Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте, специалисти! Имам въпрос. Имам два лаптопа с еднакви параметри. Единствените разлики са, че единият е с 2 gb RAM и с инсталиран 32 bit Windows 10, а другият е с 4 gb RAM и с инсталиран Windows 10 64 bit. Е, лаптопът с по-ниските параметри работи много по-бързо от този с по-високите. Моля Ви за съвети и помощ. Иначе лаптопите са чисти, няма инсталирани глупости на тях, които да бавят примерно и пр. Някои съветват да инсталирам на този с 4 gb RAM 32 bit Windows, но не знам доколко ще е правилно и дали това ще подобри производителността. Моля за съвети. Прикачвам и скрийншот на характеристите на процесора на въпросния тромав лаптоп.

Поздрави! Лек и спокоен ден пожелавам на всички! 🤗🍀😊

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, aivanov1 написа:

работи много по-бързо

Това е много относително понятие.

Едни и същи програми ли работят с различна скорост или зареждането на ОС?

Колко по-бързо? 1-2 минути разлика ли?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Днешните версии на Windows 10 (x64) са тежки и трябва минимум 8 GB RAM, и SSD (като системен) за комфортна работа.

На този със 4 GB, ако имаш възможност (има слот), добави мy още 4 GB RAM.

Не си казал какви са параметрите на машини за да ти се отговори и дали има смисъл от ъпгрейд на лаптопите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много важен компонент е процесорът - ако и на двата има селерони примерно, този с Х64 ще е твърде тромав. Зависи и какви драйвъри са инсталирани.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, vpvelev написа:

Това е много относително понятие.

Едни и същи програми ли работят с различна скорост или зареждането на ОС?

Колко по-бързо? 1-2 минути разлика ли?

Не знам дали отговарям на правилното място в темата ми, тъй като досега не съм писал във форум. Простете! Ами, всичко работи с различна и много осезаема скорост между двата лаптопа. Става въпрос за едни 15–20 секунди забавяния на този тромавия лаптоп, а често и забивания или прескачания на курсора например.--

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И някакви параметри ще дадеш ли на тези лаптопи или ще продължаваме с празните приказки?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, DarkEdge написа:

Много важен компонент е процесорът - ако и на двата има селерони примерно, този с Х64 ще е твърде тромав. Зависи и какви драйвъри са инсталирани.

Драйверите на тромавия са си от официалния сайт на Асус, а на HP-то са от Windows Update...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега - един път казваш, че са еднакви, а после се оказва, че са различки марки.
Я разпиши спецификациите на двете машини.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Напиши ги в текстов вид за да ги намира търсачката.Модели, процесор и т.н.  Няма защо другите да се кьоравят по картинки.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Първата разлика - лаптопът с 2GB RAM работи с процесор на 2х по-висока честота!
Просто двете машини изобщо не моогат да се сравняват!
Освен това не се знае с какви версии на BIOS са. Възможно е да има по-нови оптимизирани версии.

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Първото което е, абсолютно не са еднакви двата процесора - 4 ядра и 2016 година за първия - N4200, 2 ядра и 2008 година за втория!

http://www.cpu-world.com/Compare/121/Intel_Core_2_Duo_Mobile_P8400_(BGA)_vs_Intel_Mobile_Pentium_N4200.html

https://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Pentium-N4200-vs-Intel-Core2-Duo-P8400/m196248vsm307

Това, кое как отваря приложения и реагира на цъквания, е много относително. Провери на първо време състоянието на твърдия диск, след това пусни някой и друг тест за производителност. Възможно е да има омазана ОС, по-бавен диск и така нататък.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Филипов написа:

Напиши ги в текстов вид за да ги намира търсачката.Модели, процесор и т.н.  Няма защо другите да се кьоравят по картинки.

Ох, приятели, като не знам как... Аз се ошашавих. Значи този, който ми бави, е Asus X541NA, а този, който е като самолет, е HP 6530 b.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За Asus-a има нова версия на BIOS (323) която е с оптимизирана прозводителност:
https://www.asus.com/Laptops/X541NA/HelpDesk_BIOS/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Взех да се отчайвам направо. 

преди 1 минута, DarkEdge написа:

За Asus-a има нова версия на BIOS (323) която е с оптимизирана прозводителност:
https://www.asus.com/Laptops/X541NA/HelpDesk_BIOS/

Да, инсталирах я... Но... Нищо не помогна това, приятелю...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, aivanov1 написа:

Ох, приятели, като не знам как... Аз се ошашавих. Значи този, който ми бави, е Asus X541NA, а този, който е като самолет, е HP 6530 b.

Нормално е асусът да бави с този скопен процесор. Не знам HP, то как ще лети на пушка. И двата компютъра не стават за 10 и са със слаби параметри.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Asus-a е с таблетен процесор. Който е адски бавен.

