Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

преди 3 часа, iИ.дИоNд.Ni написа:

Да се подхожда към хората сякаш са овце или вид добитък е малко ... не приемливо от моя страна ....

Ето какво пише в християнските източници

Цитат

31. А кога дойде Син Човеческий в славата Си, и всички свети Ангели с
Него, тогава ще седне на престола на славата Си,
32. и ще се съберат пред Него всички народи; и ще отдели едни от други,
както пастир отлъчва овци от кози;
33. и ще постави овците от дясната Си страна, а козите - от лявата.
34. Тогава Царят ще каже на ония, които са от дясната Му страна: дойдете
вие, благословените на Отца Ми, наследете царството, приготвено вам от
създание мира;

Естествено, можете да го ревизирате, щом не ви харесва, правено е и от други.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Търсещ истини написа:

Ето какво пише в християнските източници

Дайте източника, ако може ... малко веси в "небитието" това цитиране ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, iИ.дИоNд.Ni написа:

Дайте източника, ако може ... малко веси в "небитието" това цитиране ...

Не ме затруднявате, но можеше да копирате теста или част от него и с търсачка да видите, че е от Евангелие от Матей гл. 25 стихове 31- 34.

Ако пък намерите Новия завет в електронен вариант, можете да потърсите колко пъти добрите християни са сравнени с овчици.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 51 минути, Търсещ истини написа:

Евангелие от Матей

... прочие ...

Ще задам по друг начин въпроса ... превод от къде?!

Да, мога да влезна в официалния сайт на българската патриаршия , но проявих друг подход спрямо Вас ...

Виждам и реакцията ...

Та, наблягате на овце ... хм ... агнец и т.н. ... и мислите, че въпросните схващания от прочие време трябва да се считат за дословни ли, а?!

Поне някакво Ваше, собствено тълкование не можете ли да спретнете?!

Разберете ме правилно - Вие наблягате на паство, аз казвам, че е неправилно за православието, а вие съвет към мен - оправете си познанието, но спрямо кое драги, а?!

Първо Вие си оправете начина по който възприемате едно иносказателно слово.

Та, ако там някъде има падре, тук някока е имало поп, то правилно е отец. По начина на изказа се вижда дали сте български мирянин или изповядвате друг вид църква.

Не, че е от съществено значение, но все пак в българския език си има понятия за някои неща, да те са произлезли от византийците, но не и от Рим! Редно е като поданици на автокефална църква да подхождаме спрямо възприетите норми и прочие неща с някакъв вид българско звучене, а не западно.

Прощавайте, но спрямо моите критерии не е редно някой който счита себе си за православен да ползва латински неща, за да обясни нещо което по неиносказателен начин да се изрече, защото все пак тук не сме среда със съответното образование което се получава от клира.

Вярващия човек трябва в свой стил със свои понятия да може да се изрази. Дали са грешни или неправилни, то запознат веднага ще разбере, че той или наистина е вярващ или че е съмняващ се.

Както някъде Ви споменах, аз съм обикновен бранител и браня определени неща. Едно от тях е словото, а не буквалното.

Кратко: Видях как се отнасяте към една елементарна молба. Да не Ви затруднявам ... :) Просто показахте Вашето нежелание на отклик. За сметка на това не Ви затрудни да начаткате някакъв пост с укур, вместо линк ... :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 39 минути, Търсещ истини написа:

Не ме затруднявате, но можеше да копирате теста или част от него и с търсачка да видите, че е от Евангелие от Матей гл. 25 стихове 31- 34.

Ако пък намерите Новия завет в електронен вариант, можете да потърсите колко пъти добрите християни са сравнени с овчици.

Да, така е. Обаче трябва да се отчете нещо друго - това е, че в съвремеността и в частност в България да се оприличи човек на овца е обидно, докато в миналото овцата е била вид богатство, ценяла се е много повече. Отделно символиката, която също може да е различна - от послушание и подчинение, до липса на собствена мисъл. Надявам се, че всеки може да направи разликата между последните две, защото това, че се подчиняваш, че се доверяваш на някого, че го следваш, не означава задължително, че не можеш да мислиш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Търсещ истини написа:

както пастир отлъчва овци от кози;

думата като виждате ли я поне .... тя към тогавашния момент е употребена, защо ...

