Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Профи монитор и видеокарта?

Препоръчан отговор

Въпросът е неправилно зададен. Не съществува такова нещо като поддръжка от страна на видеокартата на монитора. Практически всяка видеокарта може да работи с всеки един монитор, дали с пряко включване само с кабел, ако има необходимият изходен интерфейс, или през адаптер, ако няма. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Има нужда да се притесняваш само ако искаш да подкараш 10-битов цвят. В останалите случаи ти е достатъчно да гледаш изходите и поддържаните резолюции/честоти на опресняване.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, sliderum написа:

Въпросът е неправилно зададен. Не съществува такова нещо като поддръжка от страна на видеокартата на монитора. Практически всяка видеокарта може да работи с всеки един монитор, дали с пряко включване само с кабел, ако има необходимият изходен интерфейс, или през адаптер, ако няма. 

Няма такъв филм!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 19 минути, plamen_petrov_80 написа:

Няма такъв филм!

Можеш да докажеш това, с посочването на някое изключение. :D

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, killchain написа:

Има нужда да се притесняваш само ако искаш да подкараш 10-битов цвят. В останалите случаи ти е достатъчно да гледаш изходите и поддържаните резолюции/честоти на опресняване.

Точно това искам.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 22 минути, RudeBoy написа:

Тогава кажѝ точен модел на монитора.

Да кажем ТОЗИ но не само за този за никой не виждам да дават колко К поддържа, в CNET също не виждам инфо за това.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 минути, qwerty700 написа:

колко К поддържа

Какво е това К - Келвини, килограми?...

Аз мислех някой хубав монитор си си избрал, пък ти си решил да ровиш из дъртите бангии, дето от европейските фирми вече са ги хвърлили на боклука :( 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 19 минути, qwerty700 написа:

Да кажем ТОЗИ но не само за този за никой не виждам да дават колко К поддържа, в CNET също не виждам инфо за това.

Монитора който си го избрал е от 2010 г.

Като не може да си позволиш скъп монитор, Dell има и P серия, нови монитори.

Които не са много скъпи.  Тук може да си проверяваш в детайли информацията за определен модел монитор.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 25 минути, oic написа:

Монитора който си го избрал е от 2010 г.

Като не може да си позволиш скъп монитор, Dell има и P серия, нови монитори.

Които не са много скъпи.  Тук може да си проверяваш в детайли информацията за определен модел монитор.

Даже не съм забелязал от коя година е. Но като гледам спецификациите, аз не виждам разлики с тоя Дел

Знам че Дел са по-скъпички аз съм с Дел но не е професионален. Предпочитам да е Дел.

Добре предложете нещо. Може и втора ръка с гаранция.

Но по-евтино, виждаш ми картата, ако можех да си позволя по-скъп нямаше да пускам тема.

Ще се ползва предимно за видео, най-вече работя с Афтър Ефектс.

ТОЯ???

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Щом ще го използваш за видео обработка (Adobe Premiere или друга програма) гледай да поддържа възможно повечко проценти за rec.709 (за 1080p) или rec.2020 (за 4К)

Както и матрицата да е поне чиста 8 битова (а не 6bit+frc ). За повече и rec.2020 се плаща цена.

Проверяваш си ги от сайта по-горе и се съобразяваш с бюджета.

Между другото: последните цифри на даден модел монитор Dell u2415 , и ще разбереш годината в която е пуснат модела (2015), a първите, размера на екрана.

Буквата оказва серията/модела .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Неее, аз не запитвам за някакъв кой знае какъв профи, няма да правя реклами за телевизията. Но все пак да е приличен.

Абе то аз изчетох статии, но все още не ми е ясно кои са всички задължителни неща, които да гледам.

8-бита, ясно, пишат че 8 бита и 6 бита + ФЦР е едно и също на практика. Мен ме посъветва един фотограф да е 10 бита.

1920 x 1080

178 ъгъл на видимост

16:9

друго какво?

има ли заначение  типа матрица

и също така, аз предпочитам ТФТ екран, другите ми блестят и ме дразнят.

Ми добре, аз гледам някакви BENQ и под 200 лв. дали ще върши работа въпреки, че ми се искаше Дел.

Никой ли не може да препоръча нещо по евтино? И на повечето монитори не им дават колко % им е съвпадението с adobe rbg стандарта.Искам поне 90 или някъде там. Поне 85.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Някой нещо те посъветвал, 'щото е чул, че е по-хубаво...
Освен ако не е подплатено с конкретни изисквания, някак си не стои.

Кои са "другите" и кое точно ти блести? Може би имаш предвид матово, а не гланцово покритие? Това в общия случай не зависи от типа на панела, но да кажем 90% от настолните дисплеи са матови.

Гледай sRGB и Adobe RGB покритието по спецификации и според тестове. Ъгли на видимост по-добре изобщо да не ги пишат - ясно, че можеш да погледнеш от 178 градуса, въпросът е какво ще видиш.

Гледай най-вече IPS матрици и LED подсветка - най-близо са до истината. TN матриците са бързички като време за реакция, основно се ползват в монитори за игри, но им страдат точността на цветовете и зрителните ъгли. VA са някъде по средата, често са с по-хубав контраст от IPS, но и често страдат от по-малка динамика, "смачкване" на черното и т.н.

Така или иначе за 200 лева няма голям избор, аз бих клонил към някое HP с IPS матрица на старо.

