Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте!
Бих желал да получа помощ от вас по изграждане на домашна мрежа на Linux Mint 18.3 като ще ползвам общо 5 компютъра. Един настолен в стандартна кутия със вградени общо 5 HDD x 4 терабайта като архив   https://www.vali.bg/bg/product/10750/Хард-диск-WD-Purple-4TB-64MB-SATA-3-WD40PURZ   и SSD за операционната система и инсталираните на него програми   https://www.vali.bg/bg/product/13475/Solid-State-Drive-(SSD)-SILICON-POWER-A55-2.5-512-GB-SATA3-3D-NAND-flash
Процесор  i5 - 3570,  8 гига памет и дъно Asus със 6 сата порта.Това ще ми е сърварчето така да се каже, в което ще събирам музика и концерти, формула 1 и снимков материал.  Има още два работни в кутия  SSF модел с много прилична за целта работа и два мини, също добри в кутия USDT (25x25x6,5 см) Всичко е вързано през рутер на TP-Link 2600. Искам да имам връзка четене-запис от всеки , към всеки. Машинките работят определено по бързо при наличие на Линукс.При консултация със съседа, ми загатна за ползване на Samba при изграждане на системата, но аз не съм сигурен в себе си, че ще се справя със тази задача. При Вин 10 нямам никакъв проблем с операциите и всичко върви отлично. Не си търся занимание а съвсем добронамерено искам да мина на Linux Mint по лични за мен предпочитания. На два от всичките компютри ще има и Dual Boot, както е и до сега. Предполагам, че обясненията не са елементарна работа за начинаещ, но който и до където може, ви моля за помощ или да ми посочите места, откъдето ще е лесно за мен да се справя с желанието си. Приемам всякакви коментари и най вече критики, но системата ми ще е с Linux Mint. Предварително благодарности на всички, които се включат по темата. Търпя и приемам предложения и най вече критики. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Колев60 написа:

Здравейте!
Бих желал да получа помощ от вас по изграждане на домашна мрежа на Linux Mint 18.3 като ще ползвам общо 5 компютъра. Един настолен в стандартна кутия със вградени общо 5 HDD x 4 терабайта като архив   https://www.vali.bg/bg/product/10750/Хард-диск-WD-Purple-4TB-64MB-SATA-3-WD40PURZ   и SSD за операционната система и инсталираните на него програми   https://www.vali.bg/bg/product/13475/Solid-State-Drive-(SSD)-SILICON-POWER-A55-2.5-512-GB-SATA3-3D-NAND-flash
Процесор  i5 - 3570,  8 гига памет и дъно Asus със 6 сата порта.Това ще ми е сърварчето така да се каже, в което ще събирам музика и концерти, формула 1 и снимков материал.  Има още два работни в кутия  SSF модел с много прилична за целта работа и два мини, също добри в кутия USDT (25x25x6,5 см) Всичко е вързано през рутер на TP-Link 2600. Искам да имам връзка четене-запис от всеки , към всеки. Машинките работят определено по бързо при наличие на Линукс.При консултация със съседа, ми загатна за ползване на Samba при изграждане на системата, но аз не съм сигурен в себе си, че ще се справя със тази задача. При Вин 10 нямам никакъв проблем с операциите и всичко върви отлично. Не си търся занимание а съвсем добронамерено искам да мина на Linux Mint по лични за мен предпочитания. На два от всичките компютри ще има и Dual Boot, както е и до сега. Предполагам, че обясненията не са елементарна работа за начинаещ, но който и до където може, ви моля за помощ или да ми посочите места, откъдето ще е лесно за мен да се справя с желанието си. Приемам всякакви коментари и най вече критики, но системата ми ще е с Linux Mint. Предварително благодарности на всички, които се включат по темата. Търпя и приемам предложения и най вече критики. 

А в една по предишна тема бате Стефо ми каза, че ще си сядал на гъза :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добрееееееее нека да е Самба!!!

Сега сериозно ,държиш да имаш достъп до компютри с Уиндоус ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Малко мисли:

1. SSD - CRUCIAL MX500 500GB CT500MX500SSD1 - можеш да си ги сравниш кое повече ти върши работа, кое как се представя, гаранция, цена и т.н.

2. HDD - WD Red 4TB WD40EFRX - същото като горното, прецени кой цвят е по-удачен за теб!

2.1 Може да се помисли и за 2 такива диска - WD Red 8TB SATAIII 256MB WD80EFAX

Не е написано нищо в каква конфигурация ще работят тези 5 диска!