Наблягате на животните драги ....

Хайде ... дайте да видим спрямо вас как е, т.е. като какво, е, ще, се отдели той - Иисус Христос спрямо другите хора, а?!

Да, има делене - той Иисус Христос е божи син, но ние сме родени от грешница, а не светица. Не сме заченати непорочно ... друг дълбок символизъм ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, iИ.дИоNд.Ni написа:

Прощавайте, но спрямо моите критерии не е редно някой който счита себе си за православен да ползва латински неща

В латинския "паство" е неразбираема дума. Тя е българска. Вж тук

Прочее, аз съм атеист, но се съобразявам и ви давам цитатите от издадената от БПЦ Библия.

По въпроса с метафоричното и конкретно разбиране на притчите и митовете,

думата като виждате ли я поне ....

аз съм на страната на това, че това са митове. Има сериозни спорове открай време, но напоследък преобладават тези, които смятат, че образите са метафори. По времето за което разказва Умберто Еко се е смятало, че те са конкретни и Сътворението, Раят, Изгонването, Възкресението, Непорочното зачатие и пр. са конкретни неща. В Символа на вярата вж. тук е отразено, че който не вярва в истинността им (т.е. че не са факти, а метафори) не е християнин.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 57 минути, Търсещ истини написа:

Непорочното зачатие и пр. са конкретни неща.

Да, възможно е непорочно зачатие. Хай като си атеист порови из медицинските неща тогава ....

Вероятността да се случи е .... прочие и т.н. ....

Това е със същата достоверност с която Дарвин доказва, че човек е произлязъл от маймуната ....

Дали ще го наречеш овца, маймуна или прочие, то нали разбираш, че това "като" означава примерно .... Какво е овцата и какво е пастира.

Библията и прочие всяко писание е някакъв вид интерпретация на определени факти, които са описани иносказателно, но в някой случай има и определения като, за да разберат и не до там вещи хора.

Идеята е елементарна: Да достигне божието слово до всеки, независимо дали може да чете, смята и т.н., да може всички човеци да живеят в хармония със себеподобните си и да се разграничават от животните. Да, простичкия човек не може да разбере понятие от типа иносказателно, енория, но свързвайки с нещо понятно за него схваща за какво идва реч. Паство и прочие може да употреби само и единствено един не до там запознат човек с правилността.

Не случайно се замислих, но после споделих, че спрямо мен си по-невеж. Прощавай, че ти направих забележка, но все пак ти търсиш истината, а не аз ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, iИ.дИоNд.Ni написа:

Да, възможно е непорочно зачатие. Хай като си атеист порови из медицинските неща тогава ....

Аз съм се ровил и при бозайниците е невъзможно. Това не са ти еуглени.

преди 11 минути, iИ.дИоNд.Ni написа:

Това е със същата достоверност с която Дарвин доказва, че човек е произлязъл от маймуната ....

Като плесни някой тая глупост и разбирам, че вярата непременно е оправдана с неграмотност. Нито си чел Еволюционната теория, нито даже знаеш какво гласи. Повтаряш глупост писана от теисти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Myanmar написа:

Аз съм се ровил и при бозайниците е невъзможно. Това не са ти еуглени.

А, дали сме бозайници, а?!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, iИ.дИоNд.Ni написа:

Библията и прочие всяко писание е някакъв вид интерпретация на определени факти

Не е вярно. Според религията християнство Библията е свещена книга, която трябва да се разбира буквално. Това е най-често практикувания грях на хора, които се наричат християни без даже да са чели свещената си книга. Тълкуванията са угодни на сектите, които ги натъманяват за своите си цели или просто обслужва хора, които искат да вярват, ама не и в това, което е писано и което е нужно за да се водят вярващи.

преди 2 минути, iИ.дИоNд.Ni написа:

А, дали сме бозайници, а?!

Риби сме.

А тъщите са влечуги.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Myanmar написа:

свещена книга

Свето писание ... подлежащо на прочит, а не четмо ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, iИ.дИоNд.Ni написа:

Свето писание ...

Едно и също е.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Myanmar написа:

Едно и също е.

Не е ... за теб може да е, но спрямо мен друго е ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, iИ.дИоNд.Ni написа:

Не е ... за теб може да е, но спрямо мен друго е ...

Според теб Библията не е свещена книга или не е свято писание?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От буквално четене до буквално четене има разлика. Чак "както овце" да се възприема буквално, че хората сме овце е меко казано смешно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 43 минути, Mediterranean написа:

От буквално четене до буквално четене има разлика. Чак "както овце" да се възприема буквално, че хората сме овце е меко казано смешно.

Смешно, не смешно, в основата на християнството е. Хрисимост, подчинение и един вездесъщ пастир.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, Mediterranean написа:

Чак "както овце" да се възприема буквално, че хората сме овце е меко казано смешно.

Нали ви казвам, Библията е сборник с поучителни митове, а християнството и юдаизма не отговарят на съвремието, както и другите, де.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, Myanmar написа:

Според теб Библията не е свещена книга или не е свято писание?

Свето писание е. Не е книга! Не забравяй, че има пет тома (По спомен...) ВЕТХИЯ  завет и един нов завет ... ;) и четири основни гледни точки на евангелието ... ;) 

преди 4 часа, Myanmar написа:

Смешно, не смешно, в основата на християнството е. Хрисимост, подчинение и един вездесъщ пастир.

"Орташката работа я избягват и кучетата."

Да, виждам, че не сте привърженик на единоначалието, но в дадени моменти, то, успява да измоли мир между спорещи страни, за да няма война и хиляди безчет невинни жертви.

Една от християнските ценности е именно това: Да жертваш себе си, за да не пострадат другите. Само праведни ще възкръснат за вечен живот.

преди 5 минути, Търсещ истини написа:

Нали ви казвам, Библията е сборник с поучителни митове, а християнството и юдаизма не отговарят на съвремието.

Не Ви разбрах, т.е. въпросните учения ли?! Нека видя Вашето, но явно нямате такова.

Това, че се лутате е в следствие на неосъзнаване на действителността. Не знаете какво да сторите, но спорите. Възгордявате се, че сте нещо по-висше от какво?!

Драги ми: Вашето е просто една духовна суета и нищо повече!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, iИ.дИоNд.Ni написа:

Нека видя Вашето, но явно нямате такова.

Да си призная, нямам и намерение. Като ми остарее ризата друг ми я шие, не аз. Сега чакам нова оферта. Ето, някои коментират сплав на трите монотеистични, Анжел ревизира християнството, други- друго. 

Атеизмът е моят избор.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Търсещ истини написа:

Атеизмът е моят избор.

Това е по-важно - Направили сте своя избор!!!

Познавам доста щастливи атеисти.

Успех!

п.п. И нека Бог да е с Вас! Амин (Тази моя молитва няма да Ви навреди...)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е книга!

"Библията е записана в Книгата на рекордите на Гинес, като най-продаваната книга в света - по неофициална информация от нея са продадени над 5 милиарда екземпляра."

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

виждам, че не сте привърженик на единоначалието

И Големия взрив е единоначалие. Даже теисти опитват да го обяснят с Бог.

Една от християнските ценности е именно това: Да жертваш себе си, за да не пострадат другите.

Не е "християнска". Тя и мюсюлманска и еврейска и будистска и всякаква. Това е част от ценностната система на всеки, като почнем от жертвоготовността да спасиш детето си, семейството си и т.н. А християнството я приемат, т.е. не я отричат.

Само праведни ще възкръснат за вечен живот.