Хубаво е и да се калибрира, въпреки че малко си губи смисъла, ако само веднъж се калибрира и после светлината в помещението се промени.

преди 14 часа, JKirilov написа:

Професионалните монитори са само една марка. Името започва с Е.

Възможно е и някой плодов модел да става...

На NEC какво им има?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Въпросът е и също че рядко пишат какъв е процента на adobe rbg как да го разбера? dori w displayspecification тук таме има инфо. Някой сайт където мога да търся марки и модели по всички желани показатели?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 25 минути, qwerty700 написа:

Мен ме посъветва един фотограф да е 10 бита.

.................................................

и също така, аз предпочитам ТФТ екран, другите ми блестят и ме дразнят.

.............................................................

съвпадението с adobe rbg стандарта.Искам поне 90 или някъде там. Поне 85.

Приятел, имаш 200 лв. Какви претенции си тръгнал да поставяш?...

10 бита, покритие на AdobeRGB - дрън-дрън. Като ти трябват такива неща, изкарай едно 2000 лв, и ела да говорим.

Взимай каквото намериш втора ръка с IPS матрица, и се радвай.

преди 9 минути, killchain написа:

На NEC какво им има?

ЖиКата сигурно не ги е и чувал :cool:  .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, qwerty700 написа:

Въпросът е и също че рядко пишат какъв е процента на adobe rbg как да го разбера? dori w displayspecification тук таме има инфо. Някой сайт където мога да търся марки и модели по всички желани показатели?

https://www.tftcentral.co.uk/

Ако харесаш конкретен модел, може да погледнеш и https://www.reddit.com/r/Monitors/, може някой да е писал нещо като впечатления.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, qwerty700 написа:

Я кажи - ти видео с Adobe Premiere в AdobeRGB ли обработваш? :D  Я покажи някое клипче, да го видим.

Ето ти един читав монитор до 200 лв - HP Z24i . Покрива около 98-99% Adobe RGB.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добре де, няма ли някой сайт където можеш да си въведеш параметри на търсене да включва и адоуб рбг.

с почти всички програми на адоуб работя, но непрофесионално. Те си се комбинират, те така са направени, че като цяла само 1 програма не ти върши нацяло работата в много случаи. Клипове от тима ютуберски не съм правил много отдавна но сега затова търся монитор най-вече.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Зададох ти конкретен въпрос, и чакам отговор:

преди 17 минути, RudeBoy написа:

Я кажи - ти видео с Adobe Premiere в AdobeRGB ли обработваш?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 часа, RudeBoy написа:

Приятел, имаш 200 лв. Какви претенции си тръгнал да поставяш?...

10 бита, покритие на AdobeRGB - дрън-дрън. Като ти трябват такива неща, изкарай едно 2000 лв, и ела да говорим.

Взимай каквото намериш втора ръка с IPS матрица, и се радвай.

ЖиКата сигурно не ги е и чувал :cool:  .

Това разбира се не е вярно.Има монитори, включително дел (втора ръка) с 99% AdobeRBG, 10 Бита, 24 инча под 300 и дори 250.. Но аз все пак търся сайт където мога да намеря н на брой марки и модели по такива зададени критерии.

преди 6 часа, RudeBoy написа:

Зададох ти конкретен въпрос, и чакам отговор:

Premiere Pro тепърво ще работя. Работя или по-скоро работех, сега започвам отново на Illustrator, Photoshop, Affter Effects и разни други, които не са на Adobe. Разбира се, че искам да виждам на моя екран колкото е може по-близко реалните цветове по стандарта на Adobe. На продукта, който правя. Повечето пъти ми се налага да комбинирам продукция от различни програми за краен продукт, ако този отговор те устройва.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

От отговора ти разбирам, че не знаеш в какво всъщност се състои разликата между AdobeRGB и sRGB, и кое за какво се ползва. Но си мислиш, че първото е много важно, защото ще ползваш продукти на Adobe. Прав ли съм?

Не те питам, за да се заяждам, това е важен въпрос.

А, и още един - камерата, с която ще снимаш снимки и клипове, може ли да записва в AdobeRGB?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 часа, killchain написа:

Някой нещо те посъветвал, 'щото е чул, че е по-хубаво...
Освен ако не е подплатено с конкретни изисквания, някак си не стои.

Кои са "другите" и кое точно ти блести? Може би имаш предвид матово, а не гланцово покритие? Това в общия случай не зависи от типа на панела, но да кажем 90% от настолните дисплеи са матови.

Гледай sRGB и Adobe RGB покритието по спецификации и според тестове. Ъгли на видимост по-добре изобщо да не ги пишат - ясно, че можеш да погледнеш от 178 градуса, въпросът е какво ще видиш.

Гледай най-вече IPS матрици и LED подсветка - най-близо са до истината. TN матриците са бързички като време за реакция, основно се ползват в монитори за игри, но им страдат точността на цветовете и зрителните ъгли. VA са някъде по средата, често са с по-хубав контраст от IPS, но и често страдат от по-малка динамика, "смачкване" на черното и т.н.

Така или иначе за 200 лева няма голям избор, аз бих клонил към някое HP с IPS матрица на старо.

Хубаво е и да се калибрира, въпреки че малко си губи смисъла, ако само веднъж се калибрира и после светлината в помещението се промени.

На NEC какво им има?

Можеш ли да ми кажеш Dell UltraSharp U2413 с какъв тип екран е от матовите или от лъскавите? И дали GTX 750 Ti ще е способна за пълните възможности на монитора?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване