с 2 камери задни какво повече да искам от това ? прави брутални снимки . Но от 4G съм доволен .

Колев куулбокса издържа ли на големите бури в твоят район ?

За 5-6 години до сега, никога не съм имал нито един проблем със тях. Кабелите им са оптични, поставени отдавна под земята, както бяха разпоредбите за това. Един път са идвали около 2015 година, за да сменят медиа-конвертора с гигабитов. Нищо повече!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Колев60 написа:

За 5-6 години до сега, никога не съм имал нито един проблем със тях. Кабелите им са оптични, поставени отдавна под земята, както бяха разпоредбите за това. Един път са идвали около 2015 година, за да сменят медиа-конвертора с гигабитов. Нищо повече!

Браво поне знаеш за какво плащаш . И на булсат съм нямал проблеми от януари до днес .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 часа, Петър Маврудиев написа:

много увлекателно пишете защо не се цаните за автор на технологични нови

Автора не е Сашо, а еврейчето бехар. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 часа, Колев60 написа:

Аз съм го пробвал, имам мобилен нет към два оператора не е много стабилна връзката, скоростта не е постоянна, ако си пък в движение съвсем. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...