Това не е вярно. Само праведните ВЯРВАТ, че ще възкръснат за вечен живот. Никой не се е върнал от оня свят. Всичко е в сферата на надежди и вяра, неподкрепена от доказателства, с други думи - сляпа вяра.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, Myanmar написа:

И Големия взрив е единоначалие. Даже теисти опитват да го обяснят с Бог.

Не е "християнска". Тя и мюсюлманска и еврейска и будистска и всякаква. Това е част от ценностната система на всеки, като почнем от жертвоготовността да спасиш детето си, семейството си и т.н. А християнството я приемат, т.е. не я отричат.

Това не е вярно. Само праведните ВЯРВАТ, че ще възкръснат за вечен живот. Никой не се е върнал от оня свят. Всичко е в сферата на надежди и вяра, неподкрепена от доказателства, с други думи - сляпа вяра.

:) Идеята за "големия взрив" е копи-пейст в науката от теистите, но приложена не към този свят, а към вселената. Теоретично нали се сещате, че извън тази вселена има и по-голяма вселена, а?! ;) Теорията на фракталите обхваща както по-малки обекти от този свят, а така и по-големи. В действителност математически модели има за какво ли не, включително и за геометрията и времево-пространствени елементи. Някои от тях умишлено са сведени до по-прости формули, защото все още не са напреднали технологиите до такава степен, че да е от значение някаква точност. Това, че към днешна дата няма изведена (публикувана) формула за съзнанието, не означава, че няма. Друг е въпроса дали същата може мисловно ("ръчно") да бъде обработена. Все пак има феномени - чрез вид интуиция или друг вид "аномалии" да моделират извън науката съзнанието на други хора.

Да бе ... не била само християнска ... :) Я да видим кой в мюсюлманите, евреите или будистите даже се е сам се е жертвал и в името на кого, а?! Именно християнския символ - Иисус Христос е вид прецедент и прочие ... След като бива покръстен от Йоан Кръстител и самия Иисус Христос се оттегля някъде и т.н., където бива подложен на изпитания, за да докаже, че не ще се поддаде на лукавия. Именно там той и доказва, че е син божи.

Преди и след Иисус има двама които са възкръснали без смърт. ;) 

Иисус Христос съживява Лазар, за да онагледи, че след свършека на този свят как всички праведни ще възкръснат. Самия той ще е съдника. Да, първо ще се съдят мъртвите, а после живите в тоя свят.

Няма оня свят! :) Има вечен живот! След свършека на този свят някои ще възкръснат, а други ще бъдат на вечна забрава.

Понеже сте отявлен атеист, то не се занимавайте с неща които не разбирате. Разбирам желанието да убедите другите в правото на словата Ви, но те си остават само такива - свободни права. Възползвайте се от тях в област в която Ви бива и творете там. Именно по този начин може да помогнете на други. В християнството не може да помогнете. В теизма също. Друг е въпроса в какво вярвате. Да, в правото Ви е да го изповядвате, но то на християните не им е нужно. На тях само и единствено учението на Иисус Христос им е нужно.

Разберете ме право: В духовния живот няма търговия. Там или сам приемаш или не. Не изповядвате християнство, това е видно, то тогава просто си признайте, че не го изповядвате или кажете какво изповядвате. По-този начин сам ще се ориентирате във Вашия духовен живот и ще заживеете в мир със себе си. После е лесно.

Бог да се смили над Вас. Амин (Тази моя молитва не ще ви нарани...)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, iИ.дИоNд.Ni написа:

Идеята за "големия взрив" е копи-пейст в науката от теистите

А аз си мислех, че е от наблюдения как Вселената се разширява.

Какво стана с Библията, още ли не вярваш, че е книга.

преди 2 минути, iИ.дИоNд.Ni написа:

Теоретично нали се сещате, че извън тази вселена има и по-голяма вселена, а?! ;) 

Голяма простотия написа. Вселената е еквивалент на всичко. Извън всичко има още всичко, това каза. Нататък няма да чета, наистина си изгубил способност да разсъждаваш по елементарни неща. Само дървено философстване ми остава да коментирам...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...