От гледна точка на сигурност - не е удачно всяка система да има пълен достъп за писане към всяка друга!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, petie1 написа:

Добрееееееее нека да е Самба!!!

Сега сериозно ,държиш да имаш достъп до компютри с Уиндоус ?

На два от тях  имам инсталирана десятка, но въобще не държа че последната трябва да е споделена с домашната мрежа. На тях съм с линукс и вин 10м Вин няма да участва в домашната мрежа.

Пламене сега на теб:

Аз също го предпочитам пред посоченият. Става въпрос за Crusial.  Не ми се поръчва от София а разликата в цената не е голяма.  За твърдите дискове от 4 терабайта - те отдавна бяха купени, но бяха Тошиба и двата от тях шумяха не много приятно. и затова се наложи да почакам за смяна с посочените Тези са на 5400 оборота но това напълно ме устройва при трансфера. Все едно, имамда прехвърля изтеглени файлове на 4 терабайтовите дисков, които са на големият комп. Закупени са и 2х 8 терабайта отпадат вече.  В никакъв случай няма да ползвам  Raid masiv.  Всичко имам на по малки по обем дискове, но като ми потрябва, трябва да изключвам и включвам от малките  и не е хич удобно. Системата не се показва в интернет пространството и единствено само аз я ползвам. Това беше по повод, сигурността. 

На двама ви моите благодарности, но идеите ви ще ги дообмисля в частта, която още не съм изпълнил.

Понеже SSD - то все още не е купено, ще взема това, което си посочил и то  - твърдо. В Търново не се продават.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако на всичките работни станции си с еднакъв потребител ще ти е МНОГО лесно. Трябва ти да прочетеш това линкче. Всъщност ако само ще прехвърляш файлове, а няма да плейваш нещо от някой компютър на друг то и SAMBA няма да ти е нужна. Просто пускаш на всеки по един SSH сървър и си готов. За клиент Filezilla върши прилична работа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това, че "сървъра" няма да има достъп до интернет, но "компютър 1" ще има и той има пълен достъп за всичко върху "сървър" не ми звучи като сигурен сценарий.

Моята логика е:

- сървър - може да влиза и да чете от папки с данни от всички останали системи, а може да пише само в една празна папка.

- компютри - могат да влизат и да четат всички складирани данни и да пишат само в една папка - тяхната т.е. PC1 в папка 1, PC2 в папка 2 ..., може да се направи и една празна обща папка на сървъра в която всеки да може да прави всички "Copy & Paste"

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има и много по лесен начин ако всички компютри са с Линукс просто им качваш това

sudo apt-get install openssh-server -y

После в адресната лента на която и да е папка пишеш sftp://ip–на-целевия-компютър.

Openssh е доста полезен ако не ти се разкарва до даден комп можеш да си го управляваш отдалечено през терминала

преди 1 час, Станислав Панайотов написа:

Ако на всичките работни станции си с еднакъв потребител ще ти е МНОГО лесно. Трябва ти да прочетеш това линкче. Всъщност ако само ще прехвърляш файлове, а няма да плейваш нещо от някой компютър на друг то и SAMBA няма да ти е нужна. Просто пускаш на всеки по един SSH сървър и си готов. За клиент Filezilla върши прилична работа.

Не му трябва фтп клиент, много по лесно е да надраска sftp://ip в адресната лента на която папка си иска и после само копи-пейства файла който иска ,е като отвори друг ппрозорец

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, Колев60 написа:

Здравейте!
Бих желал да получа помощ от вас по изграждане на домашна мрежа на Linux Mint 18.3 като ще ползвам общо 5 компютъра. 

Според мен NFS ще свърши най-добра работа.

Обща информация:

https://ru.wikipedia.org/wiki/Network_File_System

https://www.ibm.com/support/knowledgecenter/ru/ssw_aix_71/com.ibm.aix.networkcomm/nfs_intro.htm

Конфигуриране:

https://wiki.archlinux.org/index.php/NFS_(Русский)

Съвети:

1. Фиксирай IP тата на сървърите през рутера.

2. Затвори портовете в рутера за всички услуги, които ще ползваш във вътрешната мрежа.

3. Не изгаряй всички мостове към Windows. Много вероятно ще ти се прииска да ползваш мрежата под него. Това може да стане и с допълващи програми, така че Windows да е изолиран, но не напълно отрязан. Което е разумно, защото от него могат да дойдат неприятности - например криптовирус.