Вариант 1 (закърпване):

Asus-a да го продадеш. Със средсвата вземаш едно SSD, и caddy за HP-то и RAM DDR2L втора ръка

Или сам RAM (при малъл бюджет). За рам-а ще трябва да инсталираш Spеccy (free) или AIDA64, и търсиш паметта със параметрите показана от програмата.

2 x 4 GB Kit или 1 x 4 Gb. Инсталираш си 7-ца (x64) или в най- добрият случай Windows 8.1 (x64)

Вариант 2. Продаваш и двата лаптопа и събираш за нов лаптоп или настолен/стационарен компютър.

(по добрият вариант).

Вариант 3. Инсталираш на HP-to Windows 7  x64. И си го използваш ,докато събереш пари за нов лаптоп.

Цитат

Ако пробвам да сложа на Асуса Windows x32 bit дали ще се подобри производителността?

Не.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Viktor Yanakiev написа:

Нещо друго,което забелязах е различна ОС.На единият е Хоум,а на другият Про версия.

И на Асуса беше Про, но прото още повече ми товареше и затова сложих хоум. Дали влияе според Вас?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За какво точно мислиш да го ползваш Asus-a?

Провери състоянието на дисковете си Crystal DiskInfo, а може да провериш и скоростите им.

Провери при начално зареждане кой с колко заета оперативна памет тръгва и какво е положението след отварянето на нужните приложения,  да са еднакви за двата лаптопа, провери и натоварването на процесорите както и техните температури CPUID HWMonitor.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, plamen_petrov_80 написа:

За какво точно мислиш да го ползваш Asus-a?

Провери състоянието на дисковете си Crystal DiskInfo, а може да провериш и скоростите им.

Провери при начално зареждане кой с колко заета оперативна памет тръгва и какво е положението след отварянето на нужните приложения,  да са еднакви за двата лаптопа, провери и натоварването на процесорите както и техните температури CPUID HWMonitor.

Водих го на сервиз. Там са го тествали и казаха, че лаптопът и частите му са в перфектно състояние. Чудя се вече... Асуса го ползвам за уърд текстове, филми, сърфиране и вайбър.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Другият вариант е да му инсталираш скопена Windows 10 - ~700MB е инсталаторът.
Windows 10 Enterprise 2016 LTSB x64 v5 lite (ivankehayov)

преди 26 минути, oic написа:

Инсталираш си 7-ца (x64) или в най- добрият случай Windows 8.1 (x64)

Освен ако не може заради липса на драйвъри.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, DarkEdge написа:

Освен ако не може заради липса на драйвъри.

Ще може, защото това е за HP-то, а не за Asus-a.

Каква хубава каша стана цялата тема :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Напротив - смотаният лаптоп е Асусът и за него са само драйвъри за 10-ка

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Camazotz_21
      Искам да попитам, ако си поръчам лаптоп с Ос-Linux мога ли след това да му сложа Windows? Защото ми слага триста лева отгоре с Windows. 
    • от Dominik Georgiev
      Здравейте скъпи приятели , става въпрос за това , че на моят посредствен лаптоп ( казвам посредствен защото не е нищо особено ) му сложих нов windows 10 -64 , активирах го , два дни му пусках всички актуализации . 
      в крайна сметка след като процеса приключих зададох свой настройки , и си инсталирах необходимите програми сложих си други тапети , и разместиха иконите ..Та въпросът ми е защо след рестарт windows, не запазва почти нищо от това настройките се нулират , програмите се дейнсталират , изтриват се и инсталационните файлове .. 
      благодаря на всички , лек ден !! 
    • от HollowDemon
      Здравейте, 
      В момента съм бакалавър в техническа специалност свързана с мрежи и искам да се специализирам към системната администрация. Някой компетентен или човек на тази позиция може ли да ми каже от коя OS да започна - Windows или Linux. Aко може да ми препоръча някакви материали - онлайн книги, курсове и т.н. или guide, който да следвам за своето обучение към системната администрация, защото знам че трудно се намира стаж за тази позиция и всичко е self-motivation и ако може да и да ми помогне с избора - например дали да започна с Windows Server 2008 или Windows Server 2016, Hyper-V и други неща, ако е за windows os. Благодаря предварително! 
    • от Funky_noob
      Здравейте, смених Ubuntu с Windows 10 и сега не виждам SSD диска си.
      Преди инсталацията форматирах дисковете и уж им зададох да бъдат NTFS, но пак не ми даде да инсталирам новата операционна система на SSD диска. Инсталирах я на хард диска и сега не виждам SSD диска. Бихте ли помогнали? По принцип искам да прехвърля инсталацията на операционната система на SSD диска.
      Благодаря предварително!
    • от Funky_noob
      Здравейте, преди няколко дена купих нов лаптоп, който обаче е с операционна система Ubuntu 19.04. Искам да изтрия Ubuntu и да иснталирам Windows 10. Опитах с различни туториали, но не ми се получава. Ще съм много благодарен, ако някой ми помогне.
  • Дарение

• Добави ново...