4. Направи си повечето директории с достъп само за четене. И примерно една две за трансфер. Така ще си по сигурен от случайни грешки и евентуални атаки.

5. Остави само дин-два компютъра да раздават и приемат файловете, а всички останали да четат. Така ще е по-подредено и няма да има нужда от сериозно синхронизиране след време. Това е само предположение, може и да предпочетеш всички да поддържат трансфер, ако повече пасва на твоя маниер на работа.

Алтернативи:

Разбира се на първо място идва SAMBA. Конкретно е протокол правен от MS за Windows. Минус е че натоварва повече клиентските компютри. Има репутация, че бави повече в Linux и може да изникнат някои несъвместимости, но това е история, която трябва да се препровери. Самата SAMBA има някои функционалн предимства, но не мисля че ще са от значение за случая.

Rsync - страхотна програма, но е повече пригодна за инцидентно копиране и синхронизиране. Има интересни и много практични възможности.

Минуси: изисква достъп до SSH шел, което е рисковано при неправилна конфигурация. Ползва се от командната линия и командитте са дълги. Не работи с виртуално дърво на директориите, всичко по дисковете се вижда както е. Могат да изникнат проблеми с правата между отделните потребители. Тръдно се ограничава и изолира.

Nitroshare - малка програма, която може да избутва файлове и директории. Изцяло графична, мултиплатфомена - Linux, Mac, Windows.

Минуси: разчита само на UDP протокола за проверка на цалостта на файловете. Не може да раздава файлове на принципа клиент-сървър.

Scp - също много известна, класическа, конзолна програма за прехвърляне на файлове. Удобна за единични файлове и инцидентни прехвърляния по LAN. Същите недостатъци като RSYNC.

FTP - класическа програма за прехвърляне на файлове. Удобна е защото има графични клиенти.

Минуси: много слаба сигурност, всеки който е в мрежата може да види паролата. Освен това проверката на интегритета на файловете е слаба - разчита изцяло на TCP протокола.

Интересното е че има два режима на прехвърляне - текстов и бинарен, които зависят от клиента. Ако клиента реши, че даден файл е текстов и го прехвърли по този начин, може да повреди файла. Тъй като това зависи от клиента, подобна повреда е лесно да се случи.

SFTP - Пртокола е същия, като FTP, но ауторизацията и прехвърлянето се осъществяват през SSH протокола. Интегритета на файловете е практически невъзможно да се наруши. Притежава всички предимства на FTP.

Минуси: И тук присъства текстов/бинарен режим на прехвърляне. И тук се преминава през SSH шела с който трябва да се внимава откъм сигурност. Програмите за сървър са сравнително малко. Евентуални проблеми с позволенията между отделните потребители. Проблеми с ограничаването и виждането на цялото файлово дърво на сървъра.

FTPS - Това е протокол който много прилича по възможности на SFTP. За разлика от него, обаче е малко по-различен. Поддържа се от програмата vsftpd, което позволява виртуално дърво на директориите.

HTTP - Обикновения Web сървър може да се настрои така, че да генерира страница с линкове към файловете. Много е удобно за Download на файлове. В комбинация с някои опростени сървъри може да се активира за под минута. Допълнително удобство е че така може да раздава видеофайлове и музика към портативни устройства или телевизори.

Минуси: За проверка на файловете се използва IP протокола. В много редки случаи могат да възникнат грешки в трансфера. Като цяло не поддържа ъплоуд и се подслушва лесно. Някои от компактните сървъри могат да са по-податливи на мрежови атаки.

Nextcloud - Това е софтуер предназначен за създаване на локален облак и замяна на фирмените решения. Поддръжа и трансфер на файлове, работи най-вече през браузър.

Минуси: според мен трансфера се осъществява през IP протокола, може би HTTPS но не съм проверявал. Инсталира се по-трудно.

Като цяло най-подходящи ми изглеждат NFS в комбинация с Nitroshare и HTTP за Windows или портативни устройства.

За инцидентно копиране, тройката rsync/scp/sftp също е добра. По едно време доста си играх да ги направя абсолютно универсални, но конфигурацията на файловото дърво, позволенията и сигурнстта са предизвикателство, което тогава не успях да постигна. А и са по-бавни от UDP базираните NFS/Nitroshare. От трите съм най-доволен от rsync. Надминава очакванията в пъти. Най-надеждна и с най-много опции. Швейцарско ножче за копиране на файлове, което ползвам даже и за локално копиране по твърдите дискове, когато се налага допълнителна функционалност.

NFS не съм пускал лично, но предполагам ще оправдае очакванията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, бат'начо написа:

Като дадох grsync се сетих, за free file sync. Което е доста "по-опростено" - https://freefilesync.org/manual.php

Не точно по-опростено, но се радвам че си се сетил. Защото е известна програмка. :)

Не е по-просто защото е мислено с идея за синхронизация, което само по себе си вече усложнява на фона на FileZilla. Но от rsync вариантите е по-просто и съответно с по-малко възможности.

FreeFileSync използва SFTP/FTP/Google Drive.

Grsync извиква rsync и ползва неговия протокол.

LAN Share не изглежда лошо, но нямам мнение засега. На фона на nistroshare изглежда с малко по-усложнен интерфейс тип торент клиент. Във всеки случай и двете са непретенциозни с възможност да заместят SMB/Dropbox, без да притежават и 1/10 от тяхната функционалност. Доказват, че с прост и издържан дизайн е възможно да се направи нещо подобно. Само ми се щеше да си бяха дали още 5% усилия за развитие.

==================================

Забравихме за SSHFS

In computing, SSHFS (SSH Filesystem) is a filesystem client to mount and interact with directories and files located on a remote server or workstation over a normal ssh connection. The client interacts with the remote file system via the SSH File Transfer Protocol (SFTP), a network protocol providing file access, file transfer, and file management functionality over any reliable data stream that was designed as an extension of the Secure Shell protocol (SSH) version 2.0.

The current implementation of SSHFS using FUSE is a rewrite of an earlier version. The rewrite was done by Miklos Szeredi, who also wrote FUSE.

И още една разновидност:

rsync daemon

rsync can be run as daemon on a server listening on port 873. 

На фона на NFS не бих ги ползвал в качеството на локален сторидж.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, Станислав Панайотов написа:

Първо! На всички моите благодарности за положеният от Вас труд. Струва ми се, че не всичко сте разбрали за идеята ми, която е много проста и вината е лично при мен. Затова, ще подготвя нов пост и нагледно ще се постарая да обясня простото си желание. Под Win 10 то за мен ми върши чудесна работа. Затова, ако не се справя под Линукс, ще си го оставя както до сега съм го конфигурирал. И да, задължително е освен да чета и пиша да мога и да плейвам видеоинформация от всеки и през всеки компютър - на друг. Поне до сега като най лесен вариант виждам поста на  petie1 при който съм убеден , че и сам ще се справя.В темата ще напиша нов пост със снимки кое как би трябвало да изглежда, за да стане ясна моята идея.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето идеята, която искам да направя, но да ползвам Linux Mint 18.3. Всичко до сега е работело под  Win 7  и последната година и половина на всички компютри е инсталиран Win 10 LTSB 1607. Не съм имал никакви проблеми от никакво естество при домашната мрежа от общо 5 компютъра, от които един от тях ползвах за съхранение на инфоемацията, като сървар.

Какво ще представлява новият "сървар". Стандартен компютър с процесор i5 - 3570, 8 гигабайта RAM и дъно  Asus със  6 SATAпорта и всички видове изходи за монитор и телевизор. Купен от "Алфаком на цена 300 лева. Монтирани дискове 5 HDD като всеки е с обем по 4 терабайта. Плюс  SSD  от линка на Пламен - Crucial 500 гигабайта, който е в процес на поръчка. На него ще има Операционна система или само Linux Mint или по ваше предложение да е dual boot със Win 10. Ако приемем вторият вариант - с двете операционни системи, първо ще инсталирам  Win 10, а след него Линукс, за да нямам проблеми.Направих експеримента за сега с друг диск за операционната система и свързах останалите дискове към съответните SATA портове. Всичко си работи безпроблемно под Win 10. Как са названията на дисковете на "сървара"? Ето!

С -  Операционна система и инсталирани програми - Новият диск  все още го нямам - това е опитна установка.

D - Кънтри - HDD 4 терабайта 5400 оборота

Е - Блуз и Джаз - 4 терабайта  5400 оборота

F - Видео концерти - 4 терабайта  5400 оборота

G - Най вероятно ще е също видео концерти, заради обема им - 4 терабайта  5400 оборота.

H -  Фотографии и обработка, инфо и софтуер разделен на съответните части - 4 терабайта  5400 оборота.

Нека разгледаме примерно диск  D - В него ще има папка за изтеглената информация, за тази, която вече е готова и по азбучен ред - от А до Я за сортиране на дискографиите. Ето пример, как ще изглежда всеки един от тези 4 диска:

Отворени основни папки върху диска - първата снимка и отворена примерно папка с буква  "С"  , в която се намират всички изпълнители, започващи с тази буква - втора снимка

ScreenShot001.jpg

ScreenShot002.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 5 часа, Melmak ® написа:

...

FTP - класическа програма за прехвърляне на файлове. Удобна е защото има графични клиенти.

Минуси: много слаба сигурност, всеки който е в мрежата може да види паролата. Освен това проверката на интегритета на файловете е слаба - разчита изцяло на TCP протокола.

Интересното е че има два режима на прехвърляне - текстов и бинарен, които зависят от клиента. Ако клиента реши, че даден файл е текстов и го прехвърли по този начин, може да повреди файла. Тъй като това зависи от клиента, подобна повреда е лесно да се случи.

FTP е най-бързия протокол за пренос (когато не пренасяш парчета с rsync). дали трансфеда ще е аски или двоичен се сетва и на ръка и може да се настрои винаги да е двоичен. Иначе NFS е много добро решение. Не че е прост за настройка, но като тръгне забравяш че го има :)

Редактирано от capnemo (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Важно е да отбележа, че задължително, както съм сега трябва да мога да отворя всяка една папка за преглед, редакция или слушане и гледане през аудио и видео системата, независимо на кой компютър се намирам.Домашната ми мрежа  е лична и нищо не се споделя извън нея. Всичко това работи както през кабел, така и по WI-FI. Това трябва да постигна и при Линукс Минт. Иначе, категорично си оставам на завареното положение със Win 10.

Всеки един от останалите компютри е стандартна конфигурация в по малки размери (кутията), които се ползват за всичко, включително и за изтегянето на аудио и видео информацията. Машинките поне за мен работят повече от много добре, за да се хвърлям да купувам нови.Организацията на дисковете в тях е почти същата както на сървара, но дисковете им са до 1 терабайт максимум. Затова на тях няма да ви правя снимки.

Капитане здравей.  Радвам се че се обади накрая и предай поздрави на половинката. Да сте живи и здрави и благодаря за разясненията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако завареното положение е безпроблемно, то защо така, с лопата по главата? Идея - изтествай първо с нещо дребно, пък после вече прави.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, бат'начо написа:

Ако завареното положение е безпроблемно, то защо така, с лопата по главата? Идея - изтествай първо с нещо дребно, пък после вече прави.

Безпроблемно е що се касае до домашната група. 

Сега ще споделя защо мислех този вариант. Като цяло дистрибуцията на Линукс ми харесва и се справям задоволително. В продължение на 4-5 години имам един сериозен проблем с качване на файлове по облаците с браузъри от сорта на Chrome и Cent.  Скоростта ми на Upload  е 2,5 пъти по ниска отколкото при Firefoh. Миналата или в началото на тази година бях пуснал и тема за съвети защо се получава така. И то е на всички компютри без изключение. Обсъждахме го въпроса, но така и не се реши до ден днешен. 

Второ: Всеки месец при update на десятката ми се налага да седя по цял ден на компютрите за да чакам да се натутне с обновяванията. Направи ми сериозно впечатление обновяването на Линукс - става за минута на всеки компютър. Още повече. Всичко под линукс при мен върви много по бързо, а нямам никакъв зор да си купувам нито дъна, нито процесори последно поколение за да си върша  работата.Пък и на моите години, вече ще е смешно. И още ред дребни неща. Аз съм от хората, че щом са го направили екип от инженери и програмисти, тази "дрънкалка" трябва да върши работа на хората без проблем. А и няма нищо лошо човек и в тази възраст да научи и нещо ново пък било то и Линукс.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е толкова писане и стигнахте до това дето го писах аз

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, Колев60 написа:

Важно е да отбележа, че задължително, както съм сега трябва да мога да отворя всяка една папка за преглед, редакция или слушане и гледане през аудио и видео системата, независимо на кой компютър се намирам.Домашната ми мрежа  е лична и нищо не се споделя извън нея. Всичко това работи както през кабел, така и по WI-FI. Това трябва да постигна и при Линукс Минт.

Не виждам защо да не стане. На практика компютрите ще се виждат като твърд диск от работата среда и програмите.

За писането по всяка папка не бих го направил. Потенциално деструктивно, но няма техническа пречка да се направи.

преди 1 час, petie1 написа:

Е толкова писане и стигнахте до това дето го писах аз

Да. :) Аз съм 60%/40% в полза на NFS срещу SAMBA. И двете вършат горе долу едно и също. Но за SAMBA има много повече упътвания в интернет, плюс че шерва с Windows в локалната мрежа.

преди 4 часа, бат'начо написа:

Ако завареното положение е безпроблемно, то защо така, с лопата по главата?

Да имаш Linux и да не си билднеш мрежата с него е федерално престъпление. :) 

преди 4 часа, бат'начо написа:

Идея - изтествай първо с нещо дребно, пък после вече прави.

Да, много добра идея. Ако между два от по-малките компютри направи отделна мрежа, ще преовери какви са възможностите, без да разваля нищо.

преди 5 часа, capnemo написа:

FTP е най-бързия протокол за пренос (когато не пренасяш парчета с rsync).

Заради UDP мисля, че NFS ще е по-бърза от FTP. Не че някой ще го гледа чак толкова.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Melmak ® написа:

Да. :) Аз съм 60%/40% в полза на NFS срещу SAMBA. И двете вършат горе долу едно и също. Но за SAMBA има много повече упътвания в мрежата, плюс че шерва с Windows в мрежата.

Самба се настройва по трудно от Openssh па и няма смисъл от нея ако не ползва Уиндоус иначе съм съгласен с теб за това което си писал

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, petie1 написа:

Самба се настройва по трудно от Openssh па и няма смисъл от нея ако не ползва Уиндоус иначе съм съгласен с теб за това което си писал

Вярно че се пуска, обаче не се натъманява по-лесно. В дефаултната конфигурация, мога да си затрия системна папка през FTP клиента. Пък и е малко бабешки протокол в сравнение с NFS/SAMBA.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, Melmak ® написа:

Вярно че се пуска, обаче не се натъманява по-лесно. В дефаултната конфигурация, мога да си затрия системна папка през FTP клиента. Пък и е малко бабешки протокол в сравнение с NFS/SAMBA.

Лично аз съм нямал проблем но отново съм съгласен с теб

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"Идея - изтествай първо с нещо дребно, пък после вече прави."

Приемам предложението с това на petie1 и следващите дни, това ще ми е заниманието.  На първо време ще опитам мрежа с двата малки компютъра, че като объркам нещо, няма да ме е яд че ще се наложи възтановяване.

Благодаря на Всички Вас, които се включихте с отговорите си по темата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз пък ще дам малко по-различен съвет. По принцип, не разбрах въпросният "сървър" ще рутира ли, също как така дуал ОС. Linux Mint е десктоп дистрибуция със съответните спецификации. Като става дума за сървъри, добре е да погледнем какво има подготвено. Всяка Линукс дистрибуция може да бъде настроена за сървър, ама зорът е - защо. Описал си 5 идентични диска и ще е престъпление ако не ползваш ZFS или друго решение. Гледам, че още си "представяш" делението на сториджите по метода в Уиндоус, което е много погубно. Под Linux/BSD може да правиш невъобразимо много неща. Като започнеш от дялове, та през файлови системи, логическо управление и т.н. Според мен е най-добре да си направиш сървър, а не "сървър". Има стотици видеа как се инсталира и настройва NAS4Free, FreeNAS, а при желание може да си изградиш всичко от нулата на стандартна линукс дистро. Хубавото от цялато това нещо ще е, че ще имаш една идея по-голяма сигурност ако ти изгори хард диск - не губиш информация. Инсталирането и настройката отнемат около час. Ползването - фасулско посредством уеб. За чий х*и да се мъчиш да пишеш команди в конзолата, че да си направиш домашен облак (примерно)? Няколко клика и си готов. Та, дистрибуциите създадени за облаци и файлове са уникални, защото са създадени за това. Десктоп дисрибуциите са уникални, защото са създадени за това. Дистрибуциите за мрежи - пак така. Значително ще си улесниш живота и ще имаш много възможности, ако ползваш pfsense/opnsense/ipfire за домашен рутер вместо сам да изграждаш всичко върху десктоп дистрибуция. С файловият сървър - пак така. Ментата е десктоп дистро. Да не говорим, че е огромен риск да ползваш десктоп за сървър. Шансът да станеш жертва като НАП е с около 83747538953% по-висок отколкото стандартен сървър. Кеф ти уязвимости в браузерите, кеф ти в офис пакетите.. Все неща, които са в десктоп дистрибуциите, ама не и в сървърните. Та, според мен ще ти отнеме около 3-4 часа да си настроиш един нормален домашен сървър и да не си губиш времето да инсталираш Самба,NFS под Мента и т.н.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...